БЕРЛИН “УКИДА” ДЕСНИЧАРЕ? Све непопуларнијег Шолца наљутио наводни план АфД за депортацију миграната

ДОК су саобраћајнице широм Немачке данима биле паралисане због протеста пољопривредника против одлука владе, минулог викенда велики број људи са канцеларом Олафом Шолцом и министарком спољних послова Аналеном Бербок на челу, окупило се на другом скупу – против десничарке партије Алтернативе за Немачку (АфД), у Потсдаму.

Лидере “семафор” коалиције и грађане да изађу на улицу “натерао” је недавни извештај о састанку екстремиста и чланова АфД-а који су, према писању “Коректива”, наводно причали о депортацији милион имиграната из земље, укључујући и оне који имају немачки пасош.

Састанак је подигао велику прашину у Немачкој, што је довело до протеста у Потсдаму, а дан касније и у Есену и Лајпцигу, на којима је, према проценама полиције, било око 10.000 људи. АфД је, после објављивања приче, издао саопштење којим се партија оградила од састанка.

– АфД нема никакве организационе или финансијске везе са тим догађајем, а чланови странке, који су очигледно присуствовали, то су учинили у личном својству, те партија није одговорна за оно о чему се тамо разговарало – наводи се у саопштењу.

Колико је извештај о наводом плану за депортацију миграната узнемирио Немачку показало се када су се појавили захтеви да се забрани АфД. Но, поступак за забрану странке није тако једноставан. Да би се нека партија забранила мора да заступа противуставне циљеве – што значи да мора да тежи ограничавању или укидању слободарског, демократског основног поретка, објашњава Дојче веле. Такође, мора да постоји планско активно деловање чланова странке, или њених присталица, како би се постигли противуставни циљеви. Такође, за све то морали би да постоје и докази.

– Нећемо дозволити да неко у нашој земљи прави разлику на основу тога да ли неко од нас има мигрантску позадину или не. Ми штитимо све, без обзира на порекло, боју коже или то колико је неко неугодан за фанатике с фантазијама асимилације – написао је Шолц после објављивања извештаја.

Притисак на десничарску партију, која је, иначе, јавно подржала немачке пољопривреднике, придруживши им се на улицама, због чега су их лидери из власти оптужили да покушавају да искористе демонстрације, долази у тренутку када АфД ужива све већу популарност код грађана. Висок рејтинг деснице не одговара владајућој “семафор” коалицији, која, насупрот АфД-у, све више губи поверење грађана.

Анкете предвиђају висок рејтинг АфД на наступајућим локалним и покрајинским изборима, који ће се ове године одржати у три покрајине на истоку – Саксонији, Бранденбургу и Тирингији. Истраживања показују да АфД има највећу подршку бирача на истоку земље. Немачки медији пишу да би десница ове јесени могла да добије и првог покрајинског премијера у Тиргинији, а за ову фотељу виђен је Бјерн Хеке, шеф посланичке групе у парламенту те покрајине.

Хеке, ког немачки медији карактеришу као припадника радикалне струје АфД-а, говорио је да ће уколико буде изабран за високу позицију у Тиргинији обуставити борбу против деснице, и, чак, раскинути медијске уговоре са државом.

(А.Војиновић, “Вечерње новости”)

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *