Udarac američko-kineskim odnosima: Kakav će od sada biti odnos dve najmoćnije sile na svetu

Kina je oštro reagovala zbog obaranja balona i saopštila da zadržava pravo da “preduzme dalje akcije”, kritikujući SAD zbog “očigledno preterane reakcije i ozbiljnog kršenja međunarodne prakse”.

Visoki zvaničnik američke administracije odbacio je ponovljene tvrdnje Pekinga da je balon, koji je oboren iznad Atlantika nadomak Južne Karoline, bio “jednostavno samo za civilnu upotrebu” i da je “slučajno” ušao u američki vazdušni prostor.

“Ovo je bio kineski balon za nadzor koji nije slučajno preletao SAD i Kanadu. Uvereni smo da je namera bila da se nadgledaju osetljive vojne lokacije, jer mu je ruta bila u blizini mnogih potencijalno osetljivih lokacija, što je u suprotnosti sa objašnjenjem vlade NR Kine da je reč o meteorološkom balonu”, rekao je neimenovani američki zvaničnik, preneo je Si-En-En.

On je potvrdio da je još jedan “kineski balon za nadzor” istih karakteristika primećen iznad Centralne i Južne Amerike.

“Oba balona nosila su opremu za nadzor koja obično nije povezana sa standardnim meteorološkim aktivnostima ili civilnim istraživanjima”, rekao je američki zvaničnik.

Tvrdi da je Kina u stanju da “aktivno upravlja balonima i usmerava ih na određene lokacije”, jer su opremljeni malim motorima sa propelerom.

Američki zvaničnik je rekao da je Kina godinama koristila ovakve balone za nadzor koji su detektovani na pet kontinenata.

Zvanični Peking oštro je reagovao zbog obaranja balona i saopštio da zadržava pravo da “preduzme dalje akcije”, kritikujući SAD zbog “očigledno preterane reakcije i ozbiljnog kršenja međunarodne prakse”.

U saopštenju se navodi da Kina odlučno podržava legitimna prava i interese kompanije u čijem je vlasništvu balon i da istovremeno zadržava pravo da “preduzme dalje mere kao odgovor” na američko obaranje balona, preneo je AP.

“Kina je jasno tražila od SAD da se s tim pravilno pozabave, na miran, profesionalan i uzdržan način. SAD su insistirale na upotrebi sile, očigledno preterano reagujući”, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova. 

Prisustvo balona na nebu iznad SAD zadalo je novi udarac već inače zategnutim američko-kineskim odnosima koji se godinama pogoršavaju i navelo državnog sekretara SAD Entonija Blinkena da naglo otkaže ranije dogovoreno putovanje u Peking.

Povodom obaranja kineskog balona predsednik SAD Džozef Bajden pohvalio je Pentagon za uspešno izvedenu akciju obaranja kineske letelice iznad Atlantika nadomak obala Južne Karoline.

Prema rečima američkih zvaničnika vojska je koristila borbene avione F-22 iz baze vazduhoplovnih snaga u Virdžiniji, a ispaljen je raketni projektil AIM-9X, navodi Si-En-En.

Ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da su kineske vlasti koristile oboreni balon “za nadgledanje strateških lokacija u kontinentalnom delu SAD”.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *