Štajnmajer: Berlin će podržati otvaranje prvih poglavlja

Ministar inostranih poslova Nemačke Frank-Valter Štajnmajer istakao je danas da će Berlin podržati u EU otvaranje pregovora o prvim poglavljima sa Srbijom.

“Činićemo sve da ojačamo i osiguramo evropsku perspektivu za Srbiju. Siguran sam da ćemo u toku ove godine napredovati u vezi otaranja poglavlja”, kazao je Štajnmajer na konferenciji za štampu sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Štajnmajer je istakao da je došao u Beograd u značajnom trenutku, dan nakon godišnjice vlade, rekavši da je vlada mnogo učinila na ekonomskom planu.

Vučić: Uradili smo puno, ali preko nekih granica ne možemo

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je da odluka o otvaranju poglavlja u pregovorima sa EU nije na Srbiji, već na evropskim partnerima, kao i da se tu ne radi o reformama već o odnosu sa Prištinom.
“Radi se o nekim pitanjima iz Briselskog sporazuma, kao što je Zajednica srpskih opština, i nekim koja su izvan Briselskog sporazuma. Daćemo sve od sebe da, čuvajući naše nacionalne i državne interese, postignemno sporazume tamo gde možemo”, rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim šefom diplomatije frank Valter Štajnmajerom.

Istakao je da ima tema o kojima ne može ni da razgovara, a jedno od tih je da se prepusti 100 odsto hidropotencijala Gazivoda.
“Na to me niko na kugli zemaljskoj neće naterati. Ako neko želi dogovor, onda mora da to da pokaže, a odluka je na EU”, rekao je premijer.

Kaže i da mu je posebna čast to što je dobio takve pohvale od Štajnamera za reforme koje su sprovedene.
“Ako vam je savest čista, ako ste uradili sve, ako imate ovakve pohvale… Uradili smo puno, uradićemo još ali postoje granice preko kojih ne možemo da pređemo”, naglasio je Vučić.

Ponovio je da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i da dijalogom sa Prištinom želi uspostavljanje racionalnih i razumnih odnosa, ali tako da oni ne budu smentnja ni pretnja nikome na Balkanu. Srpski premijer je dodao i da Srbija i Nemačka u svojoj savremenoj istoriji trenutno imaju najbolje moguće odnose i da je to velika čast i veoma značajno za Srbiju i njenu budućnost i napredak. Vučih je rekao da je Štajnmajeru preneo šta je Srbija uradila na polju reformi, kakve političke reforme namerava da preduzme i šta je uraduila na evropskom putu. Kako je rekao, završili smo skrining sa najvišim ocenama, pripremili Akcione planove za poglavlja 23 i 24 i sporemni za otvaranje tih poglavlja kao i za poglavlje 32. Naveo je i da je Štajnmajera obavestio da je nastavljen dijalog sa Prtištinom iznoseći naše poglede po tom pitanju i podvukao da je Srbija posvećena nastavku svog evropskog puta i uverena da će na tom putu imati podršku Nemačke. Nakon analize ekonomskih odnosa i trgovinske razmene i saradnje dve zemlje, kako je dodao, izvesno je da je sve više nemačkih kompanija u Srbiji i da su one koje već posluju ovde veoma zadovoljne uslovima u kojima rade, što je potvrdio i Štajnmajer u razgovoru. Kako je naveo premijer, Srbija će, štiteći svoje nacionalne interese, da ubrza svoj evropski put, ali i ocenio da nije sve na Srbiji i da je “makar nešto na evropskim partnerima”. On je dodao da se nada da će rezultati koje je Srbija postigla biti priznati i poštovani u zemljama EU kao što su, veruje, poštovani od strane najznačajnije zemlje EU – Nemačke. Vučić je zahvalio Štajnmajeru što je uvek na Srbiju gledao kao značajnu i važnu zemlju u Evropi i cenio njen uticaj i urađeno na očuvanju stabilnosti u regionu.

Radićemo na što skorijem otvaranju poglavlja
Štajnmajer je poručio da niko u Evropi nije menjao uslove Srbiji ili postavljao nove, uključujući Berlin, i naglasio da će Nemačka raditi zajedno sa srpskim vlastima na tome da poglavlja budu otvorena što pre tokom ove godine.
“Ne bi trebalo da vodimo debate ko je kriv, niko nije menjao uslove Srbiji ili uvodio nove, pa ni Nemačka. To su besmislice”, rekao je Štajnmajer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa švajcarskim i srpskim kolegom Didijeom Burkhalterom i Ivicom Dačićem.

On je dodao da će Nemačka raditi na što skorijem otvaranju poglavlja, tokom ove godine.  Upitan šta u tom kontekstu znači da se od Beograda i Prištine zahteva kompromis, Štajnmajer je rekao da između dve strane nije sporno da je normalizacija odnosa sastavni deo zajedničkih zadataka.
“Obe strane su u kontaktu i normalizacija je sastavni deo onoga što je potrebno da se uradi za napredak ka Evropskoj unij. Ali to nije ništa novo, to je preduslov već od ranije”, poručio je Štajnmajer.

On je ocenio da su odnosi Srbije i Nemačke poslednjih godina vidno unapređeni, posebno na ekonomskom planu, što predstavlja pozitivan pomak i dobar znak. Nemačka preduzeća, koja su već uložila u Srbiju su zadovoljna i ne kaju se što su došla, rekao je ministar.
“Odnosi su sve bolji, poverenje je poraslo i radovalo bi me da se na tome bazira srpsko javno mnjenje”, istakao je Štajnmajer i dodao da je Nemačka konferencijom o Zapadnom Balkanu u Berlinu prošle godine pokazala intesovanje za region.

Dačić je rekao da su za njega važne dve stvari koje je Štajnmajer istakao, a to je da naši odnosi nikada nisu bili tako dobri kao sada, i drugo da će Nemačka, uvažavajući šta je Srbija dosada učinila, donositi odluke koje se tiču daljeg procesa evrointegracija Srbije. Dačić je podstio da još donedavno situacija nije bila takva, rekavši da je prisustvovao sastanku nemačke kancelarke Angele Merkel i tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića u Beogradu. Prema njegovim rečima, to je bio jedan od najneprijatnijih sastanaka i kojima je prisustvovao i pokazatelj velikog razmimoilaženja između srpskog rukovodstva i nemačke politike.
“Danas je situacija veoma drugačija,” rekao je Dačić.

Podsetio je da je u političkom smislu u proteklom periodu izgrađeno poverenje i partnerski odnos.  Nemačka je, kako je dodao, najvažniji ekonomski partner Srbije sa obimom trgovinske razmene od tri milijarde i 780 miliona evra i jednom od najvećih investicija u Srbiju od 2000.godine.  Ona je i najveći donator, rekao je Dačić, i kao primer naveo da je kroz pet donacija obezbeđeno milijardu evra.  Izrazio je zahvalnost Štajnmajeru na tome što je Nemačka promovisala Zapadni Balkan čiji je strateški cilj ulazak u EU i predstavljanje regionalnih projekata kao zajedničkih.

2 komentara

  1. … ovi, izgleda, uopšte i ne računaju na `istoriju` ? Kako bi se inače, ovakva beslovesnost imala `zabeležiti` ? `Razbojnik` nudi otvaranje `teftera`, ako žrtva prizna, da je oteto – `poklon`, a zlotvori `normalni` i `časni` ?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *