Nikolić između Kamenitih vrata i Baščaršije

Piše Ratko Dmitrović

Šta sve čeka novog predsednika Srbije u odnosima sa Hrvatskom, odnosima koje je nakaradno, protivno svakoj državnoj i prostoj logici kreirao Boris Tadić, dajući službenom Zagrebu sve, a ne tražeći od njega ništa, i u kojoj meri na sve to može da utiče prošlost Tomislava Nikolića

 

Zajedničku državu Južnih Slovena osmislili su Hrvati. Slovencima je to dobro došlo, Srbi su u ovu priču uleteli kao Radićeve guske u maglu i platili visoku, strašnu cenu. Biološku i teritorijalnu. I još uvek je plaćaju. Taj neprirodni savez, rođen sa prokletstvom malih razlika, rasturen je u krvi, ali će još dugo, plašim se zauvek, određivati odnose na prostoru od Kosovske Mitrovice do Zidanog Mosta, sa bočnim ulaskom prema Jadranskom moru, od Bokokotorskog zaliva, pa gore preko Dubrovnika i Splita, do Pule i Rovinja. U tu priču ovog maja, 2012. godine, na velika vrata, u mali manevarski prostor, ulazi novi predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Šta ga čeka?

DEFINISANJE RATA U HRVATSKOJ
Uz protokolarne aktivnosti, susrete sa kolegama iz Zagreba i Sarajeva na raznim samitima i regionalnim konferencijama, Nikolića očekuju medijski udari (neki su već počeli) koje ni slučajno ne sme da potceni, ali i teški izazovi smešteni između ličnog ubeđenja da se u odnosima Beograd-Zagreb, koje je Tadić postavio u korist Hrvatske, i evropske crvene linije koja se ne sme prelaziti, nešto mora menjati. Samo dva dana pošto je izabran za predsednika Srbije Tomislav Nikolić je žestoko napadnut od strane „Hrvatske televizije“, u emisiji koja je, a šta bi drugo, podsetila na radikalsku prošlost bivšeg Šešeljevog najbližeg saradnika, posebno na čin dodele titule četničkog vojvode Tomislavu Nikoliću. Negde na Romaniji, ako se ne varam. U tom prvom naletu postavljena je visoka međa između „evropski orijentiranog Tadića, koji je u prijateljskim odnosima sa Josipovićem“ i „preobučenog radikala i četničkog vojvode koji je nenadano došao na čelo Srbije“. Poznajem tu vrstu pameti i mogao bih, sa visokim procentom verovatnoće, da navedem najmanje dvadesetak pitanja hrvatskih novinara na koja će Nikolić, kad-tad, sa voljom ili bez nje, morati da odgovori.
Taktički, hrvatska strana, medijska, ali svakako i  državna, smeštena u zgradama na Gorenjem trgu, nedaleko Kamenitih vrata, za Hrvate jednog od najznačajnijih spomenika starog Zagreba, koristiće do maksimuma Nikolićevu prošlost, stalno insistirajući na „slabim tačkama“ samo da bi novog predsednika Srbije držala u defanzivnoj poziciji.
Da li je to hendikep na koji se ne može uticati? Nije. Nadam se da to znaju i Nikolićevi najbliži saradnici, odnosno da znaju način kako sve ovo neutralisati. Ne radi Nikolića, Srbije radi.
Jedan od mehanizama je prekid beogradskog službenog ćutanja o karakteru rata vođenog početkom devedesetih. Na prvu konstataciju – novinarsku ili iz usta državnog službenika, uključujući predsednika Hrvatske Ivu Josipovića – da je na Hrvatsku izvršena agresija od strane JNA i Srbije, Nikolić mora intervenisati i vrlo jasno takvo tumačenje označiti kao pogrešno, protivno činjenicama, protivno onome što se zaista dogodilo. Drugim rečima, novi predsednik Srbije, želi li dobro Srbiji (a svakako i zbog sebe) moraće da ospori hrvatsku verziju rata, tvrdnjom da ni JNA, ni Srbija nisu napale Hrvatsku već obrnuto; Hrvatska je napala Jugoslovensku narodnu armiju, proglašavajući je okupatorskom. Tako je počeo rat u Hrvatskoj.
Za ovakvo gledište Nikolić ima najjače moguće svedoke; Franju Tuđmana i Josipa Boljkovca, prvog predsednika samostalne Hrvatske i prvog ministra policije u toj Hrvatskoj. Tuđman je, podsetiću vas, javno, na Trgu bana Jelačića, u maju 1992. godine, rekao da rata u Hrvatskoj ne bi bilo da Hrvatska to nije htela, a Boljkovac je objavio knjigu u kojoj dokazuje da je sve otpočelo agresijom Hrvatske na JNA i Srbe u Hrvatskoj. Zbog toga, a ne zbog nekakvih partizanskih zločina navodno počinjenih 1945. godine, Boljkovac je nedavno bio uhapšen i izložen opakoj medijskoj kampanji dela hrvatskih medija i javnosti.

[restrictedarea]

Samo ako se postavi na ovakav način, ako rat u Hrvatskoj definiše kao klasičan oblik građanskog rata, a u tome mu bezbroj dokaza stoji na raspolaganju, predsednik Srbije otvara novi prostor i nove perspektive svoje države u odnosima sa Hrvatskom. Postavlja ih na nivo međunarodnog prava, uvažavanja činjenica i onoga što se zaista dogodilo. Naravno, izbegava i poziciju inferiornog sagovornika, a drugu stranu stavlja na mesto koje zahteva i obavezu odgovaranja na pitanja.

IMOVINA SRBA U HRVATSKOJ
U ovom trenutku hrvatski zvaničnici ubeđeni su da ih iz Beograda više niko ništa pitati neće. To ubeđenje podario im je Boris Tadić. Doskorašnji šef Srbije izgradio je odnos sa Hrvatskom na način koji ta država nije mogla ni da sanja. Podario je Zagrebu mir koji nije narušavao čak ni uzgrednim spominjanjem 450.000 iz Hrvatske proteranih Srba. Iz razloga koji će, čini se, zauvek ostati nedokučivi, Tadić nikada nije javno, rezolutno, sa pozicije državnog stava, kao veliki zločin i veliki problem, hteo da postavi pitanje uništene i otete imovine Srba iz Hrvatske. Među njima 35.000 stanova. Te nekretnine bile su u statusu „stanarskog prava“. U Bosni i Hercegovini nikome nije oduzeto to pravo. U Hrvatskoj jeste; Srbima koji su najpre isterani iz svojih stanova, a onda opljačkani i „oslobođeni“ stambenog prostora.
Srbija je imala, bolje rečeno Tadić je imao, dve godine vremena da u fazi osetljivog i vrlo pipavog hrvatskog prilaska Evropskoj uniji postavi na sto brojna nezatvorena pitanja koja se tiču Srba iz Hrvatske. Nikada ih nije postavio. Umesto toga do maksimuma je snažio Milorada Pupavca, sada već neprikosnovenog, a plašim se i doživotnog predstavnika Srba iz Hrvatske, tumača njihove volje i njihovih prava. Umesto da reši bar jedan od nekoliko ključnih problema sunarodnika, Pupovac je svoje liderstvo i viđenje odnosa Hrvatska-Srbija gradio na matrici: „Milošević je razbio Jugoslaviju, izazvao rat i napao Hrvatsku. Srbija je agresor, Hrvatska je žrtva“. Sa takvim stavom, prihvaćenim od strane doskorašnjeg predsednika Srbije, Srbi u Hrvatskoj zauvek će, dok ih tamo bude, nositi tegove pripadnika agresorskog naroda i biće srećni što ih Hrvati uopšte trpe. To je posledica službene srpske politike od „oktobarske revolucije“ 2000. godine naovamo.
Boris Tadić je međudržavne odnose sa Hrvatskom postavio na personalni nivo, najpre sa Mesićem, a potom sa Josipovićem. Brkajući politiku i marketing, a to je činio do poslednjeg dana šefovanja Srbijom, Tadić je smatrao da ležerno druženje i grljenje sa Josipovićem može da bude zamena za sve drugo, teško i mučno, što bi moralo da se stavi na sto odnosa dveju država. Tadić je Hrvatskoj u ime Srbije i Srba dao sve; srpsku imovinu, aboliciju za zločine, tržište Srbije, a ništa nije tražio zauzvrat. Na taj način stvorena situacija otežava posao Tadićevom nasledniku Nikoliću, ali mu daje i određene prednosti. Pod uslovom da ne ignoriše probleme i činjenice vezane za te probleme.

DODIKOVE POGREŠKE
Nadam se da je novi predsednik Srbije svestan značaja srpsko-hrvatskih odnosa, svestan činjenice da će se ti odnosi u njegovom poslu, u različitim formama i oblicima, pojavljivati i tamo gde ih ne bude očekivao. Ovaj prostor Balkana integrisan je srpsko-hrvatskim odnosom; Bosnu nije moguće razumeti bez razumevanja tog odnosa; Crnu Goru nije moguće sagledavati u budućnosti bez poznavanja prošlosti i predviđanja mogućeg hrvatskog uticaja na poziciju Crne Gore u decenijama koje nas čekaju.
A šta čeka Tomislava Nikolića u Sarajevu? Tu je situacija za predsednika Srbije povoljnija; istina, neće moći da izbegne brojna pitanja o svojoj prošlosti, neka će biti identična onima iz Zagreba, ali Nikolić u Bosni nalazi poziciju koju je uspostavila međunarodna zajednica, ima državu kreiranu u Dejtonu, sa dva entiteta i tuđom mukom koja još uvek nije uspela da pronađe formulu za integrisanje rastočene države. Nikolić bi samo trebalo da poštuje „stanje na terenu“, da BiH vidi, prihvata i tumači kao složenu entitetsku državu, specijalnim vezama upućenu na Srbiju i Hrvatsku. I da radi na tim vezama.
Neki misle da će Nikolićev odnos prema Bosni i Republici Srpskoj u određenoj meri odrediti i kanalisati ponašanje Milorada Dodika u predizbornoj trci za predsednika Srbije i njegova potpuna i bezrezervna podrška Tadiću. Ne verujem u to. Bez obzira na to što je ponašanje Dodika u tom smislu bilo zbunjujuće i teško shvatljivo (Nikolić je u pobedničkom obraćanju kazao da Dodik ne razume i ne poznaje Srbiju), Tomislav Nikolić je i dovoljno iskusan i dovoljno zreo da bi na osnovu pogreške predsednika Republike Srpske gradio odnos prema Srpskoj i uopšte prema tamošnjim Srbima.

[/restrictedarea]

14 komentara

  1. Bravo, napokon bi ovakva prava istina trebala pokazati kuda ide Srbija. Osijek je napao Tenju, a ne Tenja Osijek. To je za mene u mojoj uskoj geografskoj sirini, dovoljno. Gospodin predsjednik bi to trebao da zna, licno.

    • Kako da ne, pa gospodin predsednik bi trebao da zna lično i o onim babama u Antinu. Evo samo još koji dan i Hrvatska i BiH, a i ostali svijet će revidirati povijest po željama Ratka Dmitrovića i golobradog četničkog vojvode, stručnjaka za iznemogle babe. Ništa od toga moj Dmitroviću, jedino što je od svega izvjesno je to da sigurno i dalje ostajete crna rupa Evrope.
      A što se tiče ratovanja, da Rusija nije željela rat mogla je se predati i rata sa Hitlerom nebi ni bilo. Ako nemaš ništa barem imaš argumente članka 61.
      Što se mene osobno tiče ja bi najviše volio da vam se vratio drugi čosavi vojvoda iz Den Haga i da je on postao predcednik to bi bio najsigurniji znak da vam nema spasa.

      • Nisam baš siguran da ste obezbedili sigurnu “stražnjicu” (na duže vreme), kao i pljačku i okupaciju srpske zemlje, time što ste ušli u nato. Naša “priča” sa vama koljačima nije završena, samo moramo prvo da se pobrinemo za pozadinu, jer toliko ste nam svog šljama infiltrirali, da će potrasjati dok ih se ne rešimo. Ove baljezgarije možeš da prodaješ debilima sa zapada, jer njih istina ionako ne zanima, već samo ko im je dobar rob, ali među nama sve se zna. Što se mene “osobno” tiče, ubeđen sam da ću doživeti da gledam kako “razgovaramo” bez bilo čijeg mešanja sa strane. A što se tiče “crne rupe” evrope, nemam ništa protiv da tako i ostane u ovakvoj evropi… bolje crna rupa, nego septička jama. “Ćeraćemo” se još, ne brini…

      • pravi odgovor za Hrvate je SEPARATIZAM i ništa drugo uzeli su ono što nikada nisu imali …a da su imali 1918 god Juga nikada ne bi postojala

  2. Srbi crna rup u Evropi, a ustase njihov WC papir (samo pokusavam biti kulturna). Bit ce kad vam opljackaju i ono sto ste nama opljackali- Propali ko Grcka 2 dio. Kada stignu ti evropski zakoni konacno cu dobiti svoju djedovinu nazad od evropejaca pa cu se onda siriti po svom lijepom srpskom imanju pokraj mora u evropi gdje vas naravno nece na plazama biti, pricat cu super srpski, ruski i engleski posto ce se samo takvi jezici govoriti i vec se govore. Vas cemo gledati u bjelim keceljicma i kuvarskim hlacama ovoga puta u plavo bijelim kockastim kombinacijama. Vi cete Karlo Veliki dobiti ulogu velikog pjevaca koji ce pjevati Tome Bebica pjesmu “I bolje da si mi krepa Sivce,sicam se kad si na misec rika-evo su i tvoju lipost razotkrili ia,ia. Nadam se da cete se u zadnja dva sloga dobro razumjeti. Za vesele turiste to ce biti izvanredna slika. Sto se tice baba iz Antina, vi cete se sjetiti dobro pokolja u Osijeku -Srba koje ste poklali i na najmonstruozniji nacin poubijali onako kako je to vasem ustaskom mentalnom sklopu nasljedjem utkano. Ubijali ste svoje ljude kao sto su Zobundzija i Kir kako bi ste proveli svoju deomonokratiju. Sto se tice Haga, nas neosudjeni Vojvoda pije kafu svako jutro sa vasim osudjenima za zlocinacki poduhvat. Od sada cu vas zvati Scepan mali posto vidim da vam ide dobro cirilica, cekamo vas sa srpskom krstenicom!!!

  3. Jasno mi je da se Karlo i njemu slicni boje Srba, i treba da se bojite ali nemojte da nam drzite predavanja kako i sta da radimo pogotovo Vi kojima se jos nismo razduzili za sve ono sto ste nam radili… bolje gledajte kako se evropejski kod vas povampiruje ustastvo.

  4. Tomislav Nikolić je izjavio da je Vukovar srpski grad kao i zapadni Srem i Baranja a istina je ne samo Vukovar nego i celu Krajinu treba vratiti Srbima . Krajina je, uvek bila samostalna pod Austro-Ugarskom i svim Jugoslavijama kroz ravnopravnost naroda Srba i Hrvata u Hrvatskoj. Sami hrvati se hvale kako su državnost čekali čak 900 godina i dočekali. Tko Srbima može zabraniti da mi Krajinu čekamo i 1000 godina ako treba ali smatramo ju svojom.Nenormalno je da je genocidom u I i II svetskom ratu u Hrvatska broj Srba sa 45 % sveden genocidom na 14 % a u zadnjem ratu na samo 4 %.

  5. Gospodine Karlo vi Hrvati palite sveće svaki dan i kada nemate
    Misu u crkvama,Vašim masonima iz Lože Vrhovec a naveću zapalite
    Viteškom Kralju Aleksandu Karadjordjeviću i masonima Lože pobratim. Oni su skrojili novu državu, od tri naroda, gde Kraljevina Srbija utapa u BARU sa druga dva naroda koji nis imali svoje nacionalne države. To VI gospon Karlo znate iz vaše
    istorije kad ste izgubili ono parče države od KOLOMANA!!! Izdaste
    Petra Svaćiča na Gvozdu, barem tako piše u vašim knjigama.
    DA: Hrvatske Ustaše napadoše moju Tenju i ubiše mog školskog
    druga Mirka Tubića koji je želeo mir jer je pamtio šta su Ustaše
    radile u logoru u mojoj Tenji još sam živi svedok 1941-45 god.
    Naš novo izabrani predsednik braniće interese Srba prvi put posle
    1945 godine mirno spavaj vreme radi za Srbiju veruj mi komšijo!

  6. Bice tesko.
    Treba biti jako oprezan, okruzenje je prokuzeno.
    I pre svega moramo biti vredni. Pomozimo gde mozemo! Terapija preko interneta nece pomoci narodu i drzavi.

  7. Nadam se da naš ,novi, vlastodržac nije zaboravio da Rezolucija 721 SB UN još važi. Po njoj je stvorena RSK i formiran UNPROFOR kako bi je zaštitio do političkog rešenja,davši joj i granice,skupštinu,vladu, vojsku,policiju ,novac itd.itd. Ta rezolucija je prekršena i Bljeskom i Olujom je proteran onoliki narod.Najveći zbeg posle II Sv.rata. Zbog tada moćnih mentora koji su, sve slabiji i slabiji, niko nije kažnjen. Nadam se da će promenom snaga u svetu i ta Rezolucija doći na dnevni red a to znači da je revizija granice moguća. Toliko puta se to događalo pa zašto ne bi moglo ponovo kako bi se ostvario SAN našag vrlog ,novog,Predsednika.

  8. Neznaju oni što su nas bombardovali što je demokratija, nego Nikoliću okreni Srbiju ka Rusiji i napravi savez a ove probisvete zanemari nebitni su, ucenjivači. Ukinimo veštačke ili umjetne podjele u srpskom narodu i stvorimo jaku Srbiju koja će biti bitan geopolitički igrač u ovom delu sveta .

  9. Aman ljudi ostavite Karla na miru.Covek je nepopraviv i nemoguce mu je bilo sta dokazati.

    A sto se tice EU,on tu organizaciju nekih evropskih drzava voli samo zbog onog “U”.Da se ta organizacija kojim slucajem nazvala “ES” (Evropski savez) oni zbog onog “S” nikad nebi zeleli da udju u tu organizaciju jer ih S asocira na Srbiju.

    I jos nesto,molice EU da udje u savez sa Srbijom kao sto su i hrvati molili da na kraju II Svetskog rata udju sa Srbima u Jugoslaviju samo da sakriju svoju ulogu u tom ratu,a naivni Srbi to prihvatili.

  10. Murat Kovačević

    Adem ne postoje bošnjaci kao narod u Bosni to je teška izmišljotina , postoji samo mali broj pravih Turaka njima svaka čast a ostalo je veliki dio nas Srba čiji su pradjedovi primili Islam .Djelom zbog povlastica a djelom pod pritiskom . To se jako dobro vidi u našim srpskim prezimenima gotovo svatko od nas ima prezimenjaka Srbina u Srbiji , a samo možda 4 do 5 % u Turskoj . Zamisli Turci a Kovačević, Tihić, Musić, Matić itd. Sva ta prezimena imaju rođake u Srbiji a niti jedno to prezime ne postoji u Turskoj. Pogledaj Nemanju Kusturicu on se vratio korenima ti nemoraš ali niti ne vređaj druge jer si mlad i još ništa neznaš.Pa smo prema tome Ademe pamet u glavu mi smo najbliža braća Srbi muslimanske i pravoslavne vjere , neka nam je sretan svima suživot i mir koji nema cijenu .

  11. @ Murat Kovacevic:
    Hvala na vasem komentaru, koji daje nade da je moguc suzivot
    sa Srbima muslimanske vere. Nadam se da je vise istomisljenika
    po tom pitanju. Sve najbolje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *