ЗНАК ДА ЈЕ КИНИ СРБИЈА НАЈВАЖНИЈА НА БАЛКАНУ: Си у посети Београду

Кинески председник Си Ђин

пинг допутоваће данас у Београд где ће га уз највише државне почасти угостити његов српски колега Александар Вучић, а наша земља друга је на мапи европске турнеје овог лидера – на рути Париз – Београд – Будимпешта.

Његова дводневна посета најављена је као велика прилика за ојачавање челичног пријатељства, а то је уједно и јасан показатељ да је за званични Пекинг Србија и даље кључна држава региона и поуздани партнер.

Истовремено, у тренутку када се суочавамо са снажним притисцима на различитим фронтовима, имајући у виду актуелна дешавања у вези са Косовом и Метохијом и усвајање Резолуције о геноциду у Сребреници која је на прагу Генералне скупштине УН, долазак великог државника представља подршку која је далеко од симболичне.У агенди разговора двојице званичника ће се, осим најважнијих политичких питања двеју земаља, наћи и економске теме и продубљивање привредне сарадње, будући да је Кина наш најзначајнији спољнотрговински партнер после Немачке.Си, најмоћнији кинески вођа после Мао Цедунга, коме је ово друга званична посета Србији, према припремљеном протоколу биће дочекан уз највише почасти, шпалир гарде, фолклорну изведбу, цвеће и заставице, а наши “мигови 29” допратиће његов авион од границе до Београда и на исти начин га и испратити у наставку пута ка Мађарској. У знак добродошлице дуж читавог пута којим ће се кретати велика делегација са истока, која броји више од 400 људи, биће окићена кинеско-српским заставицама, а специјална порука за госта биће постављена на великом зиду на Аеродрому “Никола Тесла”.Вучић ће заједно са нашом делегацијом Сију уприличити свечани дочек испред Палате “Србија”. Уочи посете предузет је највећи степен безбедносних мера, а кинеског лидера ће све време чувати 3.400 полицајаца. С обзиром на то да је Си за датум посете одабрао дан када је током НАТО бомбардовања 1999. године погођена кинеска амбасада, постоје незваничне најаве да ће положити венце испред ове зграде на Новом Београду, чиме се ставља до знања свету да Кина памти дан када је прекршено међународно право.То што је кинески лидер за “тројну” посету европским државама одабрао и Србију, сигнал је да наша земља води самосталну политику и представља центар одлучивања у региону, сматра министар спољних послова Марко Ђурић. Како истиче, то што ће се после председника Француске Емануела Макрона, састати са српским шефом државе, па потом и са мађарским премијером Виктором Орбаном, говори да је Си препознао лидере који “имају довољно карактера и политичке снаге”.

– Могу да кажем да Споразум о слободној трговини који ступа на снагу ове године представља задужбину, не само за ову генерацију, већ и за генерацију наших унука. Претходни пут када је Си ишао на европску турнеју, економија ЕУ и Кине биле отприлике исте величине, док је данас економија Кине 15 одсто већа од економије комплетне ЕУ – рекао је Ђурић за ТВ Пинк и истакао да грађани Србије неће бити разочарани како ће Кина гласати по питању резолуције о Сребреници.

Ова друга посета Сија Србији, објашњава професорка Факултета политичких наука Драгана Митровић, показује кинеску намеру да и даље развија, подржава и продубљује односе са нашом земљом:

– Потврђује да намерава и даље да развија сарадњу са Мађарском, једном врло значајном кинеском, пријатељском и партнерском земљом, чланицом ЕУ, као и Србијом, кључном земљом у региону југоисточне Европе. С друге стране, посетом Паризу Кина шаље поруку свима да не одустаје од намере да поправи и унапреди своје односе са ЕУ и да их и даље развија, без обзира на проблеме који су у тим односима настали услед заоштрених геополитичких односа.

Када је реч о економској страни посете, Митровићева наводи да је трговинска размена две земље изузетно порасла, али додаје и да је порастао и дефицит Србије у трговини са Кином, па она ту види простор да се ствари поправе и да се кроз кинеске директне инвестиције оснажи српска индустрија, пре свега пољопривреда:

– Тиме бисмо имали шта да извозимо у Кину и свој дефицит бисмо смањивали домаћом производњом и услугама. Долазак кинеских туриста у све већем броју такође користи. Пошто је ово почетак друге декаде иницијативе “Појас и пут”, која подразумева и дигитализацију и еколошку трансформацију пројеката, очекујем да будући пројекти буду мањи, да их буде више, да буду енергетски и еколошки најнапреднији и да тиме дају подстицај реиндустријализације Србије у овом правцу.

Уочи доласка кинеског званичника, Вучић се састао са амбасадором Кине Ли Мингом, којем је поручио да је Србија поносна на челично партнерство са Кином и да с нестрпљењем чека посету Си Ђинпинга.

Иначе, Си је боравио у Београду у јуну 2016, а то је била прва посета кинеског председника Србији после три деценије. Он је тада послао поруку да је уверен да ће његова посета отворити нову историјску страну развоја између Кине и Србије. Вучић се у Пекингу, на трећем форуму за међународну сарадњу “Појас и и пут” састао са Сијем у октобру 2023. године када је и потписан документ о слободној трговини.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *