ВУЧИЋ НА МИНХЕНСКОЈ БЕЗБЕДНОСНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Учествују и Ентони Блинкен, Камала Харис, Ван Ји, Дејвид Камерон, Владимир Зеленски

У Минхену данас почиње 60. Минхенска безбедносна конференција, водећи светски форум за дебату о међународној безбедносној политици, а међу учесницима је и председник Србије Александар Вучић.

Током три дана конференције у хотелу Бајеришер Хоф, учесници ће разговарати о највећим изазовима спољне и безбедносне политике, а циљ скупа је изградња поверења, како би се допринело мирном решавању сукоба, одржавањем континуираног и неформалног дијалога унутар међународне заједнице.

Традиционално у фебруару, конференција окупља шефове држава, влада, министара, водеће личности међународних и невладиних организација, представнике индустрије, медија, академске заједнице и цивилног друштва који учествују у различитим дебатама. Ове године окупиће се више од 450 учесника, а тачан списак биће објављен уочи самог почетка конференције.

Конференцији ће присутвовати председник Србије Александар Вучић, а учешће су најавили амерички државни секретар Ентони Блинкен и потпредседница САД-а Камала Харис, шеф кинеске дипломатије Ванг Ји, министар спољних послова Велике Британије Дејвид Камерон, председник Украјине Владимир Зеленски и други.

Традиционално, уочи конференције, објављује се извештај у којем се анализирају и тумаче важна дешавања у свету и њихов утицај.

Председавајући Минхенске безбедносне конференције Кристоф Хојзген навео је у извештају да свет у 2024. години карактерише “назадовање глобалне политике због све већих геополитичких напетости и економске неизвесности”.

 
 

Под насловом “Изгубити – изгубити” десети безбедносни извештај описује да у тренутној напетој светској ситуацији губе сви.

Овогодишњи извештај одражава тренд пада светске политике, обележен порастом геополитичких тензија и економском неизвесношћу.

Према истраживању, перцепција ризика од војног сукоба у Индо-Пацифику, између Кине и Тајвана, нагло је порасла, а извештај се бави и Источном Европом, као и дешавањима у Украјини и утицајем Русије.

У земљама Г7 “велики делови становништва верују да ће њихове земље бити мање безбедне и просперитетне за 10 година”, наводи Хојзген.

Уједно, анализа резултата анкете показује да људи у земљама Г7 очекују повећање моћи и утицаја Кине и земаља на Глобалном југу на рачун њихових сопствених земаља.

Све већи војни утицај Русије у зони Сахела такође игра улогу у анализи, као и економски аспекти, климатске промене, а према извештају, повећано неповерење у читавом свету одражава се и на перцепцију опасности коју представљају кибернетички напади и негативне последице коришћења вештачке интелигенције.

– Технолошки напредак, који је дуго био покретачка снага нивоа глобалног благостања, све више инструментализују противници таквог развоја, пише у извештају. Минхенска безбедносна конференција ове године обележава 60. годишњицу, а скуп ће трајати до недеље, 18.фебруара.

(Вечерње новости)

Један коментар

  1. Јелена

    Још једна ушкопљена конференција лицемерних и неспособних представника лицемерног света! Још под називом “безбедоносна”! Какву, и коме они безбедност могу донети?!
    А од несхватања (или “несхватања”) правих узрока климатских промена и потеза које треба чинити (да би се “надмудрила” природа) већ сам сва модра – као да није јасно каква је њихова сврха, уствари.
    И опет, наш председник биће тамо да се, ваљда, “на маргинама” састане и изљуби са Зеленским , а врати са штетом…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *