„СВЕТСКИ МОЋНИЦИ ЗАСЛУЖУЈУ КАЗНУ“: У Бањалуци обележена 31. годишњица страдања 12 беба

У БАЊАЛУЦИ је данас обележена 31. годишњица страдања 12 беба у бањалучком Клиничком центру, које су преминуле због недостатка кисеоника, а на спомен обележју „Живот“ положени су венци и цвеће.

Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да је страдање 12 бањалучких беба 1992. године због недостатка кисеоника трагедија рата и највећи почињени злочин, због чега мора да се негује култура сећања, како се то више никада никоме не би поновило.

 – Страдање бањалучких беба нас учи о томе да се боримо за мир, да морамо имати властите ресурсе – рекао је Стевандић, преносе медији.

Секретарка Удружења „12 беба“ Жељка Тубић рекла је да овај страшни злочин никада не сме да се заборави и понови.

 – Република Српска не сме да дозволи да у заборав падне овакав злочин – да се бебе угуше без кисеоника – поручила је она.

Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић је навео да су светски моћници заслужили казну за овај злочин.

 – Кисеоник је тада могао да буде допремљен копненим путем у Бањалуку, а могао је да буде организован и хуманитарни лет – рекао је он.

Казао је да „исти ти налогодавци, који су тада забранили да у Бањалуку дође кисеоник, који је био спас за ову децу, и данас раде готово идентичне ствари.

 – Исти ти налогодавци данас нападају Српску на који год начин могу – условљавајући, забрањујући, онеспособљавајући – поручио је Вишковић.

Одлуком Савета безбедности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.

Војска Републике Српске је након овог догађаја пробила коридор у Посавини и ослободила правац према граници са Србијом, који су до тада блокирале муслиманске и хрватске снаге.

Као датум обележавања овог догађаја узима се 22. мај, јер је на тај дан 1992. године, због недостатка кисеоника, умрла прва од 12 беба, а остале су преминуле до 19. јуна те године.
(Спутњик)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *