Lobisti sada naplaćuju svoje prijateljstvo prema Kosovu

Službovanje na Kosovu isplatilo se brojnim međunarodnim zvaničnicima, pa je veliki broj njih posle završenog mandata razvio biznis u južnoj srpskoj pokrajini. U spektru njihovih delatnosti su telekomunikacije, izgradnja, nafta, dok su se pojedinci vratili u svojstvu savetnika aktuelnih političara u Prištini.

Poslednji koji je shvatio da bi povratak mogao biti unosan jeste penzionisani američki general Vesli Klark, koji je bio komandant snaga NATO tokom bombardovanja SRJ, a danas rukovodi kanadskom energetskom korporacijom “Enviditi”. On je zatražio od prištinskih vlasti licencu za istraživanje rezervi uglja od kojih bi se proizvodila sintetička nafta. Dobro upućeni izvor “Blica” kaže da je lako prepoznati takvu vrstu “biznismena”.

– Čim prištinski mediji o nekom od bivših zvaničnika govore kao o “prijatelju Kosova”, znači da je taj na platnom spisku kosovskih vlasti. To znači ili novac ili privilegiju da svoj posao razvijaju na Kosovu. Pojedini su predstavnici određenih kompanija, dok su drugi zaposleni kao specijalni savetnici političara i stranaka – kaže naš izvor.

Bernar Kušner, prvi šef misije UN na Kosovu, oženjen je Albankom, ali to, tvrde obavešteni, nije jedini razlog njegovih povremenih dolazaka na Kosovo. Sumnja se da nekadašnji ministar spoljnih poslova Francuske na Kosovu ima biznis. I prvi komandant Kfora britanski general Majkl Džekson vratio se na Kosovo posle 12 godina, ali sada kao predstavnik “Kor menadžment grupe”. Svake godine u posetu dolazi i bivši šef verifikacione misije OEBS-a i albanski lobista Vilijam Voker, kao prijatelj takođe.

– Prijateljstva tog tipa ne postoje, Voker obavlja ozbiljne poslove – ističe isti izvor.

Bivši zamenik šefa Unmika Stiven Šuk savetnik je partije Ramuša Haradinaja, za šta prima ogromnu naknadu. I njegov kolega Džok Kovi visoko je pozicioniran u kompaniji “Behtel” koja na Kosovu i u Albaniji gradi autoputeve.

Iza jednog od vodećih mobilnih operatera na teritoriji KiM “Ipko neta” stoji konsalting firma “Olbrajt grupacija”, tačnije Medlin Olbrajt. Njena firma preuzela je posao specijalnog savetnika predsedavajućeg UO kosovskog internet provajdera “Ipko neta”.

Kristofer Del – rekorder

Onaj koji je počeo da ubira plodove još u toku mandata jeste aktuelni američki ambasador u Prištini Kristofer Del. Kako je pisao „Blic“, Del je bio umešan u izvoz šljake iz Trepče. Ovim poslom, ali i omogućavanjem pojedinim ljudima Hašima Tačija da uzmu deo kolača, zapravo je obezbeđivao unosan biznis za ćerku-firmu kompanije koju poseduje Medlin Olbraj. Vezan je i sa američkom korporacijom koja učestvuje u gradnji puta od Tirane do Merdara, od čega dobija procenat. Autoput grade američka firma „Behtel“ i turski partner „Enka“.

Izvor: Tanjug, http://www.vidovdan.org

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *