Одржана Скупштина Фонда дијаспора за матицу и Фондације за таленте
Рад Фонда дијаспора за матицу је пример, подстицај и обавеза – рекао је епископ бачки г. Иринеј Буловић у благослову на 24. Скупштини овог фонда
У парохијском дому Храма Светог Саве у Београду недавно је одржана 24. годишња скупштина хуманитарне организације Фонд дијаспора за матицу и Фондације за стипендирање талената из математике и техничких наука „Сања Миленковић“. Уз учешће представника српског расејања из Немачке, Француске, Швајцарске, Шведске, Аустралије, Канаде, Северне Македоније и других земаља, у присуству представника Народне Скупштине Србије, Владе Србије, научних и културних институција, верификовани су резултати волонтерског рада у протеклој години и усвојен план рада за предстојећи период.Извештаје о раду и пословању, као и о посети делегације Фонда Покрајини Косово и Метохија, поднели су др Љиљана Вернер, председница Управног одбора (Немачка), Слободан Аћимовић, председник Надзорног одбора (Београд) и Гојко Слијепчевић, члан УО (Шведска). План рада изложио је Живадин Јовановић, заменик председника УО, а Извештај о раду Фондације за стипендирање талената из математике и техничких наука „Сања Миленковић“ поднео је управитељ Славко Вејиновић.
Речено је да је Фонд, поред осталог, финансирао изградњу мостова „Варадинска дуга“, преко Дунава код Новог Сада, преко В. Мораве код Варварина, преко З. Мораве код Крушевца и Трстеника, изградњу и реконструкцију око 120 км путева у Шумадији и Поморављу, отклањање последица земљотреса у Краљеву и Петрињи, отклањање последица поплава у 10 општина у Србији и пет општина у РС, изградњу или обнову православних храмова и средњовековних манастира у Србији, Црној Гори, Републици Српској, Хрватској.
У протеклих осам година Фонд сваког месеца обезбеђује 100.000динара за набавку животних намирница за потребе народних кухиња на Косову и Метохији. Скупштина је одлучила да се ова помоћ у наредном периоду повећа на 150.000 динара месечно. Донела је одлуке о новој помоћи Обданишту „Ђурђевак“ у Брњици код Грачанице, чију је изградњу својевремено финансирао заједно са Министарством за КиМ. Помоћ у лековима и опреми је додељена КБЦ-у Северна Косовска Митровица, Дому здравља у Гњилану. Током рада Скупштине делегати Фонда из расејања дали су значајне прилоге намењене за помоћ угроженом народу на Косову и Метохији.
Фонд, као трајна хуманитарна национална организација, за решавање хуманитарних проблема користи само приходе од орочених средстава депонованих у банкама као и нове донације, чувајући несмањену вредност главнице. Сви чланови Фонда и чланови Управе су волонтери без икаквих награда, хонорара, или накнада за свој рад. И када на седнице долазе из најудаљенијих земаља и континената само покривају трошкове међународног транспорта и боравка у Србији.
Један од критеријума којих се Фонд придржава у свом раду је пружање помоћи сиромашним породицама с троје или више малолетне деце.
Скупштина је потврдила да је приоритет пружање помоћи угроженом народу у Покрајини Косово и Метохија у складу са извештајем и предлозима делегације која је недавно посетила српске средине и институције на КиМ и позвала да и други следе пример Фонда и дају прилоге за помоћ – директно, преко Фонда, или СПЦ. Није битно колики су износи појединачних прилога, већ масовност приложника и осећање солидарности – оцењено је на Скупштини Фонда.
Скупштина је обновила своје иницијативе да се у Београду изгради Меморијал српских жртава геноцида у 20. веку као и Српски дом као симболичко стециште матице и расејања. Српски дом би био стална адреса за дијаспору и извор информација за посетиоце или повратнике, место за приредбе, изложбе, семинаре, презентације.
Рад Скупштине благословио је владика бачки Његово преосвештенство господин Иринеј Буловић, који је један од 10 оснивача Фонда дијаспора за матицу. Објављујемо интегрални текст његовог благослова.