Izlog knjige

Osam vekova manastira Mileševe (zbornik naučnih radova)
Mileševa, 2013.

Manastir Mileševa je, pored Hilandara, Pećke patrijaršije, Žiče i Studenice, u svesti pravoslavnih Srba uvek uživao status velike svetinje, mesta na kome su počivale mošti Svetog Save, najvećeg srpskog hristonosca i hristoljupca, te mesta u kojem se nalazi ikona Belog anđela, zaštitnika svih pravoslavnih hrišćana. Otuda nas episkop mileševski gospodin Filaret podseća: „Ono što je Grob Gospodnji za sve hrišćane, to je grob Svetog Save za sve Srbe“. Zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa „Osam vekova Mileševe“ održanog od 6. do 8. novembra 2012. godine u Mileševi, objavljen u izdanju Eparhije mileševske,  predstavlja vredno i dragoceno svedočanstvo o manastiru, o njegovoj sudbini, značaju, zadužbinaru i istorijskim okolnostima kroz koje je svetinja „trajala i pretrajavala“. Naučni radovi arheologa, vizantologa, istoričara umetnosti i naučnika iz drugih oblasti, sabrani u dve knjige, predstavljaju temelj priprema za obeležavanje jubileja ove kraljevske lavre.

 

Džon Loftus, Nacistička tajna Amerike
Admiral buks, Beograd, 2013.

Kako je ministarstvo pravde SAD onemogućilo rad Kongresa blokadom kongresne istrage u vezi sa slavnim američkim porodicama koje su finansirale Hitlera, Staljina i arapske teroriste? Kako se zataškavala odgovornost (GAO) i CIA o posleratnom doseljavanju istočnoevropskih nacističkih ratnih zločinaca u SAD? Ko je odgovoran za skrivanje uloge arapskih nacističkih ratnih zločinaca u regrutovanju današnjih bliskoistočnih terorističkih grupa pred istražiteljima događaja od 11. septembra? Odgovori su u insajderskoj priči Džona Loftusa, bivšeg američkog tužioca u vladi i bivšeg obaveštajnog oficira vojske. Priča ima potencijala, kako sam autor kaže, da smesti birokrate iza rešetaka.

 

Džojsov učenik,  Drago Jančar,
Arhipelag,  Beograd, 2013.

Najpoznatija knjiga Draga Jančara „Džojsov učenik“ objavljena je u izdanju „Arhipelaga“. Prevedena na engleski, francuski i nemački jezik, gde je imala izvrsnu kritičku recepciju, ova knjiga Jančarovih izabranih priča otkriva pisca retko bogate kulture i jedinstvene sposobnosti da od malih epizoda privatnih i javnih istorija oblikuje povesti velike simboličke snage.

U priče iz knjige Džojsov učenik stao je ceo XX vek kroz neuporedive sudbine njihovih junaka, nekada običnih ljudi, nekada saputnika i učesnika najvažnijih događaja. Priče Draga Jančara govore o čudesnoj sudbini Džojsovog učenika, o Pavelićevoj fasciniranosti korpom punom ljudskih očiju, o kraju rata u Sloveniji 1945, o jednoj istrazi u Titovoj JNA čiji će glavni akter kasnije postati poznati general i najpoznatiji haški zatvorenik, o čudesnoj slici iz Kastilje, o belom ruskom emigrantu koji ne uspeva da pobegne od istorije…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *