Dubrovnik, mesto najvećih hrvatskih falsifikata

Piše Ratko Dmitrović

Kako su Austrija i Katolička crkva, za neverovatno kratko vreme, manje od jednog veka, gradu Dubrovniku promenili istorijske predznake, izbrisali skoro sve srpske tragove, a u hrvatsku istoriju, kulturu i nauku upisali imena koja nemaju ni najmanje veze sa Hrvatima

U godini koja je pred nama Hrvatska ulazi u Evropsku uniju. Uz Hrvate koji tim povodom likuju (zbog „konačnog otklona od Balkana“) priličan je broj onih koji strahuju od utapanja ove države u veliku zajednicu zemalja i naroda. Ti i takvi Hrvati plaše se mogućnosti da im se u ogromnom evropskom bazenu, u kojem razni suvereniteti ne znače ništa ili znače veoma malo, ne razvodnji nacionalna boja i uništi nacionalni identitet. Nije isključeno, videćemo. Možda na naplatu, zaista, dođu stari dugovi prema Beču, Rimu, Berlinu, Pešti.

ZVUČI DOBRO, ALI… Hrvatska se – napisao je nedavno jedan zagrebački profesor – ulaskom u EU vraća sebi, svojim evropskim korenima, Hrvatska se vraća kući. Zvuči dobro, ali nije istina. Precizna definicija mogla bi da glasi; Hrvatsku u svoje kolo uzimaju oni koji su je i napravili. I geografski, a bogme i nacionalno.
Bez Evrope ili da budemo precizniji, bez Vatikana, austrijskog carstva, i u novije vreme bez Nemačke i grupe demohrišćanskih partija centralne Evrope, Hrvatska danas ne bi ni postojala. Naravno, velike sile, uticajna carstva, neke dinastije nisu pomagale Hrvate iz razloga velike ljubavi prema tom narodu i njegovoj budućnosti. Taman posla. Tu je došlo do gotovo neverovatnog sklopa okolnosti koji je Hrvatima išao naruku, počev od 19. veka, posle poraza francuskog i prodora u Dalmaciju austrijskog carstva, a kulminacija dolazi stotinjak godina kasnije kada u virovima Prvog svetskog rata nestaje austro-ugarska dvojna monarhija, a jedna veličanstvena pozicija Srbije, ratnog pobednika, biva potopljena zarad ideje bratimljenja južnoslovenskih naroda.
Vrlo brzo će se pokazati da su u tu ideju istinski verovali jedino Srbi, drugim narodima je poslužila kao brod kojim su doplovili do obala sopstvenih nacionalnih država. Ubacimo li u ovu priču komunizam, antisrpsko određenje te nove političke ideje pristigle na Balkan, sa nesagledivih ravnica Rusije (i tamo silom nakalemljene) dobijamo sklop u kojem su u relativno kratkom roku, od pozicije naroda u nestajanju, sa delićima zemlje, upisane u katastarske knjige drugih, Hrvati su kao narod u 21. vek ušli trijumfalno, sa sopstvenom državom i teritorijama koje im nikada nisu pripadale.
Velika je tu, razume se, zasluga Srba i njihove gluposti, ali ovog puta ćemo o nečem drugom; o Dubrovniku i Austriji, o tome kako taj grad, kroz istoriju uglavnom samostalan, u ugovornom odnosu i međusobnom poštovanju sa velikima, ali nikada sa Hrvatima i nečim što bi mogli da nazovemo Hrvatska – danas slovi kao semenište hrvatstva.
Dubrovniku se, u modernoj hrvatskoj istoriografiji, hrvatskoj književnosti, kulturi, nauci, pripisuje i uzlet „srednjovekovne hrvatske književnosti“. Dubrovnik je mesto gde se „uvijek i sa radošću govorilo hrvatskim jezikom“. Hrvatski velikani su Ruđer Bošković, Ivan Gundulić, Marin Držić, Valtazar Bogišić… Tako kažu u Zagrebu. A šta kaže istorija, stari spisi dubrovačkih arhiva, libri venecijanskih biblioteka? Tamo se Dubrovnik sa hrvatstvom ne dodiruje, u Dubrovniku je hrvatsko ime nepoznato sve do sredine 19. veka kad, posle pada Napoleona, nova sila u tom delu Jadrana, Austrija, u Dubrovniku i njegovom zaleđu (Konavle) nalazi katolike koji se, gle čuda, osjećaju i izjašnjavaju kao Srbi. Nošen iskustvima sa prostora Dalmatinske Zagore, Hrvatske, Slavonije, Žumberka, Carska kancelarija u Beču donosi odluku da na katoličanstvo Dubrovnika i zaleđa umesto srpstva kalemi hrvatstvo, kao najbližu entitetsku odrednicu. Tako je počela kroatizacija Dubrovnika. Ono što danas imamo u gradu ispod Srđa, u Konavlima, hrvatstvo zasnovano na mržnji prema Srbima, delo je bečkog dvora i Katoličke crkve. Onome ko ne poznaje istoriju Dubrovnika, ali stvarnu, a ne falsifikovanu, zaista izgleda čudno da taj grad, ovakav kakav je danas, sa okolinom, pre samo stotinu i nešto godina nije imao gotovo nikakvih dodira sa hrvatstvom.

[restrictedarea]

ISTORIJA SATKANA OD LAŽI Počnimo sa kraja; u kalendaru „Dubrovnik“ za prostu 1898. godinu, štampanom u dubrovačkoj Štampariji A. Pasarića, nalazimo, uz ostalo, i podatak kojim jezikom se u to vreme govori u Dubrovniku i to, stoji u kalendaru, „govor u kući“. Od 11.177 stanovnika Dubrovnika njih 9.713 izjasnilo se da govori srpskim jezikom. Italijanski je koristilo 716, nemački 285, mađarski 384 stanovnika grada. Neki su se izjasnili da govore češki, slovenski, poljski i ruski, ali niko, ni jedan jedini stanovnik Dubrovnika, nije rekao da govori hrvatskim jezikom.
Ali, hrvatska istorija, rečeno je na ovom mestu mnogo puta, satkana je od laži i falsifikata. Na tome se radi pedantno, strasno, sa velikom upornošću, na početku uz podsmehe drugih, ali na kraju se smeju falsifikatori i lažovi. Njihovi poslovi uspevaju, posledice njihovih dela su strašne za druge (u pravilu za Srbe), ali to prolazi jer srpsku priču niko ne priča. Posebno to ne radi srpska država. Valjda zato što je i nema.
Hrvatski istoričar Vinko Foretić, u delu „Povijesti Dubrovnika do 1808“ spominje Joakima Stulija (1729-1817) i njegov rečnik napominjući da je to „zaista rječnik hrvatskog jezika“. U stvarnosti Stuli (Stulić) je za osnovu svog rečnika uzeo dubrovački govor, koristeći dela srpskih pisaca 18. veka kao što su Orfelin i Rajić. Stuli nikada nigde svoj rečnik nije nazvao hrvatskim, a njegov savremenik, Italijan, Franko Apendini, napisao je istoriju dubrovačke književnosti u kojoj pojmove „ilirski“ i „slovinski“ zamenjuje sa „serbico“. Ni on ne spominje hrvatski jezik.
Marin Franičević, hrvatski istoričar i pesnik, u „Povijesti hrvatske književnosti od renesanse do prosvetiteljstva“ spominje Dubrovčanina Marka Bruerovića, pisca i dramatičara, inače Francuza (pravim imenom Brueere Derivaux), iznoseći podatak da je stari dubrovački gospar, Medo Pucić, učio Bruerovića „hrvatskom jeziku“.

O DUBOKO USAĐENOM OSEĆANJU SRPSTVA Ovo je jedna od laži koja ulazi u niz najhrabrijih, jer zaista valja imati mnogo hrabrosti i nimalo obraza pa napisati da je Medo Pucić nekoga učio da govori hrvatski. Pucić je bio pesnik i istoričar književnosti, rođen 1821. godine u Dubrovniku, svuda i svagda predstavljao se kao Srbin, jezik kojim je govorio i pisao nazivao je srpskim, osnivač je Srpske čitaonice u Dubrovniku, a 25. januara 1870. postao je redovni član Srpskog učenog društva u Beogradu. Umro je i sahranjen 1882. godine, u Dubrovniku. Sa današnjeg stanovišta Medo Pucić je bio žestoki srpski nacionalista.
U dubrovačkim arhivima može se i danas naći (nadam se, bili su tamo do 1990. godine) veći broj pravnih dokumenata koji regulišu odnose između Dubrovčana, prevedenih sa latinskog i italijanskog na „lingua serviana“. U pitanju su godine: 1597, 1598, 1608, 1613… I Ignjat Đorđić (1675-1737), dubrovački pesnik, u svojoj pisanoj ostavštini nekoliko puta spominje katolički priručnik, na „lingua serviana“ ispisan ćirilicom, koji se u njegovo vreme koristio po dubrovačkim crkvama.
Pokojni akademik Pavle Ivić, u delu o jeziku i književnosti Dubrovnika i Dubrovčana navodi dva dokumenta, prvi iz 1568, drugi iz 1606. godine, jedan je testament, a drugi pismo, za koje kaže da su napisani srpskim jezikom, na srpskom pismu. Dubrovčanin Natko Nodilo, istaknuta ličnost javnog života Dubrovnika, osamdesetih godina 19. veka, pisao je: „U Dubrovniku, ako ne i od prvog početka, od pamtivjeka, govorilo se srpski, govorilo kako od pučana, tako i od vlastele, kako kod kuće, tako i u javnom životu“.
Dubrovački Srbin katolik Jorjo Tadić, savremenik slavnog Dubrovčanina, komediografa Marina Držića, zapisao je da mu je Držić jednom, kad su razgovarali o turskoj imperiji, kazao: „Ovaj Mehmed-paša je našeg jezika i roda“. Držić je, nema sumnje, veoma dobro znao ko je Mehmed-paša Sokolović, da je rođen 1505. godine, gore u bosanskim gudurama, ne tako daleko od Dubrovnika, kao Bajo Nenadić, u srpskoj porodici. Marinov stric, Đore Držić, pisao je pesme, a u jednoj od njih kaže:„Skoro je Đurđev dan, moje krsno ime“, što više nego jasno govori ko su bili Držići, kakva im je bila tradicija.
Dum Ivan Stojanović, jedan od najuglednijih Dubrovčana druge polovine 19. veka, bio je katolički sveštenik, ali sa duboko usađenim osećanjem srpstva. U knjizi „Dubrovačka književnost“ napisanoj pred smrt, 1900. godine, Stojanović ističe da su Dubrovčani po veri uglavnom katolici, ali po poreklu i jeziku Srbi. Stojanovića danas u Dubrovniku niko ne sme da spomene, što je razumljivo, ali nije razumljivo zbog čega Beograd ignoriše ovog velikog humanistu, intelektualca, Srbina. Možda baš zato što je bio Srbin katolik.
O fenomenu Srba katolika, na čijem su uništavanju Vatikan i Austrija stvorili „hrvatski Dubrovnik“, napisano je svega nekoliko knjiga i studija. Tu bez sumnje valja izdvojiti „Srpstvo Dubrovnika“Jeremije D. Mitrovića i studiju „Srbi katolici“ koju je sredinom devedesetih napisao Svetozar Borak. I jedna i druga knjiga u Srbiji nemaju ni delić pažnje kakvu zaslužuju. Odgovor zašto je to tako sigurno leži u činjenici da službeni Beograd i dan-danas, umesto istorijskih istina, prihvata postavke, odnosno laži i falsifikate hrvatskih povjesničara, teoretičara književnosti, intelektualaca, etnologa.

[/restrictedarea]

27 komentara

  1. Hrvati su svoj, nacionalisticki program usvojili (bez referenduma
    i bez formalnih rezolucija i odluka) krajem XIX veka, ukljucujuci
    genocid, kao sredstvo ostvarenja.
    Katolicka crkva (i Vatikan kao drzavna izvrsna vlast) od raskola,
    ima za cilj osvajanje novih prostora katolicanstva, ne zbog sirenja vere, vec organizovanog, nad-nacionalnog uticaja spregnutih interesa (materijalnih) crkve i svetovnih vlasti.
    U tome, “K und K” monarhija spregla se sa Vatikanom u ocuvanju svoje moci. Ni kratkotrajno prisustvo Francuske (“katolickije”
    nego germanske monarhije) na prostoru Dalmacije, bitno nije
    promenilo ni stanje ni program.
    Velika Ruska monarhija, odvojena od Balkana i parvoslavnih, niti
    je mogla, niti “imala vremena” za nase prostore.
    Takodje, pravoslavne crkve, buduci pomesne, i u osnovi bez ideje
    o velikoj materijalnoj moci (bez obzira na primere vladika i
    patrijarha) nikada nisu bile ujedinjene niti globalno uticajne
    kao Katolicka crkva.
    Velika sila, koju, na Balkanu, ni danas ne shvatamo, delujuci iz
    “senke”, nije se suprotstavljala ni “K und K” monarhiji, ni
    Katolickoj crkvi (uako joj je sediste bilo u drzavi anglikanske
    crkve), dok su ove “radile” na liniji njene strategije-osvajanja
    Rusije.
    Do turskih osvajanja, Dubrovnik je bio drzava i “partner” srpskim
    kontinentalnim drzavicama, a nacionalno ujedinjenje ni na vidiku (osim Francuske). Dok su Srbi u porobljenim (i nestalim) drzavicama, tavorili i propadali, Dubrovnik (srpski) je ziveo
    svoj zivot i ostao netaknut (uglavnom), grad, tvrdjava, simbol, ..
    Veze Srbije sa njim, nisu jacale. Posle ustanaka i ucvrscenjem
    Obrenovica, Srbija se okrenula da bude “most” i “put” Austrije
    i Turske, u ocuvanju britanskog interesa-odbijanje prisustva Rusije.
    Kraj XIX veka i pocetak XX, dovodi jedan broj srpskih pisaca i
    intelektualaca (videti samo, koliko ih je umrlo) u Dubrovnik.
    Istorija XX veka je i hronologija nasih “poklona” (i izdaje)
    Hrvatima, koji kulminira “NDH”- hrvatskom nacionalnom drzavom,
    bez Srba, bez pomena Dalmacije, Dalmatinske Zagore, Slavonije,
    Like, Korduna, Zapadnog Srema, Backe, … i Dubrovnika, koji
    je vekovima bio autohton, drzava-republika, prepoznatljiviji
    od drugih regiona.
    U drugoj polovini XX veka, hrlili smo u Dubrovnik (Republike
    Hrvatske), dovodili sve svetske goste, sirili slavu, sedeli i
    pili pre “Gradskom kavanom”, hvalili (i slikali) se da smo s
    seatli Stradunom, gledali Hamleta na Lovrijencu, znali vise
    o Dubrovniku nego o srpskim gradovima, …, sirili njegovu
    slavu i sipali pare (vise nego sto smo imali). Malo ko je
    znao, a jos manje mario, o srpskim, pravoslavnim crkvama u
    njemu ili drugim spomenicima, obelezjima i istoriji.
    Da sve bude gorce, od Turaka (i radi ocuvanja svojih para)
    bezali smo na sever, na zapad, a ne znam, koja je grupa Srba
    nasla utociste u srpskom (tada) i slobodnom Dubrovniku.
    Nase danasnje “kukanje”, zbog hrvatskih falsifikovanja i prekrajanja (a u trajanju), bojim se da ce izazvati njihov
    smeh i nase pogruzenje i stid.
    [“Na nase oci”, srpski zivalj u Dubrovniku, posle II sv. rata,
    je katolicen i, po nepisanom, automatizmu postjao hrvatski.]
    Danas se Wikipedija smatra uticajnim “satom”, a mnogi korisnici
    veruju da su napisi u svemu tacni. Lavovski deo ovog sistema
    je na engleskom jeziku.
    Da moje pisanije nije “oslobadjanje negativne energije”, molim
    sve da pogledaju sta pise o Dubrovniku u Wikipediji, na engleskom,
    srpskom (i hrvatskom), nemackom, ruskom i italijanskom jeziku.
    Ko nam zabranjuje da, bar (ili pocev) tu ne napadnemo falsifikovanje i branimo srpstvo u Dubrovniku (i gde sve ne).
    Srboljub Savic

    3
    2
  2. Dakle, svega ovoga ne bi bilo u našoj istoriji da naša crkva ne prećutkuje srpsku istoriju od pre Nemanjića. Srbi obitavaju na ovim prostorima hiljadama godina, pa kad bi se to znalo mnogi novokomponovani narodi se ne bi baš tako lako odvajali od tako stare civilizacije, čak naprotiv…

    4
    2
    • Ako pod “naša crkva” mislite na RKC onda u redu. Tri (dobronamerne) opaske u vezi (preko potrebnog) članka. Važan trenutak za Srbe katolike je bilo preimenovanje zavoda Svetog Jeronima u Rimu iz ilirskog u hrvatski oko 1900. godine. Značaj toga je odmah shvatio konte Ivo Vojnović, tada ministar inostranih poslova kneževine Crne Gore koji je uputio protestnu notu Vatikanu zbog toga. Videti u knjizi blaženopočivšeg Episkopa šumadijskog Save o odnosima Srbije i Vatikana. Drugo, Jorjo Tadić nije bio savremenik Držića. Reč je o istoričaru koji je ispisao biblioteku knjiga o Dubrovniku, između ostalih i Dubrovnik u borbi za oslobođenje i ujedinjenje. I na pozdrav Srba katolika je glasio: “Na vrh Srđa vila kliče, živio srpski Dubrovniče!”

    • “Nasa Crkva precutkuje srpsku istoriju od pre Nemanjica”…
      Pa nasi vrhunski lideri precutkuju sta je skoro juce bilo…Akademik Dobrica Cosic u nekom pismu studentima,hronoloski pravi uvod,pa posle pada komunizma i titoizma…predje na 5.oktobar,i propale demokratske promene???
      Nije uopste primetio da je u medjuvremenu licno bio presednik Drzave…samog sebe je zaboravio.

  3. Mi Srbi moramo da shvatimo da smo podeljeni davno u NEMANJIČKO vreme. Na svim prostorima Balkana bila je jedna CRKVA sa dva
    geografska pojma Istoka sa Carigradom i Zapada sa Rimom. Nemanjići
    su kršteni kao KATOLICI, ne Rimo katolici. Svet Sava srpski je
    odredio naš Istočni put, a njegov brat Vukan u ZETI ostao je
    veran Rimu. I ta deoba nas prati do današnjih dana. Očigledni
    primer da jedna CRKVA u Petovcu na Moru ima dva oltara: Istočni
    i Zapadni i to nam govori o podelama u jednom mestu,i kako su
    pametni VERNICI OBA OBREDA rešili problem bez prolivanja KRVI
    BRATSKE dobar nau i za DANAS.

    1
    1
  4. Hrvati stali uz Austro – Ugarsku da reše srpsko pitanje ( ubiti ceo narod Srba u Hrvatskoj) . Hrvati stali uz Hitlera da reše srpsko pitanje u Hrvatskoj, Hrvati stali uza skute Vatikana, Nemačke i NATO-a i skoro rešili srpsko pitanje u Hrvatskoj od oko 35 % Srba u Hrvatskoj za sada samo još oko 3 % matorih. Zadnji čas da Srbija stane uz Rusiju ili nas neće biti.

    2
    4
  5. Nekada su konji imali štitnike sa strane očiju da bi išli samo pravo i da ne vide sa strane. Tako i vi kada ne dopuštate nikakav kontra argument osim vašeg. Zar vas doista zanima samo vaše mišljenje? Neki dan napisao sam vam da ako je taj Dubrovnik vaš Srpski zašto ste ga rušili topovima. I to ste izbrisali. Ja volim s vama komentirati određene teme ali mi to ponekad ne dopuštate jer vam to ne odgovara. Ne postoji vaša i naša istina. Istina je univerzalna i do nje se može doći razmjenom argumenata. Zato je Srboljub Savić u pravu kada piše da će ovakav vaš pristup samo izazvati smijeh i porugu. Vi kao narod nemate tragova renesanse, pa valjda ne tvrdite suprotno. Od kada ste to vi bili omraženi katolici a kunete se u sveto pravoslavlje. Mi smo tu gdje jesmo, jeli to naša zasluga što smo pripali zapadnoj civilizaciji ili nekog drugog sada je nebitno ali vi nikada niste pripadali zapadu već istoku. I zato opravdano se oslanjate na Majčicu Rusiju. A ove tvrdnje o srpskom Dubrovniku stvarno samo zazivaju smijeh, jer vaše posezanje za tuđim identitetom seža možda do Adama i Eve. Tko zna, možda su i oni bili Srbi? Ako vam i ovaj komentar ne paše onda vam nema pomoći u dijagnozi.

    6
    6
  6. Još jedan mali dodatak.
    Pred mudrog Solomona dođu dvije žene i spore se oko jednog djeteta. Svaka tvrdi da je dijete njeno. Solomon kaže da je onda pravedno da svaka žene dobije pola djeteta te će dijete presjeći mačem. Prva žena se složi s presudom ali druga zaplaće i kaže neka poštedi dijete i da ga ovoj prvoj. I mudri Solomon presudi da dijete pripada pravoj majci koja ne zaželi ubiti i rasjeći dijete. To je u vezi sa topovskim rušenjem “vašeg” Dubrovnika.

    5
    5
    • Nisu oni džaba govorili da će sagraditi “lepši i stariji”. Moj Mate nisu stari dubrovčani bili ludi kada nisu dali Srbima da prespavaju unutar zidina. Već sutra bi ga oni svojatali.

      3
      7
  7. Mate,nema sansi da te razuverimo u tome na sta si naumio…
    Ali,posto su praznici,uz dozvolu “Pecata”,ispricao bih ti kratak vic,gde ces i sam hvatiti “drasticnu razliku”,medju nama,vas Hrvata,tako “lepih,cistih i nevinih” i nas Srba,tako “ruznih,prljavih i zlih”…Ipak je vic,opusti se…Mate.
    Piju kafu dve komsinice,Srpkinja i Hrvatica…dosli praznici,kao sada…Hrvatica se ushiceno hvali kako joj je dragi poklonio parfem,cvece,bros…i pita,a sta je tebi muz poklonio?
    Srpkinja neraspolozena,gleda u jednu tacku,odmahnu rukom i jedva izgovori…ma pusti,poklonio mi je ku…,kao i uvek.
    A Hrvatica ce u sebi…KAK PROST NAROD,TAK KRASNI POKLON.

    10
    3
  8. @Mate
    Procitajte jos jednom, sta sam napisao.
    Mi-Srbi nismo zastitili Dubrovnik, da ostane, bar sto je bio,
    ni da se razvija, na onom, osobenom sto je mogao opstati.
    Nismo zastitili ni tamosnje Srbe ni sve vrednosti koje je nasa
    (obostarna) veza imala.
    Ako niste “zadrti”, ako malo pogledate ekonomsku stranu, ni
    zidine a jos manje slavu grada bi ocuvali. Sipali smo mi i
    sakom i kapom, privatno i kroz drzavu Jugoslaviju, toliko …
    [Jos 60-tih danasnja Jadarnska magistarla je bio makadamski put
    a ne jedno , sada cuveno mesto, bilo selo (i bez makadama)
    sa kravama, magarcima, balegom i slamom, bas kao u pravoj
    “zapadnoj” civilizaciji. Vasu “zapadnu” civilizaciju ste dokazali
    1941-45, krvavim pokoljima-genocidom (kojih su se cak i nacisti
    zgrazali) a potvrdili “zavrsnicom” od 91-e.
    Nego, nije tesko doci do imena komandanta JNA, koji je pokrenuo
    napad IV-te crnogorske, ukljucujuci i topovski “napad” a ni one
    koji su za TV snimanje s mora, obezbedili silan dim zapaljenih
    automobilskih guma (a dime, bas dobro i “zapadno”).
    Da ponovim: Dubrovnik-utvrdjeni grad-republika je po stanovnistvu,
    crkvama u njemu, vezama (i u srednjem, i do XX-og veka) bio i
    srpski. Do 1918 nikad nije bio u sastavu bilo koje Hrvatske (ni zadnje-Hrvatske i Slavonije [bez Dalmacije i Dubrovnika] pod
    Ugarskim kraljen u okviru Austro-Ugarske carevine).
    Takodje, potvrdjujem da sam bio u Dubrovniku i okolini (kao i celoj bivsoj) mnogo puta i privatno i sluzbeno.
    1992 zavrsio se moj svaki naum i zelja da tamo krocim. Ne razmisljam, da vi, zamnom necete “plakati”, kao ni ja za vama.
    Mozete prekarjati i falsifikovati. Rezultat je falsh (kao i sve
    tako i slicno). Ako vam je to vrednost “zapadne civilizacije”,
    zadrzite je.
    Zadovoljan sam sto sam upoznao i podosta vise i sire, bez jadnog
    pojma “zapada” (a istok, danas, vidite gde je).
    Nego, ima nesto sto vam sve kvari.
    Posle latinskog, Raguza, grad je dobio i ovekovecio ime-Dubrovnik
    (a nije Raguzburg).
    Srboljub Savic

    7
    1
  9. Istorija jasno govori da je Dubrovnik vekovima bio Dubrovacka republika, grad-drzava kao Hong Kong ,Monako ili San Marino ili Andora ili Singapur. Dubrovnik je kako je istorija zabelezila bio “grad prepun zlata na trosnoj stijeni “… Da , ali kada ! ? Onda kada je imao vrlo dobre trgovinske i vrlo dobre dobrosusedske odnose sa Srbijom i kada je imao danasnjim recima receno monetarnu icarinsku uniju sa srbskim zaledjem ( kao knezevina Monako sa Francuskom ). Onda kada toga nije bilo onda je i Dubrovnik postajao siromasan i gubio je na znacaju. U Srbiji se zna da su u srednjem veku pa i kasnije u pojedinim nasim gradovima postojale i dubrovacke trgovacke kolonije a tadasnji karavani sa raznom robom su dolazili od Dubrovnika do Srbije. Istovremeno je i u Dubrovniku bilo dosta srba koji su u njemu ziveli i bili gradjani Dubrovacke republike. Tu nije bilo nikakvih problema i bilo je mnogo dobrih i unosnih poslova. Istorija sasvim jasno belezi da je Dubrovnik svoju slobodu izgubio od francuza za vreme Napoleonovih osvajanja… Potom dolazi do mnogih istorijskih dogadjaja i do 1.-og a potpm i 2.-og srpskog ustanka i do oslobadjanja Srbije od turske okupacije ! Poznati slikar Vlaho Bukovac ( dubrovcanin iz Cavtata ) dolazi u Srbiju na dvor Obrenovica i slika portrete srpskog kralja, kraljice i srpske kraljevske porodice . naravno nije otisao u Zagreb nego u Srbiju i u beograd i u Srbiju koja mu je mnogo blizakako geografski tako i po kulturi i mentalitetu ! Istorija dalje belezi da je Dubrovnik sa okolinom tek 1939-te godine “usao u sastav Hrvatske ” , i to pod vrlo mucnim okolnostima da bi se nekako umirili nezajazljivi pritisci hrvatskih politicara i Vatikana i Nemacke…DAKLE DA PONOVIM DUBROVNIK TEK 1939 GOD. ULAZI U SASTAV HRVATSKE ! ? Dotad dubrovcani niti su bili hrvati niti su u sebi ikada imali i jednu kap hrvatske krvi, niti su imali pojma da uopste i treba da budu hrvati, niti da ce ikada biti u sastavu tamo nekakvih hrvata…( ! ? )Dubrovcani nemaju ama bas nista zajednicko sa tamo nekim Dudekom-medjumurcem ili sa nekim zagorcem ili sa nekimtamo zagrebackim purgerima ( dubrovacki gospari i zagrebacki purgeri…ha,ha,ha …pa to su dva potpuno razlicita sveta…! ? Kao nebo i zemlja… Jupiter i Saturn ! )Negde izmedju dva rata u Beograd je cesto navracao i stari dubrovacki grof Ivo Vojinovic…Konte Ivo..Moji su ga i poznavali…Ostala je i anegdota iz tog doba…Sretne ga jedan poznanik na ulici tamo negde u kasnu jesen i pita ga kako je i kako mu se svidja Beograd, a konte Ivo odgovara : ” A evo…uzbdo-nizbrdo , a ovaj vijetar , ova vasa koshava puse to jest duva do kostiju sto reci…eto tako…” Posle jedno nedelju dana isti taj poznanik srece grofa Ivu ali u glavnoj sali hotela “Moskva “…Konte Ivo je sada u jako dobrom raspolozenju…knjiga koju je napisao je odstampana bila je promocija dobro se prodaje , a i on je dobio honorar…Pa, kako vam se sada svidja Beograd pita ga poznanik : ” O jako mi se svidja! Svetlost, dobra muzika, lepe zene …manjifiko ! Ke beleca ! ( divno , kakva lepota )” Odgovara konte Ivo ispod sjaja kristalnih lustera i uz taktove fine muzike i uz prisustvo lepih dama…Stari dubrovacki gospar u Beogradu…U mojoj kucnoj biblioteci medju brojnim knjigama imam i knjigu Ive Vojinovica ” Dubrovacka triologija “…E, da negde bas u to vreme u hotel “Moskva ” je poceo da dolazi i nekakav cudan lik…bahat polupijan, namrgodjen, zapusten, prljav , uvek neobrijan, glumio je nekakvog “velikog boema ” i kao nekakvog pesnika i pomalo “revolucionara “a u sustini obicna vucibatina i protuva…Konobari su ga jedva uopste i usluzivali a vrhunac je bio jedne veceri kada je iz kose poceo da trebi vashke i da ih slaze na salvetu koja se nalazila na stolu… Naravno da je odmah izbacen napolje iz “Moskve “(koja je u to doba bila kao ” Hajat ” ili ” Interkontinental ” danas )Ta vashljiva protuva i vucibatina je bio Avgustin Ujevic kasnije poznatiji kao Tin Ujevic…On je bio “autenticni hrvat “…! A Dubrovnik danas…! ? Kako to danas izgleda ! ? Posle svega sta se desilo…Dubrovnik danas to je tuzan i sumoran grad…Bas ovog leta je doslo i do eskalacije velikog nezadovoljstva medju dubrovcanima – starosedeocima prema Zagrebu i ostatku Hrvatske i prema nekim dosljacima hrvatima koji “vedre i oblace ” u Dubrovniku… Verovali ili ne… u Dubrovniku se sve vise ponovo spominje DUBROVACKA REPUBLIKA i moguce odvajanje od hrvatske…! ? Svi prihodi od turizma idu u Zagreb a Dubrovniku ostaje shipak ( ili na hrvatskomu jeziku figa ! )! ? Dubrovnik cak na mnogim mestima nema cak ni uredjenu kanalizaciju ni mnoge druge najosnovnije stvari a mnoga nadlestva i sluzbe su prebaceni u Ploce ili cak u Split ! ? Mi srbi sa ovim najnovijim desavanjima u Dubrovniku zaista nemamo nikakve veze…O tome je pisala i ” Slobodna Dalmacija ” i ostali mediji u hrvatskoj! Tamo u Dubrovniku cak vlada i velika napetost izmedju dubrovcana -starosedeoca i hrvata dosljaka koji prete dubrovcanima da “bi moglo biti svasta ” ako budu previse spominjali Dubrovacku republiku…! Stari dubrovcani se sada zapravo kaju sto su ikada ulazili u sastav Hrvatske i sto su ikada imali ikakvog posla sa hrvatima …! JA LICNO MISLIM DA JE SVE TO ZRELO DA SE POJAVE U DUBROVNIKU I POSMATRACI UJEDINJENIH NACIJA ! ONI TREBA DA IZVRSE OPSERVACIJU STANJA U DUBROVNIKU I DA VIDE UKOLIKOJ MERI HRVATSKI SHOVINISTI UGNJETAVAJU DUBROVCANE I DA LI SE SILOM I PRITISCIMA PRETNJAMA I UCENAMA DUBROVCANI SPRECAVAJU I DA SPOMENU BILO KAKVU AUTONOMIJU ILI ODCEPLJENJE OD HRVATSKE ! ? DUBROVCANI IMAJU APSOLUTNO PRAVO NA SLOBODU ! ” O , LIJEPA , O SLATKA , O DIVNA SLOBODO ” ! … ” LIBERTAS ” STARI DUBROVNIK IMA JAKO LEP GRB ISPOD KOGA STOJI MOTO ” LIBERTAS ” ! NESTO MI PADE NA PAMET…PA U UJEDINJENIM NACIJAMA PREDSEDAVA …KO… PA NAS VUK JEREMIC SRBIN … HA! PA ON BI MOGAO DA IZVRSI UTICAJ DA SE U DUBROVNIK POSALJU POSMATRACI UJEDINJENIH NACIJA KOJI BI MOGLI DA NADGLEDAJU KAKO HRVATSKI SHOVINISTI UGNJETAVAJU DUBROVCANE I USKRACUJU IM PRAVA NA SAMO-OPREDELJENJE ! ZAMOLIO BIH LJUDE IZ REDAKCIJE “PECATA ” DA OVAJ MOJ KOMENTAR I OVAJ PREDLOG AKO IKAKO MOGU PROSLEDE DO PREDSEDNIKA NIKOLICA, DO PREDSEDNIKA VLADE DACICA , DO MINISTARSTVA INOSTRANIH POSLOVA DO UJEDINJENIH NACIJA I VUKA JEREMICA. NARAVNO TREBA NEKAKO ZA TO PRIDOBITI I ENGLEZE I AMERIKANCE , KOJIMA NIKAKO NE ODGOVARA DA NA JADRANSKOM MORU BUDE PRISUTNA NEMACKA KAO JAK I DOMINANTAN FAKTOR( A PREKO HRVATSKE TO JESTE ). E , DA SAM JA “GORE ” KAKO BIH JA TO SLATKO I BRZOPOTEZNO ODIGRAO I PROIGRAO ! Koliko ja vidim sve ce to na kraju da dodje na svoje mesto…! ! !Mnogo puta sam ja letovao u Dubrovniku i oko Dubrovnika , a imam osecanje da cu opet…kada se u narednim godinama raspadne hrvatska i kada kao mehur od sapunice pukne to hrvatsko klero-fashisticko i sovinisticko ludilo ! Nesto mi govori da cu se opet setati Stradunom pored Sponce i Orlanda ,da cu opet piti kaficu u starom Arsenalu i ici u knezev dvor a potom se kupati i brckati na plazi Sumartin a u povratku rucati na Lapadu i gledati u luku Gruz gde ce brodovi biti pod srpskim i dubrovackim zastavama( a nijedan nikad vise pod shahovnicom ! )Nesto mi govori da ce uz skladista u luci dubrovackoj u Gruzu biti i mnogo kamiona shlepera renomiranih srpskih transportnih kompanija i sa srpskim tablicama… Tamo su dovezli voce i ovrce i prehrambenu robu iz Srbije , a nazad tovare i krcaju druge vrste roba za Srbiju a bice i mnogo srpskih Kamiona -hladnjaca koji ce da isporucuju meso za dubrovacke hotele i njihovo trziste a sve to na veliko zadovoljstvo dubrovcana zbog znatno povoljnijih cena nego ranije… Naravno prvo sve stvari treba da se vrate na svoje mesto !Bice tu velikog biznisa i dobrih i profitabilnih poslova za sve! Jedna dugorocna poslovna saradnja…na veliku obostranu korist !Dovoljno je pogledati geografsku kartu pa da bude sasvim jasno kome je Dubrovnik blize … Srbiji i Republici Srpskoj ili Hrvatskoj…! ? Naravno da je blizi nama i geografski i kulturoloski i poslovno-ekonomski i u pogledu saobracaja i istorijski i u pogledu svega !

    • O samom početku, osnivanju, župe Letnica nemamo pisanih dokumenata, što nije nimalo čudno, kad se zna kroz kakve su sve oluje prolazili ovi krajevi, a pogotovo katolici. Sigurno je da je početak ove župe u srednjovjekovnom rudarstvu, koje su u Nemanjićkoj državi organizirali i imali u zakupu Dubrovčani. Dubrovčani su u tim svojim rudarskim naseobinama naseljavali doseljenike, radnike iz Bosne, Hercegovine, Dalmacije, a i iz okoine: privukli su čak i Sase iz Njemačke te je kod svakog takvog rudarskog naselja bila jaka kompaktna kolonija Njemaca, koji su redovno imali svoju crkvu i svog svećenika.
      I ime naselja “Šašare” podsjeća na Sase koji su bili naseljavani isključivo kao specijalisti rudarstva i topioničarstva (livarstva, kovništva).
      U tom kraju nema tradicije u narodu o nekadašnjim stanovnicima, o njihovom porijeklu, zbog toga što je rudnik vrlo rano propao jer je nestalo rude. Svi imućniji i kulturniji su se razišli, a tako i Sasi. Ostalo je nešto “sirotinje” koja onako izolirana u udaljenom planinskom kraju, očuvala svoju vjeru.
      Da je to bila dubrovačka kolonija dokazuje stari, nedatirani spomenik sa natpisom: HIC NICOLAVS IAZIT PATRIZVS RAGVSINUS (Ovdje počiva Nikola dubrovački patricij).Sigurno nije prenesen tamo iz Dubrovnika.
      Svaka je dubrovačka rudarska ili trgovačka kolonija imala svoju crkvu sa svećenikom. Da je u Letnici postojala crkva barem u početku 16. st. dokazuje stara nadgrobna ploča, koja je nađena u ruševinama stare crkvice. Natpis glasi: IHS HAC IN FOSSA SUNT VENERABILIS HIONNIS LOLE OSA 1511.(IHS- u ovom grobu počivaju kosti poštovanog Ivana Lole). Može se mirno zaključiti, da je u to vrijeme na tom prostoru bilo dobro razvijeno naselje, da si jedan od stanovnika dozvoljava za ono vrijeme veliki luksuz – nadgrobnu ploču sa natpisom.
      Drugi natpis je iz 1600. g., a glasi: “S. DE MARE VIZIKOVA, FIGLIOLA DI CATE 1600 MORSE ADDI X MARZO” (Grob Mare Vickove kčerke Katarine, umrle 10. ožujka 1600.).
      Nezna se, dakle, ni kada je u Letnici sagrađena prva crkva, kome je bila posvećena ni kada je srušena. Vrlo je vjerojatno da se to dogodilo u jednom od tolikih ratova, koji su se odigravali na Kosovu i u Makedoniji, vjerojatno u XIV ili XV stoljeću.
      Prema jednom nepouzdanom izvoru, u Letnici je prije Kosovske bitke bila velika crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, ali je za vrijeme one kosovske katastrofe stradala. Zatim je izgrađena manja (u XV. st.) koja je bila uništena u XVII. st., vjerojatno poslije povlačenja austrijske vojske i poslije spaljvanja Skoplja u 1689. g.
      Da bi katolici došli ovamo i osnovali letničku župu istom poslije Kosovske bitke i dolaska Turaka nije nimalo vjerovatno, jer tada više nisu nastajala nova rudarska naselja, a iz kršćanskih zemalja se svakako nitko nije želio seliti u Tursku carevinu.
      Poznato je da su turci u novookupiranim krajevima neko vrijeme tolerirali autonomna prava dubrovačkih rudarskih i trgovačkih kolinija što je bila zasluga politike dubrovačkih diplomata. No, polako su Turci počeli sužavati privilegije i slobodu tih kolonija. A i trgovina je postala nesigurna zbog razbojništva na putevima. Trgovci i bogatiji su počeli napuštati svoja mjesta, a preostala sirotinja se prihvatila drugog posla. Tako su Janjevci razvili domaću radinost, a Letničani su prešli na stočarstvo i poljoprivredu što zbog slabog planinskog zemljišta nije nikada pružalo prilike za neko ekonomsko blagostanje. Sve su ostale velike katoličke kolonije u tim mjestima (Novo brdo sa 10 000 katolika, Stari trg kod Kosovske Mitrovice) nestale. Ponekad su ostale samo ruševine nekadašnjih crkava i naselja.

      3
      1
    • Zajednički interes doveo je Sase i Dubrovčane u rudno područje Novoga Brda i Janjeva. Kako su otvarani pojedini rudnici i rudarska okna osnivana su manja naselja rasuta po cijelom vulkanskom masivu. Neki od tih zaselaka, iako udaljeni, pripadaju današnjem Janjevu, dok su drugi, njemu bliži, postali samostalna sela. Tako Janjevu pripadaju Oluce, Žljebić, Kavurska Livada, Staranjevo ili Staro Njevo, Šišarka i Okosnice. Premda bliži Janjevu, veći zaselci izrasli su u samostalna sela kao što su Gornje i Donje Šaškovce, Bukovica i Teća. Njihov položaj nije bio pogodan za razvoj većeg naselja i trgovačkog središta, što je bilo od životne važnosti za poslovne ljude s područja Dubrovačke Republike.
      Svakako pogodniji u tom pogledu bio je položaj ispod Staroga janjeva iznad Surnjevca na prostoru janjevačke kotline. Gradnja prostrane i župne crkve tridesetih godina 14. stoljeća posvećene sv. Nikoli, ubrzala je naseljavanje okolnoga stanovništva katoličke vjere i stvaranju središnjega naselja u novom Janjevu. Crkvu su podigli i opremili Dubrovčani, a sagradili su je i njihovi graditelji, vjerojatno u romanskom stilu. Pored ostalih gradova i naselja na širem području, imali su Dubrovčani svoj konzulat u Janjevu, koji se u spisima Maloga vijeća Dubrovačke Republike prvi put spominje 25. svibnja 1423. godine. U sudskom sporu između dubrovačkog građanina Novaka Leževića i Milašina Miloševića predsjedao je sudom konzul Nikša Tvrtković Glavić. Nakon toga, od dubrovačkog plemstva bili su do 1458. godine konzuli u Janjevu: ser Nikola de Gurmulit, Mihovil Kružić, Sigismund Đorđić, Marko Pičurković, Paško Sorkočević, Jakov Sorkočević, Nikša Tvrtković, Obrad Milošević, Marin Kružić, Andrija Restić, Ratko Visičić, Ratko Južica, Dabiživ Južica, Jakov Bunić, Ljubiša Striježević i Damjan Gundulić. Nitko od dubrovačke vlastele u Janjevu nije za to vrijeme bio tužen. O razlozima sudskih sporova nema tragova u odlukama Maloga vijeća, no pretpostavlja se da su uzroci sudskih sporova bili poslovne naravi. Takvih sporova u Janjevu i nije bilo mnogo, u spisima Maloga vijeća zabilježeno ih je 47 tijekom 35 godina. U istome razdoblju u Novome Brdu, Trepči i Rudniku bilo je među dubrovačkim građanima nekoliko stotina sudskih sporova, o čemu svjedoče spisi Maloga vijeća.
      Članovi zajednice Dubrovčana u Janjevu pripadali su različitim društvenim slojevima. Zajedno s vlastelom došli u mnogi pučani, gdje su s brojnim
      članovima svojih obitelji boravili desetljećima. Prezimena poput Striježevića i Južičića mogu se u izvorima pratiti od 1423. do 1461. godine. Najviše Dubrovčana nalazilo se u Janjevu između 1420. i 1423. godine., kada ih je bilo 88, da bi se taj broj od 1450. do 1461. sveo na svega 14. Iako su dugo vremena boravili izvan Dubrovnika, oni su i dalje ostajali građanima Dubrovačke Republike te se pokoravali njezinim zakonima. Shodno tome, imali su pravo tražiti od svoje Republike zaštitu i pomoć.
      Razvoj povijesnih događaja na području osvajanja osmanske vojske doveo je Janjevo pod vlast Osmanskoga carstva. Dubrovački građani, čiji se broj povećao u Janjevu, vjerojatno dolaskom iz Novoga Brda i drugih mjesta opustošenim rušilačkim valom turske vojske, pronalazili su prihvatljiv način suživota s turskom vladavinom. Istodobno s uspostavom osmanske vlasti započelo je stoljećima dugo i najdramatičnije razdoblje prošlosti Janjeva, koje se pretvara u njegovu gotovo epsku borbu za opstanak i očuvanje svoga povijesnoga bića.

      1
      1
  10. Mati i Karlu u vezi ‘bombardovanja’ Dubrovnika, pozajmili ste ono sto su Hrvati kazali posle rusenja starog turskog mosta u Mostaru:
    “sagradicemo ljepsi i stariji most”. Hrvati za sobm nisu ostavili neku bastinu. Sve je to italijansko, austrijsko i raznih drugih gazda. Hrvati su poznati da ruse i to ono sto su drugi izgradili.
    Srbi nisu bombardovali stari grad Dubrovnik. Palili su Hrvati automobilske
    gume za propagandu. To znamo po izjavama starih Dubrovcana (gospara- Srba katolika) i stranih novinara koji nisu potkupljeni.
    Oboje se sluzite vec otrcanim clichejima. Bilo bi dobro da se gubite sa ovih sajtova u koliko imate i malo ponosa(????).
    Vase misljenje nece nista promeniti u vasu korist.
    Ja kao prezivela genocid u vasoj NDH nikada nebih zelila sa vama da zivim. Da ste bili u stanju braniti zemlju koju sada nazivate svojom nebi A-H monarhija zvala Srbe u pomoc. Vi ste tada bili kmetovi. A to sto nas zovete Vlasima je totalno glupo.
    Vas boli to sto ste bili roblje citav jedan milenijum i trebalo je da vas Srbi oslobode u jednom veku dvaput.
    Gubite se u vase franciskanske i jezuitske samostane odakle se verovatno javljate sa vasom otrcanom propagandom.
    Gde na kugli zemaljskoj postoji narod koji je za te bedne tri godine od postojanja NDH pobio skoro milion svojih sunarodnika Srba? Zavucite se u neku jazbinu i cutite. Samo da znate ni vase
    nece trajati dugo. Ostavite nas na miru. Vaspitajte vas podmladak u hriscanskom duhu a ne u lazima i mrznji.

    10
    1
    • Pjesma patrijarha Čarnojevića posvećena
      Đurđu Brankoviću (oko 1690.):

      Zri v narode našem nebreženoe ponurenije,
      zri slabosti razumnej,
      zri nerazmotrenija sinov,
      Slncu ubo sveteštu
      se oni bo jošte glavobolstvujut
      snom nevedenija
      ako pod mrakom nerasudnoj tamnosti zakriti…
      No i kao naplnjeni sušte duhovnago bogatstva
      i razuma istinago napojeni,
      sami razmotrevše k pomišljenju sebe vagruzite:
      otkuda bihom i imeli,
      tolikih vremen neštednoju rukoju
      na četireh stran razdavajušte?…

      Prijevod na latinicu:

      Zri v narode našem nebreženoe ponurenije,
      zri slabosti razumnej,
      zri nerazmotrenija sinov,
      Slncu ubo sveteštu
      se oni bo jošte glavobolstvujut
      snom nevedenija
      ako pod mrakom nerasudnoj tamnosti zakriti…
      No i kao naplnjeni sušte duhovnago bogatstva
      i razuma istinago napojeni,
      sami razmotrevše k pomišljenju sebe vagruzite:
      otkuda bihom i imeli,
      tolikih vremen neštednoju rukoju
      na četireh stran razdavajušte?…

      SRIĆA DAJE KAJ MISAL ZE ZGAJE, Fran Krsto Frankopan, zbirka Pjesme, 17. st.

      Gospoja ga lipo pozdravila,
      Da odsede, drago ponudila,
      Sama sobom tiho govoreći:
      Od kada se ja na svit porodih,
      Ne b’junaka ki b’ mi omilio,
      Kaono sada neznan Horvatjanin.
      Vred od konja junak odskočio,
      Ter gospoji bilu ruku ljubi,
      Proma nebu milo izdihuje:
      Ajme meni, što se sad prigodi,
      Od liposti sam se preminio,
      Od dragosti srce pogubio.
      Još govori lipotom gospoja:
      Kamo si junak odputio,
      Noćevati gdi si naminio?

      Reci mi šta bolje razumiješ Čarnojevića ili Frankopana?

      5
      2
  11. Za izbeglicu. Eto ostavljam vas na miru pa idem da se grijem na Stradun gdje palimo automobilske gume a vi vaspitavajte vaše vulkanizere.

    3
    5
  12. I Mate i Karlo kačese za AJZIBAN koji juru u Beč imaju na to
    pravo. Mi im želimo srećan put i da se nikad nesretnemo nama
    je lepo u našoj Srbiji,jedino što račune nismo sravnili da vidimo
    SALDO + – neznam tu jednačinu ali znam osećam pamtim da Jasenovac
    Jadovno, Golubnjača i moja Tenja nikad neće biti zaboravljene to će
    vam biti stalna mora i na MITNICI će te morati platiti. Verujte
    gos, Mate AND Karlo.

    5
    1
  13. Živi bili pa vidjeli!

    1
    6
  14. Mi koji smo preživjeli vaša zlodjela 41-45 i 91-95 i vidjeli
    smo saznali koste i kakviste.Vidim čitam EU vam naređuje da date
    malo milostinje ugroženom srpskom narodu u ostatku SRPSKE VEĆINE
    U VUKOVARU i u ostalih DVADESET OPŠTINA gde Srbi čine neku većinu.
    Počnite gos, Mate i Karlo da se vratite u vreme APSOLUTNE VEĆINE
    SRBA Vukovarskog kraja,Zapadne Slavonije,Banije,Korduna,Like,
    Dalmacije,a to beše pre 10 Aprila 1941 god.Posle tog datuma
    pamtimo šta ste Srbima uradili RAČUNI SU OTVORENI.

    5
    1
  15. Zasto niste ostavili u elektronskom izdanju najvazniji podatak iz ovog teksta – da 1887. popisu niko u Dubrovniku nije govorio hrvatskim jezikom? Spisak ko se kako izjasnio jaci je od svega sto ste ostavili na ovoj strani i to treba potencirati.

    11
    1
  16. U Dubrovniku su govorili 1887. godine engleski!

    2
    7
  17. Becki dvor i Vatikan,dva najveca neprijatelja Srba….Sto im nije poslo za rukom 1941 godine[ NDH i nezavisna Slovennija],to im je uspelo devedesetih godina.Nazalost,istorija se ponovila,samo njega nema.Danas je najlakse biti gatara i predvideti buducnost,samo malo procackas po proslosti,pa ces mnoge stvari znati u buducnosti.Politika neprijatelja Srba je uvijek bila:korak po korak[kao sada na Kosovu koje je od 10 decembra nezavisna drzava,ili isporucivanja Srba tribunalu u Hagu,gde su onda nasi mentori iz Nato pakta rekli:dajte nam Slobu i u raju ste,a mi posle Slobe isporucili jos na desetine Srba,pa opet nigde obecanog raja],covek po covek[na hiljade Srba je poslednjih tridesetak godina preslo na katolicanstvo i uskoro cemo biti manjinski narod na Balkanu.Vreme je da konacno iz djepova izvadimo svoj indetitet i da konacno shvatimo ko smo.Volimo mi sviju,ali nek se zna da sam ja Srbin,a ne vjeru, Kosovo i Metohiju dati za jednu EU veceru.

    5
    1
  18. Gos, Poćnimo od naših izdajnika pa onda na strance. Šta reče
    Dačić da je spreman i stolicu da podmetne pod dupe Šipteru u UN.
    Grmeo je na DS u skupštini oko Rezolucije pa je pretvorio kao
    Tadić onu u UN. Srbija ćuti trpi a KOSMET i oko Kosmeta ode
    Šiptarima u miraz. Sutra u Briselu Amerikanac će RIKNUTI a Ivica
    ima samo jednu koju zna napamet RAZUMEM mister RIKER.

    1
    1
  19. Hrvoj Hrvatin

    Po običaju, Dmitrović nema pojma. Neka se malo obrazuje glede Dubrovnika i hrvatstva, iako mi se čini da je to pretežak zadatak: http://www.matica.hr/vijenac/516%20-%20517/Dubrova%C4%8Dka%20knji%C5%BEevnost%20ni%20u%20kojem%20smislu%20nije%20sastavni%20dio%20srpske%20knji%C5%BEevnosti/

    1
    5
    • Istorija je lepa i treba je uvaziti a da narod bude narod i da nestane mrznja.U vreme vladavune Vukana brara Svetiga Save koji vladao Dubrovnikom Srbi u tom gradu su ostali starokatolici jer Vukan je vladao Zetom Zahumljem i Dubrovnikom.Isto kao sto su Orizren gradili kotorani i Dubrovcani.A sto se tice komentara da Srbi svojataju gradove evo imamo primer da bas Dubrovcani kupuju stanove i naseljavsju se u Trebinju.Svi su ti gradivi blizu i narod ne voli granice.Isus Hrist je iznad nasih glava i ne trebamo biti neprijatelji jer smo bliski .Ljubav treba da spoji narode i ona treba da pobedi .

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *