Integracija u 26 slika

Kajl SkotPiše Nikola Vrzić

U nastavku svog (prisilnog?) približavanja NATO-u Srbija se obavezala i na podvrgavanje Bezbednosnoj politici NATO C-M (2002)49

Možda Srbija ne ulazi u NATO, ali NATO ulazi u Srbiju. I to sa mnogo manje buke i još manje protivljenja nego 1999. godine. Skupština Srbije minulog petka je, sa samo jednim glasom protiv – usamljeni glas protivljenja, koji zato i treba da bude zabeležen, bio je glas Milana Petrića, poslanika Srpske narodne partije – izglasala Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Organizacije NATO za podršku i nabavku (NSPO) o saradnji u oblasti logističke podrške.

NATO PRITISCI Zakon je, takoreći u znak dobrodošlice, izglasan u danu u kome je Beograd pohodio američki senator Džon Mekejn, inače, predsedavajući senatskog Komiteta za oružane snage i jedan od žešćih vašingtonskih jastrebova i strastvenih mrzitelja Rusije. „Dobar sastanak delegacije s premijerom Srbije Aleksandrom Vuvićem (sic) o bilateralnim odnosima i aktivnostima Rusije u regionu“, prokomentarisao je Mekejn na svom tviter nalogu. Dok je u intervjuu „Beti“ novi američki ambasador u Srbiji Kajl Skot, neki mu tepaju Skat, istakao i naročito zadovoljstvo zakonom o sporazumu s NATO usvojenim u Skupštini Srbije: „Drago mi je što vidim da je zapravo saradnja s NATO sve bliža… i verujem da će ta saradnja pomoći Srbiji da ojača sopstvene vojne sposobnosti, da postane stub stabilnosti u regionu, ali i da ima efikasniju ulogu u međunarodnim mirovnim operacijama u svetu.“
I Mekejn i Skot, istina, ponovili su dobrohotno kako nas Amerika ne pritiska da uđemo u NATO nego je na nama, kažu, da tu odluku donesemo. Ali i dalje se sećamo da je (ondašnji) nemački ambasador u Beogradu Volfram Mas 26. oktobra 2010 – na Konferenciji „Srbija, Zapadni Balkan i NATO ka 2020 – lekcije naučene, lekcije koje tek treba naučiti“ organizovanoj parama NATO odeljenja za diplomatiju i Nemačkog Maršal fonda – rekao „za mene tu nije pitanje da li treba postati članica NATO već kada“. I da američka diplomatska depeša 10BELGRADE324 na sličan način navodi da je „manje pitanje ’da li’ nego ’kada’“ će Srbija ući u NATO. A i uticajni vašingtonski analitičar Danijel Server je svojevremeno javno prorekao da do 2020. svi na Zapadnom Balkanu, pa i naša Srbija, ima da postanu članovi NATO. Tako da spomenutu Mekejnovu i Skotovu popustljivost – u vidu odobrenja da sami odlučimo da uđemo u NATO umesto da nas NATO na to natera – ipak treba primiti makar sa zrncem sumnje. Drugim rečima, možda će – a naročito ako odnosi SAD i Rusije nastave da se razvijaju ovako kako se razvijaju, pa je Americi sve važnije da Rusiju izbaci s Balkana, i to što pre – možda će dakle ipak pokušati da nas nateraju da u NATO uđemo pre nego što se sami toga setimo.
O postojanju ovih pritisaka možda svedoči i momenat u kome je u Skupštini Srbije usvojen onaj NATO zakon rogobatnog i dugačkog naziva. Momenat je, naime, početka (istina, još zvanično neproglašene) predizborne kampanje, u Srbiji u kojoj svega sedam odsto građana podržava ulazak u NATO. Što će reći da je reč o izrazito nepopularnom potezu, u trenutku za to naročito nezgodnom. Aleksandar Vučić, premijer Srbije, nikako se ne može smatrati neiskusnim političarem koji bi sebi mogao da dopusti ovakvu omašku, što nas i navodi na zaključak da je reč o postupku, samoranjavajućem, na koji je nateran.
Ali pritiska će, reklo bi se, ubuduće biti i s druge strane, iz Rusije (ali s ljubavlju prema Srbima, zato što Rusija, baš kao i ubedljiva većina Srba, ne želi da Srbija ikada uđe u NATO). „Uočavamo da Srbija razvija odnose sa NATO. Polazimo od toga da će se Beograd, kako su višekratno izjavljivali srpski zvaničnici, pridržavati politike neutralnosti, što je potvrđeno odlukom Skupštine Srbije“, izjavila je predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova. Ova ruska reakcija – bez oštrih reči, ali dovoljno rečita da bi se uočilo neslaganje Moskve s ovim razvojem srpske NATO integracije – utoliko je upadljivija što su NATO zakoni, dosad usvajani u Skupštini Srbije, a bilo ih je i gorih od prošlonedeljnog, usvajani bez ikakve reakcije Rusije. Ali, makar za čitaoce „Pečata“, ovo reagovanje Rusije nije neočekivano; još prilikom nedavnog donošenja odluke o prijemu Crne Gore u NATO, kada se ruska Duma oglasila vrlo oštrim saopštenjem protivljenja, procenili smo da to nije pokušaj sprečavanja ulaska Crne Gore u NATO koliko poruka da će dalje širenje NATO-a Rusija pokušati da spreči, najaviviši pri tome i reakcije Moskve poput ove koja je sada i usledila.

IPAP I SOFA Daleko više razloga za brigu, naravno, imamo mi u Srbiji koje u NATO uvlače na mala vrata, a da nas niko o tome ništa ne pita. Proces sve većeg približavanja NATO-u, formalno započet zahtevom Državne zajednice Srbije i Crne Gore za prijem u NATO program Partnerstvo za mir (PzM) 19. juna 2003, a naročito obodren 14. decembra 2006. kada nam je taj zahtev odobren, dodatno je ubrzan prošle godine. Najpre je na snagu, početkom 2015, stupio IPAP, Individualni akcioni plan partnerstva, „najviši oblik saradnje sa NATO kroz PzM koji ne podrazumeva članstvo u alijansi“, da bi onda, početkom jula, bio usvojen i NATO SOFA sporazum.
Pisali smo o tome naširoko, pa sada što kraće. IPAP je mnogo više od čisto vojnog sporazuma. Njime, prema oceni Centra za evroatlantske studije, „osetljivije ’političke’ teme postaju deo saradnje s NATO“ tako što su deo NATO programa za Srbiju postale i naše EU integracije, i sprovođenje obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, i briselski dijalog Beograda i Prištine, i unapređenje položaja LGBT osoba, i dovršetak privatizacije u Srbiji, uvođenje notara i sudskih izvršitelja u naš pravosudni sistem… što nas je svojevremeno i navelo da zaključimo kako IPAP najviše služi svakovrsnom usisavanju naše zemlje u američki mehanizam za sprovođenje kontrole nad Evropom, kako je NATO svojevremeno opisao vodeći američki geostrateg Zbignjev Bžežinski.
SOFA sporazum pak Srbiju je takoreći proglasio za NATO teritoriju budući da smo, shodno njegovim odredbama, doslovce, postali zemlja po kojoj će NATO vojnici gaziti pod istim pravilima pod kojima gaze teritorijom bilo koje članice NATO. A to znači da NATO vojnici u Srbiju sad mogu da ulaze naoružani, bez evidencije i kontrole, ali su, što je još i gore, istovremeno stavljeni iznad srpskog Ustava i zakona jer „vojni nadležni organi Države pošiljaoca (a to je bilo koja NATO zemlja) imaće pravo da u Državi primaocu (Srbija) primenjuju svu krivičnu i disciplinsku nadležnost (…) nad svim osobama koje podležu vojnom zakonodavstvu te zemlje“, pri čemu „vojni nadležni organi Države pošiljaoca imaju primarno pravo na primenu jurisdikcije (…) po pitanju (…) prestupa proisteklih iz bilo kakvog postupka ili propusta pri obavljanju službenih dužnosti“, što zapravo znači da smo se odrekli prava da sudimo bilo kojem NATO vojniku koji bi u Srbiji, recimo, izazvao saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom, ako je tu nesreću skrivio na službenoj dužnosti. Na službenoj dužnosti NATO može da ubija po Srbiji, uostalom, kao što je to već činio 1999. godine.
Štaviše, pošto je IPAP naložio „osnivanje Centra za obuku Vojske Srbije ’Jug’, koji bi bio otvoren za zemlje partnere u PzM/NATO“, SOFA sporazum je propisao da naši vojnici u našoj bazi u našoj zemlji neće imati pristupa objektima koje budu koristili NATO partneri: „Kao rezultat sporazuma sa Državom primaocem, redovne vojne jedinice i formacije snaga (NATO) imaće pravo da održavaju red u svim vojnim bazama, objektima ili drugim prostorijama u kojima su smeštene. Vojna policija tih snaga može preduzimati odgovarajuće mere kako bi osigurala održavanje reda i bezbednosti u takvim objektima.“

RUSKO PITANJE A sada se, na IPAP i SOFA, nadovezao i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Organizacije NATO za podršku i nabavku (NSPO) o saradnji u oblasti logističke podrške. No pre nego što vidimo o čemu se tu radi, potrebno je napomenuti i da nekim čudom ovo približavanje NATO-u, do sada, nije proizvelo željeni (u NATO-u) otklon Srbije od Rusije. Naprotiv. Ne samo što Srbija Rusiji nije uvela sankcije i što su kontakti na najvišem nivou učestaliji i bliži nego što su bili zadugo umesto da ih nema uopšte već je Srbija od Rusije zvanično zatražila i pomoć u oružju – što su Rusi i potvrdili – a na dnevnom redu Skupštine Srbije nalazi se i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Ruske Federacije o uzajamnoj zaštiti intelektualne svojine tokom bilateralne vojnotehničke saradnje, kojim se, ukratko, obavezujemo da ćemo štititi rusku intelektualnu svojinu i poslovne tajne tokom naše vojne saradnje. Ovaj zakon je, otuda, nužan uslov da bi se sa vojnom saradnjom uopšte i otpočelo. Istovremeno, međutim, uprkos svim ovim uzletima u saradnji s Rusijom, rusko-srpski humanitarni centar u Nišu (još?) nije dobio diplomatski imunitet i privilegije; potpisivanje sporazuma koji bi se bavio ovim pitanjem bilo je – zvanično, s ruske strane najavljeno još uoči dolaska predsednika Rusije Vladimira Putina u Beograd, u oktobru 2014, ali se u poslednjem trenutku i bez obrazloženja od toga odustalo (osim ako obrazloženje nije sadržano u otvorenom protivljenju Amerikanaca i njihovih ovdašnjih plaćenika takvom aranžmanu) i na tome se ostalo do dan-danas.

NATO NOS Sve je ovo, elem, kontekst u kome je usvojen najnoviji među srpskim NATO zakonima. Šta nam donosi ovaj najnoviji, kojim se potvrđuje Sporazum o saradnji u oblasti logističke podrške, potpisan „u Kapelenu 7. septembra 2015. godine i u Beogradu 14. septembra 2015. godine, u originalu na engleskom i francuskom jeziku“? Reč je, stoji u preambuli Sporazuma, o nastavku procesa započetog pristupanjem Srbije PzM-u i nastavljenog potpisivanjem Bezbednosnog sporazuma od 1. oktobra 2008, ratifikovanog u Skupštini Srbije 5. jula 2011. Ovaj sporazum, podsećanja radi jer smo i o njemu pisali, predviđa da čuvamo NATO tajne koje nam se povere, a Vlada Republike Srbije njime „prihvata obavezu“ da svi naši državljani koji po službenoj dužnosti mogu da dođu u dodir s NATO tajnama „budu podvrgnuti odgovarajućoj bezbednosnoj proveri“ koju će sprovesti NATO NOS (Kancelarija za bezbednost) a koja je – bezbednosna provera – „osmišljena tako da se utvrdi da li pojedinac, uzimajući u obzir njegovu lojalnost i pouzdanost, može imati pristup poverljivoj informaciji bez opasnosti po njenu bezbednost“.
Cilj sporazuma ratifikovanog prošle nedelje odnosi se na „snabdevanje, održavanje, nabavku robe i usluga, prevoz, kontrolu konfiguracije, tehničku pomoć…“, ukratko, na logistiku, a pojedinosti ovih uopštenih formulacija biće konkretizovane „posebnim ugovorima za realizaciju saradnje u oblasti podrške, kao što su prodajni ugovori ili aranžmani, sporazumi o partnerstvu i dr.“, što će reći da ćemo tek tada, naknadno dakle, biti u stanju – kada i ako se sve ovo sprovede u delo – da ocenimo pravi oblik i dubinu ovog vida saradnje s NATO. Sporazum, nalik onom ruskom, predviđa i obezbeđivanje „kompletne zaštite tajnosti podataka koji pripadaju drugoj Strani“, ali za razliku od ruskog – član 10, Imuniteti i privilegije – navodi da je „osoblje NSPA (Agencija NATO za podršku i nabavku) integrisano sa osobljem Vojne kancelarije za vezu sa NATO u Beogradu. Osoblje NSPA uživa sve imunitete i privilegije kao i osoblje Vojne kancelarije za vezu sa NATO, saglasno Pismu o namerama između Vlade Republike Srbije i NATO o uspostavljanju Vojne kancelarije za vezu sa NATO u Beogradu, razmenjenom u decembru 2006. godine“. Što još jednom potvrđuje da NATO u zemlji koju je bombardovao i oteo joj deo teritorije ima privilegije kakve Rusi, koji nam ništa slično i nažao nisu učinili, nemaju. Nije ovo ništa naročito novo, samo je staro malo prošireno.
Glavna novost koju u ovom trenutku možemo da detektujemo sadržana je pak u članu 7 prošlonedeljnog zakona, Bezbednosni zahtevi, u kome se navodi da „svaka razmena tajnih podataka (…) mora biti u saglasnosti sa odredbama utvrđenim u Bezbednosnom sporazumu“ – to su lojalnost i pouzdanost koje nam proverava NATO – „kao i sa bezbednosnim zahtevima utvrđenim u Bezbednosnoj politici NATO (C-M(2002)49 i C-M(2002)50) i njenim pratećim direktivama“. Ovde je suština, ovde je opasnost. Jer spomenuti NATO dokument, C-M(2002)49, u prilogu E, sadrži i poglavlje koje govori o „bezbednosnim aranžmanima za dostavljanje poverljivih NATO informacija ne-NATO državama i međunarodnim organizacijama“. Na šta smo pristali (da nam NATO uradi) time što smo, prošlog petka, pristali i na tačku 40 priloga E dokumenta C-M(2002)49? „Kompletiranje administrativnih aranžmana biće potvrđeno kroz bezbednosno ispitivanje (nadzor, pregled – survey) koje će NOS (Kancelarija za bezbednost NATO) sprovesti u nadležnim agencijama ne-NATO recipijenta. Bezbednosno ispitivanje utvrdiće sposobnost ne-NATO recipijenta da se povinuje odredbama Bezbednosnog sporazuma i minimalnih standarda.“ Šta ovo znači? Ovo znači da smo, osim što smo NATO-u već dozvolili da utvrđuje lojalnost i pouzdanost naših vojnika i civila koji s njima stupaju u kontakt, sad dozvolili i da nam vršlja po našim bezbednosnim službama. Drugim rečima, NATO će u Srbiji sprovoditi sopstvenu kontraobaveštajnu zaštitu, i to sa odobrenjem Srbije, i to u okviru srpskih tajnih službi. Svaka čast.
Premijer Vučić se ove srede, dan pošto je Rusija, rečima Marije Zaharove, nagovestila svoje nezadovoljstvo razvojem odnosa Srbije i NATO-a, sastao sa ambasadorom Kazahstana Nurbahom Rustemovim, kome je – stoji u saopštenju – „jasno potvrdio opredeljenje Srbije da čuva i štiti svoju vojnu neutralnost“. Za četvrtak je najavljen i njegov sastanak s ambasadorom Rusije Aleksandrom Čepurinom. Nema sumnje, razgovaraće i o novom NATO sporazumu. Ali objašnjenje za ovoliko integrisanje Srbije u NATO premijer Srbije duguje pre svega građanima Srbije. Pošto je ipak, još, u pitanju naša zemlja, koja neće da bude NATO zemlja.

11 komentara

  1. Programi poličkih partija Srbije se, naravno, razlikuju.
    Jedan režim, da ne kažem klika, koji je nasledio prošli nije dužan da i dalje održava spoljopolitičku liniju prethodne klike jer joj je u predizbornoj pljuvačini ocrnio i kosu na glavi. Kaka bi to tako bilo, onda ne bi bilo drušvene dinamike, sve bi, kao da ga je bog odredio, bilo zacrtano, večno i nepromenjivo. A dijalektika?
    Elem, nova je vlast, nove su okolnosti, imate li samostlnu i nezavisnu Srbiju? Da!
    E, pa izvolite, ako je tako, nastavite sa samostalnošću, pa druge partije i drugi programi obavezuju i na druge političke akcije.
    Ovde je reč o nerazumevanju najvažnijeg
    SRbija odnosno građani Srbije ne žele Srbiju u NATO paktu. To je činjenica. Ona je svima razumljiva. To je gospodo drugovi istina. Nećemo NATO. Možda smatrate da je potrebno. Mi ne. Da odlučujemo. Da glasamo na referendumu? Vrlo rado. Dajte nam taj referendum, poljubim vas odpozadi!
    Nećemo da se o tome hoćemi li, ili nećemo, u NATO ne pitamo! Odnosno
    NE MOŽE KAD ONI HOĆE VEĆ KADA MI HOĆEMO. A NEĆEMO.
    Smatram da je reč o nerazumevanju. O neznanju. O pogrešnoj proceni. O neshvatanju. O naivnosti. Pa i o LJUDSKOJ GLUPOSTI. Da, gluposti. Otvorite sajt srpskog Sovjeta. 250 kojekakvih tipova. Ko bi od čestitih građana bez stida mogao i ruku da im pruži a da se ne sramoti od svetine koja će da ga pita:
    ”Pa nije li te stid, čoveče, pa ne znaš li ko je on i šta je on, šta nam je taj učinio pa mu pružaš ruku. Pa ne budi Vuk Drašković.”
    Dva Vuka ako je, mnogo je.
    Odlučuje se o interakciji Srbije i NATOa. I, šta ćemo, Srbija je mala, ko to kaže da je velika? Pesma? Ima raznih pesama. Šeki? pa to ništa ne znači šta veli moj partijski šef. Već mi je milijardu puta pocepao živce.
    Da, Srbija mora da se odredi prema državama okupatorima mnogo jačim od nje. Ali sama je to htela. I ne samo ona već svi na Balkanu. Pljunuta je i zgažena četvrta vojna sila Evrope. YU vam nije bila dobra. Mnogo bila dužna? E sada ste ukupno 10 puta dužniji a prethodno ste se poubijali i poklali svi za to zainteresovani.
    Sada da vidimo šta nam ko nudi i garantuje, nama pod ovim okolnostima gologuzanima za dugo vremena.
    Šta nudi NATO okupator? Uverenje da će do veka biti okupator. Ipak to nije moguće. Taj i takav okupator više nema ni za municiju na manevrima. Prisećam vas da holandska vojska pri NATOu nema novca za municiju već da se vojnici igraju rata tako što izvikuju ra-ta-ta-ta kada simuliraju pucanje dok proviruju iz rovova.
    A pucaju te vesele lale iz američkih pušaka. Gospodo drugovi, rat je veliko tržište sa nepogrešivim mehanizmima.
    Tržišni mehanizmi u ratu omogućavaju i kritičku ocenu američke vojne starudije. I ako je pameti u praznoj glavi dovoljno je da se glava spasava a kasnije će oni lako. Američki vojnici su bacali u vijetnamskom blatu svoje puške a uzimali kalašnjikove od ubijenih vojnika Vijetkonga. Da bi se branili. One nikad ne omanu. Nepogrešive, ne zatajive ni u blatu, ni u pesku, ni na snegu ni u vodi. Odbaci svoje, dozlaboga loše a uzmi tuđe, rusko, ako je dobro, a dobro je samo ako spasi glavu.
    Šta nam nudi NATO? Kada će se kao okupator povući iz Srbije? Ne vele ništa. Dolaze i govore gluposti o svemu i svačemu, ali o tome ništa. Niti je koga da ih o tome priupita. Hoćemo li se sa njima tući da ih izgonimo? Može, kome se gine izvol’te. A zašto bi se ginulo. Kao što reče moj Šeki kada su ga pitali kada će se vratiti na Kosovo a ovaj je kazao da nije lud da pogine. Pa imamo zato, protiv masovne pogibije, dobro plaćene političare koji bi trebalo da sarađuju sa našim prijatelima u svetu. A prijatelje imamo. Kažem, posao odbrane zemlje treba da od vojnika preuzmu političari. Od vojnika. A vojske nema. Ima jedino hiperprodukcije oficirskog kadra koji bez vojske nije ništa sem privremeno nezaposlenih radnika koji se mogu udomiti da rade za svog zazdu, ali su na narodnoj grbači trenutno kao paraziti, a KiM je okupirana, a vojsci je odbrana zemlja osnovni cilj. Pa nije valjda to osnovni cilj Vodovodu i Kanalizaciji.
    NATO je ekonomski, tehnološki organizaviono, vojno i u svakom pogledu propao. Propao! I to im oberzvređuje respektabilno atomsko oružje. Imaju ga i drugi. Sa njim se je dvaput puklo na početku i neće nikada više. Ono služi za zastrašivanje slabih.
    Ali nije svako trenutni Srbin.
    Unuk Kim Il Sunga se ne da. Niti svoj narod daje. Koliko se samo divim tome debeljku. Na mom stolu je slika njegovog dede.
    Znate li šta oni rade? Postave im se zvučnici sa druge strane 38. paralele. I galami se:
    ”Golje i gologuzani, umirete od gladi, zbacite Kima dok svi ne pocrkate…”
    A oni, ti gologuzani koji krepavaju od gladi, a nikako da već jednom skapaju, sačekaju pogodan vetar pa dignu svoje balone i dronove, napune ih iskorišćenim toaletpapirom pa sve to zafrljače na svoju privremeno okupiranu teritoriju. A vetar raznosi izmet po ameri;kim slugama. A narod čestita sa obe strane paralele, šef države, ćerka bivšeg diktatora Parka, besni. Studenti se okupljaju i protestuju jer su u tehnološki razvijenoj Južnoj Koreji gladni. Tamo foliranja ne prolaze. Postoji druga oaza slobode tog istog naroda pa neka se i umire, a ne umire se.
    Gde je naša oaza?
    Nisu li to Republika Srpska i Crna Gora?
    Mogu biti, ali nisu. Dodik je brzobrazan tip usredsređen na odbranu svog kapitala koji ima samo dok je R S. Ne bude li je može da se obesi. Ali on je i najbolji i najpošteniji i najsposobniji političar koga trenutno imamo. Iako je s one strane krive Drine
    Mandić i kompanija su banda nesposobnih tipova i emancipatorski duh srpskog naroda prigušuju efikasnije od Mila na svakom koraku budalastim protestima.
    Politička akcija, braćo, kakvi protesti, kakvi bakrači.
    Zašto bih pošao za Mandićem pa da je i stoput bolji nego što jeste (on je dobar i čestit čovek) ako mi samo nudi nacionalno a ne i socijalno oslobođenje. A ovo drugo ako i nudi to je ponuda po ozbiljnosti kao da je Žike Obretkovića.
    Ni jedno, matica, ni drugo, R S, ni treće, C G, ni četvrto, dijaspora, bogata, a tvrda srca zainteresovana samo da nam pročetnički buzdovani zajaše za vratom, nigde oslonca nema.
    Ako ga i nema, a nema ga, to ima uporišta. U Rusiji i vojnom savezu koji ona okuplja. Ovde je reč o približavanju jednoj vojnoj strukturi. U redu. Dugotrajan i opasan posao. Hajde da se približimo savezu sa Rusijom i njenim paktom. Da se glasa. Pa kako narod odluči. Nema racionalnijeg predloga.
    Ovi koji su ovo glasali, pa molim vas pogledajte ih, od zla oca i gore majke.
    Ja bih sve njih na narkoanalizu. Na detektor laži ili Pentotal. Da svako progovori svoje intimne tajne, šta misli, šta nam smera, gde bi da nas za*ebe i, što je najvažnije, ko ga je i koliko platio
    Jao umirem od želje da to čujem. Da pod serumom istine progovore špijuncine i agenti kapitalističkih svinja. “Ja sam plaćen od ovih, a ja od onih, ja toliko a ovaj ovoliko”
    Pa mi već sve to znamo, skoro da i približne cifre znamo, ali želimo priznanje. Kojim ćemo se ponositi kao Kića i Praja zlatnim medaljama.
    Da. Kažem znamo sve, a i znamo se. A dobro se znamo.
    I znamo da su ovi koji su to glasali takvi buzdovani da pola od njih ne bi valjda mogla pod sadašnjim okolnostima da završi ni osnovnu školu. Molim vas, pa zar vam javne blamaže tako neobrazovanih tipova kao su Marković ili Ristićevič, nisu dosta? Dosta da lupite o sto I viknete “Dosta”
    I izađete na tersu i kao na kraju TV mreže, filma koj je Amerika zabranjivala da se emituje u SSSR, počnete da vičete
    “GRR, dosta je bilo, besan sam, ja ovo više neću da trpim, dođavola s vama, dođavola sa svim. Dođavola sa demokratijom, sa režimom!”
    Dođavola i sa NATO!
    O K?

  2. Pretpostavljam da je ova skracenica PzM,u stvari PzMaterinu…dakle,odosmo svi u PzMaterinu.
    Tim pre sto “DRZAVA POSILJAOC” moze biti,recimo,HRVATSKA,tako ce ZeNGe ili zloglasne koljace ustaskog Zbora Narodne Garde…i ostali ustaski olos,gladni srpske krvi i mesa,ali i srpske zemlje…u oklopu NATO ,naoruzani do zuba…da nam ulazi u kuce,bilo gde,na Cukarici ili u KRUGU DVOJKE…da nas odvode,ili jednostavno ubijaju,a da “DRZAVA PRIMAOC”,dakle Srbija…ne moze da ucini nista,jer “ubiti naoruzanog NATO USTASU” u svojoj kuci,bice RATNI ZLOCIN…
    Tako je poceo BLJESAK,pa nastavljena OLUJA,kada su USTASE NOSILI PLAVE SLEMOVE,kamuflirani…
    Skupstina Srbije,KOJU JE HTEO RASPUSTITI PREDSEDNIK,da bi zastitio Vucica,koji je najavio ostavku,pred izbore…sada ce sve najgore poslove da odradi,kao sto je spanski parlament,prosle godine,jer je bio monolitan,sa vecinom vladajuce stranke ili koalicije,kada je i zivog kralja zamenio…
    I sada cekamo ODLUKU PRESEDNIKA,da ODOBRI odluku Skupstine…Skupstina i Vlada su rekli svoje…
    USTASE ,U NATO OKLOPU ,MOGU DA NAM UDJU U KUCU BILO GDE U SRBIJI I DA URADE STA GOD HOCE!
    Ako NATO treba da prodje na Kosmet,kako premijer kaze,da brani Srbe(?),prvo,ima prilaz iz NATO CRGE GORE ili iz NATO ALBANIJE ili iz NATO MAKEDONIJA ili IZ NATO VAZDUHA…zasto nije odredjen KORIDOR kroz Srbiju za NATO trupe?

  3. Cekaj bre a referendum o tome kao najdemokratskiji nacin izrazavanja volje naroda niko ne sme da raspise.Posle cemo poacati veliku cenui kao za Trojni pakt i slicne sporazume provucene na mala vrata

  4. RADOVANJSKI LUG na novoj adresi : Trg Nikole Pasica br.13-Beograd.
    Tu je,u potaji , u petak 12/02/2016,u sumrak,tri dana pred Sretenje,
    157 Vujica Vulicevica smrtno ranivsi SLOBODU ,odseklo glavu drzavnosi,
    zakucalo poslednji ekser na kovcegu Srca Srbije , predalo ga na cuvanje
    ustaskim casnicima,arbanaskim balijama, turskim buljubasama …
    i otislo da se izljubi sa…Mekejnom.E, pa ako neko i dalje misli da ovo
    nije slucaj za MEDICINU onda je i sam u ozbiljnom problemu.
    A Milanu Petricu kapa dole !

  5. Sve Vlade Srbije formirane nakon Nato-nacističkog bomdardovanja 1999.-te, čine me, da se stidim što sam Srbin. Ova Vučićeva, posebno.
    Molim redakciju Pečata, da pokrene akciju ili inicijativu kod ambasade Rusije, o izgledima za sticanje ruskog državljanstva!

  6. Ako se ukljuci zdrava logika onda je potpuno jasno zasto su ovi dovedeni na vlast.Koga secanje sluzi prisetice se da su i Nikolic i Vucic i to dosta pompezno u vise navrata izjavili,parafraziram.da ce kada dodju na vlast prihvatiti sve Ugovore koje je dogovorila predhodna vlast.Ko neveruje neka potrazi.Sta to znaci uveravamo se svakodnevno a narociti poslednjih dana,Dakle za logiku dileme nema.Jedino ohrabrujuce je to sto zure da to okoncaju do izbora,Zadatak je zadatak.

  7. MILANE PETRICU ponosim se tobom i znaj da nisi sam. Ali koliko nas ima ? Javite se Srbi.

  8. Slika govori sama za sebe. Počasna garda ispred Palate federacije za novog guvernera Srbije.

  9. samo istina

    Posle izdaje i kapitulacije 19.02.2016 godine Srbiji je potreba opštesrpski ustanak hapšenje izdajnika i da im sudi narodni sud za izdaju naše Srbije ili će Srbi i Srbija nestati sa lica zemlje s ovim izdajnicima i stranim plaćenicima. Za nas su Hrvati i Albanci heroji a mi Srbi samo na sve ćutimo i trpimo kukavica do kukavice Slobu ste mogli izdati i uhapsti a pred izdajnicima smo nemoćni sram me što pripadam najkukavičkijem narodu na planetu.

  10. Moram i ovo da dodam.Kaze premijer.Amerikanci cuvaju Srbe na KiM.Tacno.Cuvaju ih isto kaso danas indijance.Dakle sve su proterali a ostavili par desetina hiljada razbacanih po KiM i bespomocnih.Pa za sto ih onda cuvaju.Cuvaju ih kao polugu pritiska na Srbiju.Srbija je talac tih nekoliko dersetina hiljada.Sve poluge pritisaka su polomljene i Krajina i Bosna i Milosevic i Drzavni vrh i Mladic i Karadzic ostalo je jos to malo Srba na KiM.Eto zako ih amerikanci toliko mstite.

  11. Jos koji kamencic za mozaik istine.NATO i EU su privremene,ad hok,organizacije stvorene radi odredjenog cilja i oni ce postojati dok cilj ne ostvare iuli ne budu unisteni.Najverovatnije ce se raspasti sami od sebe.A cilj je vekovni i tako ocigledan.Sta je po meni interesantno.Uzmimo poslednjih 200 godina.Nema Napoleon,nema Franc Jizef,ili koji vec,nema Vilhelma,nema Hitlera nema Musolinija nema Hirohita,dakle nema nikoga koji su oznaceni kao krivci za opsta zgibenija a u dlaku se i dan danas sprovodi ista politika i sprovodi isti cilj.Dakle ako nema krtivaca ko to nepogresivo vec vekovima sprovodi istu polkitiku.Danas je aktuelanneki komitet 300 i ostale organizaije koje teze jedinstvenom poretku.Dakle koji su to centri ili institucije koje su prezivele bar ovo vreme od 200 godina.Znam prva asocijacija je Vatikan .Tu nema greske.Ali postoji jos jedno mersto u kojem se politika nemebnja vekovima.Da ne imenujem pretpostavljam da znate na koju krunu mislim.Neznam jos jedno mesto osim ovih koje imaju kapacitet da sprovode vekovnu politiku.A i ovaj danasnji sporazum dosta toga potvrdjuje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *