Žuti kartel

Piše Milorad Vučelić

Kako sada stoje stvari sve političke stranke su igri oko formiranja nove vlade. Sve izuzev Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice. Jedino ovu stranku niko ne pominje kao mogućeg učesnika u izvršnoj vlasti. U tom društvu nema za njih mesta, no upravo to zaslužuje posebnu pažnju. Za sada je izvesno da u Narodnoj skupštini Republike Srbije, posle ovogodišnjih parlamentarnih izbora, opoziciju predstavlja 21 poslanik DSS-a i niko više. Tako je, dakle, ove 2012.
Na Trećem zasedanju AVNOJ-a, 3. avgusta 1945. godine, opozicija je brojala 123 poslanika. Opoziciju su, između ostalog, predstavljali: „Savez zemljoradnika“ – 15 poslanika, „Demokratska stranka“ – 10 poslanika, „Narodna-seljačka stranka“ – 10 poslanika, „Republikanska stranka“ – šest poslanika, „Samostalna demokratska stranka“ – pet  poslanika…itd. Ukupan saziv Veća je brojao 488 poslanika. Tako, uz sve moguće finese i distinkcije, ispada da je demokratija od 1945. do danas daleko dogurala. Doduše i onda i sada pretežno su uvažavane spoljne sugestije u označavanju šta je opozicija i ko ne može, a ko može da bude na vlasti. Onda su to bile preporuke Krimske konferencije, a sada su to neprikosnovene odluke Brisela.

 

Bilo je to tada, na samom početku uvođenja monopola vlasti jedne jedine partije, a sada je pak došlo do velike modernizacije. Danas je sve manje reč o narodnim višestranačkim izborima ili o programskoj konkurenciji levice, desnice ili centra, a sve više o kartelisanim partijama koje se bave isključivo međusobnom saradnjom u osvajanju i održanju vlasti, začinjenom malim zadevanjima i prividnim svađama u toku izbornih kampanja. Izbori su zamišljeni samo kao praznjikavi ritual koji bi neminovno trebalo da dovede do nastavka vladavine Žutog kartela. Žuti kartel, čak i kada se nađe u fazi tehničkog mandata, u stanju je da donese mere pogubne po svoju zemlju. Tako je tehnička vlada Žutog kartela, na sramotu svog naroda, donela odluku, brižljivo skrivenu od javnosti, da po uzoru na neke zemlje EU zavede sankcije Belorusiji. Evropska „porodica“ , kako nazivaju EU, tobože čeka da u svoje okrilje primi žutu Familiju ili Žuti kartel čim do kraja obavi zadate poslove na Kosovu.
Tako, dakle, stojimo sa demokratijom.
Sa ekonomijom je drukčije, naročito kada je reč o građevinarstvu, što najbolje pokazuju neimarski poduhvat ministra vojnog Dragana Šutanovca u Skerlićevoj ulici, koji je naišao na veliko nerazumevanje praćeno čak i negodovanjem. U cilju bezbednosti i čuvanja Hrama Svetog Save, Šutanovac, u stvari, podiže karaulu s koje će motriti na Hram, a koju zli jezici pretvaraju u stambeni prostor za izležavanje. Da on razume o čemu se stvarno radi pokazao je gradonačelnik Dragan Đilas i svojski ga je, kako i dolikuje pravom drugu, svojim rešenjima pomogao. U svakom slučaju radi se o mnogo solidnijoj gradnji, nego što je to bio slučaj sa predizbornom obilaznicom oko Beograda koju je uništila jedna provala oblaka.
Izvesna nervoza oko pravljenja srpske vlade postoji kod briselske administracije i stranih ambasadora u Beogradu. Obilaze nas File, Lajčak, Kuper, obilazimo i mi njih, a posebno Eštonku i Oli Rena. Svojim sve učestalijim izjavama naročito se ističe ambasador Danske Mete Kjuel Nilsen, koja stalno ponavlja „ono što je već ranije rekla“ našim političarima: „da pokažu volju da napreduju i daju svoj maksimum“. Do naših stranačkih prvaka, međutim, kao da ne dopiru poučne i dobronamerne reči nove zvezde našeg političkog EU života – Mete Kjuel Nilsen. Oni deluju potpuno opušteno. Niko se ne viđa ni sa kim. Vučić kaže da mogućim partnerima nema ni traga, ni glasa. Dinkić ne viđa Tadića. Čeda ne viđa Krkobabića. Dačić ne viđa Palmu. Palma ne viđa Tadića i Čedu. Kad bi trebalo da se vide neko je skoknuo u Brisel ili na more. Neko bi nam zamerio što ne pominjemo  Moskvu, ali to bi bilo neopravdano, jer tamo se ne može skoknuti.
Nervoza oko nesastavljanja vlade je tek nešto malo osnovana. Posle četvorogodišnjih reformi koje je izveo Žuti kartel stvari funkcionišu same po sebi, pa se vlada pokazuje sve više izlišnom. Za rešavanje kosovskog pitanja tu su briselski sporazumi našeg pregovaračkog tima i trebalo bi ih samo, po automatizmu, sprovoditi, što Tačijeva vlada već čini. Izvedena reforma vojske po NATO standardima već daje neprocenjive, doduše tragične rezultate. Beograd je izabrao vlast i Đilas lepo funkcioniše. U Vojvodini neprikosnoveno i sve nezavisnije vlada dvojac Pajtić-Čanak. Vlada, i da je ima, ne može da utiče na kurs dinara, jer to je posao nezavisnog guvernera Šoškića. Struja bi trebalo da u naredne tri do četiri godine poskupi između 40 i 80 odsto i to je u nadležnosti nezavisne regulatorne Agencije za energetiku, a sve na osnovu studije „Svetske banke“. Vlada se tu ne pita. Sve cene su zbog kursa dinara, a po nezavisnim tržišnim pravilima već porasle. Pšenice će biti i za izvoz, a nju, i bez vlade, nezavisno ima ko da izveze i proda. Soja je dobro rodila, nezavisno od vlade. Očekuje se i solidan rod maline, a ako ne bude vlade malinari se nemaju kome žaliti i gde  protestovati. Nezavisna Agencija za borbu protiv korupcije će, ako zatreba, od nekog tražiti dopunski izveštaj. Nezavisni revizor neće imati kome i zašto da piše. Sve će nezavisne agencije nastaviti da rade ono što rade, a pred nezavisnim reformisanim pravosuđem su tek pravi nezavisni uspesi i poduhvati. Suđenja se mogu i obustaviti, a pritvori neograničeno produžavati i pretvarati u kaznu. O nezavisnim medijima i njihovom besprekornom funkcionisanju ne bi trebalo uopšte trošiti reči.
Čemu onda žurba sa sastavljanjem vlade? Ako je suditi po onome što  od nje nezavisne agencije očekuju, ona će morati da otpušta zaposlene, da zamrzava plate i penzije, da prestane da se zadužuje, da povećava PDV i druge poreze, moraće da daje i velike budžetske subvencije politički podobnim tajkunima iz Žutog kartela, i – što je najgore – moraće da bude izvršilac najgorih i najtežih zahteva koje, u cilju izgradnje nezavisnog Kosova, EU traži od Srbije. Nijednoj sada mogućoj vladi neće ni pasti na pamet da, recimo, izvrši hitnu ekonomsku i političku reviziju po Srbiju pogubnog SSP-a.
Pa, zašto onda žuriti sa sastavljanjem nove vlade kada ona ima minimalne šanse da pored toga što je vlada bude – srpska vlada? Žuta boja postojećeg kartela će možda mutirati u neku drugu njoj srodnu boju ili nijansu, i to je sve. Po onome što se može videti, izvesno je samo to da sve te boje i nijanse neće biti ni nalik srpskoj trobojci.
U traganju za odgovorom na pomenuto pitanje oko partije koja se i ne pominje u igrama oko formiranja vlade, postaje razumljivije zašto za DSS i Vojislava Koštunicu tu nema mesta.

 

12 komentara

  1. Poređenje je više nego dobro, a vremena su više nego slična… Ishod je predvidljiv.

  2. ‘zutilo’ se malko razredilo – al’ i ‘prosirilo’ ?! A zasto DSS, kao stranka koja je najmanje para proarcila na izborima , u lepom, engleskom, demokratskom maniru ne sastavi i objavi svoju, opozicionu “vladu u senci ” ??!

  3. U danasnjoj prokletoj Srbiji vlast je vulgarizacija do te mere da predstavlja najmocnije orudje za sticanje i ocuvanje enormnog bogatstva vlastodrzaca na grbaci sve vise osiromasenog naroda.Epilog svega toga je BDP i stopa nezaposlenosti na nivou 3 najsiromasnijih zemalja Evrope i 10 u svetu.

  4. Jasno, britko i nadasve tacno. Pitam se , hoce li se srpska pamet (ako je jos uvek ima) probuditi iz sna ? Bojim se da ne bude kasno kad shvate da je DSS-ov koncept jedini ispravni za danashnje nevolje u Srbiji i po Srbiji.

  5. 1974god kada je donosen novi ustav Kostunica je shvatio i ukazao sta zapad zeli od Jugoslavije, mnogi nisu hteli ili nisu smeli on je zato nadrljao kao pojedinac mnogi ni sad neshvataju ni staje zapad hteo tada, ni devedesetih ni sada ali zato neki uzivaju imvina im se uvecava dok se narod kao neposlisan kaznjava. Od demokratije sve nas boli glava JER SVE VISE LJUDI NEMA NI HLEBA DA JEDE NI GDE DA SPAVA.

  6. Što više razmišljam do dolazim da nad srpskim narodom i državom
    stalno vladaju neki obojeni karteli. I onaj beli kartel posle
    Prvog svetskog rata stvarao srpsku državnu i nacionalnu propast.
    Crveno-partizanski kartel uništio je ono malo private industrije,da bi stvarao državnu privredu pod plaštom radničkog
    upravljanja da bi na kraju sve propalo u ratu uništeno narod
    srpski raseljen.I na kraju žuti krem dokrajčio i sveo nas u red
    prosjaka na svetskim berzama rada i ponižavanja. i da zaključim
    Gospodin Koštunica i njegove ideje nemogu proći jer se mi Srbi
    nepošteno odnosimo prema državi i nacionalnim iteresima. Izbori
    su bili i krnje rezultate imamo i krnju politiku vodimo. Trgovinu
    i nameštanje posmatramo i ništa ne činimo.

  7. Ima debelog razloga zašto se DSS marginalizuje!!!
    Treba reći da novi predsednik ne vodi dobru politiku. Možda je rano za zaključke ali dolazak na inaguraciju Filea, koji drži govor, sluša se himna EU, pa to niko nije uradio, to je bilo jednostavno ponižavajuće
    Pa prebacivanje tobožnjih pregovora sa činovničkog (Stefanović) na državnički nivo, u vezi Kosmeta, je zaprepašćujuće! I baš novi Nikolićev pregovarač aminuje dogovor žutih sa Kuperom!????
    Pa za SSPje glasao Nikolić i SNS!?

    Nikolićev kabinet, propaganda i “Đuka” sa radija prosto oprtavdavaju sve dosadašnje poteze i ugovore koje je žuta vlast “dogovorila” sa Eu otimačima. Nikolić je indiferentan, priznaje sve pogubne poteze od ranije, trči ka Jevropljanima više nego iko do sada!?
    O Kosmetu smušeno, nedržavnički, porazni stav, … Nikolić je mlak do bola!?
    Država se raspada pod naletom dvodecenijskih trulih političara, ovo je najgori operiod države Srbije …. svi se prave ludi, ali svi, a kriminal nemoral, devijantzne pojavi sveta, Srbi venu!?
    Dokle?

  8. LOGIKA SAMOUBISTA ILI SAMO DA SE JEDAN ČOVEK NE BI VRATIO!

  9. 1. kategorija – demografski vitalne opštine : Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta preko 12 promila, stopa mortaliteta ispod 12 promila, prirodni priraštaj preko 0 promila, a vitalni indeks preko 100. Generalno posmatrano, u ovu kategoriju spadaju opštine sa pozitivnim prirodnim priraštajem. Takvih je u Srbiji 8 (1 u Vojvodini, po 2 u Beogradu i Južnoj i istočnoj Srbiji, i 3 u Šumadiji i zapadnoj Srbiji). Najznačajnije među njima su Novi Sad, Zvezdara i Novi Pazar. Ove opštine čine 4,8% svih opština u Srbiji i u njima živi 11,1% stanovništva Srbije (801.406 stanovnika). Regionalno posmatrano, 17,5% stanovništva Vojvodine živi u ovim opštinama (tačnije u Novom Sadu), 14,1% stanovništva Beograda, 7,4% stanovništva Šumadije i zapadne Srbije (Sandžak) i 5,3% stanovništva Južne i istočne Srbije (preševska dolina). 2010., u ovim opštinama je rođeno 10.115 dece, a broj umrlih je 8.135. Prosečna stopa nataliteta ovih opština iznosila je 12,6 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 10,2 promila, a prosečan vitalni indeks je 124. Proseci pokazuju ponderisanu vrednost, tačnije na bazi sumiranih rezultata, a ne proseka za opštine pojedinačno. Ovo su opštine koje u budućnosti mogu povećavati populaciju, mada bar polovina njih (Tutin, Sjenica, Preševo, Bujanovac) se suočavaju sa izraženom emigracijom, i mogu se potencijalno suočiti sa problemom i oštrim padom stope nataliteta.

    2. kategorija – demografksi mlade opštine : Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta preko 10 promila, stopa mortaliteta ispod 14,4 promila, prirodni priraštaj preko -2,2 promila, a vitalni indeks preko 75. Ova kategorija obuhvata opštine sa negatinvim prirodnim priraštajem, ali kod kojih komponenta prirodnog priraštaja nije značajna, jer ne igra ključnu ulogu u kretanju stanovništva (migracije imaju značajniju ulogu za ove opštine). Takvih opština je u Srbiji 19 (11,5% ukupnog broja opština), ali u njima živi čak 24,5% stanovništva Srbije (1.757.730), što ukazuje da su opštine ove (kao i prehodne) kategorije relativno velike populacije. Najviše ih je u Beogradskom regionu (9, gde čine 52,9% svih opština, sa čak 69,1% stanovništva, što objašnjava njihovu relativno veliku prosečnu populaciju), 5 u Južnoj i Istočnoj Srbiji, 3 u Vojvodini i 2 u Regionu Šumadije i zapadne Srbije. U najznačajnije, spadaju Stara Pazova, Novi Beograd, Zemun, Čukarica, Rakovica, Palilula, Voždovac, Kragujevac, kao i niške opštine Medijana, Pantelej i Palilula, i Vranje. Mimo Beograda (69,1%), učešće ovih opština u populaciji regiona, nije ni izbliza toliko značajno (19,2% u Južnoj i istočnoj Srbiji, 10,6% u Šumadiji i zapadnoj Srbiji i svega 5,2% u Vojvodini). 2010., u ovim opštinama je rođeno 18.892 dece, a broj umrlih je 21.174. Prosečna stopa nataliteta ovih opština je iznosila 10,7 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 12,0 promila, a prosečan vitalni indeks je 89. Ove opštine većinom spadaju u kategoriju razvijenijih (uz upadljive izuzetke poput Žitorađe, Vranja i Prokuplja), i s toga u perspektivi mogu privući stanovništvo i čak povećati populaciju, što će uticati da se ni ukupna populacija, kao ni stope nataliteta u ovim opštinama ne promene značajnije u narednim godinama.

    3. kategorija – demografski zrele opštine – Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta preko 8,4 promila, stopa mortaliteta ispod 17,3 promila, prirodni priraštaj preko -6,7 promila, a vitalni indeks preko 55. Ova kategorija najviše odgovara opštem stanju u Srbiji: opštine imaju demografsku budućnost, ali je izražen debalans između broja rođenih i umrlih, te ih očekuje umerena depopulacija u narednom periodu. I sama Srbija bi po svim kriterijumima, potpala pod ovu kategoriju. Ovih opština u Srbiji je 49 (29,7% broja svih opština), a u njima živi 37,9% stanovništva Srbije, što ukazuje na neštno nadprosečnu srednju populaciju ovih opština, u odnosu na prosek Srbije. Najviše ih je u Vojvodini (18, ili 40% od ukupnog broja opština), sledi Šumadija i Zapadna Srbija sa 17 (32,7%), a znatno manje u Južnoj i istočnoj Srbiji, 9 ili 17,6% broja, i Beogradskom regionu, 5 ili 29,4%. Ono što je specifično za regionalnu distribuciju jeste da se javlja veliki dezbalans u prosečnoj populaciji ovih opština u odnosu na njihov broj. Tako u Vojvodini živi 48,1% stanovništva u ovim opštinama, u Beogradu 15,6% (prosečna populacija ovih opština u Beogradu je duplo manja od prosečne za Beogradski region), a u Šumadiji i zapadnoj Srbiji čak 51,5%, dok u Južnoj i istočnoj Srbiji 19,2% stanovnišva živi u ovim opštinama. U ovim opštinama živi 2.721.000 stanovnika, što čini ovu grupu najbrojnijom. U najznačajnije, spadaju Subotica, Pančevo, Zrenjanin, Smederevo, Požarevac, Šabac, Jagodina, Čačak, Kraljevo, Kruševac, Užice, Valjevo i Leskovac. Dakle, radi se uglavnom o industrijskim centrima u Centralnoj Srbiji, naglo izraslim u periodu komunizma, ali je i značajna koncentracija ovih opština u području oko Beograda i Novog Sada. 2010., u ovim opštinama je rođeno 25.214 dece, a broj umrlih je 39.449. Prosečna stopa nataliteta ovih opština je iznosila 9,3 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 14,5 promila, a prosečan vitalni indeks je 64. Ove opštine, iako karakteriše ozbiljan debalans živorođenih i umrlih, još uvek imaju demografske snage da izbegnu naglu depopulaciju, koja će ugroziti i samo njihovo funkcionisanje, ali to ne mogu same, tako da aktivna populaciona politika države bi trebala biti prvenstveno fokusirana na ovu grupu opština. Dodatan argument u prilog tome je da u opštinama ove kategorije živi i najveći broj stanovnika.

    4. kategorija – demografski stare opštine – Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta preko 7 promila, stopa mortaliteta ispod 20,8 promila, prirodni priraštaj preko -11,4 promila, a vitalni indeks preko 40. Ovo je najbrojnija kategorija opština u Srbiji. Čak 51 opština (30,9%), spada u ovu kategoriju. Regionalno, najviše ih je u Šumadiji i zapadnoj Srbiji – 20 (38,5% ukupnog broja), Vojvodini – 19 (42,2%), a znatno manje u Južnoj i istočnoj Srbiji – 11 (21,6%), dok je u Beogradskom regionu u ovoj kategoriji, od 17 opština ovog regiona, samo opština Sopot, koja je ujedno i opština sa najmanjom populacijom u regionu (20.199, ili svega 1,2%). U ovim opštinama živi 1.321.872 stavnvnika, ili 18,4% stanovništva Srbije, što ukazuje na njihovu ispodprosečnu populaciju. Učešće ovih opština u populaciji regiona izuzetno varira po regionima, tako (kao što je pomenuto) u Beogradu živi svega 1,2% stanovništva u ovim opštinama, u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji (gde je njihov broj najveći), 21%, u Južnoj i istočnoj Srbiji 22,6% (jedini region u kome ove opštine imaju nadprosečnu populaciju, doduše neznatno), a u Vojvodini 26,7%. Najznačajniji predstavnici su Sombor, Kikinda, Velika Plana, Paraćin, Bor, Zaječar i Pirot. Opštine uglavnom u središtu imaju po jedan mali ili osrednji gradić, a neke (poput Bogatića, Malog Iđoša i Bojnika), ni nemaju gradsko naselje. 2010., u ovim opštinama je rođeno 10.454 dece, a broj umrlih je 22.252. Prosečna stopa nataliteta ovih opština je iznosila 7,9 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 16,8 promila, a prosečan vitalni indeks je 47. Ove opštine, sasvim je izvesno, očekuje oštra depopulacija u budućnosti. One imaju mogućnost da izbegnu demografsko izumiranje, koncentracijom stanovništva u središta opština, koja često odlikuju relativno mlade populacije, kao kontrast izrazito staroj periferiji. Ipak, ova kategorizacija je karakterističnija za Centralnu Srbiju, jer je dobra mreža puteva u Vojvodini i značajno veća prosečna veličina naselja (tzv. urbanizacija sela), doprinela da se ove razlike izgube. Stoga, iako periferne, ove opštine mogu postići vrlo značajne udele gradskog stanovništva, što može odložiti njiho izumiranje, ili čak, uz povolje ekonomske okolnosti date opštine, zagarantovati održivi opstanak i razvoj.

    5. kategorija – demografski vrlo stare opštine – Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta preko 5,8 promila, stopa mortaliteta ispod 25 promila, prirodni priraštaj preko -16,5 promila, a vitalni indeks preko 30. U ovu kategoriju spada 26 opština u Srbiji. Polovina njih (13) se nalazi u regionu Južne i istočne Srbije, gde čine i najbrojniju kategoriju (25,5%), a značajan broj je u Šumadiji i zapadnoj Srbiji (9, ili 17,3%), dok ih je značajno manje u Vojvodini (4 ili 8,9%, sve u Banatu), a u Beogradskom regionu ih nema. U njima živi 437.893 stanovnika, što čini svega 6,1% stanovništva Srbije, a imajući u vidu da je učešće ove kategorije u broju opština čak 15,8%, jasno je da je njihova veličina daleko ispod prosečne za Srbiju. Njihovo učešće u populaciji pojedinih regiona značajno varira. U Beogradu ih nema, u Vojvodini svega 2,4%, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 8,9%, dok u Južnoj i istočnoj Srbiji 13,1%. Najznačajniji predstavnici su Trstenik, Petrovac na Mlavi, Svilajnac, Knjaževac i Kuršumlija. Radi se o pasivnim i nerazvijenim krajevima, na čiju je strukturu stanovništva prelomno uticala emigracija prethodnih decenija, mada su izraženi i faktori niskog fertiliteta, pogotovo u istočnoj Srbiji. 2010., u ovim opštinama je rođeno 2.782 dece, a broj umrlih je 8.655. Prosečna stopa nataliteta ovih opština je iznosila 6,4 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 19,8 promila, a prosečan vitalni indeks je 32. Objektivno posmatrano, ovo su opštine bez ikakve demografske budućnosti. Ukoliko se ne sprovede intenzivno naseljavanje ovih krajeva, za šta ne postoje domaći potencijali, ova područja će, kroz najviše 2 generacije ostati potpuno opustela.

    6. kategorija – demografski najdublje stare opštine – Opštine moraju zadovoljavati većinu od sledećih kriterijuma : stopa nataliteta ispod 5,8 promila, stopa mortaliteta preko 25 promila, prirodni priraštaj ispod -16,5 promila, a vitalni indeks ispod 30. U ovu kategoriju, spada 12 opština u Srbiji (7,3%). Prostorno, najveći broj njih se nalazi u regionu Južne i istočne Srbije (čak 11, gde čine 21,6% od ukupnog broja opština. Preostala jedna (opština Rekovac) se nalazi u regionu Šumadija i zapadna Srbija. Ovo su, uglavnom, male opštine. U njima živi svega 147.665 stanovnika, što je svega 2,1% ukupnog stanovništva Srbije, što i samo po sebi svedoči o već poodmaklom procesu depopulacije. Ipak, i ovde su izražene regionalne varijacije, pa tako u regionu Šumadije i zapadne Srbije, svega 0,5% stanovništva živi u opštini Rekovac, (koja jedina spada u ovu kategoriju), a u regionu Južne i istočne Srbije, čak 8,4%. Najznačajniji predstavnik je Negotin, dok je opština sa najekstremnijim vrednostima demografksih pokazatelja Crna Trava, sa stopom mortaliteta od enormnih 47,6 promila, i vitalnim indeksom od svega 8. Ova opština je ekstremna i kao populaciono najmanja u Srbiji (samo 1.661 stanovnik, sledeća, opština Trgovište ima 5.145 stanovnika, što je preko 3 puta više), sa najnižom stopom nataliteta u Srbiji (3,6 promila, sledi Gadžin Han sa 4,1 promil), najvišom stopom mortaliteta (sledi Boljevac sa 26,4 promila, gotovo 2 puta niže), prirodnim priraštajem od -43,9 promila (Gadžin Han ima -20,8 promila), i na kraju po vitalnom indeksu (Gadžin Han ima dvostruko viši 16). I mada je ova opština beznačajna, ona je odličan ilustrativni primer koji pokazuje kakva kretanja mogu očekivati opštine ove kategorije kroz jednu deceniju, koliko, ako poredimo istorijske podatke, Crna Trava “prednjači”. 2010., u ovim opštinama je rođeno 837 dece, a broj umrlih je 3.546. Prosečna stopa nataliteta ovih opština je iznosila 5,7 promila, a prosečna stopa mortaliteta je iznosila 24,0 promila, a prosečan vitalni indeks je 24. Ove opštine su već zahvaćene procesom izrazito intenzivnog demografskog izumiranja. Već u ovoj generaciji, stanovništvo ovih opština će biti svedeno na samo simboličan broj, pa je u slučaju nekih vrlo moguće da će ih vrlo brzo “usisati” neka vitalnija susedna opština.

  10. Zašto širite pesimizam.Prestanite da kritikujete SNS još nisu ni počeli da rade.Što se tiče DSS imaju Bubala, sačuvaj BOže i sakloni sa tim čovekom.Znate koliko je stanova kupio po Beogradu, jako mnogo, od čega….

  11. “Doduše i onda i sada pretežno su uvažavane spoljne sugestije u označavanju šta je opozicija i ko ne može, a ko može da bude na vlasti. Onda su to bile preporuke Krimske konferencije, a sada su to neprikosnovene odluke Brisela.”
    ==========
    Srbstvo se nema nichemu pozitivnom nadati od zapadnih zlikovaca, istorijske chinjenice to potvrdjuju.
    Shto dalje od njih to bolje za Srbstvo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *