Rusija uložila veto, rezolucija o Srebrenici nije prošla

 Na sednici Saveta bezbednosti UN o BiH danas nije usvojen predlog britanske rezolucije o Srebrenici pošto je Rusija kao stalna članica uložila veto.

Predstavnici deset zemalja su podržali rezoluciju, četiri zemlje su bile uzdržane, a ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin je bio protiv, a nakon glasanja predsedavajući sednice je konstatovao da rezolucija nije usvojena.

Čurkin je upozorio pre nego što se pristupilo glasanju da je Rusija protiv predloženog dokumenta.

On je obrazložio da bi rezolucija samo dovela do povećanja tenzija na Balkanu te da bi njeno usvajanje bilo kontraproduktivno.

Rusija je, kako je naveo, želela izbalansirano dokument, ali je izjava Moskve ignorisana, primetio je i dodao da je važno što će u Srebrenici, na obeležavanju godišnjice zločina, učestvovati predstavnici Srbije te da ne bi bilo dobro da se rezolucijom utiče negativno na napore u cilju mira i stabilnosti.

Ambasadori Angole, Nigerije, Venecuele i Kine koji su bili uzdržali prilikom glasanja o britanskoj rezoluciji o Srebrenici naveli su da taj dokument nikako ne doprinosi pomirenju.

Nacrt rezolucije o Srebrenici, koje su izradile pojedine zemlje, izazvao je kontroverzne reakcije u zemljama regiona, rekao je on i dodao da je u tim uslovima nametanje glasanja protiv duha pomirenja i saradnje, poručio je on dodajući da utiče i na jedinstvo članica Saveta bezbednosti UIN.

Ambasadorka SAD u UN Samanta Pauer nazvala je danas ruski veto na britansku rezoluciju o Srebrenici “još jednom mrljom na reputaciji Saveta bezbednosti UN”.

“Nazovimo Srebrenicu pravim imenom – to je bio genocid. To ne bi trebalo da poričemo”, rekla je ona obraćajući se Savetu bezbednosti i dodala da je važno da “mozak i komandant genocida u Srebrenici, Ratko Mladić i Radovan Karadžić, budu primereno kažnjeni u Hagu”.

Predstavnik Velike Britanije, zemlje predlagača rezolucije, istakao je da je bilo žrtava na svim stranama.

“Ovaj nacrt ne optužuje srpski narod, već podstiče pomirenje, a priznanje prošlosti je preduslov za to”, rekao je britanski ambasador.

Pre početka glasanja na predlog ruskog ambasadora pri UN Vitalija Čurkina predstavnici članica SB UN odali su minutom ćutanja poštu žrtvama u BiH.

Obratio se i zamenik generalnog sekretara UN Jan Elijason ocenivši da je najvažnija misija UN sprečavanje genocida.

Prema njegovim rečima, Srebrenica predstavlja jedno od najmračnijih poglavlja istorije.

Šef UN za ljudska prava princ Zaed rekao je da su događaji u Srebrenici bili katastrofa za njene stanovnike, BiH i UN i da svetska organizacija treba da izvuče važnu pouku odatle i spreči ponavljanje takvog zločina.

“Kako smo mogli da ne sprečimo takav zločin? Kako smo mogli da budemo toliko kratkovidi i da ne pretpostavimo da će uslediti ubijanje”, rekao je on.

Britanski ministar spoljnih poslova filip Hamondizrazio je veliko razočaranje zbog toga što u Savetu bezbednosti UN nije usvojen predlog britanske rezolucije o Srebrenici i tvrdi da “rezolucija nije upirala prst krivice ni u koga”.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je povodom ruskog veta na predlog Rezolucije o Srebrenici izjavio da je danas veliki dan za Srbiju i da je Rusija pokazala i dokazala da je pravi i iskren prijatelj.

Sednica Saveta bezbednosti UN o BiH na kojoj nije usvojen britanski predlog rezolucije o Srebrenici, pošto je Rusija kao stalna članica uložila veto završena je večeras.

Sednica je prethodno prekinuta nakon diskusije do koje je došlo između predstavnika Rusije, Velike Britanije i SAD, a predsedavajući,  predstavnik Novog Zelanda, je pozvao članice na konsultacije.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić juče je na vanrednoj konferenciji za novinare, komentarišući šesti nacrt britanske rezolucije, nagovestio da on ne neće biti usvojen.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *