Izlog knjige

Momir Bulatović
NEVIDLJIVI LANCI
„Laguna“, Beograd, 2018

Novac je nekim ljudima najvažnija stvar na svetu. Svim ostalim je veoma važan. Ali šta ako stvarni novac uopšte ne postoji? Ako je u pitanju velika i pažljivo smišljena iluzija? Kovanice i novčanice su neznatni deo ukupnog novca u opticaju.
Današnji novac je samo digitalni zapis u kompjuterima velikih banaka i investicionih fondova koji brzinom svetlosti putuje i vlada svetom – a može da nestane u trenu.
Kako banke, ni iz čega, stvaraju novac i kako prisvajaju tuđe depozite? Na čemu se zasniva američko bogatstvo? Kako Kina i Amerika razvijaju odnos složene međuzavisnosti? Kako je Rusija odgovorila na napad na njenu ekonomiju? Zašto se traži zlato i šta predstavlja bitkoin? Zašto je stvoren „laki“ novac i kako je on postao „pametan“? Kako su velike američke i evropske banke opljačkale periferiju EU i posvađale zbratimljene narode Evrope? Šta se dešavalo na Kipru, u Grčkoj, Španiji, Francuskoj i Italiji? Kako Nemačka dominira Evropom i zašto je Dojče banka simbol lažne moći? Kako je nastala kriza kredita vezanih uz švajcarski franak? Kako sve to ima veze s našim sudbinama? Ima li izlaza iz krize i koje su mogućnosti za to?
Momir Bulatović se u ovoj knjizi usudio ne samo da razume već i da pokuša da objasni svet visokih finansija koji je tajan, ali upravlja sudbinama milijardi ljudi.

Robert Gervart
PORAŽENI – KRVAVO NASLEĐE PRVOG SVETSKOG RATA
„Službeni glasnik“, Beograd, 2017

Robert Gervart je profesor savremene istorije na Koledžu Juniversiti (University College) u Dablinu i direktor tamošnjeg Centra za studije rata. Član je Irske kraljevske akademije i Kraljevskog društva za istoriju. Samostalno ili kao koautor, objavio je deset knjiga o istoriji političkog nasilja u Evropi u XX veku i jedan je od najrelevantnijih stručnjaka u toj oblasti. U ovoj knjizi pokušava sveobuhvatno da sagleda kontekst istorijskih prilika u Evropi nakon raspada velikih carstava i nastanka novih nacionalnih država. U radu na knjizi sarađivali su mnogi istraživači iz različitih delova Evrope, među kojima je i prevodilac na srpski jezik Dmitar Tasić.
Kraj Prvog svetskog rata ostavio je nezadovoljnike na svim stranama. Jedni su verovali da su imali pravo na više od onoga što su dobili, drugi su smatrali da su prestrogo kažnjeni. U mnogim delovima centralne, istočne i jugoistočne Evrope nasilje je nastavljeno i posle potpisivanja primirja 1918. godine. Došlo je do revolucija i građanskih sukoba. Sagledavajući period i sukobe koji su dugo bili zanemareni, autor nije koristio samo brojne izvore i arhivsku građu već je u delo vešto utkao odlomke iz literature i dnevničke beleške, stvarajući gotovo epski prikaz posleratne anarhije nakon sloma velikih imperija, navodeći nas da ponovo razmislimo o našem razumevanju Evrope. Knjiga je prevedena na više jezika, a našim čitaocima biće dragocen pogled sa strane na jedan od najdramatičnijih i najtragičnijih perioda novije srpske istorije, koji može pomoći boljem razumevanju kako šireg istorijskog konteksta, tako i sadašnjih geopolitičkih prilika u Evropi.

Stefan Karganović, Ratko Škrbić
SREBRENICA – RASKRINKAVANJE LAŽNOG SAMOOPTUŽIVANJA
„Filip Višnjić“, Beograd, 2018

Kada u upornom trajanju jednog časnog i junačkog naroda njegove slučajne i prolazne vođe svesno navedu taj hod po mukama ka moralnoj istorijskoj provaliji, ka kojoj ih neispunjivim obećanjima mame njihovi vekovni krvnici i izgonitelji, neophodne su reči otkrovenja i vapaji upozorenja, zapisi o veleizdaji i svedočenja o besramnosti, kako bi se sprečilo opravdavanje beščašća neznanjem, a kukavičluka nemanjem izbora. I kako bi se prokazali odgovorni, da neumitna kazna ne snađe nevine. Otuda je, kako primećuje dr Višeslav Simić, dokaz da izbor uvek moraju da budu istina, čast i rodoljublje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *