Koštunica napustio DCC

Osnivač i dugogodišnji lider DSS Vojislav Koštunica saopštio je danas da napušta stranku.  Koštunica je u pisanoj izjavi medijima podsetio da je lidersku poziciju napustio pre pola godine kada se povukao iz političkog života. 

“Prošlo je više od pola godine od kada sam podneo ostavku na mesto predsednika DSS i povukao se iz političkog života. Održana je pre koji dan i Skupština DSS. Sve ovo vreme nisam davao izjave medijima i jedino sam odgovorio na pismo Izvršnog odbora Stranke koje je bilo meni upućeno. Tada sam podsetio na nekoliko rukovodećih načela Stranke” naveo je Koštunica.

Kroz sve pritiske, iskušenja i u najtežim okolnostima, građeni su demokratski i nacionalni identitet stranke i njena državotvorna politika, najjači izraz i simbol te politike danas je ideja političke neutralnosti, rekao je on.

To je ideja čiju vrednost, nastavio je bivši lider DS S, potvrđuju sve učestalija upozorenja i pretnje iz EU i vodećih zapadnih ambasada u Beogradu da Srbija ne može da bude neutralna već da mora nastaviti da dokazuje svoju pripadnost i bezrezervnu lojalnost tzv. evroatlantskoj zajednici, i to na svoju štetu.

Kako je rekao nedavna Skupština DS S pokazala je da stranka, iz pragmatičnih i tobože taktičkih razloga želi da se okrene ideji „suverenizma“, koja u politici ima različita i neodređena značenja.

Ona ne može biti zamena za političku neutralnost, jasno i odsečno srpsko stanovište i stav da Srbija, sarađujući sa svima, nipošto ne treba da bude član EU, naveo je on.
“Kako ovo smatram suštinskim izneveravanjem Programa, doneo sam odluku da napustim DS S. Želim na kraju da se zahvalim svim prijateljima koji su se borili za ideje na kojima je nastala i delovala Demokratska stranka Srbije” rekao je Koštunica.

Na parlamentarnim izborima u martu ove godine DS S je osvojila 152.436 glasa, odnosno 4,24 odsto što je značilo da neće ući u parlament.

Nedugo zatim Koštunica je dao ostavku na mesto predsednika DSS, a stranku je kao vršilac dužnosti predsednika DSS-a u međuvremenu vodio Aleksandar Popović.

Na pre dva dana održanoj 12. Skupštini stranke za novog lidera izabrana je Sanda Rašković Ivić koja je dobila 359 glasova, dok je drugi kandidat za predsednika Miloš Aligrudić dobio 174 glasa.

Koštunica – buntovan, osporavan, obožavan, razočaran

Na čelu Demokratske stranke Srbije Koštunica se nalazio od njenog formiranja pre 22 godine (1992.).

U politički život Koštunica je ušao aktivnom podrškom profesoru Mihailu Đuriću u vreme polemika o novim ustavnim rešenjima na Pravnom fakultetu, kada se Đurić otvoreno suprotstavio Ustavu iz 1974.

Na tom fakultetu Koštunica je bio asistent od 1970. do 1974. kada je izbačen, da bi se potom zaposlio u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju kao viši naučni saradnik i izvesno vreme direktor instituta.

Zajedno s Kostom Čavoškim 1983. godine objavio je knjigu “Stranački pluralizam ili monizam”, koja je izazvala velike polemike, zbog manje više otvorenog zagovaranja parlamentarizma, i umalo nije zabranjena.

Bio je među osnivačima obnovljene Demokratske stranke, 1989. godine, a početkom naredne godine na osnivačkom skupu DS Koštunica je izabran za potpredsednika DS.

Pošto jača struja u stranci nije prihvatila priključenje Demokratskom pokretu Srbije (DEPOS), leta 1992, sa grupom istiomišljenika 26. jula osnovao je Demokratsku stranku Srbije (DS S) i od tada je bio njen predsednik.

Za poslanika u Skupštini Srbije biran je 1990. i 1993. godine. Bio je poslanik Skupštine Srbije od 1990. do 1997, a parlamentarne izbore 1997. njegova stranka je bojkovala.

Vrhunac političke karijere Vojislava Koštunice bila je pobeda na izborima 2000. godine, kada je kao kandidat DOS-a 24. septembra 2000. pobedio Slobodana Milošević i postao predsednik SRJ.

Na mestu predsednika SRJ nalazio se od 7. oktobra 2000. do februara 2003.

Nakon vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji održanih decembra 2003, postao je predsednik vlade Srbije 3. marta 2004. Predsednik vlade bio je i od 15. maja 2007. do marta 2008. kada je predložio raspuštanje skupštione i raspisivanje vanrednih izbora, posle kojih je njegova stranka prešla u opoziciju.

Na vanrednim skupštinskim izborima, 16. marta 2014, D S S je osvojila 4,24 odsto glasova i prvi put u istoriji nije prešla cenzus.

Stranka je ostala bez polanika u parlemantu, a nekoliko dana kasnije, 19. marta, Koštunica je najavio da odstupa s liderske pozicije, ali i da se povlači iz aktivnog bavljena politikom.

Današnje napuštanje stranke, čiji je bio osnovac i dugogodišnji lider, definitivni je odlazak Koštunice iz političkog života Srbije.

Jedan komentar

  1. Samo casni i dosledni ljudi mogu odbiti dalji ostanak u politici bez podrske naroda.
    Francuzima je bilo potrebno 10 godina da shvate sta su izgubili De Golovim odlaskom
    1969 i jos uvek ,sa nostalgijom,se secaju vremena kada su na celu drzave imali DRZAVNIKA
    i jaku, nacionalno, jasno opredeljenu stranku,sto su danas nezamislive misli.
    Iskreno se nadam da ce DSS-u i rodoljubivim Srbima Vojin odlazak posluziti za nauk dokle ih
    dalje deobe mogu odvesti,na veliku srecu “gradjanske Srbije”i stranog “faktora”,mada mi je
    do njihovog misljenja stalo k’o do lanjskog snega jer,sto rece Prljavi Hari:”misljenje je kao i
    dupe,svi ga imaju”.Doduse oni ga malo cesce pokazuju na TV-u i raznoraznim sluzbenim glasnicima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *