Znanje bez granica

Zašto je povezivanje akademskog i biznis sektora pitanje od strateškog značaja?

Ponekad je dovoljno promeniti ustaljeni format nastave pa da učenje postane izazov. Ako format podrazumeva i predavače čije se pozicije dozivaju sa našim planovima o budućim zanimanjima, onda sticanje znanja postaje inspiracija.
Ove tvrdnje sažetak su iskustva studenata fakulteta beogradskog i novosadskog univerziteta koji su imali prilike da prate onlajn gostujuća predavanja stručnjaka NIS-a. U okviru NIS-ovog programa „Energija znanja“ održano je 33 onlajn predavanja na kojima su stručnjaci iz biznis sektora dali svoj doprinos razvoju naučnoobrazovnog procesa, ali i poslovne prakse.

TRANSFER ZNANJA Stručnjaci kompanije NIS nastavili su ovu praksu i u novoj akademskoj godini. Prepoznajući važnost deljenja praktičnog znanja, produbljivanja veze između akademskog i biznis sektora i povezivanja sa studentskom populacijom, realizacija gostujućih predavanja namenjena studentima partnerskih fakulteta beogradskog i novosadskog univerziteta nastavljena je i u izazovnim okolnostima u 2020. godini, te su ona preusmerena u onlajn format.
U ovom, zimskom semestru, realizovano je 8 gostujućih predavanja NIS-ovih eksperata, dok je u prethodnom ciklusu letnjeg semestra realizovano čak 25 onlajn gostujućih predavanja.
Na Elektronskom fakultetu u Nišu, s kojim kompanija NIS sarađuje na polju digitalnih tehnologija i inovacija, održana su četiri interaktivna predavanja tokom kojih su stručnjaci kompanije kroz praktične primere predstavili načine upotrebe i primene digitalnih tehnologija u proizvodnji nafte i gasa.
„Cilj naših predavanja je deljenje i transfer znanja studentima i profesorima o naftnom inženjerstvu i upotrebi digitalnih tehnologija u naftnoj i gasnoj industriji, koje je nesumnjivo veoma korisno za dalju saradnju i realizaciju zajedničkih projekata između fakulteta i kompanije“, rekao je Mihail Naugoljnov, rukovodilac projekta „Digitalna laboratorija“ u NIS-u i jedan od predavača na ovom fakultetu.

IZ PRVE RUKE Tri stručna predavanja održana su i za studente smera Naftno-petrohemijsko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, tokom kojih su studentima približeni kompleksni radni procesi koji se odvijaju u Rafineriji nafte Pančevo.
Poslednje predavanje održano je studentima Ekonomskog fakulteta u Beogradu u okviru predmeta Menadžment odnosa sa kupcima, na temu implementacije SAP CRM sistema u NIS-u.
„Iako je projekat završen 2014. godine, ova tema je veoma aktuelna i primenljiva kako danas, tako i ubuduće, a naše iskustvo je bilo veoma korisno studentima, posebno uzimajući u obzir da na našem tržištu nema mnogo ovako kompleksnih i obimnih implementacija CRM rešenja“, izjavila je Snežana Đurović, rukovodilac sektora IT u Bloku Promet, koja je sa studentima nesebično podelila svoju ekspertizu.
Na dobrobiti ovakve saradnje ukazuje i prof. dr Zoran Bogetić, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
„Između kompanije NIS i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, renomiranih institucija u privredi i obrazovanju, ostvarena je saradnja od koje tek treba očekivati dobre rezultate od obostrane strategijske koristi“, navodi profesor Bogetić.
Pored realizacije gostujućih predavanja, kompanija NIS dodeljuje stipendije najboljim studentima koji se obrazuju na smerovima od interesa za kompaniju, organizuje prakse i terenske posete, donira sredstva za poboljšavanje obrazovne infrastrukture i promociju nauke i ruskog jezika.
Onlajn gostujuća predavanja NIS-ovih eksperata organizovana su za: Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu, Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu, Tehnološki fakultet i Fakultet tehničkih nauka. Studenti Pedagoškog fakulteta u Somboru i učenici Karlovačke gimnazije u Sremskim Karlovcima su takođe imali priliku da iz prve ruke slušaju iskustva kada je u pitanju učenje ruskog jezika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *