Рикер предлаже ново бомбардовање Србије ако ни у следећој рунди не буде договора

Београд, 3. 4. 2013. године (Бе92) – Амерички дипломата задужен за западни Балкан Филип Рикер, после неуспелог дијалога у осмој рунди између Београда и Приштине, изјавио је да српска страна није довољно мотивисана да пристане на понуђено. „Очигледно је да датум који нуди ЕУ није нека нарочита понуда за Србију, чим не жели да пристане да се у потпуности одрекне свих надлежности на легитимно отцепљеном делу њене територије Косову“, рекао је Рикер у данашњем интервјуу за Бе92. У наставку интервјуа Рикер се осврнуо на досадашњи ток преговора и утврдио да српска страна очигледно лаже и своју нацију и читав свет говорећи сваки пут да је дошло до извесног напретка у преговорима.
„Никаквог напретка ту нема и ми смо данас поново на нули. ЕУ губи време на овај дијалог и једино решење је применити силу, као што је то и досад био начин. Још једно тромесечно бомбардовање Србије било би идеално решење из више разлога. У том случају, Србија би ионако исцрпљена морала да потпише сваки споразум, а и НАТО би добио прилику да испроба своје најновије наоружање које преко годину дана није имао прилике да тестира на терену. Осим тога, показало се да је Србија идеално место за НАТО нападе јер се у светским медијима, чак и оним независним, не диже превелика прашина ни кад се користе недозвољена средства као што су касетне бомбе, велике количине осиромашеног уранијума, а нико се превише не узбуђује и око тзв. грешака кад бомбе почну да падају по цивилном становништву“, рекао је Рикер.
Упитан шта мисли како би земље као што су Русија и Кина реаговале на предстојеће бомбардовање, Рикер је рекао да то не би требало да представља проблем, као ни до сада. „Русија и Кина никад нису показивале разумевање за хуманитарне акције НАТО-а, али стиче се утисак да те две земље то више чине из некаквих принципа него зато што су заиста против. Осим тога, чак и ако се догоди да се нека од те две земље мало више побуни, НАТО и за то има решење. Сетимо се само да је 1999. године погођена Кинеска амбасада у Београду.“
„Ипак“, додао је Рикер на крају интервјуа „нисам ја тај који одлучује о потезима НАТО алијансе. Потребно је да прође одређена процедура да би се донела таква одлука, а плашим се да би тај административни део посла могао да потраје предуго, што би могло да значи да ће се одржати свих 15 рунди без нокдауна, а то нико не воли.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *