RAT U UKRAJINI I BALKANSKE POUKE

NAŠA TEMA – RAT U UKRAJINI

Višegodišnja kriza u odnosima Rusije i Ukrajine sredinom prošle sedmice ušla je u završnu – ratnu fazu. U zvaničnim reagovanjima na najnovija dešavanja sa Zapada dominiraju dve sintagme: „flagrantno kršenje međunarodnog javnog prava“ i „narušavanje teritorijalnog integriteta jedne međunarodno priznate države“

Usvetlu potresnih slika s istoka Evrope, žitelji Zapadnog Balkana iz svog relativno skorog kolektivnog iskustva prizivaju u sećanje ne, naravno, sasvim identične, ali zasigurno veoma slične političke događaje i načine njihove tadašnje, kardinalno drugačije zapadne narativizacije. U eksjugoslovenskom slučaju, a njega, jasno je, na ovom mestu imamo u vidu, zapadno udovoljavanje secesionističkim aspiracijama odmetnutih federalnih delova nije, naime, bilo shvatano kao „flagrantno kršenje međunarodnog javnog prava“ i „narušavanje teritorijalnog integriteta jedne međunarodno priznate države“, kako se ovih dana zvanično kvalifikuje rusko priznavanje dve samoproglašene republike na teritoriji susedne Ukrajine, velikim delom naseljene etničkim Rusima. Ono prvo je, prisećamo se, u javnopolitičkoj retorici Zapada vrlo brzo steklo status „prirodne“ disolucije jedne „neprirodne“ državne tvorevine, njegovim očima percipirane kao mrski relikt rivalskog mu komunizma zajedno s kojim je na smetlište istorije trebalo otpremiti i njegovo državno otelovljenje na jugu Evrope.

Ignorantski stav spram odredaba međunarodnog javnog prava relevantnih za ovaj slučaj ishodovao je, dakle, razbijanjem druge Jugoslavije, dugogodišnjim ratovima u dvema njenim nekadašnjim federalnim jedinicama koji su za sobom ostavili region koji se ni do danas, bezmalo tri decenije docnije, nije politički konsolidovao i stabilizovao.

[restrict]

SPREČAVANJE HUMANITARNE KATASTROFE Identičan stav prema grani prava na koju se ovih dana gorljivo poziva, Zapad je demonstrirao i nekoliko godina po okončanju tih ratova, kada je odlučio da se aktivno angažuje na „zaštiti ugroženih ljudskih prava kosmetskih Albanaca“ i „zaustavljanju humanitarne katastrofe kojoj su bili izloženi“, kako je glasio zvanični narativ kojim je obrazlagao gotovo tromesečnu kampanju bombardovanja Srbije u proleće 1999. Ista je, kao što znamo, okončana potpunim fizičkim razaranjem zemlje i faktičkim izuzimanjem Kosmeta iz njenog državno-pravnog okvira. Samoproglašenu kosmetsku nezavisnost koja je usledila devet godina docnije i bila, kao i rečena agresija na Srbiju s kraja devedesetih, protivna svim relevantnim uzusima međunarodnog javnog prava, zapadne zemlje koje danas prednjače u osudi sličnih ruskih akata na području Ukrajine priznale su među prvima.

Kada je reč o dešavanjima na prostorima postratne Bosne i Hercegovine, politički Zapad već više od četvrt veka praktikuje „kreativno tumačenje“ Dejtonskog mirovnog sporazuma kao međunarodno-pravnog akta najvišeg ranga kojim je rat na prostorima te nekadašnje jugoslovenske republike okončan i koji je trebalo pravno da uredi njeno potonje državno ustrojstvo. Afirmacijom misterioznog „duha“ umesto „slova“ Sporazuma, korak po korak je razgrađivana dejtonska arhitektonika s mukom nastajuće dvopartitne države koju je trebalo da zameni jedna nova, unitarizovana i centralizovana državna struktura. Sve ono, dakle, što nije mogla, niti smela da bude „velika“ Jugoslavija – jedinstvena, „jaka“ država sa snažnim i funkcionalnim centralnim institucijama – u geopolitički vizijama današnjeg Zapada mogla bi, odnosno morala da bude na njenim ruševinama nastala Bosna i Hercegovina i to protivno ključnim odredbama međunarodno-pravnog akta koji ju je kao državu i uspostavio.

O stavu Zapada prema međunarodnom pravu, na koje se u ovom trenutku povodom dešavanja u Ukrajini egzaltirano poziva, kada je reč o bosanskohercegovačkom slučaju dosta govori i podatak da je sadašnji visoki predstavnik u ovoj državi na tu funkciju postavljen odlukom ambasadora zemalja članica Saveta za sprovođenje mira, a ne onako kako predviđa član 1 Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma – rezolucijom Saveta bezbednosti UN, čije dve članice su se čak zalagale za ukidanje njegove kancelarije. Cilj – u ovom slučaju neodustajno održavanje jedne nemoguće državne tvorevine, rečnikom aktualne ukrajinske krize rečeno „očuvanje njenog teritorijalnog integriteta“ za šta je, formacijski uzev, zadužen visoki predstavnik – opravdava, očigledno, sva sredstva upregnuta u njegovo postizanje.

Da je na sličan način bio definisan cilj zapadnog angažovanja na počecima eksjugoslovenske krize ili pak u predvečerje raspada nekadašnjeg SSSR-a, na čijim razvalinama se ovih dana odvija jedan od najozbiljnijih ratnih sukoba u posthladnoratovskoj epohi, Evropa, pa i ostatak sveta danas bi zasigurno bili mnogo bezbednija i udobnija mesta za život nego što jesu. Doprinelo bi tome i drugačije, manje sopstvenim interesima, a više međunarodnim moralom vođeno postupanje Zapada u iračkoj krizi, potom u turbulentnim dešavanjima u Libiji, a nedugo nakon toga i u Siriji, koje je značajno doprinosilo da krvavim slovima budu ispisane i stranice svetske istorije prvih decenija novog veka i novog milenijuma.

 

„DVOJAKI STANDARDI“ I VELIKA SILA Ukazivanje na „dvojake standarde“, ili možda pre izostanak bilo kakvih standarda Zapada u praktikovanju načelno prihvaćenih i za sve obavezujućih pravila međunarodne „igre“, danas ipak, u saznajnom smislu, predstavlja „kucanje“ na davno otvorena „vrata“. Jer dobro nam znani diktum koji sažima taj uvid – „Jaki čine ono što mogu, a slabi trpe ono što moraju“ – potekao je iz pera znamenitog starogrčkog istoričara Tukidida. Veliki povesničar je, dakle, još pre gotovo dva i po milenijuma podučavao da pravde i prava, kao njene kodifikovane forme, u međunarodnim odnosima ima i može biti samo među jednakima. Do krupnijih nesporazuma s tim u vezi, koji su u osnovi onog što se danas dešava na istoku Evrope s potencijalno katastrofičnim posledicama, dolazi, reklo bi se, onda kada se taj „jednaki“, u ovom slučaju velika i moćna Ruska Federacija, kao takav ne prepozna i ne prizna.

Petnaestak godina podržavanja i forsiranja antiruskih sentimenata među ukrajinskim stanovništvom, tolerisanja diskriminacije i ugrožavanja osnovnih ljudskih prava ruske manjine u njenim jugoistočnim delovima, prepariranja Ukrajine za članstvo u NATO-u i ponovnu proizvodnju nuklearnog oružja – samo su neke „kapi“ koje su punile „čašu“ ruskog nezadovoljstva, frustracija i strahova koji su prošle sedmice dobili iskaz u formi robusne vojne operacije pokrenute protiv Ukrajine. „Koliko je sve nabrojano moglo da traje, koliko se još sve to moglo trpeti?“, upitao se glasno Vladmir Putin u svom istorijskom obraćanju naciji neposredno pre potpisivanja ukaza o priznanju samoproglašenih Donjecke i Luganske Narodne Republike i započinjanja intervencije u Ukrajini.

U tih nekoliko reči jednog retorskog pitanja stali su, čini se, sav jed, sva gorčina i sva tuga jednog slavnog i poštovanja dostojnog, a u proteklih četvrt veka u međunarodnim odnosima bezbroj puta prevarenog, oštećenog i poniženog naroda, prinuđenog da se u odbrani svojih vitalnih interesa, svoje bezbednosti i svog nacionalnog digniteta s oružjem u rukama okrene protiv sebi najbliskijih. I upravo ta činjenica daje posebnu težinu tragediji koja se ovih dana odvija na istoku Evrope, zasigurno jednoj od najvećih i najbolnijih u novijoj istoriji slovenskog sveta.

Ako iz nje kao takve išta dobro može proizaći, to je nauk političkom Zapadu, a pre svega Americi kao njegovom ključnom „nosećem stubu“ da će u jednom novom međunarodno-političkom i međunarodno-bezbednosnom poretku sveta koji se pomalja iz ruševina Kijeva i Melitopolja Rusija morati biti tretirana kao ravnopravan sagovornik i respektivan partner u svim poslovima koji se tiču sudbine planete i mesta ruske države na njoj. Drugim rečima, onaj Tukididov „jednaki“ koji zahteva da kao takav bude priznat i uvažen. Jer, ponovimo to, ona nije geopolitički parnjak male i nemoćne postmiloševićevske Srbije, prinuđen da skrštenih ruku i položenog oružja posmatra preteća mu dešavanja u najbližem okruženju. Nije ni u geopolitičkom smislu skoro jednako beznačajni Irak, Libija ili Sirija, nevoljno pristali na ulogu pasivnih objekata svetske istorije čije stranice se njihovom krvlju ispisuju.

Oni akteri globalne politike koji bi nastavili da previđaju te „tvrde“ činjenice savremenog sveta sve vreme bi ga vodili opasnom ivicom provalije i u nju ga svojom indolencijom zasigurno vrlo brzo i gurnuli. Ulozi u toj nepromišljenoj i hazarderskoj igri bi, dakle, bili suviše visoki da bi iko ozbiljan i odgovoran i u jednom trenutku smeo da ih položi.

[/restrict]

Jedan komentar

  1. Čitam četvrti ogled o događajima u Ukraini. Sve lepo i pravilno napisano, a nama, čitaocima ostaje da dodamo nešto, što ovde možda ipak nije bez značaja.
    Ukraina je u ovo dopala ipak ne bez sopstvene krivice. Najpre separatizam koji je počeo najkasnije 1984. i koji je bio jedina politička aktivnost tog perioda pa sve do rasturanja države. Jedina jer su jedni to gurali a drugi samo bili pasivni, nezainteresirani. Možda Donbass i Odessa zaslužuju iznimku. I sve to je od početka bilo antirusko da je pravo čudo kako je toliko dugo delovalo nesmetano. Možda zato što je mrtav Lenjin još uvek zatucao naivne glave ?
    Onaj ”Majdan” zapravo je bio ubacivanje u veću brzinu. Ne u okretanje od Ruskog naroda i njegovog pravoslavlja nego u savezovanje Russiji najneprijateljskije moguće. Ukrainci, ne samo Galičani, ačili su se sopstvenom mudrošću a na prste su se mogli nabrojati ljudi tipa Carjova. Mukom podignutu privredu i vredne ugovore o saradnji sa Rusijom, nadmeno su staptali u prašinu i stali u red za lizanje američkog lilihipa verujući da je to večno. Detinja naivnost ali i strašna odgovornost pred celim Ruskim svetom. Ugrozili su ga prosto sladostrasno !
    Oni se ni jednog momenta nisu zamislili o posledicama sopstvenog nedela. Osladilo im se to otvoreno kurvanje geostrateškim položajem. Nisu se upitali da li bi ih Ameri tapšali da su kojim slučajem negde u Africi ili Americi. Pristali su da se kurvaju za račun Ruske nesreće i sada ne zaslužuju sažaljenje. Tim pre ako pogledamo kako ritualno spaljuju mlade goluždrave momčiće Ruske, razmnožavaju opasne američke laboratorije i dr. !

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *