Одржан Београдски контрапункт
Тесла као инспирација
Традиционални међународни скуп и ове године организовао је Завод за проучавање културног развитка (Запрокул) у сарадњи са Министарством културе и информисања

„Данас имамо прилику да сазнамо више о утицају који је дело чувеног научника Николе Тесле остварило првенствено у култури и уметности, али и о томе како су његов лик и каријера инспирисали многобројне ствараоце у најразноврснијим сегментима друштва“, поручила је потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић на отварању шестог Београдског контрапункта.
„Сигурна сам да ће учесници овог Београдског контрапункта дати релевантан приказ Теслиног утицаја на уметност и ствараоце. Оно што будемо данас чули, послужиће многобројним истраживачима у даљој спознаји његовог лика и дела“, напоменула је Гојковић.
Угледни српски физичар Ђуро Коруга истакао је да је Тесла био један од срећника чије је време дошло и он је као такав израстао у горостаса: „Сада Тесла побуђује обичне људе што значи да долази време када ће етичке вредности које је он имао доћи у фазу када ће почети да се реализују.“

Тесла је, разумејући медије у периоду у ком је живео и стварао, објављивао чланке који су од тада до данас инспирисали уметнике,“ напоменуо је Душан Јововић, визуелни уметник. „Изузетна гравитација коју Тесла има и после своје смрти појачава се и расте. Тесла никада није стављао свој рад изнад човечанства и то је оно што је наш светионик.“
Реномирани стрип уметник и дизајнер из Италије Данијеле Меучи покушао је да објасни шта га је инспирисало код Тесле, осврнувши се на личност научника: „Тесла је у свом животу имао много борби, које су га као човека обликовале. Ја сам у свом раду хтео људима да покажем човека иза генија, правог Теслу, који је наставио да се бори и када се чинило да не може да успе.“
Милан Личина је у својој пракси визуелног уметника деловао кроз област нових и високих технологија инспирисан Теслом. „Метаверзум, који нам се данас намеће, јесте све оно што је Тесла предвидео. Као што је Тесли његов идентитет и његово порекло било изузетно важно, ја сам покушао да дам свој допринос и високу технологију поћирилизујем, односно да покажем да је наш идентитет и наше наслеђе једнако одрживо у будућем времену, на исти начин на који је Тесла покушао да га одржи у времену апсолутног мрака без електричне енергије.“
„Тесла је видео електрицитет као чисту суштину прљавог света и мислим да је то оно што људи виде у Тесли. Он је користио читаве енергије човека да би стварао“, закључио је истакнути српски писац Владимир Пиштало.
Књиге о Београду
Видоје Д. Голубовић
СТАРИ БЕОГРАД – ТОПОГРАФСКИ РЕЧНИК
Беосинг
Своју страст према прошлости нашег града и огромну енергију, као и знање и литературу, овај неуморни београдски прикупљач слива у Топографски речник, са преко 3.000 опширно обрађених појмова. Београђани знају колико пута се у свакодневној комуникацији употребљавају речи и појмови за које се право значење и не зна. В. Голубовић нам овим речником, користећи као базу „Топографски речник Врачарског среза“ А. Богића из 1865. год. открива тајне старог Београда, начин живота, размишљања и историјског простора кроз који нам се престони град развијао.
ДУШАН РАДОВИЋ
БЕОГРАДЕ, ДОБРО ЈУТРО 1
Лагуна
Ова књига је избор текстова из емисије Првог програма Студија Б – Београде, добро јутро. Београдска радио-станица Студио Б налази се на највишем, 23. спрату Палате „Београд“ у Масариковој улици.
Књига обухвата период од јула 1975. до новембра 1976. када је Душан Радовић из студија, са тог високог места, око пет стотина пута уживо поздравио Београд, свакога јутра у 7 часова и 15 минута.
Овој врсти писања тешко је и вероватно непотребно одређивати име и род. Аутор би најрадије и емисију и књигу сматрао скромним доприносом београдском фолклору, усменом предању Београда нашег времена.
Текстови се објављују као део Пројекта суфинансираног из буџета Града Београда, Градске управе, Секретаријата за информисање