Specijalci pretražuju tri lokacije na severu Francuske

Specijalne jedinice francuske policije i žandarmerije pretražuju teren na kojem se pretpostavlja da se kriju dvojica braće osumnjičenih za teroristički napad na magazin „Šarli Ebdo“.

Treći osumnjičeni, 18-godišnji Hamid Murad predao se policiji u noći između srede i četvrtka.

Prema „Liberasionu“ policija vrši tri simultane pretrage. Prva se odvija u Vosienu, nedaleko od benzinske pumpe na kojoj su prepoznati teroristi u bekstvu.

Druga pretraga je u toku u centru gradića Krepi en Valoa, a treća na jednom poljoprivrednom imanju u Lonponu.

Iz kancelarije gradonačelnika Krepija je apelovano na obazrivost, uz napomenu da se snage bezbednosti nalaze u tom mestu, ali da ujedno to ne znači da su i osumnjičeni tu.

Iznad ovog regiona neprestano lete helikopteri, koji osumnjičene traže i iz vazduha.

Dvojica osumnjičenih, čiji opis odgovara braći Saidu i Šerifu Kuašiju, za kojima je raspisana poternica zbog napada na redakciju satiričnog lista “Šarli ebdo”, locirani su danas kod mesta Vilje Kotere na severu francuske.

Oni su se kretali vozilom marke reno klio” bele boje u pravcu Pariza. Predhodno su opljačkali pumpu uzevši hranu i gorivo.

Takođe se ističe da su dva muškarca teško naoružana. „Liberasion” piše da očevici tvrde da su osumnjičeni naoružani kalašnjikovima i bacačima raketa.

Takođe registarske tablice na automobilu ne odgovaraju vozilu.

Građani tog mesta objavljuju na Tviteru da je primetno veliko prisustvo policije i da je put ka mestu zatoren.

Velike policijske snage su raspoređene u ovom regionu, kako bi uhapsile osumnjičene, tvrde dalji neimenovani izvori.

KO SU BRAĆA KUAŠI

Šerif Kuači (32) je poznati džihadista koji je 2008. osuđen zbog pripadništva mreži koja je slala borce u Irak. Obojica su rođena u Parizu.

Kako prenosi francuski “Poan”, braća su od ranije poznati francuskoj kontraobaveštajnoj službi i policiji.

Šerif Kuaši, francuz po državljanstvu, koji se naziva Abu Isen, već ranije je kažnjavan.

On je osuđen 14. maja 2008. na tri godine zatvora. On je, pod vodstvom emira farida Benjetua, regrutovao džihadiste za Irak, za tamošnji ogranak Al kaide.

Šerif je saslušan i 2005., kada je bio u istražnom pritvoru, pre nego što je mogao da uđe u avion za Damask. Po izlasku iz pritvora Šerif je radio na prodaji ribe u jednom supermarketu.

Njegov tadašnji advokat Vensan Olivije, u izjavi dnevniku „Parizien“, se priseća da je Šerif bio mladić koji je pušio hašiš i isporučivao pice da bi kupovao drogu. On, kako je kazao, nije znao šta će sa svojim životom, te je jednog dana sreo ljude koji su mu dali utisak da je važan.

Policija je Šerifa, 2010. osumnjičila da je pomogao u bekstvu jednog od glavnih aktera atentata 1995. Smain Ait Ali Belkacema.

Zbog ove sumnje on je ponovo proveo više meseci u pritvoru, ali pošto nije bilo dovoljno dokaza pušten je na slobodu.

Te godine se po prvi put u polciijskom dosijeu našao i stariji brat Kuaši, Said, ali ni protiv njega nije bilo dokaza, pa je policija prekinula istragu.

 

Školski drugovi najmlađeg osumnjičenog napadača tvrde da je bio u školi

 

Školski drugovi najmlađeg osumnjičenog za napad na redakciju “Šarli ebdoa”, 18-godišnjeg Murada Hamida, stali su u njegovu odbranu na društvenoj mreži Tviter, navodeći da se on u vreme napada nalazio u školi.

Hamid se predao policiji u svom rodnom gradu Sarlevil-Mezije, u blizini francusko-belgijske granice, nakon što je video da se na društvenim medijima pominje kao jedan od osumnjičenih za masakr u Parizu, u kojem je ubijeno 12 ljudi, preneo je britanski list “Gardijan”.

Nedugo posle njegove predaje, osobe koje su se predstavile kao njegovi školski kolege su na Tviteru počele da ga brane, koristeći haštag #MouradHamydInnocent (Murad Hamid je nevin).

“On je u mom odeljenju i jutros je bio na nastavi”, napisala je sinoć korisnica sa nadimkom “babydroma”, koja je na Tviteru aktivna od 2012. godine i do napada je komentarisala uglavnom nastavnike i školske časove.

Babydroma je nedugo posle tog posta, naizgled ljuta zbog toga što novinari i ostali dovode u pitanje njen identitet i motiv, napisala: “Kunem vam se da nisam pričala sa Muradom više od pet puta, ali osećam se obaveznom da mu pomognem.”
Ona je kasnije pojasnila da su u vreme napada oni bili na času filozofije.

Drugi tinejdžer, sa Tviter nadimkom AnyceDz, napisao je da mu je Hamid prijatelj i da su njih dvojica proveli čitavo jutro zajedno. Kasnije je on promenio svoj nadimak u MouradHamydInnocent, a onda i napisao da mu je rukovodstvo škole preporučilo da više ne govori javno o svom prijatelju, navodi “Gardijan”.

Policija traga još za braćom Saidom (34) i Šerifom (32) Kuačijem, za koje je navela da su “naoružani i opasni”.
Kako britanski “Skaj” prenosi, Murad je zet braće Kuači.

Šerif Kuači (32) je poznati džihadista koji je 2008. osuđen zbog pripadništva mreži koja je slala borce u Irak. Obojica su rođena u Parizu.

Kako prenosi francuski “Poan”, braća su od ranije poznati francuskoj kontraobaveštajnoj službi i policiji.

francuska policija je jutros uhapsila sedam osoba, za koje se veruje da su članovi porodice i rođaci osumnjičenih. Hapšenja su izvedena u gradovima Rems i Šarlevil-Mezije, kao i u blizini Pariza.

 

Među žrtvama napada na redakciju “Šarli ebdo”osam novinara

 

Među 12 osoba koje su ubijene kada su maskirani napadači naoružani puškama upali u redakciju satiričnog nedeljnika “Šarli ebdo” u Parizu za vreme odrzazvanja uredničkog kolegijuma bilo je osam novinara, uključujući galvnog urednika magazina, domar, jedan posetilac i dva policajca.

Jedanaest ljudi je ranjeno, od kojih neki teško.

Dva policajca su ubijena na ulici ispred redakcije dok su napadači bežali automobilom.

Među žrtvama je urednik “Šarli ebdoa” i karikaturista Stefan “Šarb” Šarbonije (47) koji je bio pod zaštitom policije zbog pretnji koje je dobijao, navodi BBC.

Ubijeni su i karikaturisti Žan “Kabi” Kabit (76) , Bernar “Tinju” Verlak (57), Žorž Volinski (80) i filip Onore (73).

Ekonomista i kolumnista časopisa Bernar Maris (68), koga su čitaoci znali kao ujka Bernara, takođe je ubijen.

Među ubijenima je i lektor-korektor Mustafa Urad.

Jedina žena koja je ubijena u ovom napadu je psihoanalitičar i kolumnista Iza Kajat.

Takođe je ubijen Mišel Reno koji je došao u posetu iz Klermon-ferana.

Domar frederik Buaso (42) je bio na prijavnici u vreme napada.

Jedan ubijeni je policajac frank Brinzolaro, koji je radio kao Šarbov telohranitelj, a drugi je Ahmed Merabet (42) je ubijen dok je već bio na zemlji.

 

Svetska štampa ujedinjena u prkosu posle napada na “Šarli”

 

Svetska štampa je danas ujedinjena u prkosu posle napada na redakciju francuskog satiričnog časopisa “Šarli ebdo” u Parizu, a pored poruka podrške slobodi izražavanja, mnogi listovi upozoravaju na političke posledice ovog čina.

U uvodniku, “Njujork tajms” pozdravlja čvrstu rešenost koju pokazuju francuzi u odbrani svojih sloboda posle jučešašnjeg masakra, a istovremeno naglašava da “sada nije trenutak da ksenofobni kolporteri pokušavaju da okaljaju sve muslimane opisujući ih kao teroriste”.

Španski dnevnik “Publiko” izražava žaljenje zbog “brutalnog napada na slobodu kritike i satire” i podseća da francuski nedeljnik ismeva Muhameda koliko i Isusa Hrista, prenosi francuski list “Mond”.

“To verovatno nije bila namera terorista, ali prva posledica tog akta jeste bacanje ljage na imigrante i strance, ali je to i novi uspon ekstremne desnice”, navodi se u tekstu uz ocenu da jučerašnji napad suočava francusku sa “njenim najgorim avetima”.

Konzervativni “El Pais” osuđuje napad na “Šarli ebdo” kao “napad na fundamentalna prava naših demokratskih evropskih društava”.

Britanski “Gardijan” danas hvali hrabrost francuskog satiričnog magazina i upozorava da će mnoge vrednosti – pluralizma, raznolikosti, pravne države i slobode ostvarivanja osnovnih prava – sada biti “stavljene na probu”.

Populistički pokreti, među kojima i pokret Marin Le Pen, pokušaće da iskoriste ovu tragediju i pothrane gnev prema islamu i imgirantima, dodaje “Gardijan”.

I “Dejli telegraf” u uvodniku ukazuje na opasne posledice napada na “Šarli ebdo” i ističe da se paranoji, koja se lako može raspiriti posle ovog napada, treba odupreti “inače će teroristi zaista pobediti”.

Neki svetski mediji su još juče stavili na znanje da će objaviti karikature proroka Muhameda, koje su se prvi put pojavile u danskom listu “Jilands-poste” 2005, a “Šarli ebdo” ih je objavio nekoliko meseci kasnije.

U arapskim zemljama, neki listovi se pitaju da li je Zapad dovoljno toga učinio da spreči širenje terorističkih napada kao što je jučerašnji na “Šarli ebdo”, prenosi Bi-bi-si.

Neki listovi u muslimanskim zemljama strahuju od antiislamske rekacije u Evropi.

Nemačka štampa izražava solidarnost sa francuskom, o čemu svedoči naslov konzervativnog ” Velta”, koji ocenjuje da će reakcija na napad “odrediti budućnost” i poziva na jedinstvenu odbranu “slobode pred napadom bandi idiota”.

Berlinski tabloid B.Z. je svoju naslovnu stranicu objavio kao reprodukciju “Šarli ebdoove” sa naslovom “Živela sloboda!” na francuskom.

“Nije svima nama smešno sve što oni nacrtaju ili napišu… ali odbrana slobode reči, crtanja i pisanja onoga što mislimo je naš najvažniji zadatak”, ističe nemački list.

Liberalni “Ziddojče cajtung” se pita da li postoji opasnost da se Nemačka suoči sa napadom sličnih razmera i naglašava da “ovo upozorenje važi za celu Evropu”.

I drugi listovi u Evropi danas upozoravaju da je napadnuta sama zapadna civilizacija, kao što je italijanski “Korijere dela Sera”, koji napad na francuski magazin naziva “napadom na slobodu svakog od nas”.

U Rusiji, liberalna “Novaja gazeta” objavila je poslednju stranicu “Šarli ebdoa” i pozvala frankofone čitaoce da se pretplate na taj list kao praktični znak solidarnosti.

Turski listovi su se, generalno, pridružili osudi onoga što mnogi opisuju kao “11. septembar u štampi”, te u tom duhu vodeći dnevnik desnog centra “Hurijet” piše o “svetu u šoku”.

S druge strane, proislamistički list “Jeni Akit” odbija da osudi napad i smatra da je napad na francuski magazin predvidljiv odgovor na antimuslimanske “uvrede”.

Britanski javni servis Bi-bi-si je ranije danas objavio da francuska prolazi kroz dane koji će ostati zauvek u nacionalnom pamćenju, i da hladnokrvna nemilosrdnost prilikom ubistva novinara magazina “Šarli ebdo” – nije viđena u poslednjih 50 godina

“francuska ima iskustva sa terorizmom, ali nikada u poslednjih pola veka u jednom napadu nije viđena takva hladnokrvna nemilosrdnost”, ocenjuje BBC.

Ovaj medij podseća da je u francuskoj bilo serija bombaških napada vezanih za konflikt na Bliskom istoku ’70-tih, ’80-tih i ’90-tih godina, a pre tri godine kad je Mohamed Merah ubio troje jevrejske dece, isto toliko francuskih vojnika i jednog rabina u Tuluzu.

Hladnokrvno ponašanje napadača, nastup profesionalnih ubica i potpuna ravnodušnost za kolateralne žrtve je ono što čini da se francuska “oseća užasno ranjivom”.

“Ljudi gledaju drugačije na svoj život kada vide sliku – ne one iz Sirije, već na poznatoj pariskoj ulici, kako islamski napadač ‘overava’ lokalnog policajca”, navodi BBC.

Možda je najstrašniji deo amaterskog snimka na kome se dvojica napadača vide kako se približavaju automobilu posle napada.

“Oni ne beže. Oni ne paniče, oni prosto hodaju”, navodi BBC i ocenjuje da ti i drugi detalji ukazuju sa kakvom je opasnošću francuska suočena.

 

Junker: Branićemo evropske vrednosti

 

Evropska unija je čvrsto resena da odbrani svoje vrednosti, poručio je danas predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

“Duboko smo potreseni. EU je u žalosti”, rekao je Junker na konferenciji za novinare prvog dana sastanka sa zvaničnicima Letonije u Rigi, kojim je trebalo da se svečano obeleži početak letonskog predsedavanja Uniji.

Sastanak letonskog političkog vrha sa kolegijumom Evropske komisije protekao je u senci terorističkog napada u Parizu i počeo je, kao i svi današnji skupovi u EU, minutom ćutanja.

“Bilo je teško danas raspravljati o dnevnom redu”, rekla je novinarima letonska premijerka Lajmdota Straujuma i dodala da je danas dogovoren širok spisak mera za borbu protiv terorizma.

Ona, kao ni Junker, nije želela da otkriva detalje o tim merama, uz napomenu da će o tome konačnu reč imati ministri spoljnih i unutrašnjih poslova zemalja članica na satancima u Briselu kasnije ovog meseca.

“Danas je vreme za tišinu”, upozorio je Junker, dodajući da ga iskustvo uči da se treba čuvati prenagljenih odluka jer tada postoji rizik da odgovor bude prejak ili preslab u odnosu na problem.

On je najavio da će EK pojačati saradnju sa Interpolom, koji ima bazu podataka o građanima EU koji ratuju na strani džihadista u Siriji i Iraku.

U sličnom tonu je na zajedničkoj konferenciji za medije sa šefom letonske diplomatije Edgarsom Rinkevičsom govorila i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost federika Mogerini.

“Moramo razdvojiti terorizam od islama”, rekla je Mogerini i naglasila da nijedna religija ne može da opravda terorističke napade poput jučerašnjeg.

Ona je istakla da suzbijanjem ekstremizma, osim policije i pravosuđe, treba da se bave i evropske kulturne institucije.

“Moramo da odvratimo mlade Evropljane od želje da se priključe teroristima”, rekla je ona podsećajući da su džihadisti osumnjičeni za jučerašnji teroristički napad građani EU.

 

Radio IS nazvao napadače na “Šarli ebdo” herojima

 

SIDNEJ – Radio stanica Islamske države nazvala je danas herojima naoružane napadače koji su juče upali u redakciju francuskog satiričkog nedeljnika “Šarli ebdo” i ubili 12 ljudi.

“Džihadistički heroji su ubili 12 novinara koji su radili za francuski časopis ’Šarli ebdo’ i ranili još desetak ljudi, kako bi osvetili proroka (Muhameda)”, navodi se u saopštenju pročitanom na radio stanici Al-Bajan, a prenela je agencija AfP.

To saopštenje, međutim, sadrži pogrešnu informaciju, s obzirom da je u napadu ubijeno osam novinara, dok su među preostale četiri žrtve dvojica policajaca.

Jedan komentar

  1. Po ko zna koji put isti scenario. U zgradi koje su izgorele i sruslie se do temelja nadjeni su pasosi onih koji su leteli “otete” avione. Sada vec znaju ko su bili i ovi pod maskama jer su i oni ostavili svoja licna dokumenta kako bi im policija lakse usla u trag. To je cuveni nacin kako se teroristi ponasaju…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *