Vulin: Ne tražimo ni najteža, ni najlakša poglavlja

 Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je danas da Srbija u pretpristupnim pregovorima sa EU ne traži otvaranje ni najtežih, ni najlakših poglavlja, već da ona ide svojim putem i da gradi svoju zemlju. 

“Trudimo se da Srbija bude bolja, lepša, uređenija, bogatija, a da li će to prihvatiti i razumeti Evropska unija ili bilo ko drugi, manje je važno”, rekao je Vulin u Nišu.

Najvažnije je da mi stvorimo zemlju koja će biti vredna ne samo prijema u EU, već vredna prijema u bilo koju organizaciju, dodao je on.

Prema njegovim rečima, Srbija nije ta koja odlučuje kada će i šta biti otvoreno.
“Poglavlja u sebi sadrže brojne preporuke koje treba da ispunite i stvari koje je dobro da uradite da bi vaša zemlja napredovala, a mi se baš tako ponašamo”, istakao je Vulin.

Vulin je rekao da će Srbija raditi na ispunjenju svih preporuka, jer je to dobro za nas i naveo primere pojedinih poglavlja, ukazujući da je u poglavlju 19 sadržana preporuka poboljšanja položaja socijalno ugroženih i da to i Srbija radi zato što se bori protiv siromaštva, a ne zato što to traži EU.
“U poglavlju 23 i 24 piše da se moramo boriti protiv korupcije i kakave veze ima EU sa tim? Mi ćemo se boriti protiv korupcije”, naglasio je Vulin.

Na pitanje novinara da li treba očekivati najteže uslove od Nemačke, on je rekao da to nije stvar jedne zemlje i da je Nemačka vlada vezana odlukom Bundestaga, čiji je stav da prvo mora da se ispuni poglavlje 35 da bi mogla da se otvaraju ostala poglavlja.

To je stav njihove zemlje, rekao je Vulin i dodao da premijer Srbije Aleksandar Vučić kada razgovara sa predstavnicima stranih država govori o Srbiji, o našim potrebama o tome šta smo preduzeli i šta ćemo preduzeti, a da li će oni verovati ili neće to je njihova stvar.

Vulin je dodao da su interesi Srbije na prvom mestu.

Da li neko razume da smo Briselskim sporazumom zaštiti Srbe i da to treba nagraditi, to se nas ne tiče, ali nas se tiče položaj Srba na Kosovu i tiče nas se da se Briselski sporazum sprovede do kraja, a to znači da se formira Zajednica srpskih opština, rekao je Vulin.

On je Nišu sa gradonačelnikom Zoranom Perišićem i sa direktorom Centra za socijalni rad “Sveti Sava” Zorananom Jović potpisao Memorandum o radnoj aktivaciji nosilaca prava ili osoba sa socijalnim potrebama.

 

Uspešnija borba protiv korupcije

 

Vulin je rekao da se ova vlada mnogo uspešnije bori protiv korupcije nego prethodne vlade i da je ova vlada bila u vreme privatizacije ona ne bi bila pljačkaška.

“Mi se sada vraćamo unazad i po 20 godina da bi pokušali da se izborimo sa nečim što smatramo korupcijom”, kazao je Vulin.

Vulin je zapitao koje je ministarstvo sprovodilo reviziju invalidskih penzija i rekao da da je to trebalo uraditi još 2003. godine jer je bilo lakše doći do onih koji su dobili penziju mimo zakona i do onih koji su im to omogućili, kazao je on.

Tada im nije palo napamet da to urade, a trebalo je to uraditi i 2008. kada je isticao rok po zakonu, rekao je ministar.

Mi to radimo danas i okrećemo se unazad koliko je to potrebno, napomenuo je Vulin.

Upitan o kontroli rada gerontoloških centara, Vulin je rekao da je do sada zatvoreno ukupno 13 ustanova, 10 koje su bile potpuno ilegalne i tri koje su imale dozvole, ali nisu radile po njima.

Imali smo više od 90 kontrola, a to je moglo biti urađeno i pre nas, kazao je Vulin.
“Nećemo stati dok ne proverimo sve invalidske penzije i nećemo stati dok ne proverimo i poslednji ilegalni centar”, istakao je Vulin i dodao da njegov cilj nije zatvaranje centara, već njihovo otvaranje, ali u skladu sa zakonom.

Upitan da li su preporuke Agencije za borbu protiv korupcije obavezujuće, Vulin je rekao da one nisu po zakonu obavezujuće, ali da se one pažljivo saslušaju, kao što je to slučaj i sa svakom predstavkom građana koji ukazuju na takve pojave.

Vulin je sa gradonačelnikom NIša Zoranom Perišićem i direktorom Centra za socijalni rad Zoranom Jovićem potpisao Memorandum o saradnji u sprovođenju mera socijalne uključenosti korisnika novčane socijalne pomoći.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *