Vučić: Ne “miriše” mi na izbore, već na rad

Aleksandar Vucic 660 x 330Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da ne razmišlja o izborima, ali da bi, kadqa bi sada sastvljao vladu, neke ministre zamenio boljim.

“Meni ne miriše na izbore, miriše mi na rad”, rekao je premijer za TV Pink, odgovarajući na pitanja da se mnogima čini da “miriše” na vanredne izbore.

Kada bi sada ponovo sasatvljao vladu, jedan deo ministara bi ostao, jedan deo ne bi, rekao je i primetio da ne vidi u tome ništa spektakularno, kao što je normalno da se menjaju igrači u sportskim kluboima, kao što Koka kola svake godine menja 15 posto zaposlenih da bi unela “novu krv i novu energiju” u kompaniju.

Na pitanje da li on održava neku vrstu tentije, on se saglasio bez oklevanja i primetio da ministri i ostali u upravi zbog toga bolje rade.

“Naravno da bolje rade…mislite da vaterpolisti, na primer, nisu pod pritiskom?”, rekao je Vučić.

Na opasku da vaterpolisti ne strahuju da će ih trener izbaciti iz igre, on je odgovorio:

“Nego šta nego misle, i misle da će biti razočaranje i za njih i za ostale ako ne pobede..i zato ja vršim pritisak…Nemojte da se bavite sportom ako niste navikli na pritisak”.

“Mislite da možete ove auto-puteve bez pritiska da izgradite? Ne možete..Inače, zašto drugi nisu otvarali puteve..Kako je moguće da smo u 2015. uradili više autoputeva nego ranijih godina? Zato što smo vršili pritisak. Ja vršim pritisak u celom lancu, lično! Zovem ih sve, zovem direktora Puteva, Koridora, Zoranu, drzavne sekretare, ove sa gradilišta…”, rekao je Vučić.

U toku je borba za vlast, kritike mi sve manje smetaju

Vučić je rekao je da on neće da “kupuje” volju naroda, jer su “raznim idiotlucima političari ranije to činili”, ocenivši da je u toku borba za vlast, te da u tom smislu razume što je permamentno izložen kritikama, posebno u medijima.

“Lako je meni kad šef opozicije kaže da sam u Dubaiju, a ja sedim u vladi, lako mi je da odgovorim da je to neistina, ali je teško odgovoriti za ono sa šta se borite, a to je da menjate navike”, rekao je premijer.

Suština je, kako je naveo, u tome da danas u našoj zemljin svaki tabloid treb a da bude prokazan kad kaže: “Možda ovaj čovek govori istinu, možda to boli što kaže da samo teške mere mogu da donesu rezutat”.

“I zato svako koga dovedete u studio da kaže bilo šta pozitivno na moj račun biće prokazan, zvao se on Nebojša Krstić ili Pera Luković”, rekao je Vučić.

Upitan slaže li se da je generalno štampa kod nas postala politički rijaliti program, premijer je rekao da ne čita štampu, te da dnevno potroši deset minuta možda na to, ali primećuje da nema pozitivnih vesti jer to ljude ne interesuje.

“Napravili smo najviše autoputa ikada, a nijedne novine to ne pišu”, naveo je Vučić i poručio da je suštin a da se sve personalizuje, jer je svima jasno da Srbiji idu bolji dani.

Sada je, međutim, u toku borba za vlast, a u međuvremenu su neki izgubili privilegije, deo kolača koji su imali i oni bi želeli da budu bogatiji, kao što su ranije bili i to na osnovu kompanija sa državnim i javnim preduzećima, rekao je Vučić i dodao da to razume, ali da je upravo to razlog što postoji sveopšta hajka.

“Kada pročitate novine mislite da živite u zemlji koja je najgora na kugli zemaljskoj,a  onda pročitate izveštaje EU i MMf-a i dođe Merkel da vam čestita”, primetio je Vučić.

Na pitanje da li mu sve to otežava rad, odgovorio je “sve manje”.

“Naučio sam na to, sada se zabavljam kada vidim i transparente i šta sve viču, a znam da argumente nemaju i zato nemam problem da odem bilo gde i odgovorim na svako pitanje, pa i kad opozicione partije dođu ispred vlade”, porucio je premijer.

Neću biti zadovoljan s manje od dva odsto rasta BDP

Vučić je izjavio da bi bio nezadovoljan svakim drugim rezultatom osim rastom BDP od najmanje dva odsto u ovoj godini i najmanje tri odsto u 2017. godini.

“Cilj nam je da držimo javne finansije pod kontrolom da Srbija nikada više ne bude pred bankrotom, da smanjujemo javni dug i da obezbedimo rast BDP od najmanje dva odsto”, izjavio je premijer.

Dugoročni cilj je da smanjujemo javni drug, istakao je, te da od 2017. godine nemamo deficit.

Premijer je istakao da su objektivni pokazatelji takvi da nema sumnje da će 2016. biti bolja godina od prošle.

Prema njegovim rečima, objektivno se ne može reći da Srbija nije u usponu, ali da ga ne čudi kad čuje siprotno.

“Kod Srba postoji konstantno nezadovoljstvo. Kada ste u istoriji čuli da kažemo da nam je bolje?”, zapitao je Vučić.

On je skrenuo pažnju na činjenicu da Srbija može biti zadovoljna rastom BDP, jer sličan ili nešto veći imaju Italija i Austrija, mnogo reazvijenije zemlje, da veći ima Švajcarska, a finska, iako 20 puta razvijenija od Srbije, ima duplo manji rast BDP.

“Ali, nama je potreban mnogo veći rast”, rekao je premijer i dodao da njegova vlada ima dobar plan, ali da najviše zavisi od naroda, od građana.

On je podsetio da smo, bez obzira na teške i katastrofalne poplave, krenuli u reforme, koje su počele da daju rezultate i da ne možemo biti zadovoljni rezultatima.

“Da li ćemo da li ćemo moći da se izdignemo iznad toga i da samo ne kritikujemo, već da vidimo šta sami možemo da uradimo, to je druga stvar”, rekao je Vučić.

On je primetio da “rast” BDP bio – 3,6 odsto u vreme kada su na vlasti bili oni koji su  danas najglasniji sa primedbama i kritikama.

Naš dug u dolarima veći je samo u knjigama

Naš dug za kredite u dolarima veći je samo u knjigama, i ne opterećuje građane, izjavio je Vučić.

Upitan da li bi bilo potrebno da se javni dug konvertuje iz dolara u evro zbog jačnja američke valute, Vučić je rekao da rast dolara samo formalno utiče na nas, jer, kako je objasnio, za sada nismo imali suštinskih problema u otplati kredita u dolarima.

Razlog je, kako je naveo, jer smo dolare, koje smo uzeli od UAE s kamatom od dva odsto, koristili kao “hedž fond”, što znači za kamate koje su nam dospevale u dolarima.

Upitan za dalje korake u ovom slučaju, Vučić je rekao da je naša strategija da 2017. više nemamo deficit, da on bude apsolutno minimalan, ali da rast BDP bude toliki da nam nivo javnog duga bude niži.

Nećemo dozvoliti da javni dug bude viši od 79 odsto,  a onda ćemo da krenemo da ga ubrzano smanjujemo.

“To je težak i dugoročni odgovor na neodgovornu politiku koju smo vodili 5-10 prethodnih godina”, naveo je premijer.

2 komentara

  1. Na vlasti su u koaliciji samo dve stranke, ali se i pored toga na postavljenje nekog direktora u javnim preduzećima čeka godinu, a nekad i višei dana.Od građana se krije ne samo ko su kandidati, već i kandidati za upravne odbore.Član jednog upravnog odbora je i Danica Drašković.Kriterijumi su prevashodno ćesarski kao i unazad 10 godina.Prioriteti su članstvo u vladajućoj stranci ili bar simpatizeri, naravno da je kompetentnost i odgovornost na zadnjem mestu.Od javnih konkursa ni traga, ali se za verioca ili zidara traži radno iskustvo od najmanje tri godine i da nije prešao starosnu granicu od 30 godina.Ako se u državnoj službi zapošljava čovek fakultetski obrazovan, naći ćete po spratovima obaveštenje kako se u okviru sistematizacije uvodi novo radno mesto gde su kriterijumi potpuno personalizovani, samo nema fotografije.Ako nekom od službenika padne na pamet da stavi primedbu pravnoj službi, biće upućen na generalnog direktora koji će mu tvrditi da će taj kandidat savladati posao za najviše 6 meseci.Komentar bi bio potpuno suvišan, osim da takvih situacija ima na pretek.

  2. Nema potrebe ni za takav komentar, a ni za izbore! Sve je jasno! Što se tiče rada, teško da može neko da te prati i da li je to smisao! Rad, generalno pretpostavlja sintagmu, da je društveno koristan a ne da ispunjava lične nagone u nedogled i marketinški! Mazohizam u svakom pogledu, resoru, može da da kontra efekte, jer je i on sklon zamoru! Moramo misliti IPAK o radno sposobnom i odmornom čoveku da bi imao rezultate na poslu! I da nije jeres, šta i znači rad, rad i samo rad…. alo! U prevodu, radimo da bi smo ZARADILI a samim tim i živeli … nije ovo logor, bar ne bi trebalo!?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *