ШНАЈДЕР ВРБОВАО ПОЛИТИЧАРЕ И НВО БОРЦЕ

БЕЗБЕДНОСНО-информативна агенција пратила је Хрвоја Шнајдера дуже од годину дана, а њени оперативци имају видео и аудио-снимке његових сусрета са српским политичарима, привредницима, новинарима, активистима НВО сектора, из којих се недвосмислено закључује да се први секретар амбасаде Хрватске у Београду бавио обавештајним радом.

Проглашење хрватског дипломате за персону нон грата и његово протеривање у матицу још више ће нарушити ионако пољуљане односе између две државе, али је наша страна морала да реагује пошто је Шнајдер својим активностима угрозио безбедност Србије и компромитовао своју позицију. Тим пре, што Хрватска, баш као и већина осталих земаља, овде има своје официре за везу са домаћим службама, док је Шнајдер, као оперативац Сигурносно-обавештајне агенције, свој положај у амбасади користио као параван за субверзивне акције против домаћина.

Како преносе добро обавештени извори “Новости”, он се на различитим локацијама у српској престоници састајао са представницима разних политичких опција, а фокус његовог интересовања су биле предизборне активности у Србији, домаћа партијска политика, косовско питање, наши односи са Русијом и Кином, економске прилике, стање у војном сектору…

Многи његови саговорници из света политике, новинарства, бизниса, НВО, временом су постали свесни да су упали у мрежу перфидног Хрвата, али су наставили да му достављају тражене информације. Најчешће су то била документа или подаци похрањени на флеш меморијама. Шнајдер је располагао и завидним буџетом, па се проверава да ли је појединцима плаћао за сазнања која су му износили као на тацни.

Иначе, реч је о човеку који је 2017. службовао на Косову и Метохији где хрватске обавештајне структуре имају јако упориште. Њихове везе са естаблишментом лажне државе армиране су још током злочиначког прогона српског становништва из Крајине 1995, у којима су учествовали и Агим Чеку и Рахим Адеми. Загреб је слао своје инструкторе да обучавају припаднике такозване војске Косова, а недавно је тај обавештајно-безбедносни ортаклук добио и политичку надградњу када је хрватски председник Зоран Милановић за говорницом у УН јавно обећао да ће помоћи да тзв. Косово постане чланица те међународне организације.

 

После Приштине, Шнајдер је своје службовање од 2020. наставио у Београду. Као припадник СОА подацима није само снабдевао матицу, већ се сумња да су по систему колективне безбедности неке његове информације завршавале и у штабу НАТО. Није, наиме, тајна да најприсутније западне службе у овом поднебљу – америчка, немачка и британска, користе регионалне партнере за одређене задатке. Тако су својевремено ангажовали Хрвате као “подизвођача” да прикупљају податке о набавци кинеских беспилотних летелица за потребе Војске Србије.

Када се сумира да је Шнајдер највиши дипломата у последњих неколико деценија (не рачунајући ускраћивање гостопримства појединим амбасадорима после признавања Косова) који је протеран из Србије, онда постаје и јасније због чега је запад свим силама био навалио да доскорашњи директор БИА Александар Вулин напусти ту функцију. Очигледно је да им је по вољи неко други који не би следио зацртани курс независне, суверене и војно неутралне Србије.

Иначе, недуго после саопштења нашег Министарства спољних послова у којем се констатује да је “Шнајдер грубо изашао из оквира дипломатских норми, прекршивши Бечку конвенцију”, огласио се и Загреб који је “у потпуности одбацио основ за протеривање”:

– Задржавамо право да одговоримо на овај потез у време и на начин који одаберемо – навели су из хрватског МСП.

 

Случај Чоловић

ОДНОСЕ Загреба и Београда 2016. додатно је оптеретила шпијунска афера, када је у околини српске престонице ухапшен Чедо Чоловић, под оптужбом да је Хрватској продавао поверљиве војно-обавештајне податке. Некадашњи официр Војске Републике Српске Крајине осуђен је на казну затвора од три године.

Каран: Циљ да доведу послушнике

ВОЈНИ аналитичар и бивши официр КОС Љубан Каран објашњава да Хрватска има дрзак приступ према Србији од рата па до данас, и да ово није први пут да показују агресивност у недозвољеном обавештајном раду.

– Није први пут да се њихов незаконит рад открива, а чак је било и кривичних пријава везано за њихове агенте и шпијуне – наводи Каран, за “Новости”.

– Они сада покушавају да обавештајним радом према Србији, ометају српске и друге обавештајне службе, да иду на компромитацију кадрова, да би успели да са тих места склоне за њих неподобне и поставе оне који би радили у њиховом интересу. Циљ и хрватских, бошњачких, албанских служби је да доведу послушнике који ће да испуњавају налоге великих сила.

(Вечерње новости)

Један коментар

  1. On je proteran, a šta je sa svim onim pseudo srbima koji su sarađivali sa njim? Gde je njihov spisak, optužnica, zatvor?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *