Piše Rajko Petrov Nogo
I deseterac i sonet ovdje su samo mig čitaocu da jasno vidi kako upošljava tradiciju onaj koji, sem srpskog jezika, ništa nema, pa se na istorijsku i pjesničku baštinu predaka naslanja kao na sopstveni posjed
Kao što su stari klasični pjesnici upomoć zazivali muze – na ovaj sveti dan, pred ovim svetim hramom, koji je knjaz Nikola Petrović uz rusku pomoć gradio kao svoju grobnu crkvu, gdje će mu, kao krila od krajina, sa jedne strane ležati Novak Ramov a sa druge Stojan Kovačević, osvjedočeni najveći junaci toga vremena – ja ću prizvati pripomoć Svetog Vasilija Ostroškog, slava mu i milost, da, kao i toliko puta do sada, podrži ovoga hudoga Hercegovca pred ovim ovdje visokim Crnogorcima i Hercegovcima, Srbima akobogda. A kakav je Svetac morao da bude, prosudite i sami, kada su ga kao Hercegovca za sveca priznali Crnogorci. Hercegovina je, i neka je, Crnoj Gori dala dva sveca i jednu dinastiju. Kad je nedavno Sveti Vasilije u rodne Mrkonjiće, u Popovo polje hodio – a Popovo je polje, kada ga vode poplave, nalik moru – i kada se otuda pod Ostrog vraćao, cijeli je Nikšić klečao. A Sveti je, možda, ove ili neke slične riječi u brojanicu nizao:
Rodna kućo crkvo stoletna košćelo
Pospani kamene s koga koze brste
S polja ili mora okle letiš pčelo
Kada pisne bajam a rozgve se krste
U mom rukosadu tijom vodoplavnom
Gde oko čokota ribe se zapletu
Pa kao za Onim jato krene za mnom
Da nasiti gladne u posnome svetu
Sve dokle Ždrijelo ne usrkne vodu
A žeženo sunce grm i travku sprži
Za nebo zavezan usnuh u Gospodu
A još vidim da se cvet na vresku drži
I polje i more zeleno i pusto
Da još jednom vidim Zbog toga sam usto
(„Sveti Vasilije“)
Vaša preosveštenstva, časni oci, prijatelji iz „Mone“, uvaženi članovi žirija, braćo i sestre,
„Odvazda su Srbi narod hrabri“, veli u „Šćepanu“ knez Dolgorukov. A Teodosija Mrkojević, i njemu i nama, ovako odgovara:
„Istina je da su narod hrabri,
da su bili. Ali đe su sada.“
Ako je tako bilo u ono herojsko vrijeme kad je Njegoš zborio, a Karađorđe tvorio, kako li je tek u ovo naše žalosno nevrijeme. I šta je iza takvih gorostasnih predaka ostalo ovom njihovom kakvom-takvom potomku. Pa možda baš to da – pitajući se „Ali đe su sada“ – ukrsti ono sa ovim vremenom, i tako jadašnjost osjenči istorijskim i književnim pamćenjem. Da najmoćniji srpski stih – klasični epski i Njegošev deseterac u koji je upjevana sržna naša istorija – ukrsti sa najstrožim pjesničkim oblikom – sonetom – oblikom koji ima ponajduže pamćenje, ne bi li od takvih intenziteta, ako mu se posreći, hartija progorila. A sve to sa samosviješću da je ukrštanje opasan i klizav posao.
Kada sam bio drznoven i mlad, to je u sonetu „Rašta bolan ode u hajduke“ izgledalo ovako:
Što je ovo evo neko doba
Ujedno su ovce i kurjaci
Što je čovjek ka slabo živinče
Um se smuti a jezik zapliće
Med za usta i ladna prionja
Postadoše lafi ratarima
To nijesu za ljude gradovi
Već tavnice za nevoljne sužnje
Sakriše se miši u duvare
Mladi vuci podviše repove
Razbježa se ludo i nejako
Sam ostade u Srijemu Rajko
Sam ostade sa Borija Rajko
Kao suvo drvo u planini
U zrelosti, da ne kažem u starosti – a „zrelost je sve“, pisao je Šekspir – danas bi, i baš za ovu svečanu priliku tako sačinjen sonet mogao da nosi naslov „Utjeha Njegoševa“:
Sve divote neba i nebesah
Sve što cvjeta lučem sveštenijem
Što je skupa ovo svekoliko
Do opštega oca poezija
Naša zemlja mati milionah
Sina jednog ne mož vjenčat srećom
Nema dana koji mi želimo
Ni blaženstva za kojim čeznemo
Ako istok sunce svjetlo rađa
Ako biće vri u luče sjajne
Ako zemlja priviđenje nije
Duša ljudska jeste besamrtna
Mi smo iskra u smrtnu prašinu
Mi smo luča tamom obuzeta
Upitajmo se sada zajedno čiji su ovo soneti. Njegoševi, jamačno. Ali malčice i moji. Njegoš sonete nije pisao, pa sam ih, evo, ja od njegovih stihova skrojio.
Ima u Borhesovim „Maštarijama“ priča „Pjer Menar, pisac Kihota“, gdje taj izvjesni Menar doslovno, od riječi do riječi, prepisuje Servantesov roman o veleumnom plemiću Don Kihotu od Manče, i pošto ga prepisuje u svom vremenu, i svojom rukom, sasvim ozbiljno tvrdi da je to „njegovo“ rukopisno djelo. Ovaj što vam ovo govori – koga Gospod, što je i golim okom vidljivo, nije nad milionima uzvisio – nije ni tako lud ni toliko ekstenzivan. I deseterac i sonet ovdje su samo mig čitaocu da jasno vidi kako upošljava tradiciju onaj koji, sem srpskog jezika, ništa nema, pa se na istorijsku i pjesničku baštinu predaka naslanja kao na sopstveni posjed. A sve to ne bi li, makar ponekad, makar u Njegoševim sonetima bio iskra u smrtnu prašinu, ili luča tamom obuzeta.
I ne samo da se naslanja, već se i udvaja, čas u Margitinog od Srijema Rajka, čas u Uroša Nejakog, a nešto je svoje, izgleda, prepoznao i u Vladičinom mrkom brku. Uostalom, i Njegoš se udvajao, uveliko.
U jednom od desetak tekstova o tragičnom junaku kosovske misli, Ivo Andrić priziva svjedočenje Ljube Nenadovića o Njegoševom boravku u Veneciji, kamo je vladika putovao ne bi li se od grudi izvidao. A Njegoš je, u stvari, od srpske istorije bolovao. Opsjednut našim stradanjem – ala se mi Srbi narobovasmo – Andrić vidi Njegoša u raskošnom venecijanskom ogledalu, ono njegovo pantokratorski strogo lice i prkosni mrki brk, pa veli da svom brku Njegoš ovako tepa:
Crni brče, đe ćeš okapati –
Da l’ u Mostar, ili u Travniku?
I u Italiji Njegošu su se samo naši istorijski pejzaži prizirali. U venecijanskom ogledalu – kao u kakvom epskom kosovskom bunaru – u nizu odsječenih glava svojih predaka, na jednom vezirskom kocu, Njegoš je i svoju glavu prepoznao, samo što nije pouzdano znao u kome će vezirskom gradu krv sa brka kapati. U besporecima istorije Njegoš je znao – a i nas naučio – da jedan poredak imamo: pridružiti se precima. Otuda u onom mračnom prizoru sopstvenog kraja – ako se bolje oslušne – čudesna razdraganost.
Te razdraganosti nema u sonetu koji je neka vrsta izvještaja o nama i našem vremenu baš tom „Njegošu u Veneciji“:
Od Kosova polja do Voždovca
Sakraj Knina do na vrata Stoca
Od malena Doca do Sokoca
Gdje su nekad pušili sa koca
Zvijezda se do zvijezde zlati
Krvav uštap kao božur niknu
Crni brče đe ćeš okapati
U Mostaru ili u Travniku
Pjane glave razvile barjake
Pleme naše u Lokandi pati
Tu omrkni onamo osvani
Ljulja majka Uroše Nejake
Međ njima ćeš mene poznavati
Po sonetu po mojoj apsani
Na početno i teško pitanje Teodosija Mrkojevića – đe su Srbi sada – odgovorimo Dučićevim pitanjima:
Jesmo li kao u iskonske sate
Nalik na tvoje obličje i danas?
Ako li nismo, kakva tuga za nas,
Ako li jesmo, kakva beda za te.
Tužni smo jer nismo nalik, ali nije sve propalo dogod sa visina na sebi osjećamo i Božji i Njegošev prekor.
U pobrkanom i naopakom svijetu, u ovo pošljednje vrijeme, i jezik je vjerom prevrnuo. U poganom crnogorskom i hercegovačkom govoru ima svakojakih riječi, ali da se za Crnogorce, i ine, koji se Srbima osjećaju, može reći da su posrbice, a da jezik od stida ne pocrveni, i da ih tom porugom opliću ovi naši savremeni crnogorski novovjerci, dukljani i alternativni istoričari – to nas, što bi Andrić rekao, uvijek iznenadi nečim poznatim. Posrbica gori od Srbina! E, nije. Od posrbice jedino je još gore biti – Srbin. Ne znajući kako s Njegošem nakraj da izađu – brisali su mu i izostavljali stihove, tolkovali ono što je u Vijencu najjasnije – evo su se jadu dosjetili: Njegoš i nije Crnogorac, autohtonac, starinac, već – Srbin. Petrovići, docnija crnogorska dinastija, odnekud su se iz Bosne doselili, i to prvo u staru Hercegovinu ispod planine Njegoš (1761 m nadmorske visine), dvadesetak kilometara sjeveroistočno od Bileće, a potom pedesetak kilometara vazdušne linije, u Petroviće, u Njeguše, ispod Lovćena. Ali prije svih seoba koje su išle i tamo i ovamo, i Petrovići su došli sa Kosova, jer su na Kosovu svi Srbi rođeni.
U visinama Njegoševe vertikale – a šta bismo bili bez nje – Kosovo je samo lice našega identiteta. Može jedan narod izgubiti i naći neko drugo lice, može postati i drugi narod. Ali kultura i poezija imaju malo duže pamćenje i teže se odaju zaboravu. Premda, ima Njegoš i one opominjuće stihove koji su nas, izgleda, sustigli:
Da, kad glavu razdrobiš tijelu,
u mučenju izdišu členovi.
Zato ne dajmo da nam život obesmisle tako što će da nam glavu razdrobe. Pamćenjem, koje bivstvuje u jeziku i pjesničkim oblicima, poezija osmišljava ljudske živote. Knjižica koju ste uzvisili „Izviiskrom Njegoševom“ brisala je prašinu sa stećaka, sa kamene knjige predaka da bi, u opštoj napasti posvajanja čak i naših crkava i grobova, svak mogao, crno na belo, da pročita šta je čije. Ne tikaj u me:
Ja knez Vlać Bijelić vlastelin i proče
Dojahah na Belcu sa Kosova ranjen
U Svetom Lazaru ležim ispod ploče
Grešan i truležan i sa zemljom sravnjen
Človeče ako te slovima optoče
U lavri gde greh je ktitorima smanjen
Zovi kako hoćeš to što smrću poče
Ako ti grob tiču nijesi saranjen
Ne ne tikaj u me orni čitaoče
Lažima gospara iako si stravljen
Dva Lazara ako u ropca ukroče
I robac je zarnom svetlošću preplavljen
Na baštini svojoj a tvoj Vladaoče
Ja knez Vlać Bijelić vlastelin i proče займ на карту срочно без отказа деньги в займ екатеринбургзайм срочно на киви кошелеконлайн займ екапуста