Hrvatska geopolitička „čeljust“

Hrvatska sadašnji izgled teritorije ima zahvaljujući „lepku“ koji čine delovi srpskih zemalja. Da u nju nisu uključene Baranja, istočna Slavonija, zapadni Srem, zapadna Slavonija, Banija, Kordun, Lika i severozapadna Dalmacija – Hrvatska ne bi mogla da postoji u sadašnjim konturama, niti bi imala kakvu-takvu kompaktnost

Splitski pokušaj linča nekoliko Zvezdinih vaterpolista i ritualno spaljivanje lutke koja je predstavljala političkog lidera Srba u Hrvatskoj ponovo su nas, kao, iznenadili. I po nepisanom pravilu, usledila su anestezirajuća reagovanja da se ne radi o hrvatskom šovinističkom kontinuitetu već o incidentu, da napadači nisu zadojeni neoustaštvom, nego su samo grupica huligana, da to ne sme da poremeti dobrosusedske odnose, da se očekuje reagovanje EU čiji je Hrvatska član… I da će, uprkos svemu, mnogobrojni Srbi i ovoga leta odmor provesti na hrvatskom primorju. Sve se završava više poražavajućom konstatacijom nego pitanjem: „Zašto nas i dalje mrze kad je srpsko pitanje u Hrvatskoj rešeno?“ Ako Srbi stvarno misle da je rešeno, Hrvati znaju da nije.

„SKLEPANA ZEMLJA“ Hrvati su „sklepan narod“, kako kaže B. Violić, jedan od vodećih hrvatskih reditelja, ali to još više važi za današnju državu Hrvatsku. Budući da je formirana od različitih oblasti u kojima je stanovništvo naknadno dobijalo hrvatski nacionalni identitet na rimokatoličkoj osnovi ili je hrvatizovano od prisilno unijaćenih i pokatoličenih Srba, Hrvatska sadašnji izgled teritorije ima zahvaljujući „lepku“ koji tvore delovi srpskih zemalja. Da u nju nisu uključene Baranja, istočna Slavonija, zapadni Srem, zapadna Slavonija, Banija, Kordun, Lika i severozapadna Dalmacija – Hrvatska ne bi mogla da postoji u sadašnjim konturama, niti bi imala kakvu-takvu kompaktnost. Njena ljušturasta prostorna morfografija se često upoređuje sa „kiflom“, „perecom“, „bumerangom“, „makazama“… Konkavnost teritorije („hrvatski meki trbuh“) i mala strategijska dubina na svim sektorima čine je osetljivom na presecanje i fragmentaciju. Ta činjenica, uz još više izražen lučni i disperzni razmeštaj hrvatskog stanovništva, proizvodi geopolitički hendikep iz koga nastaje ekspanzionistička, zločinačka agresivnost prema Srbima kao „remetilačkom faktoru“.
Hrvatska netrpeljivost prema srpskim „šizmaticima“ ima religijsko-civilizacijske korene, ali je njen geopolitički smisao najbolje artikulisao još dr Ivo Pilar (1874–1933). Po njemu se danas zove zagrebački Institut društvenih znanosti, a među Srbima nema uporedive ličnosti niti je zamislivo da bi po nekoj sličnoj mogao da nosi ime, na primer, beogradski Institut društvenih nauka. Velikohrvatske pretenzije do danas se nisu suštinski promenile, iako u različitim varijantama podrazumevaju manje ili veće teritorijalne domete. Njihovo savremeno i neupitno polazište jeste Hrvatska u sadašnjem teritorijalnom obliku, koji se shvata kao imperativ za geopolitičko ponašanje. Sa hrvatskom „potkovicom“, tobože prirodno i nužno, a po principu „slagalice“, geodeterministički se uklapa BiH „trougao“. Ali da bi se napravila formasta hrvatska država „u povjesnim granicama“, nepremostiva prepreka su Srbi zapadno od Drine. Stoga, taj „vražji nakot“ mora biti uklonjen. U figurativnom, ali i praktičnom geopolitičkom smislu, Hrvatska oblikom svoje teritorije predstavlja preteće razjapljenu „čeljust“ kojom se s juga i severa obuhvataju srpske oblasti u BiH i Hrvatskoj. Njenu „gornju vilicu“ čini tzv. Panonska Hrvatska (Slavonija, Zagorje, gornje i srednje Pokuplje), a „donju vilicu“ tzv. Jadranska Hrvatska (Istra sa Kvarnerom, Dalmacija, Dubrovnik). Dve „vilice“ spajaju se u geostrategijski veoma važnom i osetljivom karlovačkom „zglobu“.

„ZUBI RAZJAPLJENE ČELJUSTI“ Iz pozicije stalne otvorenosti, hrvatska „čeljust“ teži da postigne „prirodno stanje“ sklopljenosti, tj. da „odgrize“ srpski prostor zapadno od Drine. Ka tom geopolitičkom cilju usmereni su svi „zubi“ i jedne i druge „vilice“. Tamo gde su oni slabi ili nepostojeći, kao na primer „sekutići“ u Podrinju, zloupotrebljava se muslimansko „hrvatsko cvijeće“. Muslimanska pomoć u centralnoj Bosni potrebna je i hrvatskim „očnjacima“ koji su „zagrizli“ strateški važnu Posavinu („Koridor“) i dominantnu Kuprešku visoravan. Za „kutnjake“ se već smatralo da su obavili posao vršeći rasrbljavanje s jedne strane zapadne Slavonije, a s druge strane Like i severozapadne Dalmacije. A „umnjaci“ već gube svoju funkciju, budući da se misli kako su srpske oblasti Banija i Kordun gotovo „progutane“. Ovaj geopolitički mehanizam u praksi je na genocidan način primenjen u vreme NDH, potom je perfidno, ali efikasno mirnodopski funkcionisao tokom titoističke Jugoslavije, da bi od 1991. usledio pokušaj njegove realizacije u secesionističkom i versko-građanskom ratu. Na početku, Srbi su se tome relativno uspešno suprotstavili, ali su upali u zamku nametnutog dugotrajnog oružanog sukoba protiv svojih jugoslovenskih suparnika podržanih od Zapada.
I umesto da hrvatska geopolitička „čeljust“ bude blagovremeno slomljena, dozvoljeno je da ona opstane i uz muslimansku pomoć 1995. zapreti da se sklopi ne samo zauzimanjem Republike Srpske Krajine već i okruživanjem zapadnog dela Republike Srpske. Ali to je bilo „za onog (geopolitičkog) vakta“, kada su Srbi bili na globalnom „brisanom prostoru“! Multipolarizacija sveta i relativno opadanje moći hrvatskih mentora, s jedne strane, a opstanak i kakva-takva konsolidacija srpskog činioca, uprkos ogromnim demografskim i prostornim gubicima, s druge strane, čini srbofobiju ključnim elementom hrvatske strateške kulture. Shodno tome, osnovni uzrok nastavljanja razobručenog hrvatskog ataka na sve srpsko jeste paničan strah od neminovne geopolitičke budućnosti.

Jedan komentar

  1. Dušan Buković

    Da li je uopšte postojao hrvatski kralj Tomislav?

    U ovom kontekstu pomenuli bismo izvesne studije profesora Antonija Farčića, koje su objavljene pod naslovima „Sava kao severna granica Bosanske Krajine“ i „Granice Krajine i granice Porfirogenitove Srbije i Hrvatske“ (Vidi. Prof. Jovan Zubović, Krajina i Krajišnici, Knj. 1, Beograd, 1968, Knj. 2, Beograd, 1970). U njegovoj studiji o izmišljenom „kralju“ Tomislavu, koju je objavio pod naslovom „Da li je postojao kralj Tomislav?“, između ostalog, stoji:

    „Prvi argumenat (Konstantin VII Porfirogenit)

    Konstantin VII Porfirogenit, car vizantijski, neosporni cuveren celokupnog Balkanskog poluostrva i Istočnog rimskog carstva, čije su granioce zahvatale i Hrvatsku, a koji je ujedno i najpouzdaniji istoričar svoga vremena (prve polovine H veka), u svim svojim istorijsdkim spisima ne pominje ni jednom reči osnutak hrvatskog kraljevstva i nekog vladara hrvatskog pod imenom Tomislav. Ovo je naš prvi argumenat, kao najautentičnije savremeno svedočanstvo, i to ističemo kao činjenicu od presudne važnosti.

    Porfirogenit je rođen 905 god., a car Vizantije bio je od 912 sve do svoje smrti 959 god., što znači da je on u svojoj mladosti bio ne samo savremenik i svedok nego, štaviše, i vrhovni suveren tobožnjeg kralja Tomislava. Svoja istorijska dela on je sastavljao na osnovu tačnih podataka što ih je primao od svojih područnih organa i informatora iz svih delova Carstva, iz svih svojih provincija i temata, pa sigurno i iz tako važne svoje pogranične oblasti, kao što je bila Dalmacija, koja beše još uvek pod neposrednom carskom vlasti. Tačnost najvećeg dela njegovih informacija iz naših oblasti već odavno je nesporno utvrđena…

    Porfirogenit opisuje i nekadašnju Dalmaciju do propasti glavnoga grada Salone, kao što opisuje i pojedine ondašnje dalmatinske primorske gradove i ostrva, a izričito tvrdi da su svi oni gradovi bili nezavisni od Hrvatskenj i da su direktno bili podložni Carstvu sa svojim strategom u Zadru. Iz podataka Porfirogenitovih možemo konstatovati i tu činjenicu da u prvoj polovini H stoleća Hrvatska nije bila ujedinjena kraljevina nego jedna dvojna oblasna zajednica pod suverenom vlašću imperatora Vizantije…

    Ma šta još Porfirogenit navodio i iznosio o Hrvatskoj i Hrvatima ili o Dalmaciji. Nikad i nigde Tomislava, nikad i nigde kraljevine, nikad i nigde ni jednog događaja o kome bismo mogli suditi da se odnosi na nekog prvog hrvatskog kralja…

    Iz spisa Porfirogenitovih može se sa sigurnošću zaključiti da u prvoj polovini H veka u Hrvatskoj nije mogla da bude osnovana kraljevina, a ni da je neki Tomislav mogao da bude prvi hrvatski kralj…

    Kada kritički istražimo i ocenimo sve istorijske izvore, kao i sve ono što su razni jugoslovenski istoriografi napisali i izložili o kralju Tomislavu, dolazimo do ovih zaključaka:

    1) Ni jedan istoričar do danas nije mogao da iznese bilo kakav pozitivni i direktni naučni dokaz da je zaista nekad postojao Tomislav, ‘prvi hrvatski kralj’, kako ga oni proglašavaju. Svi argumentu i svi ‘dokazi’ hrvatskih pisaca, više ili manje, samo su oštroumna dovijanja, ukoliko nisu tetačna i neosnovana nagađanja, ponekad i tendenciozna. Sva veličina toga ‘kralja’ i sva slava njegova ‘kraljvanja’ samo je, recimo, jedna dobronamerna patriotska izmišljotina, jedna lepa romantičarska legenda, koja od istorijske nauke ne može da bude prihvaćena, pa ma kako ona bila vešto i znalački ispričana i obrazložena…

    Kroz više od tridestak godina interesovasmo se pitanjem egzistencije toga ‘kralja’ Tomislava. Proučismo sve odnosne istorijske izvore i spomenike, kao i sve ono što su razni pisci i istoriografi napisali o tome. Od cabranog naučnog gradiva obradismo dve obimne istorijske disertacije: jednu nazvasmo ‘Takozvani akti splitskih crkvenih sabora (925? i 928? godine’, a drugu ‘Da li je postojao kralj Tomislav?’…

    6) Ne postoje uopšte nikakvi strogo naučni dokazi, sem pretpostavki, da je glalolica delo svete solunske braće Kirila i Metodija i da je glagolizma (a to znači:

    rimokatoličko bogosluženje na staroslovenskom jeziku) bilo u Hrvatskoj i Dalmaciji već u prvoj polovini H veka. Prema tome, tzv. Borba za glagolicu u trećem deceniju H veka spada u oblast bajki, kao i ‘kralj’ Tomislav sa svojim biskupom Grgurom Ninskim…”

    (Vidi: Prof. Antonije Farčić, Da li je postojao kralj Tomislav?, “Bratstvo-Fraternity” , br. 221-222, novembar-decembar, 1973, br. 222, januar 1974, Toronto, Ont., Canada).

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *