PEČAT NEDELJE

IZBORI ILI APOKALIPSA?

Umesto donošenja odluke kome će podariti glas na predstojećim predsedničkim izborima, mnogi Amerikanci poslednjih nekoliko dana provode u agoniji i šoping groznici. Scene, koje prenose tamošnji mediji, više podsećaju na pripremu za nuklearni rat ili prirodnu katastrofu nego na finale izbornog procesa

Tabita Konvers tiho se pripremala za izborni dan skladišteći u svom podrumu konzerviranu hranu, toalet-papir i druge osnovne namirnice. Čak je i supruga nagovorila da za svaki slučaj kupi lovačku pušku.
Poput miliona Amerikanaca, i ona se plaši nasilja za koje stručnjaci kažu da može biti prateći efekat predsedničkih izbora. U godini koju su poharali pandemija smrtonosnog virusa korona i požari katastrofalnih razmera, a koju su obeležili nasilni protesti za ljudska prava i zapaljiva predizborna retorika – ko zna šta se još može desiti.
Vodeći se tom logikom, Amerikanci su najpre pohrlili u prodavnice oružja i municije. Prodaja je rekordno skočila, prenosi „Sputnjik“.
„Oni čak i ne znaju proces. Samo žele da kupe oružje – i dnevno imam oko stotinu poziva u vezi s tim“, rekao je Bil Kjučik, vlasnik prodavnice oružja, za „Skaj njuz“, pokazujući na praznu vitrinu u kojoj se, kako kaže, inače nalazi „stotinak pušaka“.

Građani Mičigena, ključne „kolebljive“ države, tzv. sving države, za koju se ne zna pouzdano za kog kandidata će glasati, prednjače u naoružavanju zbog straha od građanskih nemira u slučaju spornog izbornog rezultata. Ali Mičigen ima i razlog više – ta država pokazala se i kao žarište domaćih militantnih aktivnosti.
Talas panike odbacio je Amerikance i do bankomata. Iako bankari savetuju da se ne donose ishitrene finansijske odluke – gomilanje gotovine ipak deluje kao razumno rešenje za pojedine građane SAD. S druge strane, u strahu od nestanka struje, sve više kupuju uređaje koji rade na gas, a samim tim gomilaju i plinske boce u svoje ostave.
Mnogi su otišli i korak dalje – pobegli su iz svojih gradova u udaljena, manje naseljena područja, dok su se neki odlučili za još sigurniju varijantu i obezbedili sebi prave pravcate bunkere.
Oni koji su ostali u svojim domovima preduzimaju sve da ni po čemu ne budu upadljivi – političke nalepnice i transparente uklanjaju sa svojih automobila i kuća, a dvorišni znakovi sa imenima i parolama predsedničkih kandidata završavaju u smeću.
Uzavrela atmosfera pred izbore dovela je do toga da građani SAD očekuju nekoliko scenarija u slučaju spornih rezultata i svi su mračni.
Prema navodima američkih medija, ukoliko jedan od predsedničkih kandidata ne želi da prizna poraz, može doći do protesta, a oni lako mogu prerasti u nasilje. Građani pak strahuju da bi to moglo dobiti i dimenzije građanskog rata. 
U prilog tome ide i nedavna objava samoprozvanog „Decentralizovanog anarhističkog kolektiva“ povezanog s pokretom Antifa. Ta organizacija je na tviteru podelila mnoštvo uputstava koja pokrivaju sve aspekte nasilnih protesta, od prve pomoći demonstrantima do saveta kako sanirati  uobičajene povrede od policijskog oružja, pa čak i kako najefikasnije lečiti rane od vatrenog oružja.
Ipak, sudeći po pripremama građana, kao da sledi smak sveta.
Vodeći predsednički kandidati, republikanac Donald Tramp i demokrata Džo Bajden, izgleda, nemaju nikakve šanse na ovim izborima, strah i konzumerizam definitivno su već odneli ubedljivu pobedu, navodi „Sputnjik“.

Jedan komentar

  1. Da, dobar akcenat u tekstu. Možda grešim, ali imam utisak da su u daleko većoj euforiji glasači i saradnici oba kandidata, nego što su oni sami. Ipak, trebalo bi uzeti i godine kandidata “u računicu”. Nisu oni više za komplikovane stvari, kao što je, recimo, “duboka država”. Ona je činila sve moguće i nemoguće da sruši Trampa u vreme dok je bio predsednik. Sumnjam da je “mirovala” u vreme ovih izbora. I to bi trebalo dodati priči “izbori ili apokalipsa”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *