KADA JE NAJTEŽE, ELITNE SNAGE PRVE U “MIRISU BARUTA”: Šta podrazumeva najviši nivo borbene gotovosti vojske i policije koji je na snazi

Spremnost da se za najkraće vreme izvrši svaki zadatak, uključujući i primenu oružane sile – suština je, u najkraćem, najvišeg nivoa borbene gotovosti Vojske Srbije i MUP, koji je po naređenju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na snazi od ponedeljka uveče.

 

Prema vojnim propisima, to u praksi znači da oružane snage predviđene za brzo reagovanje budu u trenutnoj spremnosti za izvršenje zadataka, dok ostale snage “dignu sistem” na nivo koji propisuju postojeći rokovi za angažovanje.

Prosto rečeno, povišena borbena gotovost na najvišem nivou podrazumeva okupljanje ljudstva, uključujući i starešine i vojnike koji su na odsustvima i godišnjim odmorima, pripremu vozila i vojne tehnike, zauzimanje predviđenih položaja, pa čak i podelu naoružanja i bojeve municije. Čak i pojedini generali juče su mogli da se vide sa ličnim naoružanjem.

Kako nezvanično objašnjavaju u VS, pripravnost oružanih snaga najviše je primetna u jedinicama za brzo reagovanje, kakve su 63. padobranska i 72. specijalna brigada. Isto važi i za jedinice Kopnene vojske uz administrativnu liniju sa KiM. Reč je o delovima Druge, Treće i Četvrte brigade kopnene vojske, kao i posadama na stalnim dežurstvima u bazama Kopnene zone bezbednosti.

Na nogama su i specijalne policijske jedinice – Žandarmerija, Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) i Policijska brigada, koje su takođe u punoj borbenoj pripravnosti. One su stavljene pod komandu načelnika Generalštaba, a dobile su i naređenje da zaposednu položaje predviđene postojećim operativnim planom.

Vojni vrh od nedelje je stacioniran na alternativnom komandnom mestu u Raški, gde se slivaju sve obaveštajne informacije i gde komandanti operativnih sastava neprekidno procenjuju situaciju. Načelniku Generalštaba generalu Milanu Mojsiloviću i juče se u Raški pridružio ministar odbrane Miloš Vučević, a zajedno su obišli deo snaga koji je angažovan neposredno uz administrativnu liniju sa Kosovom i Metohijom.

– Uverio sam se u visok moral i spremnost pripadnika Vojske Srbije i policije da brzo i odlučno izvrše sve postavljene zadatke – izjavio je ministar odbrane Miloš Vučević.

I KOMANDANTI NA PRVOJ LINIJI

Pored načelnika Generalštaba Milana Mojsilovića, na isturenom komandnom mestu u Raški neprekidno su i komandant Kopnene vojske Milosav Simović i Ratnog vazduhoplovstva i PVO Duško Žarković. Generalski kor na isturenom komandnom mestu na obodu administrativne linije sa KiM juče je upotpunio i prvi čovek 63. padobranske brigade Nenad Zonić.

 

2 komentara

  1. Ali kakav proces mogu da pokrenu ? Da neće možda poništiti Briselski sporazum kojim smo poklonili zadnje parče Kosova ? Čemu lažne manifestacije kad ionako sve ode zauvek ?

  2. neadekvatna odbrana nacionalnih interesa

    Bravo Toplica. U dve rečenice sve si rekao – pravu istinu na terenu na Kosovu (KiM). Briselskim sporazumom kojim je Kosovo dobilo sve statusne atribute države sa integrisanom granicom – Kosovo se gubi-predaje-poklanja Albancima_Šiptarima. Neće Kosovo da bude “nezavisno” ako neko iz Beograda podvikne”da nikada neće priznati Kosovo”, nego se teritorija KiM otima od Srbije obavezujućim medjunarodnim dokumentom -“Briselskim sporazumom”.
    Uzaludno Vučić glumi da nikad neće priznati… da neda Trepču, neda Gazivode, neda teritorijalni integritet… a praktično sve je suprotno, sve predato.
    Sama činjenica da VUČIĆ DOČEKUJE KOSOVSKE SRBE VAN KOSOVA U RAŠKU DA RAZGOVARA SA NJIMA A NIJE OTIŠAO U SEVERNU MITROVICU NA KOSOVU – jasno govori da je to zbog Briselskog sporazuma koji “reguliše” posete zvaničnika preko oficira za vezu”. a to bi bilo poniženje za naše državnike da pišu zahteve šiptarskom oficiru za veze da odobri posetu Kosovu. Primera radi, zašto u brisel. sporaz. o integrisanom upravljanju prelazima piše: Albanci prepoznaju administrativne prelaze kao granica – za Kosovo granica, a za Srbiju je administrativna linija: kada Srbi dodju do administrativne linije – ne mogu da predju na Kosovu jer je za Kosovo GRANICA (zaokružen teritorijalni integritet Kosova). Srbija je mogla sto puta da odbaci veleizdajnički Briselski sporazum ali neće zbog ulaska u EU(!).

    Za veliku pohvalu je što se Vojska Srbije savremeno naoružava i što se vraća služenje vojnog roka. Ali šta to vredi kada ima nadležnost saamo da brani državu od spoljnjeg neprijatelja. Veliki je nedostatak vojske što nema i POLITIČKU NADLEŽNOST (zajedno sa političarima) da brani unutrašnju teritorijalnu i fizičku bezbednost države. Verujem da u tom slučaju nikada ne bi bio prihvaćen veleizdajnički Briselski sporazum da se stvaraju strategije za etničko čišćenje Srba i da se otme-preda KiM.
    I u Titivi vreme je bila ista “pozicija” vojske – najjača vojska na Balkanu a decenijama je šiptarski separatizam sprovodio etničko čišćenje Srba i nealbanaca. Na primer: poveliki grad (?), nekoliko kasarni mnogo vojske u središtu delovanja šiptarskog separatizma gde je veliki broj pravoslavnog življa decenijama potiskivan na periferno iseljavanje na drugu stranu grada gde nema šiptara.
    A “jaka vojska” pasivna, naravno da ne mislim da vojno deluje ali – je morala da ima POLITIČKU NADLEŽNOST da deluje i otklanja uzroke iseljavanja pravoslavnog življa pod pritiskom albanskog separatizma. Kako i šta o tome ima duže da se piše, da ne dužim. Hvala na objavi!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *