EU lansira Istočni luk, bez Srbije

Novi gasovod Istočni luk kroz Slovačku, Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku mogao bi da počne da se gradi 2018, proizilazi iz dogovora ovih zemalja potpisanog u Rigi.

Kako su agenciji Beta potvrdili evropski diplomatski izvori u Briselu, mada ta nova infrastruktura za dotok gasa iz raznih izvora zaobilazi Srbiju, izgradnja srpsko-bugarske gasne veze dala bi mogućnost za priliv izvesne količine gasa u Srbiju i sa tog novog gasovoda.

Evropski i američki analitičari su istovremeno zaključili da je Rusija istrajna u nameri da izgradi gasovod velikog kapaciteta Turski tok, iako to ne žele Evropska komisija i mnoge članice EU, koje su sve napore usmerile na izgradnju Južnog gasnog koridora i priliv gasa, naročito iz Azerbejdžana.

Azerbejdžanski gas bi prevashodno preko Transjadranskog i drugih planiranih gasovoda, koji treba da prođu kroz Tursku, kao dela Koridora, postao dodatni izvor snabedvanja u odnosnu na ruski gas, a Istočni luk bi u mnogome koristio gas iz tih gasovoda Južnog koridora.

Politički dogovor o izgradnji nove gasne infrastrukture, nezvanično nazvane Istočni luk, na prošlonedeljnom susretu vođa Evropske unije i šest zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza u Rigi, potpisali su ministri Slovačke, Mađarske, Rumunije i Bugarske.

Dogovor je postignut na inicijativu vlade u Bratislavi koja je stavila do znanja da je cilj toga da se obezbede “razni izvori i putevi snabdevanja za stabilan i bez prekida priliv gasa u srednju i jugoistočcnu Evropu”.

A, kako je predočeno, “mogući izvori gasa bili bi Azerbejdžan, Turkmenistan, Irak, Kipar i Rusija”.

U Centru za evropske političke studije u Briselu smatraju da će Evropska komisija, naročito severne članice EU koje se zalažu za što brže smanjivanje zavisnosti Evrope od ruskog gasa, teško dati saglasnost za izgradnju infrastrukture kroz Grčku, a to znači da bi gas preko Makedonije i Srbije, dolazio u Mađarsku, kojom bi gas Turskog toka sa čvorissta na tursko-grčkoj granici bio dopreman Evropskoj uniji.

Američki institut za strategijske prognoze Stratfor smatra da će ruska kompanija Gasprom nastaviti izgradnju Turskog toka “što je pre moguće, bez obzira na to da li će ili ne taj projekat prevazići političke prepreke u Evropskoj uniji”.

Rusija će graditi postepeno ovaj gasovod i, ako se izgradnji infrastrukture i isporuka gasa uEvropu ; suprotstavi EU, Turski tok će biti izgrađen delimično i s kapacitetom da podmiri buduće očekivane velike potrebe Turske, čija se industrijska i ekonomska ekspanzija očekuje u idućim godinama.

Stratfor navodi da je Gasprom već angažovao italijansku kompaniju Saipem za postavljanje cevi ispod Crnog mora, kojima bi Turski tok godišnje mogao snabdevati Evropu sa 63 milijard kubnih metara gasa, a to je tačno onoliko koliko Rusija sada isporučuje EU preko Ukrajine.

Gasprom je saopštio da će, s obrazloženjem da je Ukrajina nepouzdana kao tranzitni partner i da bi se ogromna sredstva morala uložiti u obnovu zastarele ukrajinske gasne infrastrukture, od kraja 2019. prestati da isporučuje gas EU preko Ukrajine, tako da je Turski tok zamena za snadevanje Evrope.

Na susretu na vrhu EU i šest zemalja Istočnog partnerstva u Rigi je u završnom saopštenju naglašen interes da se zajamči bezbedno snadevanje gasom, posebno ukazano na važnost Južnog gasnog koridora.

A iz saopštenja proizilazi da EU nikako ne želi da se odrekne ukrajinske tranzitne infrastrukture za dotok ruskog gasa, jer se ukazuje na “dalje napore EU za osavremenjivanje ukrajinskog Sistema za prenos gasa kao dela Evropske mreže”.

4 komentara

  1. Cim je objavljen plan “turskog toka” i dolazak gasa do Grcke granice,jasno je bilo da je za EU jedino prihvatljivo resenje da sve to ide preko Bugarske,Rumunije i na sever.
    Pa sato su i primili Rumuniju i Bugarsku u Uniju,da imaju KORIDOR,prema bliskom istoku…
    Tim pre,sto zapad ne racuna na ruski gas do Turske.
    Time se zaobaliza i Rusija i Srbija i “otseca Rusija” od Mediterana i Balkana.
    Upravo zavrsavaju auto put,koji ce koridor kroz Srbiju uciniti jos manje ekonomski privlacnim,a ne bi iznenadilo da su vec radili na nekim projektima paralelnog gasovoda.
    Sve to se vidi golim okom.
    Zapad,NATO,EU,vec decenijama istu pricu pricaju a nasi to ne vide.
    Na protiv ,pricaju nam o “suocavanju sa realnoscu”,o nekakvom liderstvu u regionu…a ta realnost ne postoji.
    Ovo je realnost,a to je marginalizacija i minimizacija Srbije.
    Zato Srbija treba da,kao nikad ranije,svu snagu upotrebi na unutrasnjem razvoju,a ne da nas EU razvlaci na sve strane,a efektivno,drugi imaju korist od toga.
    Kao sto je za zapad u unutrasnjoj politici Srbije vazniji jedan Blagojevic,Liht ili Vesic od deset Vucica,jer su oni njihovi “prvoborci”…tako im je vaznija Hrvatska, ili Bugarska od Srbije.Bez sumnje.
    Suocimo se sa realnoscu.

  2. citah skoro na sputniku da gas iz azerbedzana ili azerbejdzana da bi se eksploatisao u kaspijskom jezeru, moraju da daju glas za sve zemlje koje izlaze na to jezero i kako sam razumeo rusija i iran moraju da se pitaju da li se slazu sa tim projektom. nista novo sto se tice srbije, ali kako uklopiti hrvatsku i sloveniju to gospodin slovak nije pomenuo. mora se to resiti cim prije kako je govorio, po izjavama holivudskih glumaca, veliki mangup.

  3. Srbi nemojte samo muzika cevap parovi skandali pokusajte da pratite kako vam zemlju unistavaju sa unutrasnjim izdajicama ovo sto se kod vas desava to stvarno nema ni u jednoj zemlji.Gledate parove dicite se da je to najgledanija emisija ,vama treba jedan dobar SRPSKI DIKTATOR da vas opameti i vrati na pravi kolosek,ovo sa tokom preko tri nato drzave je realnost

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *