KiM: Devet godina od pogroma nad Srbima

Vlada Srbije i SPC obeležiće devetu godišnjicu martovskog pogroma, u kome je od 17. do 19. marta 2004. godine proterano više od četiri hiljade Srba i uništen veliki broj crkvenih objekata

Vlada Srbije i Srpska pravoslavna crkva obeležiće nizom komemorativnih svečanosti devetu godišnjicu martovskog pogroma, u kome je od 17. do 19. marta 2004. godine sa Kosova i Metohije proterano više od četiri hiljade Srba i uništen veliki broj crkvenih objekata.

Godišnjica će, između ostalog, biti obeležena u nedelju akademijom u Narodnom pozorištu u Beogradu, kojoj će prisustvovati predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, a zatim i izložbom na Trgu Republike.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju će godišnjicu obeležiti pod sloganom “Zločin bez kazne”, a program počinje u nedelju liturgijom i pomenom nastradalima u pogromu, koju će u crkvi Svetog Nikole u Prištini služiti vladika raško-prizrenski Teodosije.

Liturgiji će prisustvovati i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin.

Program će biti nastavljen akademijom “Zločin bez kazne. Pesmom protiv zveri” i izložbom fotografija u Kosovskoj Mitrovici.

Srpska pravoslavna crkva će godišnjicu pogroma u nedelju obeležiti izložbom “Da se ne zaboravi”, u okviru koje će u Svetosavskom domu na Vračaru biti izložene kopije fresaka srpske vladarske loze Nemanjića.

I devet godina posle martovskog nasilja na Kosovu Srbija nastavlja da upozorava međunarodnu zajednicu na stalno prisutnu ugroženost tamošnjeg srpskog stanovništva i permanentnu kampanju zatrašivanja koju sprovode kosovski Albanci.

Premijer Dačić je, tako, u poslednjem obraćanju Savetu bezbednosti, istakao da incidenti na Kosovu, koji su pobrojani i u izveštaju generalnog sekretara UN, jesu deo orkestrirane kampanje usmerene na zastrašivanje kosovskih Srba, sa ciljem da se sprovede totalno etničko čišćenja i zatre srpska kulturna baština.

Dačić je tom prilikom podsetio da je više od 200.000 nealbanaca prognano sa teritorije Kosova i Metohije od juna 1999. godine, a da se u prethodnih godinu dana u pokrajinu vratilo samo 45 interno raseljenih Srba.

U talasu nasilja na Kosovu i Metohiji od 17. do 19. marta 2004. godine ubijeno je 19 osoba, od kojih osam Srba, dok je 11 Albanaca život izgubilo u obračunu s međunarodnim snagama bezbednosti.

Kao nestali još se vode dvoje Srba, iz domova je proterano više od 4.000 Srba, napadnuti su spomenici kulture i svetinje SPC.

Na Kosovu i Metohiji je u pogromu uništeno ili do temelja spaljeno 35 hramova SPC, među kojima 18 spomenika kulture, poput hrama Bogorodice Ljeviške u Prizrenu iz 14. veka. Prema podacima Eparhije raško-prizrenske SPC, iz aprila 2004, ukupan broj uništenih crkvenih zgrada je bio blizu 100.

Na Kosovu su u tri dana pogroma povređene 954 osobe, među njima 143 srpske nacionalnosti i desetine pripadnika međunarodnih snaga koji su se sukobili s lokalnim Albancima štiteći Srbe i njihovu imovinu.

Uništena su i 72 vozila UN, “etnički očišćeno” šest gradova i devet sela, porušeno je, zapaljeno ili teško oštećeno 935 srpskih kuća i deset društvenih objekata.

U srpskim crkvama na Kosovu i Metohiji tokom martovskog pogroma nestalo je, uništeno ili oštećeno neprocenjivo kulturno nasleđe, hiljade ikona, fresaka, drugih crkvenih relikvija, starih i retkih knjiga, dokumenta.

Međunarodni tužioci i sudije na Kosovu procesuirali su sedam slučajeva uništavanja crkava i 67 osoba osudili na zatvorske kazne od 21 meseca do 16 godina.

Povod ili izgovor za pogrom bila je kampanja medija na albanskom u kojoj su lokalni Srbi optuženi da su psima naterali preko reke Ibar grupu dečaka Albanaca iz sela Čabar kod Zubin Potoka od kojih se jedan utopio u reci.

Istraga UNMIK policije utvrdila je da su optužbe bile lažne, a portparol međunarodne policije Neridž Sing izjavio je tada da su “preživeli dečaci posle tragedije bili pod jakim pritiskom albanskih novinara i političara da optuže Srbe iz susednog sela”.

Kosmetski Albanci su najpre započeli proteste u južnom delu Mitrovice, da bi u sumrak krenuli u oružani napad na Srbe u severnom delu grada, što su nastojali da obuzdaju pripadnici Kfora.

Predstavnici međunarodne zajednice ocenili su tada da je “etnički motivisano nasilje” nad Srbima na KiM “planirano i dobro orkestrirano”, ali se ispostavilo da više od 20.000 pripadnika međunarodnih snaga isprva nisu adekvatno reagovali da bi ga sprečili.

Teror albanskih ekstremista osudili su potom Savet bezbednosti UN, kao i EU, a Parlamentarna skupština Saveta Evrope je 29. aprila 2004. donela rezoluciju.

NALOGODAVCI Posle pogroma nad Srbima, uhapšeno je 270 Albanaca, 143 osobe su osuđene, većina na novčane kazne, a 67 na zatvorske kazne, ali ne i glavni akteri iz političkih struktura i redova nekadašnje OVK.

RASELJENI Ni devet godina posle proterivanja većina žrtava martovskog pogroma nad Srbima nije se vratila u svoje domove, brojni se i dalje nalaze u kolektivnim centrima, kontejnerskim naseljima ili tuđim kućama u statusu interno raseljenih.

Srbi na KiM žive u strahu, zločinci nisu procesuirani

Poslanici vladajućih i opozicionih stranaka saglasni su u oceni da Srbima na Kosovu ni danas nije bolje nego u danima pred martovski pogrom i da žive u veoma teškoj situaciji bez ikakvih ekonomskih perspektiva.

Predsednik skupštinskog odbra za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun naveo je juče da je pogrom marta 2004. godine bio organizovan i planski i da su za njegove pripreme znale pojedine obaveštajne službe, a posebno nemačka i američka.
“Srbi na Kosovu nisu građani drugog, već nekog petog ili šestog reda, bez ikakve ekonomske perspektive, sa minimumom ljudiskih prava”, ukazao je Drecun i dodao da je Srbima na Kosovu i Metohiji život svakodnevno ugrožen.

Poslanik JS Dragan Marković je ocenio da bezbednost za Srbe na Kosovu i Metohiji ne postoji, a da su za razliku od njih Albanci zaštićeni i da imaju sva prava koja nedostaju srpskoj zajednici.
Svake nedelje imamo napad na neku srpsku porodicu, a međunarodna zajednica nikada nije niti će pronaći počinioce. Mi koji se bavimo politikom moramo odlučinije da podignemo svoj glas protiv onoga što se dešava Srbima na Kosovu i Metohiji, kazao je Marković.

Poslanik DS i bivši ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović rekao je da se veoma mali broj proganinh vratio na Kosovo i dodao da je takođe mali broj kuća i stanova, crkva i manastira uništenih u pogromu obnovljen.
“Srbi se s punim pravom boje šta će se dalje desiti, zato su i zaintersovani za dijalog (Beograda i Prištine) i kako će se rešiti politički status Kosova i Metohije”, istakao je Bogdanović.

Poslanik LDP Bojan Đurić je ocenio da položaj kosovskih Srba ni danas nije bolji nego uoči martovskog pogroma 2004. godine, ali i ukazao da su oni mnogo puta od tada zloupotrebljeni od strane vlada u Beogradu.
“Nadam se da su trenuci političke zloupotrebe za izvlačenje ljudi na barikade i stradanje na njima iza nas i da će u narednim mesecima sa prištinskim institucijama kosovskim Albancima i pomoću insititucija u Beogradu pronaći način da žive koji priliči normalnom svetu u 21. veku”, naveo je Đurić.

Poslanica D S S Sanda Rašković Ivić je navela da je položaj Srba na Kosovu i Metohiji “svakoga dana sve gori” i navela podatak da je 2006. godine u Prištini živelo 98 Srba, a da ih danas ima oko 40.
“Srbi na Kosovu i Metohiji još nemaju slobodu kretanja, kao ni mogućnost na rad i zapošljavanje”, ukazala je Rašković Ivić.

U talasu nasilja ubijeno je 19 osoba, od kojih osam Srba, dok je 11 Albanaca život izgubilo u obračunu sa međunarodnim snagama bezbednosti. Uništeno je ili do temelja spaljeno 35 hramova SPC, među kojima 18 spomenika kulture, poput hrama Bogorodice Ljeviške u Prizrenu iz 14. veka. Po podacima Eparhije raško-prizrenske SPC, iz aprila 2004, ukupan broj uništenih crkvenih zgrada je bio blizu 100.

Međunarodni tužioci i sudije na Kosovu procesuirali su sedam slučajeva uništavanja crkava i 67 osoba osudili na zatvorske kazne od 21 meseca do 16 godina. Povod ili izgovor za pogrom bila je kampanja medija na albanskom u kojoj su lokalni Srbi optuženi da su psima naterali preko reke Ibar grupu dečaka Albanaca iz sela Čabar kod Zubin Potoka od kojih se jedan utopio u reci. Istraga UNMIK policije utvrdila je da su optužbe bile lažne a portparol međunarodne policije Neridž Sing izjavio je tada da su ”preživeli dečaci posle tragedije bili pod jakim pritiskom albanskih novinara i političara da optuže Srbe iz susednog sela”.

 

4 komentara

  1. Nisu ADEKVATNO reagovali ili nisu htelio.

  2. Ima stvari koje neznamo i one koje sasvim sigurno znamo, a znamo tko su krivci ovakvoga stanja na KIM. Po redoslijedu krivnje od naj-kriv
    1.NATO i U S A
    2.vodece zemlje sadasnje EUROPSKE UNIJE
    3-KOSOVSKI Albanci(jedan dio )
    4.Koalicija DOS
    5.DJINDJIC ex premier ++ D S kao stranka
    6.TADIC ex predsjednik
    7.DACIC – NIKOLIC – VUCIC
    8.Nevladine organizacije sa dobro poznatim Biserko, Kandic,……..
    9.Sve izdajice koje se nalaze duboko u politici (Cedomir Jovanovic)
    10. Sve ostale izdajice od medija pa nadalje
    11.Srpski narod koji mirno posmatra LAGANO UBIJANJE VLASTITE DRZAVE
    odsjecanjem pojedinih dijelova !!!!!

  3. Ovom slikom treba sto cesce cestitati koje kakve praznike zvanicnicima u EU, UN, SAD, zemljama kvinte itd.
    Ovo je slika njihove pravde i odnosa prema svetinjama.
    Zao mi je sto nasa vlast,ispod svakog dostojanstva suludo hrli u zagrljaj bas takvim zlikovcima, govoreci narodu kako nam bez njih nema spasa !!!???

  4. Slabo su vam citaoci aktivni.Promenite nesto.Vidite kako su Dacic i Vucic moderni.Trguju li trguju, a vi samo konstatujete stvari.Ukljucite se malo na ovu politicku buvlju pijacu.Vidite da se i sa drzavom moze trgovati.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *