Momin atelje u „Domu Vojske“

Izložba „U ateljeu“, umetnički projekat čija je okosnica izlaganje i predstavljanje autentičnog stvaralačkog prostora Mome Kapora (otvorena od petka, 20. marta) u Velikoj galeriji „Doma Vojske“ u Beogradu, prikazaće i seriju slika iz čuvenog ciklusa „Školice“ i nekoliko najranijih radova (sa Akademije) ovog slavnog beogradskog umetnika 

Likovni radovi Mome Kapora pripadaju privatnim kolekcijama i Zadužbini „Momo Kapor“, koja je autor koncepta izložbe, u saradnji s Ministarstvom odbrane Republike Srbije. Na izložbi, koja će trajati mesec dana, posetioci će biti u prilici da osete duh Kaporovog stvaralaštva u izmeštenom ateljeu, da vide boje kojima je slikao, kako su izgledale njegove palete…
„Nikada čovek ne može saznati o nekom slikaru toliko mnogo, a za kratko vreme, ako ne vidi njegov atelje, stan ili kuću u kojoj živi. Nijedna retrospektivna izložba ne može vam otkriti one male, dirljive stvari iz kojih se čitaju umetnikovi dani, njegov pokret ili svet njegovog pogleda“, navela je Ljiljana Kapor, osnivač Zadužbine „Momčilo Momo Kapor“, u katalogu izložbe.
Likovni radovi Mome Kapora koje će posetioci moći da vide jesu slike s motivom dečjih školica, po kojima je bio prepoznatljiv i jedinstven u svetu. Biće izloženo desetak radova s ovim motivom rađenih raznim slikarskim tehnikama, uključujući i „Njujorške školice“. Kapor je školice počeo da slika sredinom sedamdesetih godina, povremeno živeći u Njujorku, i nastavio do kraja života. Inspiraciju je dobio kada je na trotoaru jedne njujorške ulice ugledao prvi crtež svakog detinjstva i osetio nostalgiju za Beogradom gde je odrastao.
U knjizi „Uspomene jednog crtača“ taj je momenat opisao kao da mu je neko dao tajni znak s neba i vratio ga u detinjstvo: „Školica je, pre svega, poziv na igru – jedinstvena sinteza crteža i pokreta, prava ulična umetnost koja se spontano rađa preko dana, a iščezava noću pod šmrkovima uličnih polivača ili pod stopalima prolaznika. Ona je i primitivni trotoarski krst od koga beže ulični demoni – umetnost najsiromašnije gradske dece za koju nije potrebna druga vrsta ulaznice sem komadića cigle koji se kao žeton na kockarskom stolu pokreće skakanjem na jednoj nozi.“
Na otvaranju (zakazano za 19 sati) izložbe „U ateljeu“ govoriće slikar Miloš Šobajić, a biće predstavljena i druga knjiga Kaporovih intervjua, „Sentimentalni rat i mir Mome Kapora“, u izdanju SKZ i Zadužbine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *