SLOBODAN ANTONIĆ Kvislinzi, patriote i nijanse

Piše Slobodan  Antonić

Ako Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti

Spor nastao u nacionalnom delu kritičke inteligencije, nakon presude MSP-a, vodi se oko dva pitanja. Prvo je da li su Tadić i Jeremić morali znati da će MSP doneti presudu na štetu Srbije – pa su, tako, odgovorni što su: 1. ili kao neznalice gurnuli Srbiju u štetu; 2. ili kao neko ko je znao šta će se desiti svesno naškodili srpskim interesima. Drugo pitanje je da li su Tadić i Jeremić – kada su, posle presude MSP-a, podneli rezoluciju UN – samo  nastavili da nanose štetu Srbiji. U ovom tekstu pokušaću još jednom da obrazložim zašto na oba pitanja ipak odgovaram odrečno (rizikujući da ponovo budem nazvan „spavačem“, „saučesnikom“ i „budalom“).

NEMA ŠALE SA IMPERIJOM
Ako pođemo od ideje da su Tadić i Jeremić „kvislinzi“, a pri tome sebe vidimo kao „pokret otpora“, onda je prirodno da ćemo osuđivati sve što „kvislinzi“ urade. Ali, to je jedan ideološki ili političko-aktivistički pristup. U takvom pristupu mi možemo reći da je „vreme da zaboravimo preterano nijansiranje“. Politička analitika, međutim, sva sastoji od tog nijansiranja (baš kao i političko novinarstvo, politička sociologija ili politička istoriografija). Ako je za potrebe političke borbe nekad i dobro podeliti svet na prijatelje i neprijatelje, crne i bele, politička ili istorijska analiza ne trpi takvo pojednostavljivanje. Ona zahteva sagledavanje celog spektra opcija, planova i interesa, uz korišćenje celokupne palete boja u opisivanju i razumevanju aktera.
Dakle, vladajući režim Borisa Tadića ima bar dve različite strane. Jednu oličava Čedomir Jovanović, drugu Vuk Jeremić. Jedna je, uslovno rečeno, kvislinška, druga je, takođe uslovno rečeno, patriotska. Odmah treba reći da su te dve oprečne strane imale sve vlasti u Srbiji, posle 5. oktobra (pa čak i ona u Miloševićevo vreme). Jednostavno, Srbija je mala zemlja pod velikim pritiskom Imperije. Svaka vlast u Srbiji je, stoga, u protekle dve decenije, nastojala da sa Imperijom izbegava sukob oko nekih stvari. Nastojala je da u nekim stvarima popusti, a u drugim da pruži otpor.
Treba reći da se onaj element otpora vremenom, nažalost, smanjivao. Kod Miloševića ga je bilo najviše, kod Koštunice (2000-2001) znatno manje, kod Đinđića (2001-2003) još manje, ponovo kod Koštunice 2004-2008 znatno manje nego kod Koštunice 2000-2001, dok tog otpora kod Tadića (2008) ima nekako srazmerno najmanje. To smanjenje otpora kod svakog sledećeg srpskog vladaoca ne može se objasniti samo smanjenjem puke volje da se sa Imperijom ratuje. On je i posledica delovanja dva objektivna činioca. Prvi je ubrzano smanjenje resursa kojima vlasti u Srbiji raspolažu – od vojnih, preko ekonomskih, do simboličkih (često i zaslugom samih srpskih vlasti). Drugi je pouka koju je svaki sledeći vladalac izvlačio iz sudbine svog prethodnika: „Sa Imperijom se ne da šaliti“.

PATRIOTIZAM I „REALNI PATRIOTIZAM“
Iako kod Tadića svakako ima ponajmanje otpora, u odnosu na prethodne srpske vladaoce, to nikako ne znači da ga kod njega uopšte nema. Tadić nije zombi koji automatski ispunjava naloge nižih službenika Imperije (kao Jovanović i njegovi). On o sebi verovatno misli kao o patrioti, samo kao o „realnom patrioti“. U neku ruku, on i jeste nastavljač Koštuničine politike realnog patriotizma – samo, naravno, na nižem nivou pružanja otpora Imperiji. Koštunica je mislio da ako strancima (i njihovim domaćim poverenicima) prepusti celokupnu ekonomiju, da će onda moći da ih slobodno nadigrava na ostalim poljima – pre svega po pitanju Kosova. U februara 2008. on je shvatio koliko je pogrešio, ali je za njega već bilo kasno – medijski je prosto počišćen sa vlasti. Tadić je nastavio tim putem, samo opreznije, poučen iskustvom svog prethodnika. On je počeo da popušta zahtevima Imperije ne samo na ekonomskom, već i na kulturnom i simboličkom planu (predaja kulture u ruke drugosrbijancima, deklaracija o Srebrenici, gej parada, itd). Ipak, u dve važne tačke Tadić (zasada) nije popustio. Nije Srbiju uveo u NATO. I nije priznao secesiju Kosova.
Po prvoj tački on je pružio otpor tako što je čitavu stvar stavio ad akta. Po drugoj tački njegov otpor je bio još izrazitiji. On je zaigrao diplomatsku igru, sa namerom da iskoristi međunarodno pravo i dovede Imperiju u poziciju da mora Srbiji dati bar nešto. A da svaki, pa i najmanji otpor ljuti Imperiju, videlo se, odmah, po sve češćim napadima drugosrbijanskih medija i političara na Tadića. Optuživali su ga da „neće da preuzme odgovornost“, da mu je „stalo samo do rejtinga“, i da „neće da učini nepopularne korake“. Zanimljivo je da je onaj deo nacionalne kritičke inteligencije, koji smatra da je Tadić najobičniji „kvisling“, u ovoj stvari misli isto što i drugosrbijanci. Oni takođe tvrde da Tadić neće u NATO i da neće da prizna secesiju Kosova samo zato što je to u Srbiji nepopularno. Da nije toga, odnosno da nije straha od poraza na sledećim izborima, Tadić bi, po ovoj školi mišljenja, odavno uradio sve što se od njega zahteva.
Ipak, Tadićev otpor Imperiji po ova dva ključna pitanja vrlo je važna činjenica, koja mora baciti sasvim drugačije svetlo na Tadića. On, dakle, očigledno nije marioneta koja automatski izvršava naloge imperijalnih službenika. On, takođe,  nije ni autoritarni vladar koji ne mari za ono što narod misli. Jer, hajde da razmislimo o sledećem – ko bi Tadića sprečio da odradi oba posla, samo ako to naumi? Vlada? Skupština? Opozicija? Mediji? Pa sve je to pod kontrolom, nešto malo njega, a mnogo više Imperije. Crkva? Patriotski NVO sektor? Navijači? Pa sve je to slabo, rastureno i posvađano.

KO JE GLAVNI „KVISLING“?
Tadić bi, dakle, mirno mogao da istakne NATO zastavu na Skupštinu ili da se rukuje sa Tačijem, a da mu u političkom smislu ne fali ni dlaka sa glave. Predsednički izbori su tek 2013. godine. Dotle bi imperijalna propagandna mašinerija od njega napravila „balkanskog de Gola“. I on bi po treći put lako pobedio onog svog istog, večnog protivkandidata, ostajući predsednik do 2018.
Štaviše, oni koji ne posmatraju stvari crno-belo, oni koji nisu namerno slepi za nijanse, mogu jasno da vide kako je Imperija nezadovoljna Tadićem, i kako mu je već spremila zamenu. Pogledajte šta pričaju i šta sve obećavaju – baš po pitanju Kosova – naprednjaci, pa će vam sve biti jasno. Ako Vučić i Nikolić javno kritikuju Tadića da, u vezi Kosova, „nedovoljno sarađuje sa našim prijateljima iz EU“, šta li tek nude i pričaju kad su nasamo sa službenicima iz Brisela i Vašingtona? I ko je tu zapravo glavni „kvisling“? Neko ko pokušava da makar na diplomatskom terenu nadigra Imperiju? Ili neko ko nastoji – i pri tome, bogme, i uspeva! – da polovinu birača iz „patriotskog korpusa“ prevede u „evroatlantski“, pro-imperijalni korpus?
Ako iz tog ugla posmatramo stvari, Tadić i Jeremić makar zaslužuju razumevanje, ako ne i podršku za njihovu diplomatsku borbu. Da li su, međutim, njihovi konkretni potezi u toj borbi ispravni ili ne, to je već drugo pitanje. Tako dolazimo i do MSP i dileme da li su Tadić i Jeremić morali unapred znati da će Srbija pred tim sudom da bude poražena.
Moje mišljenje je da nisu. Ljudi koji su profesionalno pratili ovo suđenje kažu da je na prvom, preliminarnom glasanju u MSP-u bilo 8:7 za prihvatanje stanovišta Srbije. Preliminarno glasanje se upriličuje da bi se izabralo troje sudija koji će napisati odluku. To se radi kako bi se videlo u kom pravcu obrazloženje treba da ide. Međutim, kada je odluka sastavljena i došla na glasanje, nije bilo većine. U međuvremenu se, naime, iz MSP povukao kineski sudija. Tako je ishod na glasanju bio 7:7. Onda je predsedavajući MSP, koji je bio među onom sedmoricom sudija koji su glasali protiv „prosrpske“ odluke, iskoristio svoje pravo „zlatnog glasa“ u slučaju neodlučnog rezultata. Tako je izabrana druga trojka, koja je napisala „proimperijalnu“ odluku. Odluka je sastavljena tako da se obezbedi podrška još nekoliko sudija (a i lobisti Imperije su odradili svoje). Tako je na poslednjem glasanju bilo 10:4 za Imperiju.

ZAŠTO SU NAM LOMILI RUKU?
Ako je ovaj izveštaj o dešavanjima u MSP-u tačan, onda se Imperija ipak morala pomučiti da u ovoj stvari nadigra Srbiju. Na kraju, ona je pobedila, Srbija je izgubila. Ali, da li je poraz značio da uopšte nije trebali igrati? Da li je to značilo da nije trebalo uopšte ni rizikovati? Mislim da ne. Srpska diplomatija je vodila tešku borbu u UN kako bi pridobila većinu u Generalnoj skupštini za srpsku verziju pitanja MSP-a. Mala srpska diplomatija je u toj borbi protiv sebe imala dve velike diplomatske mašinerije – američku i britansku. U toj bici Srbija je izašla kao pobednik. Pred MSP-om Srbija je takođe vodila veliku bitku sa obe glavne diplomatske mašinerije Imperije. Bila je blizu uspeha, ali je izgubila.
Da li je trebalo uopšte pokušavati, pošto smo na kraju izgubili? Odgovor na ovo pitanje zavisi od naše životne filosofije: treba li se, uopšte, boriti sa nekim ko je jači, ili ne. Oni koji na ovo pitanje odgovaraju odrečno, danas su mahom u drugosrbijanskom taboru. Oni koji odgovaraju potvrdno, danas su, mahom, u patriotskom taboru. Neobično je da ovu, tipično drugosrbijansku logiku, ponovo nalazimo kod nekih patriota.
Naravno, čitav ovaj argumentativni tok može se lako dezavuisati tvrdnjom da je cela ta borba, zapravo, samo nekakva „nameštena predstava“. Kao „fingirani otpor“, i kao „samo još jedna dogovorena predstava za narod“, ocenjuje se i podnošenje nove srpske rezolucije u UN, kao i diplomatska i politička borba koja je nakon toga usledila. Ako su političari, diplomati, stručnjaci i novinari koji u toj borbi učestvuju samo glumci, onda moram da priznam da su svi oni đavolski dobri glumci. I priznajem, takođe, da sam zadivljen koliko je sve glumaca angažovano samo da bismo se mi prevarili.
Samo, ja bih ipak rekao da to nije gluma – kao, uostalom, ni sve drugo u ovom epskom sukobu male srpske diplomatije i Imperije. Da je sve to fingiranje, ne bi nas pohodio Vestervele, ne bi nam lomili ruku svi ti Britanci, Nemci i Francuzi, ne bi nam Karpenter, sa naslovne strane „Politike“, poručivao da „srpski predlog rezolucije iritira SAD i vodeće zemlje EU“, ne bi nam on pretio da „ukoliko Beograd ostane na sadašnjem kursu po pitanju Kosova (…)u odnosima SAD i Srbije moglo bi da dođe do zahlađenja“, a „proces evropskih integracija Srbije da bude odložen“… Da je sve to fingiranje, ne bi naprednjaci tražili da tekst rezolucije „uskladimo sa našim EU prijateljima“, ne bismo ponovo čitali „hrabre“ tekstove Boška Jakšića u kojima on kritikuje vlast, ne bismo na B92, u „Danasu“, u „Blicu“, ponovo imali procesiju stručnjaka i analitičara koji nas jednoglasno ubeđuju da rezolucija ugrožava našu „evropsku budućnost“ i da je moramo povući…

VRLO JEDNOSTAVAN TEST
Zbog svega toga, nudim vrlo jednostavan test, prost lakmus papir ispravnosti naše dve konkurentske teorije. Ako, naime, Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti. Ako pak Tadić i Jeremić, i pored sveg ovog lomljenja ruke, ne povuku rezoluciju i ostanu uporni u pokušaju da za nju obezbede većinu u UN, onda bi bilo lepo da, isto tako javno, zastupnici teorije o „fingiranju“ i „kvislinzima“ priznaju da su se ova dvojica naših političara, makar po ovom pitanju, usudila da suprotstave Imperiji. I da nisu baš potpuni „kvislinzi“.
Naravno, takvo priznanje, bar što se mene lično tiče, Tadića ne može abolirati za druge političke greške – od Vojvodine, preko Srebrenice, do gej-parade. Ali će makar učiniti da se on više ne može sagledavati samo kao jednodimenzionalni izdajnik – pogled koji, rekao bih, sve više preovladava među najborbenijim saradnicima „Pečata“. On će se, ipak, samo ako u ovoj stvari ostane dosledan, morati sagledavati i kao političar koji je, u jednom teškom vremenu, bar nešto pokušao da uradi za svoj narod. Bar nešto. Ali, ipak, daleko više nego što bi to bio spreman da uradi i Čedomir Jovanović, a smeo bih se zakleti i Aleksandar Vučić.
Tako dolazimo do poslednje tačke u sporu – da li je, stvarno, ispravna logika „što gore, to bolje“? Da li bi stvarno bilo bolje da umesto Vuka Jeremića našu diplomatiju vodi Čedomir Jovanović? (Jer bismo tada „makar znali na čemu smo“, a pošto bi to značilo „otvorenu izdaju“, onda bi i „naš otpor bio jači“?). Takva logika je prikladna kada se sprema revolucija i kad treba dodatno nadražiti potencijalnu pobunjeničku masu. Ako, pak, te revolucije nema na vidiku, ako nema ni snage koja bi je politički vodila, ako nema ni političkih, ekonomskih i vojnih sredstava, onda je takva logika pomalo rizična i ne baš mnogo inteligentna. Ona je, što bi rekli marksisti, čist „avanturizam“. I ne bi priličila ljudima koji žele ozbiljno politički da razmišljaju i koji imaju ozbiljne političke namere. Pošto vidim da je logike „što gore, to bolje“ sve više prisutna u našem, patriotskom taboru, jedva čekam da nam njeni zastupnici demonstriraju sve te političke, ekonomske i vojne resurse kojima raspolažu.

NIJANSE PATRIOTSKE MISLI
Na kraju, ne mogu a da ne kažem da se u ovom sporu vidi i izvesna metodološka, koncepcijska, pa i politička razlika između „stare“ i „nove srpske političke misli“. „Staru“ patriotsku misao, koja je dominirala u delu vladajućih krugova devedesetih, odlikovala je, često, brutalnost, arogancija, bezobrazluk, paranoično korišćenje „teorije zavere“, i monopolisanje patriotizma (često i u sasvim utilitarne svrhe). Videvši učinke takvog patriotizma jedan krug patriotskih intelektualaca je, sredinom devedesetih, pokušao da izgradi „novu srpsku političku misao“, koja bi bila mnogo pažljivija, iznijansiranija, oštroumnija i širokogrudija. Koliko smo u tome uspeli, ostaje tek da se vidi. Ipak, drago mi je da među našim današnjim kritičarima, osim predstavnika negdašnjeg karakterističnog načina mišljenja, ima i novih, mladih snaga, koje umeju da vode pristojan dijalog i koji  nisu sasvim zatvoreni za „nijansiranje“ (pogotovo kad treba napraviti razliku među analitičarima NSPM). To je ohrabrujuća vest. Moramo razgovarati, analizirati i zajedno još dosta toga otkriti o svetu u kome živimo, da bismo mogli da dođemo do jasnog uvida o našem položaju kao naroda i o stvarnom karakteru glavnih političkih aktera.
Taj posao nikako nije lak. Ovakvi sporovi, ako su vođeni sa minimumom pristojnosti i uzajamnog priznanja dobre volje, mogu mnogo da koriste. Jer, oni značajno doprinose izoštravanju naših analitičkih oruđa. A sa njima će i akcije koje budemo predlagali biti uspešnije. Ako pak u našim sporovima prevlada duh sumnjičenja, isključivosti, diskvalifikacija i uvreda, oni mogu još više podeliti i blokirati patriotske i demokratske snage. Prvi ishod ovog našeg spora svakako bi koristio Srbiji, drugi Imperiji. Ja sam se i ovim tekstom trudio da budem od koristi svojoj zemlji. Siguran sam da će i moji oponenti nastaviti istim putem. I da ćemo i dalje moći da razgovaramo, a da više niko ne bude nazvan „spavačem“, „saučesnikom“ i „budalom“. Jer će onaj koji te reči ponovo upotrebi samo pokazati koliko mu je stalo do istine, dijaloga, i – Srbije.

24 komentara

  1. Neshvatljivo je da posle svega što nam se desilo, Antonić pristaje da igra ulogu ”realnog patriote”. Za mene postiji samo patriota, neko to jeste a neko to nije. Tadić je ili čovek strašno ograničenih metalnih sposobnosti da razume kuda vodi njegovo popuštanje, ili je prodata duša. Drugog objašnjenje nema. Uraditi sve ono što mu je diktirano, i dobiti šamarčinu, može samo glup čovek. A nije da ne postoji alternativa. Ovakvim podaništvom i poslušnošću prema Zapadu, tadić će da izgubi i ono malo podrške koju još imamo od BRIK–a. Što bi Rusija stavljala veto za nas i zamerala se Amerikancima, kada Tadić vodi podaničku politiku! Ne postoji teorija zavere, nego postoji zavera protiv Srba, Rusa i pravoslavlja. Samo naivan čovek, pored toliko činjenica, moše i danje da veruje da su nam prijatelji na toj strane. Ne smatram više Antonića za analitičara koji razume stvari.

  2. Nadam se da ovaj tekst označava kraj polemike unutar nacionalno orijentisanih medija i intelektualca. Tekst je dosta izbalansiran, ali ključna slabost Antonićevog i Vukadinovićevog opravdavanja kosovske politike Tadića i Jeremića je što u razmatranje uzimaju samo mišljenje MSP i potonju rezoluciju MSP.
    Šta je sa prihvatanjem Euleksa? Sa nepostojećim planom od 6 tačaka? Sa stanjem na terenu i prepuštanja Srba kosovskim institucijama? Nedovoljno jasnim stavovima o kosovskim izborima? O smanjivanju budžeta za KiM? O kriminalizovanju Srba sa Severa, koji pružaju otpor nezavisnosti? Vraćanju ambasadora u zemlje koje su priznale nezavisnost i ponašanje kao da se ništa nije desilo?
    Moja teza i dobrog dela patriotske javnosti je da je vlast preuveličala značaj tog jednog događaja u kom pruža kakav takav otpor, da bi mogla sve drugo da preda bez ikakve borbe. Bojim se da u toj tački NSPM ovoj vlasti daje patriotski kredibilitet

  3. Gospodine Antoniću, pažljivo sam pročitao Vaš tekst. Priznajem, iznenađen sam. Ali vrlo negativno. Na vrlo vešt način, iz samo Vama poznatih razloga, pokušali ste da relativizujete političku i svaku drugu odgovornost, koju van svake sumnje, snosi predsednik Srbije Boris Tadić. “Interesantne” stvari se događaju u ovom “interesantnom” vremenom, pa tako i “pohvala ludosti” srpskog režiima i to od strane ljudi za koje smo mislili da se razumeju u političke prilike u Srbije. Ili se radi o nerazumevanju ili o nečem mnogo opasnijem. Pozdrav!

  4. Mada o Tadiću, njegovom političkom delovanju i delovanju njegove stranke imam izuzetno loše mišljenje, smatrm da oni, sve sa NVO sestrinstvom i ”intelektualnim krugom B92”, trenutno nanose manje štete srpskom korpusu od delovanja SNS.Kako se došlo do toga, jesu li žrtve programiranja i kontrole uma ili ne, Nikolić i Vučić su svojim delovanjem uspeli pasivizirati i zbuniti veliki broj rodoljuba.Njih dvojica su, jednostavno,potpuno drugi ljudi.

  5. Zoran Tošković

    Mi znamo sudbu i sve što nas čeka, al strah nam neće . . . . . . .

  6. G. Antoniću,zašto želite da “nijansiramo” res konverzu. Da bismo se izgubili u pojedinostima? Mi nismo analitičari da bi analizirali. Zašto ne pogledate na problematiku o kojoj pišete, prvo sa jedne distance, nepristrasno? Bez uvrede, ali rećiću Vam zašto ste “pristrasni”. Vi branite mišljenje g.Vukadinovića, pa je time ishod vašeg “razmišljanja” već unapred određen. Obojica već po drugi put zastupate “ista” mišljenja. Četiri gotovo istovetne kolumne. Samo što će g.Vukadinović (u jednom ranijem tekstu), nazvati g.Tadića veleizdajnikom, tek ako nestane RS i ako se proda Telekom, a ne kao Vi, zbog rezolucije.

    Pišete da je nemoguće imati toliko “glumaca”. Ovi domaći, svi pevaju u Tadićevom horu istu pesmu po palici “dirigenta”. Od vladajućih do satelitskih stranaka. To bar Vama treba da je poznato. A dirigentu je lako odobrovoljiti čak i Pentagon, ako se stigne na cilj. Lako im je objasniti, kako je psihijatar uspeo na kriptičan način, da obmani srpsku javnost.

    Da je iskreno želeo očuvanje KiM, poslušao bi savet Rusije. Tačno, tog saveta nije bilo. Zašto? A zašto je Rusija obećala pomoć: ako Srbija želi ZAISTA da očuva KiM. Dali je g.Jeremić išao da utvrdi stategiju sa g.Lavrovim? Obišao je onoliko zemalja, a neke i četiri puta zarad uveravanja o nepriznavanju KiM. Mala Srbija da se bori protiv svetskih sila, bez jake poleđine? Nemoguće!

    Zašto nije bar jedna mala zemlja,koja je priznala secesiju KiM, tužena za mešanje u unutrašnje poslove Srbije, potstrekavanje na secesiju i nanošnje štete? Čak i negativnom presudom po Srbiju bio bi ugrožen ceo svetski poredak. Sud bi imao veliki problem! Zašto g.Tadić ne sluša ničiji savet? Da postupa po savetu, nebi mogao postići svoj cilj. Dirigent dovodi pitanje KiM u sve teži položaj (vidi komentar Dragana V. sa kojim se u potpunosti slažem) pa ostaju minimalne mogućnosti u odbrani celovitosti Srbije. Još samo jedna-dve “greškice”, pa neće moći sačuvati KiM ni Rusija. Izostanak pomoći Rusije, može se iskoristiti za osudu Rusije kao neprincipijelne, te se potpuno okreuti zapadu. Naravno, ukoliko ovo ovako servirano prihvatimo.
    I na kraju g.Antoniću, isuviše ste opsednutim g,Čedomirom Jovanovićem, (a zaboravili g.Nenada Čanka), pa ga nekorektno koristite, u kontekstu poređenja sa “patriotskim snagama”. Ako mislite na izjavu g.Jovanovića u skupštini, kojom se deklarisao da je za “imperiju”, nas možete eventualno upoređivati sa stavom DSS-a u kontekstu ostavki. Vaša primedba:”… da umesto Vuka Jeremića našu diplomatiju vodi Čedomir Jovanović”, zaista ostavlja utisak na čitaoca. Nema boljeg od g.Jeremića, pa treba da smo zadovoljni jer ima i goreg. Zaista utešno.
    Vaša (i g.Vukadinovića) upornost u nametanju “pravilnog” ocenivanja aktivnosti diplomatije Srbije, evoluirala je do te mere, da se stvara jaz između Vas i čitalaca i između čitalaca i čitalaca. Ne verujem da ste nameravali razbijati tu “intelektualnu grupu” u NSPM i Pečatu. Niste Vi u orkestru dirigenta, sa razbijačkim zadatkom svake “opasne” grupacije. (Pogledajte prvi komentar g-đe Nine)
    sa pozdravom
    Miodrag

  7. Zbog čega je došlo do preokreta ne znam, ali znam da je nešto uticalo da Đorđe Vukadinović i Slobodan Antonić drastično promene svoje stavove i počnu da brane neodbranivo. Tadić, od kada je došao na vlast, od ministra u raznim resorima pa do predsednika republike, vrlo jasno radi po zadatim diktatima. Vojsku čiji je ministar bio je uništio po diktatu, a slede telekominikacije, spoljna politika, i ostalo.

    On nijednom nije branio pravo srpskog naroda na državnost, suverenost, ekonomsku nezavisnost, i očuvanje kutlure, istorije, duhovnosti, jezika i pisma. Dakle, pošto očigledno ne štiti interese svog naroda i države, logičan zaključak je da radi zatuđe interese.

    NSPM poslednje 2–3 nedelje ne postavlja više zaista kvalitetne članke te će po mojoj proceni ubrzo izgubiti svoje verne čitaoce. Da li su finasije bile u pitanju? Da li su nečim ucenjeni ili ”blago” nagovoreni? NJIhovi stavovi su zabrinjavajući jer ulazimo u posledlju fazu dobro razrađenog plana, a njih dvojica su rešili dapromene dres.

    Novi Standard i Cvijanović postaju daleko bolji od NSPM–a.

    Vukadinović i Antonić treba da pročitaju poslednji intervju sa Slobodanom Samardžićem u Pečatu, da bi videli šta znače jasni stavovi i sagledavanje situacije. Tu nema nikakvih ”nijansi” niti ”časti za gubitnike”. Kvisling je kvisling, a izdajnik je izdajnik.

  8. Recimo da kosovari pristanu na siroku autonomiju i Taci postane Tadicev Premijer a sef Nato baze na kosovu ministar odbrane Srbije,Nikolic Ministar Inozemstva..
    Ili recimo da Tadic i Jeremic nastave da brane vec oteto i da izgube Sandzak,Vojvodinu i Republiku Srpsku..milom ili silom…
    Imperija zeli Beogradski Pasaluk..i to tako da unisti srpski koren ..za sva vremena..
    Tako su Nemci obecali Papi..
    Antonic je u pravu sto brani Tadica u ovom slucaju jer je sve gotovo.
    Niko tu vise ne moze nista.
    Tadic je odradio svoje i postace ko Andjelina…neki ambasador dobre volje ..negde daleko a vi cete ostati tu gde ste da mudrujete …Sta nam to bi!
    Sreca u nesreci..Sukob Izrajela i Imperije sa Iranom moze doneti neki boljitak Srbiji ali to je sve bez veze..
    U nekoj kuci na pabcevackom putu koriste Google da prevedu ovo pismo na engleski..Toliko im je stalo sta mi piskaramo …
    Ps.Isti tekst u NPSM do sada ima 82 komentara..

  9. Cernisevski

    Gospodine Antonicu,

    Treba jos jednom podsetiti da se rezim nedvosmisleno izjasnio da, sem okupatorske, za njih ni jedna druga opcija nije alternativa. I to opredelenje nikada nije dovedeno u pitanje. Svi potezi rezima su isli u smeru omogucavanja strateskih ciljeva okupatora, od legalizacije Ahtisarijevog plana, preko utiranja puta za secesiju Vojvodine, unistavanja vojske, guranje od sebe jedinog potencijalnog saveznika, nema potreba da nabrajam dalje.

    Tako smo dobrovoljno sami sebi vezivali ruke, sami slabili svoje pozicije i sami sebe razoruzavali pred diplomatsku bitku za koju smo najpre, bez ikakve sumnje svesno, pripremili svoj poraz. A onda smo, bez bojazni da je mozemo dobiti, u njoj svojski dali sve od sebe, da bismo za neko vreme alibi kako smo eto sve pokusali, u bitci osvetlali svoj obraz, i casno u njoj izginuli. Pa cak i da iz toga nesto izvucemo, pazite sta kazem, rezim ce uciniti sve da tu gresku ispravi

    Prema tome, da nije prethodno ucijeno sve da se ova bitka ne dobije, jos bi se moglo razgovarati o casnim namerama vlasti. Ovako, nema svrhe.

  10. Narod treba da uzme jednu motku, pa da otera sav ovaj šljam koji se nakotio po Srbiji i sedi na vlasti.
    Ako to ne uradimo skoro, nema nam pomoći.
    Odlazi Tadiću sam da te ne bi mi terali, crno ti se piše jer narod više neće da sluša tvoje priče.

  11. Profesore , izgleda da se bavite zamenom teza i navodite nas u nevaznom pravcu, naime, mislim da Ceda J. i Jeremic nisu suprostavljene opcije niti dobri i zlo vec su dve strane istog novcica. Tako vesto dizete cenu Jeremicu. Paralela da svaka vlast pruza sve manje otpora je netacna jer je Tadic poodavno predsednik drzave pa i za vreme Kostunice kao predsednika vlade i on je bio taj koji je poturao nogu Kostunici. Takvoga kocnicara sada on u organima vlasti nema. To sto ga danas, blic, b92 ponekada napadne to mu samo dize cenu i ti napadi su vesto “izbalansirani”.
    Ko je po vama posvadjao te koje ste nabrojali koji bi mogli da sruse vlast t.j. da oslobode srbiju kako su nazivani 5. oktobra?
    Koliko je bitno kakva je rezolucija i sta u njoj pise kada je Tadic sam izmesta iz saveta bezbednosti (gde postoji mogicnost veta) u gener. skupstinu UN?
    Srpski narod se vesto uposljava da se bavi nevaznim stvarima. Teorija zavere? Zbog cega je to u Srbiji smesno?

  12. Gospodine Antonicu, slusate li danasnje vesti? (27.8.2010.)

    a evo sta kazu i “braca Hrvati”

    ČETVRTAK, 26.8.2010.
    Tadić spreman da prizna Kosovo uz ispunjenje tri uslova

    Predsjednik Srbije Boris Tadić je spreman da prizna Kosovo, pod tri uslova: eksteritorijalnost pravoslavnih manastira na Kosovu, posebni status za Srbe južno od Ibra, te faktičko priznanje statusa quo na sjeveru Kosova, saznaje riječki Novi list iz neimenovanih izvora bliskih srpskoj diplomatiji.

    To je prva javna naznaka da bi vlast u Beogradu bila spremna da jednom zauvijek i trajno riješiti temeljni problem svoga državnopravnog i političkog identiteta, ali i statusa u međunarodnoj zajednici, nakon što je Međunarodni sud pravde u Haagu jednoznačno procijenio da proglašenje nezavisnosti Kosova nije narušilo pravila međunarodnog prava.
    http://www.pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=48563

  13. Pa profesore, šta li vas je nateralo da upotrebite čitav arsenal intelektualnih trikova ne bi li ste odbranili neodbranjivo. Prosto neverovatno naivno deluje Vaša konstatacija, parafraziram, da ćete dotične političare i Vi definitivno okarakterisati kao kvislinge, ako urade ovo ili ono. Pa molim Vas, apsolutno je sve što su do sada uradili-čista državna i nacionalna destrukcija, odnosno veleizdaja koja traje, i što je najgore, ne vidi joj se kraj. Da ima stvarno pravde na Zemlji, onima koje vi tako zdušno branite, bavio bi se preki sud. Samo da naglasim da mi ova situacija veoma teško pada, ipak ste Vi za mene, Profesore, do sada bili intelektualna i moralna gromada, doslovno. Veoma sam razočaran.

  14. Tadic odgovorio na test:

    “Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je danas konsultacije sa Briselom i Vašingtonom o rezoluciji o Kosovu u granicama nacionalnih interesa Srbije” (Politika, subota, 28. 8.)

    Dakle, gospodine Antonicu, u sledecem tekstu bih vas molio da se drzite reci i javno njega i njegovog pulena Vuka Jeremica proglasite onako kako ste najavili – izdajnicima i kvislinzima.

    Da li je sada i vama jasno ili cete opet izmisljati teoriju relativiteta?

  15. Tekst g. Slobodana Antonica objavljen u “Pecatu” pod naslovom: Kvislinzi,patriote i nijanse”, uglavnom trazi odgovor na pitanje da li “borba” Predsednika i njegovog Ministra pred MSP treba biti okarakterisana kao kvinsliski ili patriotski cin. Iako je Vase pravo da izaberete temu, ja bih rekao da ova tema nije sustinska,s obzirom na ugrozenost Srbije. Moja primedba je da ste izdvojili “borbu” Srbije pred MSP-om, od desetogodisnje “borbe” za ocuvanje celovitosti Srbije. Kao da ste namerno odvojili proslost od buducnosti. Vas ne treba podsecati na visegodisnje cinjenice, samo je pitanje kako ih Vi ocenjujete. Da biste sada zakljucili da li je Predsednik kvisling, Vi, kao borac za svestranost analize, ocekujete da saznate da li ce On povuci sadasnju Rezoluciju iz skupstine UN, pa ce te onda reci da li je kvisling ili nije. Da li je moguce g. Antonicu da je to Vas kriterijum?
    Stice se utisak da ste se nasli u izvesnoj ambivalentnoj poziciji, a ako je to tacno, samo Vi znate uzrok.

  16. Poštovani Slobodane, prema poslednjim Tadićevim izjavama, biće onako kako smo mi rekli a ne onako kako ste Vi probali da predstavite.

    Tadić hoće da se dogovara sa 5 zemalja. Ako je tih 5 zemalja već priznalo Kosmet kao nezavisnu državu, i ako tih 5 zemalja ucenjuju druge manje zemlje da priznaju Kosmet, ako nas tih 5 zemalja konstantno ucenjuju na našem putu za EU i stalno dodaju nove uslove, mi moramo da zaključimo da nam tih 5 zemalja ne žele dobro.

    Drugih 5 zemalja koje je Tadiš pomenuo nam bezrezerno pružaju podršku i ničim nas ne ucenjuju da bi zadržale taj stav. Drugih 5 zemalja probaju na razne načine da nam pomognu. Zaključak je da su tih drugih 5 zemalja naši prijatelji.

    Svakom ko logično misli jasno je kuda Srbija treba da ide.

    Ono što Vi, SLobodane, treba sada jasno da kažete jeste da Srbija mora u ovom momentu, radi sopstvenog opstanka, da kaže da je ne interesuje put u EU ako to zahteva potpuni poraz nacionalnih interesa. U tom momentu će se Srbija osloboditi svih tih ucenjivanja, i Vlada koja to jasno istakne imaćete narod iza sebe.

    Ispred Tadića je put izdajnika koji Srbiji donosi samo nove ucene )i svima koji misle je jasno da će 5 zemalja stavljati uvek Kosmet kao uslov), i put nezavisnog odlučivanja o sudbini Srbije, koji će konačno izvući narod iz duboke moralne i ekonomke propasti.

  17. Svakom iole pametnijem čoveku koji pažljivo prati politiku jasno je da su Boris Tadić i Jeremić izdajnici koji SAD omogućavaju da nam otme Kosovo. Bez njihove saradnje to bi bilo nemoguće s obzirom na postojanje rezolucije 1244 i stava Rusije koja brani opstanak ove Rezolucije u SB UN. Antonić je svojim člancima do sada pokazao da poseduje visok stepen inteligencije i sigurno i sam zna da su Tadić i Jeremić kvislinzi. Zato je pravo pitanje zašto tako očajnički brani njihov “patriotizam”. Koji su mjegovi razlozi. Lično ne verujem da su materijalni. Više sam skon mišljenju da bezbedost poseduje neke kompromitujuće podatke o njemu koje bi mu naštetile porodičnom ili javnom statusu i da je ucenjen i nateran da bude “spavač”. Na žalost, kao takav, ne zaslužuje da mu se ovakve kolumne objavljuju u ovom časopisu. One su više dostojne “Politike” i Sonje Liht.

  18. Smešno kao u nekom filmu.
    Antonić je ulogu Davida dodelio Tadiću, stavljajući mu u ruke samo jednu praćku (pitanje upućeno MSP) i na taj način pokušava da ga opravda u njegovoj borbi protiv Golijata(Imperije). Da li je David u toj “nepravednoj” borbi mogao da izabere koplje ili strelu umesto praćke, to ovog “bivšeg” analitičara ne zanima.
    Da li ga interesuje što je David(Tadić) izašao na megdan američkoj i britanskoj diplomatiji sa gaćama spuštenim do cipela?
    Da je Tadić mogao i može da zabode alijansinu zastavu na svaku zgradu u Srbiji, i to bez ikakvih posledica, mislim da je vređanje nezavisne inteligencije i svih onih kojima Srbija, ipak nešto znači.
    Šta je na pomolu? Da li Nova srpska politička misao(NSPM) kreće stopama “vojvode” Nikolića? Da li se iza ovakvog neshvatljivog “misaonog” obrta krije neki finansijski projekat za “jačanje” NSPM, kao mogućnost za iskakanje na politički teren. Da li je NSPM(kao i SNS) preko noći potreban novac za stranačku infrastrukturu?
    Da li su zloupotrebili rodoljubivu intelektualnu elitu, sa kojom su zapretili kao buduća politička snaga i sada to nekom rasprodaju za šaku dolara!?
    Moram priznati, kao i mnogi drugi, da sam potpuno razočaran poslednjim potezima Antonića i Vukadinovića.

  19. Gospodina Antonića je obuzela malodušnost,zašto? Gleda čovek kako razne političke prostitutke uživaju a on sagledavajući otpor Tadićevoj bulumenti zaključuje da radi sizifovski posao.Moram podsetiti gospodina Antonića da ova vlast nema legitimitet da vodi državu,dokaz,socijalisti su posle izbora promenili izbornu platformu i obmanuli javnost, odnosno glasače. Njemu (Tadiću) ne može niko ništa! Mnogi snažniji, bolji, pametniji od Tadića su isto mislili, pa su iznenada potonuli, očekujem od g. Antonića puno kritičkih tekstova,izvinjavam se ali ovaj je jedan od nagorih, da ne elaboriram,predhodnici su uglavnom to argumentovali.

  20. Frankfurter algemajne cajtung posle Vesterveleove posete Beogradu pak piše da “srpski političari u internim razgovorima naglašavaju da im je potrebna ‘poslednja bitka’ u UN da bi domaćoj publici mogli da kažu da su u borbi za Kosovo sve pokušali”.

  21. Evo sta pise nemacka stampa o poslednjoj bitci za KosMet:

    http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5951857,00.html

    Zapad ne veruje Tadiću
    Zapadne diplomate se pitaju da li se može verovati Tadiću, koji je moćniji nego što je njegov ubijeni prethodnik Đinđić ikada bio. „Tadić ima više manevarskog prostora nego što kaže. Međutim on ga ne koristi, mada bi ga opozicija podržala u promeni kursa“ – rečeno je u delegaciji Gida Vestervele-a koji je u petak završio trodnevnu turneju po Balkanu, u okviru koje je bio i u Beogradu.

  22. Gospodine Antonicu,

    S’obzirom da predsednik Tadic upravo namerava da ide u Brisel da sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“ rezoluciju, … ja bih Vas zamolio da shodno Vasem obecanju iz zglavlja Vaseg clanka, javno priznate …

    … „da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti“.

    Zahvaljujem

  23. Poštovani gospodine Antoniću,

    Jedan sam od mnogih redovnih čitalaca vaših kolumni i pratim vaš rad tokom dužeg perioda, na osnovu čega ste kod mene, a siguran sam i mnogih drugih, stekli kredibilitet poštenog, objektivnog i moralnog političkog analitičara, na šta upućuje i moto vašeg sajta: Kome je do morala u politici nek ide na NSPM.
    Čitanje vaših tekstova poslednjih nedelja u meni izaziva zbunjenost. Brojna pitanja mi se nameću. Tražeći odgovore naišao sam na tekstove Dragomira Anđelkovića i Vladana Vukosavljevića, objavljene u Pečatu, u kojima ste vi i gospodin Vukadinović direktno prozvani i u kojima vam se, kao što znate, upućuju veoma ozbiljne optužbe. Ponadao sam se da ćete posle ovih tekstova i vi i gospodin Vukadinović odmah odgovoriti na sve optužbe i tako dati i odgovore na brojna pitanja koja sebi postavljaju čitaoci vaših kolumni. Na žalost, ovaj odgovor je izostao.
    Posle svega ovoga u meni se iskristalisalo pitanje koje vam ovom prilikom postavljam: Zašto ne odgovarate na ove optužbe?
    Ukoliko vaš odgovor izostane, bojim se da ćete ćutanjem odgovoriti da nemate šta da kažete na argumente iznete u ovim tekstovima i da je, onda, sve što su gospoda Anđeloković i Vukosavljević napisali – tačno.

    Sa nadom da ćete tekstom a ne ćutanjem dati argumentovane odgovore koje dugujete i tako očuvati stečeni kredibilitet, vaš još uvek verni čitalac,

    Rodoljub S.

  24. Davor (Osijek)

    G. Antoniću,

    u vašem tekstu “U čemu je spor” objavljenom na sajtu NSPM 26. kolovoza 2010. (link je http://www.nspm.rs/politicki-zivot/u-cemu-je-spor.html) ste napisali:

    “Ako, naime, Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti.”

    Evo danas, 8. rujna 2010, čitamo da se baš to dogodilo – B. Tadić je pristao na sve što je EU tražila od njega te je izbacio sve one stavke iz rezolucije koje pokazuju protivljenje Srbije tzv. “nezavisnosti” Kosova. Evo čak i vaš vjerni kolega na NSPM g. Đorđe Vukadinović kaže da je “Srbija odstupila od svih bitnih stavova”, te da su “Sva tri bitna stava (iz prve rezolucije) ili potuno izostala ili su temeljno redefinisana, a to se sve dešavalo nakon poseta i pritisaka diplomata iz Nemačka i Britanije, pa gorak ukus kapitulacije i popuštanja pred pritiskom postaje još jači” (ovo je objavila NSPM danas u Hronici 08. rujna 2010, link je http://www.nspm.rs/hronika/djordje-vukadinovic-srbija-odstupila-od-svih-bitnih-stavova.html)

    Mene zanima hoćete li g. Antoniću održti riječ? To bi vam bilo mnogo korisnije umjesto što se upuštate u difamiranje onih koji kritiziraju “srpsku” vlast!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *