BEOGRAD – PRESTONICA KULTURE BALKANA

Namenjeno osobama s invaliditetom

Jedinstveni prostor kulture

Inkluzivni centar za osobe s invaliditetom biće novi kulturni centar u kojem će biti organizovane predstave, koncerti, izložbe, predavanja i panel-diskusije, te likovne, vajarske, grafičke radionice, škola kreativnog pisanja i susreti s piscima

Gradski sekretar za investicije Luka Petrović najavio je rekonstrukciju dela objekta koji se nalazi na uglu Savske i Risanske ulice, u kojem će se po okončanju radova realizovati programi kulturne inkluzije osoba s invaliditetom. Zdanje je građeno od 1936. do 1938. godine na osnovu projekta arhitekte Dimitrija M. Leka. Prema rečima Petrovića, projektom će se od postojećih poslovnih prostora na drugom, trećem spratu i na tavanu, odnosno u potkrovlju, formirati jedinstven prostor kulture za potrebe Udruženja građana „Radionica integracije“, a u cilju sprovođenja programa kulturne inkluzije osoba s invaliditetom. Ulazima iz Savske i Risanske ulice biti omogućen pristup objektu, s tim što će ovaj prvi ulaz biti namenjen posetiocima, dok je drugi iz Risanske ulice projektovan za zaposlene.

„Novoprojektovanim rešenjem, spajanjem prostora, formira se novi poslovni prostor ukupne korisne površine od 857 kvadratnih metara. Inkluzivni centar za osobe s invaliditetom biće jedinstven kulturni centar gde će moći da se organizuju predstave, koncerti, izložbe, predavanja i panel diskusije, te likovne, vajarske, grafičke radionice, škola kreativnog pisanja i susreti s piscima. Ovo će biti prostor u kojem će osobe s invaliditetom široj publici moći da pokažu svoje talente i umeća“, rekao je pored ostalog sekretar za investicije grada Beograda.

Prezentacija kulturnog blaga srpske prestonice

Muzej grada Beograda uskoro u novom ruhu

Rekonstrukcijom, sanacijom, prenamenom i dogradnjom objekta Muzeja grada Beograda u Resavskoj ulici u Beogradu dobiće se adekvatna organizacija prostora i savremeni tehnološki uslovi čuvanja i gazdovanja nad kulturnim dobrima koje ovaj muzej poseduje

Novi, uređen i reprezentativan prostor omogućiće adekvatnu prezentaciju blaga Grada Beograda domaćoj i stranoj javnosti, kao i gostovanja izložbi koje do sada nisu mogle da budu organizovane, a čije postavke zahtevaju adekvatnu zaštitu i visok nivo mikroklimatskih uslova. Takođe, kustosi i naučni istraživači imaće uslove za rad, što je elementarna pretpostavka za rad jedne elitne ustanove, kažu čelnici Sekretarijata Grada.
„Projektom je predviđeno da u centralnom delu, iz Resavske ulice i u levom krilu objekta ka Birčaninovoj ulici, budu javni prostori koje će koristiti posetioci muzeja. U desnom krilu zgrade, ka Nemanjinoj ulici, predviđeni su prostori stručnih muzejskih službi i prostori muzejskih depoa koje će koristiti zaposleni u muzeju, dok je potkrovlje projektovano kao administrativni prostor, sa pratećim sadržajima.“

Novim konceptom uređenja prostora omogućena je maksimalna fizička i vizuelna dostupnost najvećeg broja sadržaja i eksponata, ali i pojedinih delova depoa, čime bi atraktivni sadržaj mogao biti otvoren za javnost. Fasada postojećeg objekta će biti rekonstruisana prema uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda. Dograđeni deo nalaziće se u dvorišnom delu. Na nivou prizemlja fasada će biti ostakljena radi vizuelne komunikacije muzeja sa dvorišnim sadržajem. Muzej će imati ukupnu površinu od 17.000 metara kvadratnih, a uz ovaj podatak napominje se da je krajem 2006. godine Skupština Grada Beograda dodelila Muzeju grada i zgradu Vojne akademije u Resavskoj ulici, kao budućem prvom i centralnom sedištu stalne postavke Muzeja grada Beograda. Reč je o objektu koji predstavlja kulturno dobro (iz 1899. godine) pod prethodnom zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture i delo je arhitekte Dimitrija Leka.

Tekstovi se objavljuju kao deo Projekta sufinansiranog iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave, Sekretarijata za informisanje

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *