Advokati nastavljaju protest sa neizmenjenim zahtevima

Skupština Advokatske komore Srbije odlučila danas da se nastavi protest advokata sa obustavom rada u celoj Srbiji sa neizmenjenim zahtevima – za izmenu Zakona o javnom beležništvu, regulisanje paušalnog oporezivanja i smenu ministra pravde.

Predsednik AKS Dragoljub Đorđević rekao je Tanjugu da je Skupština AKS glasanjem odlučila da se protest nastavi u neizmenjenom obliku i sa neizmenjenim zahtevima, ali i da se nastave pregovori sa Ministarstvom pravde oko rešavanja zahteva advokature.

Pregovori se nastavljaju sutra u Ministarstvu pravde, dodao je Đorđević i napomenuo da je Skupština AKS dala određene smernice stručnom timu AKS za pregovaranje.

Sednica Skupštine AKS održava se u hotelu “M” u Beogradu, ali je prema odluci rukovodstva komore zatvorena za javnost.

Tokom rasprave čuo se predlog da se ublaži obustava rada u odnosu na pritvorske predmete za lica koja su već u pritvoru, jer je zabranom rada u tim postupcima komora povredila kodeks ponašanja, jer ih onemogućava da štite prava svojih klijenata koji su u pritvoru.

Odgovor koji je na to istican je da je samo sud pozvan da odlučuje o pritvoru te da taj razlog ne stoji, kao i da kodeks obavezuje advokate da štite zakonitost.

Advokati su na poslednjoj Skupštini održanoj 13. septembra doneli odluku da četiri dana kasnije otpočnu protest sa obustavom rada do ispunjenja istih zahteva.

Pregovori o zahtevima advokata – da se izmeni Zakon o javnom beležništvu i reguliše paušalno oporezivanje, sa Ministarstvom pravde vođeni su u više navrata, ali nisu doveli do obustave štrajka. Poslednji koji su prekinuti u subotu, trebalo bi da se nastave sutra.

Na predlog Ministarstva pravde, Zakon o javnom beležništvu izmenjen je u novembru tako što je ukinut monopolističcki položaj javnog beležnika za sastavljanje ugovora o prometu nepokretnosti.

Tim izmenama utvrđena je mogućnost da to rade građani sami ili uz pomoć advokata, u kom slučaju se notarska usluga za solemnizaciju ugovora naplaćuje 60 odsto od pune cene koja se plaća kada ugovor sastalja javni beležnik u formi javnobeležničkog zapisa.

Međutim advokati traže da se ugovori o prometu nepokretnosti samo legalizuju odnosno overavaju kod javnog beležnika, kao što je to do 1. septembra činio sud.

Nedavno je, na predlog Ministarstva pravde, Vlada izmenila Uredbu o paušalnom oporezivanju u skladu sa zahtevima advokature.

 

Ministarstvo ostaje pri svom stavu, rešenje u kompromisu

 

Ministarstvo pravde će i dalje imati stav kao na početku pregovora sa predstavnicima Advokatske komore Srbije, a ako želimo da pronađemo rešenje ono mora biti kompromisno, izjavio je večeras u Čačku ministar pravde Nikola Selaković.

Prema rečima Selakovića, ono što su predstavnici advokature nedvosmisleno rekli na poslednjem sastanku jeste da ukoliko se ne razmatra mogućnost ukidanja solemnizacije javno beležničkog zapisa kod ugovora o prometu nekretnina i ostanka isključivo overe samih potpisa kao nečega što će raditi javni beležnici, oni nemaju o čemu da razgovaraju.
“Takva pozicija ne doprinosi nalaženju rešenja i nije dobra”, naveo je Selaković.
Skupština Advokatske komore Srbije odlučila je ranije danas da se nastavi protest advokata sa obustavom rada u celoj Srbiji sa neizmenjenim zahtevima – za izmenu Zakona o javnom beležništvu, regulisanje paušalnog oporezivanja i smenu ministra pravde

Razgovori vođeni protekle sedmice su bili vezani za pitanja oko izvesne promene zakona, ali nisu bili inkluzivni jer AK nije prihvatila da u tim pregovorima učestvuju i predstavnici Javno beležničke komore, rekao je Selaković.
“Danas sam drugi put za redom dobio pismo predstavnika Javno-beležničke komore koji je tražio da budu uključeni u ove razgovore, a sa druge strane, ne bih rekao da smo bili na pragu kompromisnog rešenja. Ministarstvo pravde je pomoglo da se dođe do rešenja kada su u pitanju paušalne poreske obaveze advokata, napravilo veliki korak u javnom beležništvu i prometu nepokretnosti”, naveo je ministar.

Iako će sutra biti nastavljeni razgovori Selaković je pitao koji su to ustupci koje je napravila AK.
“Ako se ide na kompromisno rešenje, obe strane u razgovoru treba da se odreknu pojedinih zahteva i naprave kompromis u unteresu građana”, istakao je Selaković.

On je podsetio da je u pregovorima, pored ministarstva, učestvovala i tročlana delegacija međunarodne Organizacije advokata iz Mađarske sa predstavnicima AKS i da su se svi saglasili da je trebalo da ti razgovori imaju dva cilja.

Prvi je bio da se definišu teme oko kojih treba razmatrati izmene određenih zakona, drugi vremenski okvir uz dva načela – da razgovori budu inkluzivni i okupe sve strane vezane za zakon, i drugi – da rešenje mora biti kompromisno.

Selaković je još jednom najstrože osudio demoliranje kuće članice pregovaračkog tima AKS Tanje Arsić i zatražio da državni organi reaguju.
“Apsolutno, kao i u slučaju drugog građanina, ali neko ovaj događaj povezuje sa tim jer je ona član radne grupe sa Ministarstvom pravde što je neprihvatljivo”, zaključio je Selaković.

Jedan komentar

  1. …. advokatura je, do najnovijih “reformi” bila jedan od stubova pravosuđa kod Srba ?! Slobodoljubivost se i u ovome `ogleda` ?! Šta o tome misle Kinezi, o `reformama` u korist – korupcije ?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *