Odgovornost i humanost u praksi

UOS izdvaja značajna sredstva za pomoć najugroženijima

Bitno nam je da deo novca vratimo široj društvenoj zajednici i pozivamo druge da nam se pridruže, jer želimo da pomognemo najboljima i onima kojima je pomoć najpotrebnija – to je rečenica koju najčešće čujemo na promociji aktivnosti i projekata s humanitarnim karakterom i onima koji su značajni za širu društvenu zajednicu, iza kojih stoji Udruženje osiguravača Srbije.
„Nažalost, mnogo je onih kojima je pomoć potrebna. Ako svako pomogne zajednici onoliko koliko može i na način na koji može, to će biti dovoljno“, kaže za „Pečat“ generalni sekretar UOS Duško Jovanović. On naglašava da je opredeljenje Udruženja da se pomogne najosetljivijim kategorijama društva.
I upravo u skladu s tom idejom vodiljom, Udruženje je za decu stradalih, poginulih i ranjenih pripadnika MUP-a doniralo 34 laptopa, koje im je uručio ministar Aleksandar Vulin. Donacija je nastavak dobre saradnje UOS I MUP-a. Nedavno je Udruženje obezbedilo nekoliko stotina hiljada evra za nabavku najkvalitetnije IT opreme, koja će policiji omogućiti bržu i kvalitetniju izradu i čuvanje Zapisnika o uviđaju saobraćajnih nezgoda. Korist od nabavke te opreme imaće građani, jer neće morati da odlaze u policiju po zapisnike i troše vreme i novac, saobraćajna policija je dobila najkvalitetniju opremu, a osiguravajuća društva pomoć u sprečavanju zloupotreba. Oprema je nabavljena, prema rečima generalnog sekretara UOS, da bi se smanjio broj šteta i da bi građani bili zaštićeniji.
„Kvalitet života možemo da podignemo i tako što ćemo unaprediti rad državnih organa. Zbog toga smo se opredelili da putem donacija Ministarstvu unutrašnjih poslova obezbedimo više od 300.000 evra za nabavku 27 specijalizovanih motornih vozila sa pratećom opremom, kao i više od pola miliona evra za nabavku računarske opreme i softverskih komponenti, što je omogućilo potpunu digitalizaciju Zapisnika o uviđaju saobraćajnih nezgoda. Zahvaljujući tome građani više ne plaćaju preuzimanje Zapisnika“, objašnjava Jovanović. Računarska oprema obezbeđena je i za Ministarstvo prosvete.
„Na početku pandemije UOS je obezbedio sredstva za nabavku respiratora, testova i druge neophodne medicinske opreme, koja je u Srbiju dopremljena u tri transportna aviona“, naglašava Jovanović.
„Tu je i naša stalna podrška malim sportskim kolektivima, kulturno-umetničkim društvima, naučnim i udruženjima građana. Godinama obezbeđujemo finansijske nagrade za najbolje pripadnike Vojske Srbije i zaposlene u socijalnim ustanovama koji brinu o nemoćnima. Takve akcije, koje imaju širi društveni značaj, biće nastavljene“, dodaje generalni sekretar UOS.

Iako je nezahvalno praviti klasifikaciju upućene pomoći, o sredstvima koja izdvaja UOS možemo da govorimo kroz direktnu pomoć ugroženima, sredstva donirana u saradnji s ministarstvima i drugim državnim organima i kao pomoć javnoj upravi, koja utiče na kvalitet života svakog pojedinca.
Puna solidarnost pokazana je još 2014. godine, kada je dodeljeno milion dinara za pomoć stanovništvu poplavljenih područja. Posebno je za 500 mališana s teritorije opštine Ub, osnovnoškolskog uzrasta, obezbeđen kompletan školski pribor. U UOS su ponosni na pomoć porodici Strahinje Tubića iz Valjeva. Desetogodišnji Strahinja je na ulici pronašao 6.000 dinara i predao ih učiteljici. Kako bi pokazalo da je Strahinjin potez primer za pohvalu, Udruženje je dečaku i njegovoj sestri poklonilo sportsku opremu i bicikl, a za njihovo domaćinstvo neophodnu belu tehniku.
Nekoliko akcija pokrenuto je u saradnji s Ministarstvom za rad, boračka i socijalna pitanja, pa je tako 2015. godine više od 100 štićenika domova za decu i omladinu u Somboru, Beloj Crkvi, Kruševcu i Užicu dobilo novogodišnje i uskršnje paketiće. Iste godine pokrenuta je i akcija stipendiranja 20 najuspešnijih studenata sa KiM. Za akciju pokrenutu s Kancelarijom za KiM Vladom Srbije i Univerzitetom u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, izdvojeno je 2,8 miliona dinara. Udruženje je stipendiralo i 10 učenika i studenata s invaliditetom, kao i 30 talentovanih učenika i studenata smeštenih u hraniteljskim porodicama, ustanovama socijalne zaštite ili su iz porodica koje ostvaruju pravo na novčanu socijalnu pomoć.
„Udruženje osiguravača je 2017. godine potpisalo Memorandum o saradnji s Ministarstvom za rad i Ministarstvom odbrane, što je kompanijama iz sektora osiguranja omogućilo da finansijski pomažu najbolje pitomce, decu zaposlenih u vojsci, kao i najbolje radnike Ministarstva za rad. To nam je omogućilo da intenziviramo i do tada veoma uspešnu saradnju sa ta dva ministarstva, te da deo viška akumuliranih sredstava usmerimo ka državnim institucijama“, kaže Jovanović.
Jovanović podseća i da Udruženje od 2014. godine podržava akciju „Čovek godine“ s milion dinara godišnje. Nagrada se dodeljuje pojedincima i ustanovama koji rade u sistemu socijalne zaštite. Tu su i finansijska sredstva za akciju „Naj čovek“ i nagrade koje se dodeljuju najboljim pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Udruženje je finansiralo i put u Kinu reprezentacije Srbije u profesionalnim veštima na Međunarodno takmičenje „Saradnja među profesijama i zajednički razvoj“.
Posebnu pažnju UOS posvećuje bezbednosti u saobraćaju. Za više od 160 mališana s Kosova i Metohije i iz hraniteljskih porodica u Srbiji organizovana je nastava iz te oblasti. Dvodnevna poseta Beogradu i poseta centru „Navak“ organizovana je u saradnji s Kancelarijom Vlade Srbije za KiM. Udruženje redovno podržava i akcije koje Agencija za bezbednost u saobraćaju pokreće sa ciljem povećanja bezbednosti učesnika u saobraćaju ili veće informisanosti onih kojih automobilom napuštaju Srbiju.
„Udruženje je opredeljeno da pomogne najmlađima, jer su oni budućnost ove države. Najveću pažnju javnosti privuklo je takmičenje ’Osiguraj znanje’. Bio je to u neku ruku pionirski poduhvat na ovim prostorima, jer se više od stotinu studenata s različitih fakulteta bavilo problemima čitave jedne industrije, a ne kao do tada na sličnim takmičenjima, samo jedne institucije ili kompanije. Osiguranje se, po nama, ne izučava dovoljno u okviru redovne nastave i to je bila prilika da studenti nešto nauče, ali i da, bar nakratko, izađu iz okvira redovne nastave i posvete se problemima koji će ih čekati u poslovnom životu.“
Društveno odgovorno poslovanje je sastavni deo identiteta i poslovne kulture Udruženja osiguravača Srbije. Integrisano je u principe upravljanja, viziju i vrednosti koje UOS sledi. Sve to uz glavnu poruku da se svi moramo odreći dela akumuliranih sredstava kako bismo pomogli onima koji bez naše pomoći ne mogu. Osiguravajuća društva su stalno prisutna u projektima i aktivnostima humanitarnog karaktera jer je to u skladu s njihovim opredeljenjem da se time pomogne najosetljivijim kategorijama društva.

NA LISTI PRIMAOCA POMOĆI SPORTISTI, MEDICINSKE USTANOVE, CRKVA…

Udruženje osiguravača Srbije već godinama pomaže fondaciju „Privrednik“, koja postoji od kraja 19. veka a stipendira darovitu i siromašnu decu iz svih krajeva u kojima živi srpski narod. Pomaže se i reprezentaciji Srbije u praktičnom streljaštvu koju čine pripadnici Žandarmerije i koja je osvojila više od 1.500 medalja, između ostalih 10 evropskih i dva svetska zlata. Tu su i donacije od 100.000 do 500.000 dinara po klubu desetinama fudbalskih i košarkaških klubova, kulturno-umetničkim društvima ili naučnim udruženjima. Donacije UOS u novcu ili opremi primili su i Humanisti veliko srca Jagodina, Udruženje građana za podršku najugroženijim građanima „Midorijama“, Nacionalna organizacija potrošača, SPC za građevinske radove na Crkvi Svete trojice u Sremčici, kao i Klinika za rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ za nabavku lasera.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *