БЕОГРАД – ПРЕСТОНИЦА КУЛТУРЕ БАЛКАНА

Намењено особама с инвалидитетом

Јединствени простор културе

Инклузивни центар за особе с инвалидитетом биће нови културни центар у којем ће бити организоване представе, концерти, изложбе, предавања и панел-дискусије, те ликовне, вајарске, графичке радионице, школа креативног писања и сусрети с писцима

Градски секретар за инвестиције Лука Петровић најавио је реконструкцију дела објекта који се налази на углу Савске и Рисанске улице, у којем ће се по окончању радова реализовати програми културне инклузије особа с инвалидитетом. Здање је грађено од 1936. до 1938. године на основу пројекта архитекте Димитрија М. Лека. Према речима Петровића, пројектом ће се од постојећих пословних простора на другом, трећем спрату и на тавану, односно у поткровљу, формирати јединствен простор културе за потребе Удружења грађана „Радионица интеграције“, а у циљу спровођења програма културне инклузије особа с инвалидитетом. Улазима из Савске и Рисанске улице бити омогућен приступ објекту, с тим што ће овај први улаз бити намењен посетиоцима, док је други из Рисанске улице пројектован за запослене.

„Новопројектованим решењем, спајањем простора, формира се нови пословни простор укупне корисне површине од 857 квадратних метара. Инклузивни центар за особе с инвалидитетом биће јединствен културни центар где ће моћи да се организују представе, концерти, изложбе, предавања и панел дискусије, те ликовне, вајарске, графичке радионице, школа креативног писања и сусрети с писцима. Ово ће бити простор у којем ће особе с инвалидитетом широј публици моћи да покажу своје таленте и умећа“, рекао је поред осталог секретар за инвестиције града Београда.

Презентација културног блага српске престонице

Музеј града Београда ускоро у новом руху

Реконструкцијом, санацијом, пренаменом и доградњом објекта Музеја града Београда у Ресавској улици у Београду добиће се адекватна организација простора и савремени технолошки услови чувања и газдовања над културним добрима које овај музеј поседује

Нови, уређен и репрезентативан простор омогућиће адекватну презентацију блага Града Београда домаћој и страној јавности, као и гостовања изложби које до сада нису могле да буду организоване, а чије поставке захтевају адекватну заштиту и висок ниво микроклиматских услова. Такође, кустоси и научни истраживачи имаће услове за рад, што је елементарна претпоставка за рад једне елитне установе, кажу челници Секретаријата Града.
„Пројектом је предвиђено да у централном делу, из Ресавске улице и у левом крилу објекта ка Бирчаниновој улици, буду јавни простори које ће користити посетиоци музеја. У десном крилу зграде, ка Немањиној улици, предвиђени су простори стручних музејских служби и простори музејских депоа које ће користити запослени у музеју, док је поткровље пројектовано као административни простор, са пратећим садржајима.“

Новим концептом уређења простора омогућенa је мaксимaлнa физичкa и визуелнa доступност нaјвећег бројa сaдржaјa и експонaтa, aли и појединих деловa депоa, чиме би aтрaктивни сaдржaј могaо бити отворен зa јaвност. Фaсaда постојећег објектa ће бити реконструисaна премa условимa Зaводa зa зaштиту споменикa културе Грaдa Беогрaдa. Дограђени део налазиће се у дворишном делу. Нa нивоу приземљa фaсaдa ће бити остакљена рaди визуелне комуникaције музејa сa дворишним сaдржaјем. Музеј ће имати укупну површину од 17.000 метара квадратних, а уз овај податак напомиње се да је крајем 2006. године Скупштина Града Београда доделила Музеју града и зграду Војне академије у Ресавској улици, као будућем првом и централном седишту сталне поставке Музеја града Београда. Реч је о објекту који представља културно добро (из 1899. године) под претходном зaштитом Завода за заштиту споменика културе и дело је aрхитекте Димитријa Лекa.

Текстови се објављују као део Пројекта суфинансираног из буџета Града Београда, Градске управе, Секретаријата за информисање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *