МАРОКАНЦИ БИЈУ БИТКУ С ВРЕМЕНОМ ЗА ПРЕЖИВЕЛЕ

СТРАВИЧНИ биланс земљотреса у Мароку попео се на више од две хиљаде жртава. Спасилачке екипе даноноћно раде у проналажењу евентуалних преживелих под рушевинама, али се страхује да црне бројке овде неће бити заустављене. У земљи је проглашена тродневна национална жалост.

 

Нарочито је алармантно у брдовитим беспућима планинског масива Атлас, југоисточно од Маракеша. У модерним градским квартовима, зграде од стакла и бетона, пројектоване да пруже отпор сеизмолошкој сили, преживеле су жестоки удар од 6,8 степени Рихтерове скале. Али, тамо где су куће прављене од блата и камења, ситуација је посве другачија. У провинцији Ал Хауз, где се налазио епицентар, стање је апокалиптично. Медијски простор преплавили су снимци катастрофе. После 24 сата, извучен је становник једног села од кога су остале само рушевине. Заједничким напорима на носилима су га извукли локални спасиоци и комшије, а затим у сузама пали једни другима у загрљај. Усред хаоса и крша, помаже и војска. Сви траже најмањи знак живота, али знају да је трка с временом немилосрдна. Негде становници морају сами да се сналазе и да голим рукама уклањају камен по камен.

Пред некима од срушених сеоских настамби немоћни грађани плачу, јер не могу да приђу својим најближима под рушевинама. Сахрањене су и прве жртве у селима. За преживеле, постављају се шатори да не би бдели под ведрим небом. Овде, на висини, ноћи могу да буду хладне. Људи се боје репризе потреса, и у најугроженијим зонама и даље бораве напољу. Поставља се и питање на који ће начин бити пружена међународна помоћ. Француска избегава да се наметне да не би испало како бивша колонијална сила има патронажни однос према некадашњим поданицима. Чекао се званични позив сувереног и независног Марока.

– Мобилисали смо све расположиве техничке и безбедносне екипе, да бисмо могли да интервенишемо, у тренутку када мароканске власти то буду оцениле корисним – дипломатски је изјавио француски председник Емануел Макрон.

Засада, на лице места отпутовала је француска Мисија солидарности народне помоћи, с циљем да се утврди степен катастрофе и са локалним организацијама сличног типа евидентирају најхитније потребе за становништво. Шпанија је јуче током дана добила дозволу из Рабата да пошаље људство. Мадрид ће у првом налету, како се наводи, упутити у Мароко 58 спасилаца и материјалну подршку. Понуде међународне помоћи се умножавају. Француски шеф државе је из Њу Делхија, где се налази на самиту Г20, нагласио да су учесници активирали Светску банку, ММФ, ЕУ и Афричку унију, у циљу организовања помоћи за обнову Марока. Умножавају се истовремено изрази саучешћа и подршке. У суботу увече, град Париз је одао почаст жртвама, тако што су светла на Ајфеловој кули угашена у 23 сата.

Редови пред центрима за трансфузију крви у Мароку су непрегледни. Солидарност је присутна на сваком кораку. Чувени марокански фудбалер, члан ПСЖ, Ашраф Хакими, био је међу првима који су дали крв. Исто су учинили сви марокански репрезентативци и стручни штаб. Истовремено, продавци сувенира и домаћих производа још првог дана после страшне ноћи стидљиво су изашли испред зидина старог града, Медине у Маракешу, јер не желе да на једну невољу придодају другу. Наиме, присутан је страх да не остану без прихода од туриста у овом тренутку када је свака пара добродошла, када су многи остали без свега што су имали. Српски држављани који живе и раде у Мароку, а њих је педесетак, су, како је “Новостима” у суботу потврдио амбасадор Србије Иван Бауер, добро.

– Делови земље у којима живе нису погођени разорним земљотресом који је погодио регион око Маракеша. Нико од наших држављана – како нам је казао амбасадор Бауер, засад није тражио помоћ од амбасаде. 

Горан Чворовић, “вечерње новости”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *