Nikolić: Ne odustajemo od rezolucije o KiM Narodne skupštine

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je da državni vrh zbog datuma za početak pregovora o pristupanju EU neće učiniti ništa na štetu Srbije.

“Ništa nećemo učiniti da bismo brzo dobili pregovore zbog čega bi nas narod proklinjao ili zbog čega bi se i sami kajali šta smo to učinili,” istakao je Nikolić u intervjuu TV “Most” u Zvečanu.

Nikolić je naglasio i da postoji apsolutna saglasnost državnog vrha da se ni po koju cenu ne odustaje od bilo kog dela Rezolucije o Kosovu i Metohiji koju je usvojila Narodna skupština. Kako su “Novosti” večeras na svom sajtu objavile iz intervjua Nikolića sutrašnjem izdanju tog lista, državni vrh složno brani Rezoluciju.
“Premijer Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i ja postigli smo apsolutnu saglasnost da ni po koju cenu nećemo da prihvatimo odustajanje od bilo kog dela Rezolucije o Kosovu i Metohiji koju je usvojila Narodna skupština. Budite uvereni da po tom pitanju postoji čvrst dogovor i da u državnom rukovodstvu nema slabih karika”, rekao je Nikolić.

U razgovoru za TV “Most” Nikolić je upozorio da će se, ako Beograd izađe iz razgovora o Kosovu i Metohiji i ako bude ostavljeno da Priština sa EU uređuje Kosovo bez saglasnosti Beograda, ući u fazu velike nestabilnosti u kojoj Beograd Srbima na Kosmetu vrlo malo može da pomogne. Nikolić je istakao da je svaki papir o kome se u Briselu raspravlja u okviru dijaloga Beograda i Prištine i na koji se daju primedbe, u stvari predlog Beograda.

Predsednik Republike je istakao da Albanci nikada nisu dali ni jedan predlog i ništa nisu ni morali pošto je, kako je ocenio, “za njih radila EU” koja je tražila šta treba da se odluči i šta Beograd treba da prihvati. Albanci su stajali po strani i čekali jedan po jedan deo da Beograd prihvati i da se na kraju nađe pred izvesnošću nezavisnosti Kosova i Metohije, rekao je Nikolić, ističući da prethodni “papir” koji je napravljen u EU nije bio prihvatljiv za Beograd.

U dokument, tokom nedavnog zajedničkog sastanka državnog vrha sa šeficom EU diplomatije Ketrin Ešton u Briselu, crvenom bojom dodato je ono što je nedostajalo iz Rezolucije o Kosovu i Metohiji, kazao je Nikolić.
“Razgovarali smo sa Ešton i ona je rekla da je dosta toga prihvatljivo, a ja smatram da ona zastupa interese Prištine kada tako razgovara i kada kaže da je nešto prihvatljivo a nešto nije”, ocenio je predsednik Srbije.

Nikolić je naglasio da je “pomirljiv ton” za njega bio znak da se može očekivati dogovor ali da “dogovora nema dok obe strane ne popuste”.
“Nikad se EU nije uzbudila što Srbija popušta, što Srbija odstupa od svog Ustava i svojih zakona i svojih pravila, a rekao bih da se samo uzbuđuju ako Albanci moraju da promene neki svoj zakon i odredbu Ustava, ako moraju da prepoznaju srpsku zajednicu kao nešto je u mnogim sferama iza njihove moći”, rekao je Nikolić.

EU sada ima ispred sebe pregovarača koji kada nešto obeća to i ispuni a ono što neće da ispuni neće nikada ni da obeća, rekao je on, naglasivši da zbog datuma neće učiniti ništa na štetu Srbije.
“Nikakvu olako obećanu brzinu nećemo sada ispunjavati samo zato što Ešton u aprilu piše izveštaj koji će u junu razmatrati Savet EU”, naglasio je Nikolić. Ako mi do sada nismo ispunili uslove, pitanje je možemo li mi te uslove da ispunimo, rekao je on, napomenuvši da misli na uslove koje je pred Srbiju postavio Savet EU među kojima nije bio dogovor sa Albancima.
“Ništa nećemo učinti, uostalom sada smo trojica (premijer Ivica Dačić, vicepremijer Aleksandar Vučić i Nikolić), više nije jedan sam pa da možete da kažete ko zna šta je sad ko rekao i potuno smo u svemu saglasni. Ništa nećemo učiniti da bismo brzo dobili pregovore zbog čega bi nas narod proklinjao ili zbog čega bi se i sami kajali šta smo to učinili,” istakao je Nikolić.
On je i zapitao zašto sporazum sa Prištinom ne bi mogao da bude potpisan do kraja marta ako se Albanci slože sa onim što je Beograd predložio Ešton, “na šta ona nije imala neku veliku primedbu”.
Objašnjavajući nadležnosti zajednice srpskih opština koje je Beograd predlažio, on je rekao da bi srpska zajednica na Kosovu trebalo da donosi statute, pravilnike, odluke, rešenja i uredbe na osnovu zakona koje donosi Skupština Kosova
Predsednik Srbije je napomenuo da bi u kosovskoj skupštini srpska zajednica bila predstavljena i da bi u toj skupštini zakoni koji se odnose na srpsku zajednicu moralo da budu doneti tako što bi srpska zajednica većinski glasala za te zakone.
“Ako nema većine poslanika srpske zajednice da glasa za nešto što se odnosi na srpsku zajednicu to ne može da bude primenjeno. To su sve zaštite koje se obezbeđuju zajednicama koje su u manjini i zaštite koje se obezbeđuju Srbima na Kosovu pošto, kako god da me gledate, Priština će odlučivati o tome kako se živi na Kosovu,” rekao je Nikolić.
On je upozorio da će se, ako Beograd izađe iz razgovora o Kosovu i Metohiji i ako bude ostavljeno da Priština sa EU uređuje Kosovo bez saglasnosti Beograda, onda ući u fazu velike nestabilnosti u kojoj Beograd vrlo malo može da pomogne.

Nikolić je napomenuo da Srbija ovog časa može da pomogne mnogo i da je predviđeno da Srbija uvek pomogne srpskoj zajednici u svakoj oblasti u kojoj nema dovoljno sredstava, stručnog kadra…i da je Srbija na to obavezna.
“Ali Srbija sebi to pravo želi da ostvari i dogovorom sa Albancima. Ako dogovora ne bude, Albanci će govoriti da imaju državu – neće je imati, srpska zajednica južno od Ibra biće veoma ugrožena, srpska zajednica severno od Ibra biće stalno na udaru i međunarodne zajednice koja će želeti da Albancima omogući da imaju tzv. nezavisnost na celoj teritoriji,” upozorio je predsednik Srbije.
“Neko će da nas optužuje da smo zatočenici Srba na Kosovu i Metohiji, Srbi na Kosovu i Metohiji će nas optuživati da smo ih izdali da bi mi išli dalje, zbog toga želim da stvari potpuno rešimo da ne ostane ništa nedorečeno”, rekao je Nikolić.
Osvrćući se ponovo na razgovore u Briselu Nikolić je rekao da se razgovaralo o tome kako bi trebalo da izgledaju policijske snage, sudstvo, o tome da ako Kosovo čak i formira vojsku da za dugo godina ta vojska ne može na teritoriji srpske zajednice da se pojavi “jer bi bilo besmisleno izazivati Srbe”.
“Uostalom čemu srpskoj zajednici vojska, protiv koga bi ratovala srpska zajednica. Srpskoj zajednici treba policija, pravosuđe, tužilaštvo i treba da uredi sve odnose u toj zajednici na način na koji preko dve stotine zajednica u Evropi žive u uređenim državama”, rekao je on.
“Ako je Nemcima u Belgiji bio potreban ustavni okvir za njihovu zajednicu koja je izuzetno mala kako mislite da Srbi mogu da imaju poverenje u Albance pa da nemaju nikakav ustavni okvir”, ilustrovao je Nikolić. Ko Srbima garantuje da bi sa Albancima živeli na demokratskoj teritoriji a Nemci nisu verovali Belgijancima, dodao je predsednik Srbije u intervjuu TV “Most”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *