Đurić: Srbija nastavlja borbu protiv nezavisnosti Kosova

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da će Srbija nastaviti da se bori protiv jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova svim sredstvima koje država ima na raspolaganju.

Ta borba ni administraciju u Beogradu ni Srbe na Kosovu ne spečava da razgovaraju sa kosovskim Albancima i sprovode postignute dogovore izjavio je Đurić u intervjuu za TV Most iz Zvečana.

Srbi na KiM i Vlada Srbije su, kako je rekao, „šampioni borbe za normalnost, toleranciju, stabilnost i poštovanje svih sporazuma na KiM“, a to su, između ostalog, dokazali sprovođenjem svega što proističe iz briselskog procesa i učešćem na parlamentarnim izborima na KiM.
„Kritike za sporost u napretku u tim odnosima ne treba nikako da budu upravljene na račun Beograda, zato što su Srbi na KiM i Beograd pokazali da su u stanju da prave kompromise koji su ponekad i bolni da bi se gledalo dalje u budućnost i obezbedila izvesnost svima nama“, objasnio je Đurić.

Prema njegovim rečima, Beograd želi da u narednom periodu pomogne da Srbi na KiM budu u stanju da sami vode svoje poslove i da vode računa o sebi u političkom smislu – odnosno da imaju pravo vođstvo, a Vlada Srbije će im, kao i do sada, pružati svu logističku, administrativnu i savetodavnu podršku.
“Sada prvi put imamo ljude koji sede u pokrajinskoj vladi koji jasno i glasno stoje iza stava da su pokrajinski ministri i ne kriju da o svojim koracima razgovaraju sa nama u Beogradu i svim drugim relevantnim činiocima. U mnogome zavisi od kvaliteta njihovog rada koliko ćemo uspeti da iskoristimo šansu koja nam se pružila“, kazao je Đurić.

Povodom platforme za KiM, čije je donošenje najavio predsednik Srbije Tomislav Nikolić, Đurić je istakao da će ona proisteći iz kontinuiraniog procesa konsultacija predsednika i vlade o svim pitanjima vezanim za sudbinu srpskog naroda na KiM.

Narednih nedelja biće, prema njegovim rečima, mnogo razgovora o taktici i načinima da se reše problemi koji su iz perspektive Beograda i srpske zajednice na KiM gorući i važni.

Kako je precizirao, pored formiranja Zajednice srpskih opština, tu su i pitanja privatne, državne i društvene imovine, kao i pitanja od značaja za Srpsku pravoslavnu crkvu.
„Želimo da se reši i pitanje nestalih kao i pitanje interno raseljenih lica na kojem nije dovoljno urađeno. Spisak tema za razgovore je dugačak, a postoje i stvari o kojima je razgovarano kada je reč o koalicionom sporazumu koje nisu ušle u pisani deo teksta, ali za koje je dogovoreno da budu predmet razgovora u Briselu“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, u periodu pred nama formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) biće ključni preduslov normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kao i Srba i lidera kosovskih Albanaca, i svi oni koji dugoročno žele stabilnost treba to da uvaže.

Prema njegovim rečima, prva tačka koalicionog sporazuma na kojem počiva vlada u Prištini glasi da će ZSO biti uspostavljena u roku od tri do pet meseci i to govori koliki značaj svi koji učestvuju u toj vladi pridaju stvaranju te zajednice.
„Briselski sporazum nije rešio sva pitanja vezana za uspostavljanje te zajednice, ali je jasno omeđio i definisao njena izvršna ovlašćenja. Mi želimo da stvorimo telo koje će, kako je gospođa Ketrin Ešton govorila, imati političku snagu, i svi koji su sedeli na tim sastancima znaju odlično šta su dogovorili, bez obzira na ono što danas govore u javnosti“, poručio je Đurić.

Direktor Kancelarije za KiM se osvrnuo i na neke od najneuralgičnijih problema srpske zajednice na KiM, kao što su funkcionisanje pravosuđa, spor ekonomski razvoj, nezadovoljavajući ritam povratka izbeglih i interno raseljenih i pitanje putnih isprava.

Proces protiv Olivera Ivanovića Đurić je opisao kao pokazatelj izvitoperenosti sistema i institucija na KiM.

3 komentara

  1. Neverovatno.
    Covek koji nista za srbe na Kosovu nije uradio govori o odbrani Kosova.
    On cak ni izdajnicki Briselski sporazum ne moze da sprovede, a kamo li nesto ozbiljnije.
    Sta je sa ZSO ?
    Sta je sa povratkom izbeglica ?
    Sta je sa Povratkom nezakonito uzurpiranih kuca,njiva i druge imovine ?
    Sta je sa Kulturnim nasledjem?
    Sta je sa istragom o nestalim gradjanima?
    Sta je sa trgovinom ljudskim organima ?
    ……………
    Sta ovaj covek radi u Pristini?
    Zar postoji neko ko ga shvata ozbiljno?

  2. Direktor Kancelarije za Kosovo Đurić, govori o natavljanju borbe protiv nezavisnosti Kosova. Za pravu borbu protiv nezavisnosti Kosova i Metohije temelj se nalazio u rezoluciji SB broj 1244. Za sprovođenje ove rezolucije nije se dosledno borila ni vlada Đinđića, a još manje vlada Borisa Tadića. Obe ove vlade su na tacnu predale Kosovo i Metohiju kosovskim Albancima. Ovo predavanje bi se moglo oznaciti kao de facto, dok smo mi kao papagaji ponavljali da nikada nećemo pristati na samostalno i nasilno otcepljenje Kosova iz sastava Srbije i time samo de jure branili Kosovo i Metohiju. I šta smo time postigli? Ništa! Faktičko stanje na terenu se menjalo iz dana u dan u korist kosovskih Albanaca. Takva neadekvatna borba srpskih vlada je doprinela da su Kosovo priznale najveće i najbrojnije zemlje sveta. I tu nije kraj. Nastavlja se kapitulacija srpske vlade kroz sporazume a Kosovo sve više postaje samostalno odredbama Briselskog sporazuma. Briselski sporazum predstavlja niz uzastopnih ustupaka Albancima, bez ikakve želje da se brani Kosovo i Metohija, već se izvršavaju nalozi dobijeni od Evrpske unije. Zajednica srpskih opština nikakada neće zaživeti na KiM, niti puste želje naših političara kojima samo zamagljuju već atrofirane mozgove svojih birača, jer se na Kosovu primenjuju svi zakoni koje donosi Vlada Kosova. Poslednje popuštanje pred Evropskom unijom i kosovskim albancima je predaja srpskog nukleusa severnog dela Kosovske Mitovice, nastanjenog pretežno srpskim življem, pod vlašću kosovskoj vladi. O kakvoj borbi onda govori gospodin Đurić, mnogima, kao i meni ne može biti jasno. Ono što će svima biti jasno, u bliskoj budućnosti je da smo izdali Srbe na KiM. Ne gube se delovi Srpske teritorije tako lako, koje su svojevremeno krvlju srpskih junaka osvojene od Turaka. Zar bilo koja vlada (Đinđićeva, Tadićeva i aktuelna vlada) tako brane srpske teritorije kako im to Ustav Srbije nalaže? Jednog dana u budućnosti će se utvrditi svačiji doprinos za gubitak KiM bez ikakve značajnije borbe i olakog i neodgovornog predavanja KiM Albancima.

  3. Da sam jučer došao iz neke daleke GALAKSIJE i pročitao ovaj tekst ………………………….. mozda bi tekst ” i prošao ” !!!! Ovako moram da se iscudjavam , “i divim ” autoru na
    “hrabrosti” za sve ono sto je lupio i ostao živ ……

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *