03. jul – Ispovest norveškog novinara sa Gazimestana

FRANKFURT – Na meti kosovske policije tokom vidovdanskog parastosa na Gazimestanu, kada su Albanci molotovljevim koktelima i kamenicama gađali školske autobuse, bio je i norveški novinar i pisac, nekadašnji oficir Kfora Kristijan Kaš, koji je osuđen za narušavanje javnog reda i mira, zbog čega najavljuje tužbu protiv kosovske policije, a naredne godine i objavljivanje knjige “Izvini, Srbijo”.

Kaš, poznat po tome što je svojevremeno javno zatražio oproštaj od Srba zbog zla koje su pretrpeli tokom i posle NATO bombardovanja 1999. godine, za frankfurtske “Vesti” je rekao da je u Gračanici imao majicu sa srpskom zastavom jer je hteo da pokažem poštovanje prema Vidovdanu.

“Dok smo čekali ispred Gazimestana, čuo sam da to baš nije pametno, pa sam majicu skinuo i stavio u torbu, a kačket sa srpskom zastavom sam stavio u džep. Nisam hteo da provociram. Kada sam došao kod policajaca, oni su mi otvorili torbu, izvadili majicu i bez reči je bacili. Rekao sam im da sam međunarodni novinar i da na to nemaju pravo, a jedan mi je na to odbrusio: Ovo je Albanija, nije Srbija. Odgovorio sam: Izvinite, ovo je Srbija”, opisao je svoj susret sa kosovskom policijom na Vidovdan.

Pošto je insistirao da nekome ukaže na neslaganje sa takvim postupanjem, ispitali su ga iz obaveštajnog odeljenja kosovske policije. “Između ostalog, rekli su da sam na Kosovo ušao ilegalno jer sam došao preko severa“, dodao je on.

“Odgovorio sam da nije moja greška što nemaju carinu na severu. Rekao sam im i da mi je žao što ima takvih policajaca u KPS-u koji ne poštuju slobodu govora i ljudska prava, na šta su mi odgovorili – ako je to tako u Evropi, onda nećemo u Evropu! Razumem da su Albanci mnogo osetljivi jer su u procesu izgradnje identiteta – ali kažu da su multietničko društvo, a smetaju im srpske zastave. A, na svakom ćošku u Prištini vise kosovske i albanske zastave zajedno”, kazao je Kaš.

On je rekao da je platio 500 evra kazne i sada okuplja advokate da tuži kosovsku policiju.

“Pozivam sve spremne da se bore za ljudska prava da mi se pridruže. Na Gazimestanu kosovska policija je bila ta koja je provocirala. Ne kažem da treba suditi svakom policajcu. Ima i poštenih ljudi. Neki su mi nezvanično rekli da nisu dobro postupali”, istakao je Norvežanin.

On je objasnio da je na Kosovo kao pripadnik Kfora došao iz demokratske Norveške da pomogne da se napravi demokratija i brane ljudska prava.

“Bio sam idealista, previše naivan. Kada sada čitam šta sam napisao kao oficir za informisanje, nije mi to prijatno iskustvo. Ali, sve ću to napisati u knjizi “Izvini, Srbijo” koja izlazi naredne godine. Prvi osećaj kolektivne krivice osetio sam 16. februara 2001. godine, kada sam video u Podujevu bombama uništen autobus Niš ekspresa. Zapitao sam se zašto samo ušli u rat, šta smo to uradili Srbima. Zato sam i ponovo došao da im se lično izvinim”, naglasio je on.

Kaš je istakao da je bio deo NATO na Kosmetu i da Srbi imaju pravo da budu ljuti i da ne može da ih natera da prihvate njegovo izvinjenje, ali da on može da traži oproštaj.

“U mojoj zemlji ne znaju dovoljno šta se dešava u Srbiji. Naš sadašnji ministar odbrane kaže da Rambuje nije bio dovoljan razlog za rat. U našem parlamentu ima 169 poslanika. Kada izdam knjigu, lično ću svakom od njih dati po primerak. Zamoliću ih da dobro razmisle kada budu sledeći put odlučivali da Norveška ide u rat”, rekao je Kaš.

Izvor: Tanjug, RTV

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *