Pečat nedelje

Novi IPAP

Još se nismo sasvim oporavili ni od starog IPAP-a, a stiže nam novi…
Individualni akcioni plan partnerstva (IPAP) s NATO, „najintenzivniji oblik saradnje u okviru Partnerstva za mir“, kako je opisan na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije, Srbiji je već doneo notare, sudske izvršitelje i slične blagodeti društva sazdanog po NATO standardima.
„Prvi IPAP (za period 2015–2016) stupio je na snagu 15. januara 2015. godine i usvajanje ovog dokumenta predstavljalo je značajan korak napred u odnosima između Republike Srbije i NATO“, obaveštava nas dalje MSP. „Važenje pomenutog IPAP-a produženo je i za 2017. godinu, a u toku je izrada IPAP-a za period 2018–2019. godine.“
Taj posao je, izgleda, sad priveden kraju.
Nakon što je, naime, u oktobru prošle godine prilikom susreta s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio da je „Srbija u poslednjoj fazi prihvatanja IPAP plana za period 2018–2020. jer hoćemo i želimo da imamo dobre odnose sa tim savezom zbog budućnosti naših građana, bez obzira na bolna sećanja“, šef delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a i narodni poslanik u Skupštini Srbije Dragan Šormaz najavljuje da je taj posao, praktično, već okončan.
Šormaz je, prenose mediji, izjavio da se potpisivanje novog IPAP-a očekuje već tokom ovog meseca, da je „predlog tog sporazuma upućen čelnicima NATO-a na usaglašavanje“ i da se „trenutno očekuje njihov odgovor“.
Interesantno, i alarmantno, Šormaz najavljuje da će novim IPAP-om akcenat biti stavljen na hibridno ratovanje, što je inače polje u kome se NATO naročito ističe kada je reč o borbi protiv Rusije. Kaže Šormaz: „Tamo gde Vojska Srbije sigurno nije na nivou savremenih zemalja na Zapadu jesu hibridne i sajber pretnje, koje će u predstojećem periodu biti sve veće. Mislim da ćemo u toj oblasti raditi na osavremenjivanju – ne samo u oblasti vežbi – već usvajanju znanja, tehnologija, njihove primene, zato što realno imamo problem u toj oblasti… To je nešto za šta nam sigurno treba saradnja sa NATO i gde nam niko drugi ne može pomoći osim njih.“
Podsećanja radi, i prethodni IPAP donet je bez ikakvog učešća javnosti, a isto nam se ponavlja i sada. Prvim ovakvim programom i njegovom potonjom primenom, navodi MSP, „uspostavljen je okvir za produbljivanje saradnje između Republike Srbije i NATO“, i sva je prilika da ćemo tim putem, još dublje, nastaviti i pošto novi IPAP bude svečano potpisan…

Kome još treba narod

Ne treba prepustiti ni neznanju, ni inatu, ni mantri da vlast mora da sluša volju većine. U nekim pitanjima neukoj većini država ne sme da povlađuje – izjavio je Vuk Drašković, lider Srpskog pokreta obnove, uz obrazloženje da će „nesporazume i moguće sukobe na Kosovu, u BiH, u Makedoniji ili bilo gde na Balkanu rešavati NATO“.
„Najveća bezbednosna opasnost po Srbiju danas je ignorisanje geopolitičke stvarnosti, da je Srbija ostrvo u NATO i EU okeanu i da država, sve i kada bi to bilo u njenom interesu, nema krila da preleti do Rusije i pridruži se ruskom vojnom savezu i ekonomskoj uniji“, rekao je Drašković za novopazarski portal SNews. Zamrznuti konflikt na Kosovu po njemu je pak „kao žar u pepelu“. „Svakog trena može da bukne plamen. Srbija bi se našla u poziciji u kojoj je bila pre dve decenije, s tim što bi razmere nesreće sada bile mnogo veće.“
Stav koji ne zaslužuje previše pažnje budući da ga izgovara političar koji je svoj politički kapital sveo na nekolicinu pristalica, mahom ljubitelja svog književnog štiva. Ipak dve stvari upadljivo bodu oči, prvo ko stoji iza medijske reafirmacije Draškovića, i drugo kako objasniti pokušaj afirmacije NATO-a i to u trenutku kada, po oceni analitičara, Zapad ulazi u najnepovoljniji geopolitički tajming. Izuzimajući marginalne ali ipak uočljive glasove političara protiv ulaska Srbije u NATO kojima činjenica da 80 odsto naroda deli takvo mišljenje nije zanemarljiva, poredak globalne hipokrizije, pokazuje slučaj Draškovića, funkcioniše i kod nas. U skladu s tim treba posmatrati i delanje Draškovića, te razloge zašto je on još uvek aktivan u političkom životu Srbije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *