БЛОКИРАЊЕ Шведске и Финске на њиховом путу у НАТО од стране Турске могло би да доведе до искључења те земље из Северноатлантске алијансе, оцењује колумниста Си-Ен-Ена Дејвид Анделман, преносе РИА новости.
Фото: ЕПА
– Већ је било много размишљања о избацивању Турске из НАТО-а, посебно након што је Ердоган пре три године купио руске ПВО системе С-400 од Русије – прокоментарисао је Анделман изјаве турског лидера о неслагању да прихвати Хелсинки и Стокхолм у Алијансу.
Истовремено, новинар је признао да би такав корак могао да ослаби позицију НАТО-а у стратешки важном региону.
– Мало људи жели да ризикује да изгуби највећу сталну армију после САД од НАТО-а, посебно ону која контролише стратешки Босфор и има излаз на Црно море – рекао је он.
Колумниста је рекао да је, према мишљењу професора са Харварда Роберта И. Ротхберга, оснивача програма за међудржавне конфликте на “Кенеди школи владе”, правило једногласне одлуке за савез застарело, упркос декларисаној посвећености земаља чланица демократском приступу.
Фото: Профимедиа/Emmanuel DUNAND
– Правило једногласности је било глупо од самог почетка, а сада је време да се то поново размотри – цитирао је Анделман речи стручњака.
Ердоган поручио Финској и Шведској – “Не мучите се”
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је јуче да не може да одобри чланство Финске и Шведске у НАТО-у, пошто ове две скандинавске земље не изручују Турској чланове организације исламског проповедника Фетулаха Гулена (ФЕТО) и Радничке партије Курдистана. Осим тога, турски лидер је саветовао делегацијама Шведске и Финске, које ће у понедељак стићи у земљу на разговоре, „да се не муче“.
О могућности напуштања дугорочне неутралности и уласка у Алијансу у Хелсинкију и Стокхолму разговарало се након почетка руске специјалне војне операције демилитаризације и денацификације Украјине.
Према речима прес-секретара председника Русије Дмитрија Пескова, улазак Финске и Шведске у организацију „мало је вероватно да ће некако ојачати и унапредити безбедносну архитектуру на нашем континенту“.
To bi bilo zanimljivo videti.Izlazak druge po brojnosti članice iz NATO,a onda moguće i pristupanje BRIKS_u.Pobeda RF u Ukrajini i ovakav razvoj događaja,bio bi definitivan početak kraja dominaciji SAD i agresivnom globalizmu.Na žalost, Erdogan “tvrdi pazar” i ovo se teško može desiti.