IZLOG KNJIGE

Igor Marojević
SVE ZA LEPOTU
Dereta, Beograd

Najnovija, jedinstveno strukturisana knjiga kratke proze Igora Marojevića predstavlja intrigantni brevijar o lepoti koja se ulančava kroz težnje likova za ljubavlju, snom, svetom i stvaranjem, za unutrašnjim i spoljašnjim životom u lepom mestu (i za smrću u njemu), za umetnošću, erotikom i telom… Epohe koje knjiga „Sve za lepotu“ pokriva prostiru se od razvoja interneta u krajnjoj savremenosti srpske tranzicije, šverca i ratova devedesetih, razvoja istočnoevropske i srpske kinematografije i pornografije, preko pokušaja Državne bezbednosti da hapsi nacionalističku emigraciju u doba Jugoslavije, do predvečerja, početka i toka Drugog svetskog rata, Španskog građanskog i Velikog rata. Junaci narativa nisu samo savremeni individualci nego i Federiko Garsija Lorka, Valter Benjamin, Franja Ferdinand, Ante Pavelić, Milan Stojadinović, Moana Poci i Ćićolina… u svim svojim težnjama ka lepom.

Hadži-Aleksandar Đurović
KAKO SE NA SRPSKOM KAŽE NADA
Globosino Aleksandrija, Beograd

Ovo je četvrta knjiga iz kvadrologije i po formi i stilu se nadovezuje na prethodne tri. U formi nalik na haiku poeziju, u minimalističkom stilu koncentrisanih, britkih stihova i misli, autor otkriva svoje asocijacije na nadu.

Radoš Ljušić
KNEZ MILOŠ
DRŽAVOTVORNI VLADAR
Pravoslavna reč, Novi Sad

Prvi put u istoriji srpskog izdavaštva je pripremljena kompletna i vrlo detaljna biografija kneza Miloša Obrenovića iz pera najvećeg poznavaoca lika i dela kneza Miloša Radoša Ljušića. Monografija ima 923 strane. Izuzetan istorijski rukopis je obogaćen velikim brojem fotografija i ilustracija koje na još bolji način približavaju čitaocima temu monografije. Objavljivanjem monografije „Knez Miloš 1783–1860 / Državotvorni vladar“ popunjena je praznina u razumevanju i poznavanju naše prošlosti, o nastanku novovekovne Srbije i njenom najznamenitijem vladaru. Biografija kneza Miloša pisana je lakim i razumljivim jezikom i stilom sa upotrebom mnogih zaboravljenih naših reči i izraza, čime čitaoca vraća u davna prošla vremena ne samo tematikom već i opisom događaja.

Srđan Cvetković
OTPOR KOMUNISTIČKOM REŽIMU U SRBIJI 1945–1991: IZMEĐU SRPA I ČEKIĆA (3)
Katena mundi, Beograd

Završetak istoimene trilogije. Za razliku od prethodna dva, koja su bila o represiji komunističkog režima, treći deo posvećen je različitim vidovima otpora. Otpor je, bez obzira na čvrstu ruku partije, obuhvatao sve društvene slojeve. Ispočetka, otpor su najviše pružale ilegalne omladinske organizacije, kojima je pripadao i Borislav Pekić. Čvrst otpor pružile su i seoske zajednice nasilnoj kolektivizaciji. Konačno, u periodu 1945–1953. bilo je i više javnih protesta nego što iz sadašnje perspektive može izgledati. Nakon 1953, u godinama liberalizacije odnosa sa Zapadom, otpor je primio drugačiji vid. Bio je veoma aktivan studentski pokret, a nisu bili retki ni sukobi sa policijom. Takođe, osetilo se i delovanje emigrantskih i disidentskih grupa, kako nacionalističkih, tako i onih iz Istočnog bloka (tzv. ibeovci). Posebno važan bio je otpor Srpske pravoslavne i drugih crkava u SFRJ. Brojni sveštenici stradali su u „divljim čišćenjima“ 1944–1946, a i kasnije su zatvarani i lišavani građanskih prava. Na sve to crkva je reagovala različitim manifestacijama. Ključni događaj, naravno, bio je raskol u SAD. Najpoznatiji vid otpora bio je otpor u kulturi. On je prožimao sve vrste umetnosti, od književnosti preko filma i kulminirao je različitim osamdesetih godina borbom za slobodu govora.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *