ИРАК ПОСЛЕ ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ
Ирак је једна од земаља за које се може рећи да производе превише историје, толико да саме једва могу да се носе с тим. Мало-мало ирачка држава нађе се на раскршћу, када њено устројство бива суштински доведено у питање. Тако је и данас
Свега неколико месеци након што су ирачке снаге запоселе нека кључна упоришта Исламске државе у Ираку, укључујући и град Мосул, дошло је до наглог заоштравања односа са ирачким Курдима. Подсећамо, курдистанска регионална влада, предвођена Масудом Барзанијем, одржала је референдум о независности Курдистана 25. септембра. Већина изашлих на гласање стала је иза Барзанијеве иницијативе.
Уследило је снажно противљење централне владе у Багдаду уз широку подршку регионалних фактора, пре свега Ирана и Турске. У понедељак, 16. октобра, ирачке снаге су успеле да муњевитом акцијом овладају подручјем града Киркука одакле су се повукле курдске снаге „Пешмерге“. У граду је више хиљада људи дочекало ирачке снаге, док је више хиљада Курда одлучило да се повуче из града заједно са јединицама Пешмерга.
Да ли је реч о договореном (и зато веома брзом) повлачењу курдских снага из Киркука и враћању на унутарирачке границе пре почетка унутрашњих сукоба и стварања Исламске државе или је посреди прва фаза у сукобу који се разгорева биће јасније наредних дана.