Izlog knjige

ANATOMIJA ROMANA PUTNIKOVA CIGLANA RADOVANA BELOG MARKOVIĆA
Gradska biblioteka Lajkovac, Srpska književna zadruga, Lajkovac–Beograd, 2016

Zbornik čine radovi 15 poznavalaca srpske književnosti, uglavnom mlađe generacije, nastali povodom naučnog skupa posvećenog „Putnikovoj ciglani“ Belog Markovića. Iako su svi učesnici samostalno birali temu kojom će se baviti i književno-teorijsku perspektivu iz koje će izabrani problem osvetljavati, može se reći, kako je primetio Radivoje Mikić, da su svi mogli za moto svojih analiza da uzmu reči R. M. Alberesa po kojima se istorija modernog romana može posmatrati kao proces „bogaćenja romana svim onim što nije roman“.

Vladimir Pištalo
SUNCE OVOG DANA
„Agora“, Zrenjanin, 2017

Smeštajući Andrićevo delo usred ličnog književnog mita, Pištalo je svoju priču o pojačanoj sadašnjici ispisao kao pismo Andriću.
Putopis iz sveta Andrićevog književnog dela, kombinovan je sa izveštajem iz našeg sveta koji prati sunce ovog našeg dana. Nalazeći se usred „propagandne kiklopizacije današnjice“, autor podiže svoju tačku posmatranja i otvara nam analitičke i poetičke prozore, kako prema jednoj književnoj svesti i njenom istorijskom kontekstu, tako i prema projekciji te svesti u ovom vremenu.
Beskompromisno demonstrirajući etiku književne odanosti, ali istovremeno i etiku odanosti književnosti, pripovedanju sveta, Pištalo razgovara sa Andrićem na način blizak onome na koji je mladi Andrić vodio „Razgovor sa Gojom“.
Ovaj epistolarni roman toka književne svesti, pisan je kroz tuđu svest. Usred mreže britkih asocijacija, zamaskiran je u manifestni govor eseja koji u sebi sadrži skrivenu i zbirku priča i zbirku pesama i putopis. On čitaoca izveštava o Andrićevim prozorima u svet i svest iz panoptikuma, cirkusa i knjiga; o književnim prozorima u strast i u tajnu žene; o onome što zaista jesu mitski heroji njegovog doba; o Gavrilu Principu i Mladoj Bosni kao društveno-istorijskom kontekstu nepravde poslednjeg kmetstva u tadašnjoj Evropi; ali i o istini današnjeg sveta i njegovog neokolonijalnog ustrojstva u kome „usrećitelji traže od usrećenih da se odreknu sopstvenih očiju“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *