Episkop Irinej: Crkva više nikakve ustupke po pitanju Kosova neće podržati

Episkop bački i portparol Srpske pravoslavne crkve Irinej Bulović izjavio je da je poziv na unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji „sasvim umestan i koristan“, i izneo uverenje da će stav Crkve neće biti da se pružaju dalji ustupci Prištini, pošto je „maksimum kompromisa sa srpske strane već ponuđen“.

On je u emisiji „Sedmica“ Prvog programa Radio-Beograda istakao da je pitanje Kosova i Metohije Gordijev čvor i da zahteva „suštinski i svenarodni“ odgovor.

„Zbog toga je poziv na dijalog sasvim umestan i koristan, jer nikada jedna grupa ljudi, bilo koja — politička, naučna, umetnička — ne može uvek sa sigurnošću tvrditi da izražava stav većine. To ne možemo činiti čak ni mi episkopi, to ne možemo tvrditi čak ni za vernike, a kamoli za narod u celini. Znači, dobro je oslušnuti razne glasove i mišljenja“, rekao je Bulović, a prenela Informativna služba SPC.

Povodom najavljenog unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji, on je ocenio da termin „unutrašnji“ nije najsrećniji izraz.

„Pre bih rekao da se radi o svesrpskom dijalogu, pa je on u tom smislu i unutrašnji i spoljašnji i zbog toga je veoma važan“, istakao je episkop.

Prema njegovim rečima, svaki pokušaj rešenja — bilo u pravcu daljeg popuštanja, postepene kapitulacije, bilo u pravcu odbrane naših legitimnih prava na sopstvenu teritoriju — mora se zasnivati na stavu većine naroda.

„Nemoguće je donošenje radikalne odluke (kao što je, na primer, promena Ustava) ni prelaženje preko „crvenih linija“, a da iza toga ne stoji većina. Takva rešenja ne bi bila životno održiva. Dakle, dijalog je koristan jer može da pokaže šta narod misli“, kazao je portparol SPC.

Povodom izjave ministarke Zorane Mihajlović o SPC i stavu patrijarha, on je dodao da dijalog mora biti „slobodan, iskren, ne sme biti ograničenja, ne sme ničiji stav unapred biti okvalifikovan“.

Na pitanje kakav je stav SPC zauzela pred početak dijaloga, episkop bački je rekao da je njegovo apsolutno ubeđenje da će stav u SPC biti jedinstven i da neće biti za dalje ustupke po pitanju KiM, nego za svaki napor da se ono očuva kao deo srpske države, kao srpska teritorija.

„Mi smo svesni da neki modus vivendi treba izneti. Treba da se ide na kompromis na terenu, ali da on nikada ne podrazumeva našu spremnost na formalno i suštinsko otuđenje“, rekao je episkop bački i dodao:

„Sa naše strane je već ponuđen kompromis — Briselski sporazum i Zajednica srpskih opština. To je, iako ponižavajući, ipak kakav-takav okvir i ništa drugo do kompromis. Smatram da je maksimum kompromisa sa srpske strane već ponuđen“.

„Šta bi bio izlaz? Da se unutar postojećih granica stvori jak mehanizam koji bi obezbedio najširu moguću autonomiju“, smatra Irinej Bulović.

On je objasnio da se na svetskoj sceni situacija promenila i da je znatno povoljnija nego pre 15 ili 20 godina, jer „Zapad danas ne može da izdiktira svoju volju velikom i moćnom Istoku; jednostavno, mora da pregovara“.

„Zato bi bilo samoubistveno da u takvim, mnogo povoljnijim okolnostima, mi sada krenemo u dobrovoljno napuštanje onoga što je naše“, rekao je Bulović.

On se osvrnuo i na parole „Katalonija = Vojvodina“.

„Sve je to zbog fotelja i sitnih ambicija pojedinih političara“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, takve pojave jesu uznemirujuće: „Kao što čoveka uznemirava zujanje komarca: tako i ovo. Jeste neprijatna pojava, ali u životu ništavna. Naime, ako je Katalonija organizovala referendum, neka dotični izvole da organizuju referendum o statusu Vojvodine, pa da vidimo koji je to procenat koji će ih podržati“.

4 komentara

  1. Dijalog koga ,oko cega.Sta jos dati a da ne damo sve.Dijalog je jjos jedan razlog za razjedinjavanje Srba.Dirazlog i promena Ustava su jedine stvari koje nam ne trebaju.Mi ovaj problem nemozemo sada resiti.To mora ostati boljim od nas ,da imaju cime da se bale,u svetu ocaja i dokolice.A to forsira onaj kome su to namwetnuli oni koji ga p[odrzavaju.Do kada pricati da nam zapad nemisli dobro .

    22
    1
  2. Čudi me da vladika Irinej olako upotrebljava pojam “dijalog” u kontekstu u kojem ga upotrebljava. Ako na jednoj strani razumemo značenje pojma “dijalog”, a na drugoj strani razumemo konotaciju i kontekst o kojem govori vladika, mogli bismo lako da zaključimo da: ili vladika ne zna šta dijalog podrazumeva, ili je i sam uplovio u demagoške struje.

    13
    3
  3. Taj ”dijalog” nam može koristiti jedino kao zajednički DOGOVOR svih Srba, kako da naše Kosovo sačuvamo, kako da izgradimo slogu i stav da ne pristajemo ni na kakve nepravedne i nepovoljne nametnute ponude od protivničke stranke. Naš jedini interes je da sačuvamo Kosovo, kao integralni deo teritorije Srbije, sa svim pravima koja pripadaju srpskom narodu i vlasti, da sačuvamo sve posede koji su u vlasništvu srpske države, da srpski jezik bude zvanični jezik Kosova, kojim se moraju služiti svi stanovnici. Ne treba ni reč više trošiti na nekorisna razmatranja iz raznih uglova, već jedino dogovarati kako da ostvarimo svoja prava.

    34
    3
  4. UNUTRAŠNJI DIJALOG;
    PODRŠKA “SVRŠENOM ČINU” – Briselskom sporazumu – albanskoj tapiji na Kosovo (primopredaja teritorije):

    @Stefan: Dobio si mnogo pluseva iako su gornji komentari mnogo objektivniji. Nije problem da dobiješ sto plusa, ali za šta…? Pozivaš na jedinstvo svih Srba o unutrašnjem dijalogu da sačuvamo Kosovo na principima dijaloga-razgovora, iako su ti dijalozi-razgovori srpske i albansko-kosovske pregovaračke delegacije u Briselu proizveli niza sporazuma-dogovora za odredjivanje STATUSA KOSOVA: Albanska muslimanska država Kosovo: Srbija postavila državnu granicu izmedju Srbije i Kosova, ugasila sve srpske državne institucije na Kosovu, Srbe ugurala-integrisala u albanske institucije: Kosovo dobilo sve atribute države: Srbija predala katastar za Kosovo, predala sudstvo, policiju, sve bezbednosne srpske strukture, telefonski broj, priznala kosovske diplome – da mogu kosovski Albanci da se zapošljavaju na Jugu i u Srbiji (koji će Srbin da traši posao na Kosovu (tu neće biti ni slovo R od reciprociteta), priznala kosovske registarske tablice… Kompletna predaja teritorije. A Srbi dobili Asocijaciju/Zajednicu opština sa srpskom većinom – radiće po zakonima i Ustavu Kosova, nema zakonodavno-izvršna ovlašćenja, status isti kao i kosovskih opština… i dugoročnu obavezu Srbije da finansira “opstanak” Srba na Kosovu…

    … To je dijalogom-razgovorima sa Albancima ispregovarao naš najpametniji Srbin u istoriji čovečanstva – da zaštiti srpske nacionalne interese i teritorijalni integritet – što sačinjava formulaciju Briselskog sporazuma – medjunarodnog dokumenta dve države, Srbije i (samoproglašene) Kosova o odredjivanju STATUSA Kosova (primopredaji teritorije).

    STUPANJEM NA SNAGU Briselskog sporazuma – Kosovo neće više biti samoproglašrna država, nego medjunarodno ozvaničena i pravosnažna. Zato Vučić krije Briselski sporazum i ne dozvoljava debatu u Narodnoj skupštini i referendum?! – A u Srbiji lažno predstavlja.tumači kako je sačuvao Kosovo u sastavu Srbije.

    UNUTRAŠNJI DIJALOG O KOSOVU je trebao da se sazove 2013 god pre potpisivanja Briselskog sporazuma, a ne sada u završnoj fazi pred svršen čin? Imao bi smisla (srpsko jedinstvo o Kosovu) jedino da se prekine i odbaci Briselski veleizdajnički sporazum!!!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *