U cilju mera štednje, Vlada Srbije predlaže ukidanje kulture, književnosti, filma, pozorišta, likovne umetnosti i obrazovanja

Beograd, 11. 6. 2013. godine (Be92) – Na današnjoj vanrednoj sednici Vlade Srbije donet je niz mera za borbu protiv velikog budžetskog suficita i veliki program za mere štednje. Kao što je već bilo najavljeno u samom početku formiranja vlade, za kulturu je izdvojeno rekordnih 0,62 odsto iz budžeta čime se Srbija upisala u Ginisovu knjigu rekorda, a ujedno je dovelo i do takve raspodele sredstava da su mnoge institucije kulture faktički već ukinute. No, kako je zaključeno na sednici, to još uvek nije dovoljno jer je i pored toga za kulturu izdvojeno 176,6 miliona dinara za 2013. godinu, a danas je svaki dinar važan. Stoga je zaključeno da bi najbolje bilo ukinuti bilo kakva sredstva za kulturu zato što je to ionako nevažan sektor kojim se bavi i upražnjava vrlo mali broj ljudi, a naročito biračkog tela. To bi automatski značilo obustavljanje svakog vida pomoći književnosti, ukidanje književnih nagrada, suspenziju subvencionisanja kapitalnih izdanja i prevoda na strane jezike, prestanak otkupa knjiga za biblioteke i kulturne centre u inostranstvu, onemogućavanje prevoda srpske književnosti na strane jezike, ali i potpuni prestanak snimanja filmova koji ionako ne donose nikakvu dobit zbog razvoja piraterije.
„U pozorište i bioskop ionako više niko ne ide, bar ne da bi znamo“, izjavio je pomoćnik ministra za energetiku Petar Stanojević i dodao da ni na likovnu umetnost više niko ne obraća pažnju, te da je i 6.000 evra koliko je izdvojeno za paviljon Srbije na ovogodišnjem Bijenalu u Veneciji nepotreban i veliki izdatak, jer je taj novac mogao da bude upotrebljen mnogo korisnije. Takođe, na ovaj način prestaće s radom i Oktobarski salon, a mnogi muzeji koji još nisu zatvoreni, zatvoriće se u najkraćem roku. „Istina je da brojni turisti kad dođu u naše gradove žele da posete muzeje, ali ni to nije isplativo jer su ulaznice suviše jeftine i nedovoljne za njihovo održavanje.“
Na kraju, na sednici je dogovoreno da ni obrazovanje kao takvo nije potrebno Srbiji pošto se ogromna sredstva iz budžeta izdvajaju za nastavnike i profesore u osnovnim i srednjim školama. „Ljudima danas više nije potrebno direktno obrazovanje budući da postoji Internet. Ko hoće da se obrazuje, može to sam da uradi od kuće, a oni s dubljim džepom mogu da upišu svoju decu u privatne škole“, zaključio je Stanojević.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *