02. jul – Špindeleger: Kosovu puni suverenitet na jesen

BEČ – Ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger najavio je pred današnji sastanak Međunarodne upravljačke grupe (ISG) za Kosovo, da će puni suverenitet Kosovo dobiti na jesen, ali i naglasio da još nerešena situacija na severu zahteva dalje prisustvo međunarodnih snaga.

Špindeleger je rekao da od sastanka ISG očekuje odluku koja će biti o značaja za budućnost Kosova.

“Međunarodna zajednica će odlučiti da se njeno nadgledanje nezavisnosti Kosova može okončati. To je jasan dokaz poverenja prema Kosovu, koje je sada zrelo da stoji na sopstvenim nogama, i preuzme punu odgovornost za budućnost svih njenih građana”, naglasio je Špindeleger, u intervjuu nemačkoj novinskoj agenciji DPA koji prenosi bečki dnevnik “Viner cajtung”.

On je objasnio da odluka usledila baš sada jer je za manje od pet godina kosovska vlada postigla ciljeve Ahtisarijevog plana, koji predviđa stvaranje stabilnog, demokratskog, multietničkog Kosova, koji može doprineti regionalnoj stabilnosti.

Za to je, kako je dodao, bila potrebna pomoć međunarodne zajednice, ali “nije bilo podrazumevajuće da je moguće sprovesti besprekoran prelazak međunarodne administracije na samostalno vođenje od strane kosovskih vlasti, zbog čega Kosovo može s pravom biti ponosno na svoj uspeh”.

Kosovo, smatra šef austrijske diplomatije, sada ulazi u jednu novu fazu sopstvene odgovornosti i evropskog približavanja.

“To naravno ne znači da se može opustiti. Proces reformi u najmlađoj državi Evrope mora biti nastavljen. Do jeseni moraju još svi ciljevi Ahtisarijevog plana biti uneti u kosovski Ustav i zakonodavstvo. Samo tada će pravno biti delotvorna odluka ISG”, poručio je on.

Prema njegovim rečima, Ahtisarijev plan uzima u obzir i problematiku severa Kosova.

“Međutim, on nije mogao biti tamo primenjen, ali to nije bila greška Prištine. Integrisati stanovnike severa ostaće i dalje jedan izazov za kosovsku vladu, ali i međunarodnu zajednicu”, smatra Špindeleger.

Upitan o posledicama po uloge Euleksa i Kfora, šef austrijske diplomatije je istakao da će Euleks i dalje kosovske vlasti podržati u izgradnji policije, pravosuđa, carine, prema modernim međunarodnim standardima.

“Normalizacijom stanja kosovske snage bezbednosti mogle su već da ispune svoje zadatke u očuvanju reda. Međutim, Kfor i dalje ostaje važan garant stabilnosti na Kosovu. Posebno još nerešena situacija na severu zahteva dalje prisustvo međunarodnih snaga”, zaključio je Špindeleger.

Odluku o okončanju procesa nadgledanja će u Beču doneti Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo, u kojoj su predstavnici 23 evropske države, Turske i Sjedinjenih Američkih Država.

U protekle četiri i po godine, otkako je Kosovo jednostrano proglasilo nezavisnost, razvoj demokratskih političkih struktura nadgledao je međunarodni civilni predstavnik na Kosovu.

Posle odluke, Međunarodna civilna kancelarija, na čijem je čelu Piter Fejt, biće zatvorena.

Prema rečima Špindelegera, međunarodna zajednica ipak će ostati prisutna na Kosovu.

Euleks i Kfor i dalje moraju da ostanu na Kosovu, pre svega zbog situacije na severu, koja još nije do kraja rešena i vlada u Prištini veoma malo kontroliše taj deo države, rekao je Špindeleger.

Štrahe: Ukidanje nadzirane nezavisnosti je provokacija
Lider najuticajnije opozicione stranke Austrije – Slobodarske partije Hajnc Kristijan Štrahe izjavio je da planirano donošenje odluke o ukidanju međunarodne nadzirane nezavisnosti Kosova predstavlja čistu provokaciju i izrazio strepnju za bezbednost tamošnjih Srba.”Zastrašujuće je što se za Srbe na severu, koje muslimanski Albanci još nisu proterali sa Kosova, nije tražila nikakva autonomija”, naveo je Štrahe u saopštenju.

Reagujući na sastanak Međunarodne upravljačke grupe za Kosovo, Štrahe je kazao da ISG namerava da donese odluku o davanju punog suvereniteta Kosovu, istakavši da će to ugroziti bezbednost srpske manjine.

“Kosovo se u potpunosti poklanja Albancima, a o tamošnjim Srbima se niko ne brine”, kazao je on, dodajući da se tim samo zaoštrava jednostrana politika koju već dugo vode EU, SAD i Turska.

Izvor: http://www.rtv.rs

4 komentara

  1. Bilo bi možda normalnije,kada bi ovo rekao Ahtisari,koji je za to i dobio novac (Nobelovu nagradu).Problem je, što je navodno vojno neutralna, Austrija,preko svog ministra spoljnih poslova unapred donela “rešenje” Kosmetskog problema.Nikakve normalizacije stanja na Kosmetu neće biti,dok se sami njeni građani ne dogovore.

    • pažljivije

      Ne mogu da verujem, Stojane, pa oni sprovode Ahtisarijev plan!

      [U slucaju da razumete nemacki, procitajte u vezi “ICR/ICO” na stranici Ministarstva inostranih polsova Nemacke: http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Europa/WestlicherBalkan/Kosovo_node.html%5D**

      „ICR/ICO: Die von 25 Staaten gegründete International Steering Group (ISG) ernannte am 28. Februar 2008 den Niederländer Pieter Feith zum Internationalen Zivilen Repräsentanten (International Civilian Representative, ICR). Das Mandat des ICR beruht auf Annex IX des Ahtisaari-Plans („Comprehensive Proposal for the Kosovo Status Settlement“) und einer ausdrücklichen Einladung durch die Regierung Kosovos in der Unabhängigkeitserklärung. Der ICR verfügt über weit reichende Kompetenzen, insbesondere über die Möglichkeit der Annulierung kosovarischer Gesetze, sofern diese den Regelungen des Ahtisaari-Plans zuwiderlaufen. Pieter Feith war bis zum 30. April 2011 zugleich Sonderbeauftragter der Europäischen Union (Special Representative of the European Union, EUSR) und trug daher einen sogenannten „Doppelhut“. Das Internationale Zivilbüro (International Civilian Office, ICO) unterstützt den ICR bei der Erfüllung seines Mandats, der Umsetzung des Ahtisaari-Plans.“*
      http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Europa/WestlicherBalkan/Kosovo_node.html

      * Pecat, molim Vas prevedite na srpskom jeziku, verujem da Vi (pecat) to brze mozete nego ja, hvala.

      ** Pecat, u slucaju da necete prevesti, molim Vas (pevat) objavite onda ovo, hvala.

  2. Posto “oni” predaju nasu zemlju strancima bio bi red da joj daju i pravo ime. Evo ja predlazem za pocetak Tacibondstan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *