CILJ DA IMAJU VIŠE GLASOVA OD UZDRŽANIH I PROTIVNIKA Analiza “Novosti”: Zašto su Nemci i SAD odložili izjašnjavanje o Rezoluciji o Srebrenici

GLASANJE o Rezoluciji o Srebrenici pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, prvobito planirano za 2. maj, pomereno je za najmanje četiri dana, jer Zapad želi da dobije na vremenu kako bi prikupio dodatne glasove. Prema saznanjima “Novosti”, izmenu u kalendaru na Ist Riveru izazvao je najnoviji presek, po kojem trenutno u zbiru ima više država koje hoće da glasaju protiv dokumenta ili da budu uzdržane, nego onih koje su sigurno “za”.

Posle diplomatske akcije tima Srbije, koji je predvodio predsednik Aleksandar Vučić, a u kojem su bili i naši kadrovi iz Beograda i Njujorka, veliki broj država odlučio je da bude uzdržan tokom glasanja. I to bi dovelo do toga da pobeda zapadnih sila koje guraju rezoluciju ne bude ubedljiva, čime bi se automatski dovela u pitanje i legitimnost skarednog teksta kojim se žigoše ceo srpski narod.

U UN svoje stolice imaju 193 države članice. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izneo je podatak da bi oko 40 zemalja trebalo da bude protiv rezolucije, oko 80 uzdržanih, što znači do skoro dvotrećinska većina nije “za”. Nije upitno da Nemačka i ostali zapadni moćnici mogu mnogima da narede kako da glasaju, ali da dokument iza koga su stale neke od najvećih svetskih sila, podrži sedamdesetak zemalja, ipak, ostavlja gorak ukus u ustima. Zato su dali dodatni rok (pomeranje na 6. maj ili nešto kasnije) i nazvali ga vremenom za usaglašavanje teksta, a zapravo se radi o pritiscima i pronalaženju načina da “slome” još neke veće i uticajnije države da im se priklone. Štab za prikupljanje podrške, kako je rekao predsednik Vučić, nalazi se u Beču. On je naveo i da smo uspeli malo da zakomplikujemo stvari.

– Čini se da oni koji su napravili nacrt rezolucije o Srebrenici, s namerom da ona bude usvojena na Generalnoj skupštini UN, nemaju baš tako sigurnu većinu koja bi im garantovala da će ona biti usvojena i da im je potrebno dodatno vreme da razjasne njen sadržaj zemljama koje bi mogle da glasaju, ali se iz nekog razloga dvoume – rekao je poslanik SNS Milovan Drecun. – Odlaganjem glasanja za rezoluciju pokazalo se da je srpska delegacija uradila dobar posao i predočila činjenice da u Srebrenici nije postojao nikakav genocid, već da je počinjen ratni zločin. Predstavljene su činjenice koje se odnose i na sadašnjost i budućnost, i to da bi usvajanjem takve rezolucije tenzije u Bosni i Hercegovini bile podignute do maksimuma između Bošnjaka i Srba i da je to put koji bi mogao da dovede do rastakanja BiH i stvori nova neprijateljstva.

Lider Srba u Severnoj Makedoniji Ivan Stoilković istakao je da je rezolucija o Srebrenici jedno obično nametanje, kojom srpskom narodu želi da se stavi etiketa kolektivne odgovornosti:

– Kada krenete da omalovažavate Srbe onda počnete da izmišljate svašta. Tako je i o pomenutoj rezoluciji. Simptomatično je kad vas optuže za genocid, a vi im uzvratite, onda ste vi optuženi za govor mržnje, a oni su heroji demokratije. Smatram da će rukovodstva Srpske i Srbije odgovoriti najbolje što mogu i zaštititi svoj narod.

Rezolucija o Srebrenici predviđa da se 11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja, da se zločin naziva genocidom i da takva lekcija uđe u obrazovni sistem. Dokument nema saglasnost Predsedništva Bosne i Hercegovine, koje, prema Dejtonskom sporazumu, odluke donosi konzenzusom sva tri člana. Uprkos tome, ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija radio je na donošenju rezolucije, uz pomoć zapadnih zemalja koje su sponzori teksta.

S.Rovčanin Tomković, Večernje novosti

Jedan komentar

  1. Savršeno je jasno i prozirno – od prve vesti – zbog čega je došlo do pomeranja glasanja: da bi Amerika i Nemačka – dve najveće genocidne sile na planeti – malo pritisli one zemlje koje bi glasale suprotno od njihovih očekivanja, ne bi li ih naterali da “preume” (ukoliko je razgovor sa Vučićem uticao na formiranje njima nepoželjnih odluka). Oni su bar majstori za pritiske, iznuđivanja i ucenjivanja!
    Meni je smešno je što Brnabićka to odlaganje odmah proglasila za veliku pobedu Srbije. Eh, Ana, ,Ana!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *