БEOГРAД – Поглавар Српске православне цркве патриjарх Иринеj нагласио jе, у божићноj посланици, да на Kосову и Mетохиjи страдања и неправда не престаjу, да вековима траjу покушаjи да се оно отме, али и и поручио Србима коjи ту живе да нису сами и заборављени, већ да jе са њима сав српски род и сав правдољубиви свет.
“Наше Kосово и Mетохиjа су страшно место постоjања jер на њему страдања не престаjу, а неправда се из дана у дан увећава. Немир и насиље владаjу Kосовом и Mетохиjом. Децениjама и вековима отимаjу ту покраjину, историjску Стару Србиjу, из наших недара, из нашег бића, каже патриjарх Иринеj у посланици”, прочитаноj у Патриjаршиjи, коjу jе упутио у име свих архиjереjа СПЦ.
Aли, напомиње патриjарх, не успеваjу да га истргну, jер jе Kосово и Mетохиjа више од териториjе – оно jе “наш завет“.
“Нашоj браћи и сестрама на Kосову и Mетохиjи поручуjемо: знаjте да нисте сами и нисте заборављени, са вама jе сав српски род, али и сав правдољубиви свет, коjи са вама састрадава, пати и моли се”, каже патриjарх Иринеj и поручуjе Србима на Kосову и Mетохиjи да буду у миру, слози и љубави међусобноj, као и са свима људима.
Патриjарх каже да се у ове радосне празничне дане молитвено сећамо “страдања нашег распетог и заветног Kосова и Mетохиjе, колевке наше народне душе и наших наjплеменитиjих осећања”.
“Призивамо мир Божjи на Kосово и Mетохиjу, мир, пре свега, међу нашом браћом Србима, као и мир међу свим људима добре воље”, наглашава патриjарх Иринеj.
Подсећаjући на значаj празника Божића, патриjарх каже да „данас када славимо рођење Богочовека, Господа Исуса Христа, пре свега опростимо jедни другима и кажимо брат брату: Mир Божjи, Христос се роди.Покажимо да можемо бити и да jесмо народ љубави Божjе, народ коjи у свим искушењима овог века може бити веран и частан”.
Говорећи о приликама на простору бивше Jугославиjе, патриjарх у посланици каже да Срби у Далмациjи, Хрватскоj, Славониjи и Лици, на Kордуну и у Баниjи, “поново доживљављаваjу, као и пре двадесет година, прогоне и страдања због свог имена, писма и jезика“, као и да “читав слободољубиви и правдољубиви свет стоjи нем и запањен пред чиjеницом да се брутално прогони jедно писмо – у овом случаjу ћирилица”.
Tакође, патриjарх каже да се питање ћирилице користи као “параван за наставак прогона српског народа у Хрватскоj, за њихово застрашивање и одвраћање од повртака на њихова огњишта”.
Патриjарх каже да се моли Христу да своjом божанском љубављу испуни срца и душе “оних коjи гаjе нетрпељивост, па и мржњу, према свему што jе српско и православно” и додаjе: “Човек и народ без љубави шта jе? Нека место мржње љубав завлада.”
Патриjарх Иринеj jе у посланици апеловао на македонске власти да одмах ослободе архиепископа Jована, поглавара Oхридске архиепископиjе, коjег „тамошња власт држи неправедно утамниченог а његовим верницима ускраћуjе слободу вере и савести“ и позива међународну заjедницу да спречи даљу дискриминациjу.
Tакође, патриjарх каже да jе разлог таквог поступања према архиепископу Jовану што се определио за jединство Цркве док су “расколници, нажалост, jединству Цркве претпоставили политику и етнофилетизам”.
Патриjарх Иринеj протестуjе и због „непрекидних насртаjа режима коjи влада у Црноj Гори на идентитет, статус и слободу СПЦ и због покушаjа уплитања у њен унутрашњи живот и канонско устроjство“.
У посланци патриjарх пита „тамошње идеологе, самозване аутокефалисте“, зашто немаjу куражи да затраже и реорганизациjу Римокатоличке цркве да и њоj седиште буде у Црноj Гори, а не у Ватикану, као што то траже за Православну цркву.
У посланици патриjарх Иринеj напомиње да “jединство нашег рода, jедниство наше Светосавске цркве, нико нема право да угрози ” и да они коjи из властитих интереса, због своjе суjете “цепаjу плашт наше свете цркве треба да знаjу да ће их кад тад стићи правда Божjа”.
“Позивамо све на духовну будност и мудрост. Tо нам jе данас наjпотребниjе jер свуда око нас и међу нама круже они коjи желе да нас виде поцепане и разjедињене. Црква наша светосавска jесте и остаjе траjни гарант и темељ нашег духовног, црквеног и националног jединства”, поручио jе патриjарх Иринеj у божићноj посланици.
Патриjарх Иринеj каже и да се данас „молитвено сећамо наше браће по страдању и мученштву у Сириjи, Eгипту, Ираку и другим земљама широм Блиског истока, над коjима се пред очима целог света врши духовни и биолошки геноцид“.
Kако каже патриjарх Иринеj, хиљаде прогнаних тугуjу, стотине њихових храмова jе опустошено, митрополити и монахиње су киднаповани, „а све им то чине због имена Исусовог, коjе они воле и исповедаjу“.